|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 04 shkurt 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Nė Bruksel sot pasdite i ka filluar punimet Kongresi i 16-tė i Partive Popullore tė Evropės

 • Bashkimi Evropian e konsideron Kosovėn si territor tė pavarur doganor

 • KFOR-i nesėr organizon njė stėrvitje ushtarake

 • Nė konferencėn e Londrės u tha se zhvillimi ekonomik i Mitrovicės do tė tejkalonte problemet nė kėtė qytet

 • Pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile kanė konkurruar 11 kompani

 • Kuvendi i Kosovės nuk mblidhet nesėr

 • Prokurori i Gjilanit thotė se ka ulje tė shkallės sė kriminalitetit nė rajonin e lindjes

 • Nė Gjilan shtyhet gjykimi kundėr Shefket Musliut, fillon njė tjetėr proces kundėr tre shqiptarėve nga Lugina e Preshrevės

 • Nėnkryetari i LDK-sė priti pėrfaqėsuesit e Shoqatave Kosovare tė Shqiptarėve nė Stamboll

 • UNMIK-u mohon njoftimet e fundit se sė shpejti do tė shkarkohet drejtoresha e AKM-sė Maria Fuēi

 • SBASHK-u kėrcėnohet me paralizimin e arsimit nėse nuk u rriten tė ardhurat e punonjėsve tė arsimit

 • Ministria e Shėndetėsisė sė Kosovės ėshtė vendosur nė ish-Spitalin e Mushkėrive nė Prishtinė

 • Zyrtarėt e pushtetit lokal dhe tė UNMIK-ut inkurajuan romėt nga pjesa veriore e Mitrovicės tė kthehen nė atė jugore

 • Me ndihmėn e socialistėve tė Millosheviqit, sot u zgjodh kryetari i ri i Parlamentit tė Serbisė

 • Sipas njė gazete italiane, zbulohen aktivitete tė tmerrshme tė tregtisė me organe njerėzore Shqipėri-Itali

 • Ekspertėt e Shkupit thonė se ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės nuk janė nėnshkruar marrėveshje pėr ekstradimin e personave

 • Ministri maqedonas i Mbrojtjes thotė se nuk ka asnjė tė dhėnė pėr ekzistencėn e "El Kaidės" nė Maqedoni

 • Incident nė Parlamentin britanik

 • Mbi 60 shtete mund tė konkurrojnė pėr ndihma amerikane

 • Numri i viktimave nga rrėzimi i njė ndėrtese nė qytetin Konja ka arritur sot nė 22

 • Xhon Keri fiton nė 5 prej 7 shteteve tė Amerikės, Liberman u tėrhoq nga gara

 • Irak: vritet njė ushtar amerikan nga shpėrthimi i njė bombe

 • Debat parlamentar pėr raportin Hutton

 • Anan nxit bisedime pėr Qipron

 
  

Nė Bruksel sot pasdite i ka filluar punimet Kongresi i 16-tė i Partive Popullore tė Evropės

Bruksel, 4 shkurt 2003 - Nė Bruksel sot pasdite i ka filluar punimet Kongresi i 16-tė i Partive Popullore tė Evropės (EPP), nė tė cilin marrin pjesė pėrfaqėsuesit e 16 partive evropiane me pėrcaktim popullor, si dhe disa parti nga rajoni i Evropės Juglindore.

Nė hapje tė kongresit, kryetari i Partisė Popullore Evropiane, Vilfrid Martens, pėrshėndeti posaēėrisht Presidentin e Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i cili nė kėtė kongres ėshtė ftuar nė cilsinė e mysafirit special.

Grupacioni i partive popullore ėshtė mė i madhi nė Parlamentin Evropian. Temė kryesore e kėtij kongresi do tė jenė pėrgatitjet pėr pėr zgjedhjet pėr Parlamentin Evropian qė do tė organizohen prej 10 deri mė 13 qershor tė kėtij viti.

 
Bashkimi Evropian e konsideron Kosovėn si territor tė pavarur doganor
 
Bruksel, 4 shkurt 2004 - Bashkimi Evropian e konsideron Kosovėn si territor tė pavarur doganor, tha drejtori i Doganave tė UNMIK-ut Paull Acda gjatė prezentimit tė Kodit tė Doganave tė Kosovės, i cili nga 1 marsi do ta zėvendėsojė Ligjin doganor tė ish-Jugosllavisė.
 
Sipas tij, Kodi doganor e bėn Kosovėn vendin e parė nė rajon me nė ligj tė doganave qė ėshtė nė pajtueshmėri tė plotė me standardet e Bashkimit Evropian.
 
Bruksel, 4 shkurt 2004 - Bashkimi Evropian e konsideron Kosovėn si territor tė pavarur doganor, tha drejtori i Doganave tė UNMIK-ut Paull Acda gjatė prezentimit tė Kodit tė Doganave tė Kosovės, i cili nga 1 marsi do ta zėvendėsojė Ligjin doganor tė ish-Jugosllavisė. Sipas tij, Kodi doganor e bėn Kosovėn vendin e parė nė rajon me nė ligj tė doganave qė ėshtė nė pajtueshmėri tė plotė me standardet e Bashkimit Evropian.
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Administrata ndėrkombėtare nė Kosovė nuk ka ende njė pėrgjigje tė qartė lidhur me ekstradimin e Avdyl Jakupit tė njohur me nofkėn komandant "Ēakalla" dhe Adnan Abazit, tė cilėt i janė dorėzuar KFOR-it amerikan.
 
Jakupi dhe Ēakalla kėrkohen nga autoritetet e Maqedonisė, por si UNMIK-u ashtu edhe policia ndėrkombėtare nė Kosovė, thonė se pėr njė gjė tė tillė do tė vendosė gjyqi.

Zyrtarė tė Departamentit ligjor tė UNMIK-ut nuk kanė konfirmuar se kanė marrė ndonjė kėrkesė zyrtare nga autoritetet e Maqedonisė pėr ekstradimin e personave tė sipėrpėrmendur.
 
Burimet e njėjta kanė thėnė se lidhur me ekstradimin e personave tė caktuar nga Kosova mund tė vendosė vetėm gjyqi. Meqenėse Avdyl Jakupi ėshtė shtetas i Maqedonisė autoritetet e atjeshme kanė paralajmėruar se do tė kėrkojnė nga UNMIK-u ekstradimin e tij.
 
 
KFOR-i nesėr organizon njė stėrvitje ushtarake
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Misioni paqeruajtės nė Kosovė, KFOR, i cili udhėhiqet nga NATO, organizon nesėr njė stėrvitje pėr reagim tė shpejtė dhe zbulim, bėri tė ditur zėdhėnėsi Kris Tompson. Nė kėtė stėrvitje do tė marrin pjesė rreth 1 mijė paqeruajtės, pjesė tė njėsiteve taktike rezervė, tė cilat ndodhen nė Kosovė.

Kjo ėshtė stėrvitja e dytė e KFOR-it brenda njė muaji, e cila ka pėr qėllim vėzhgimin dhe mbledhjen e informacioneve anembanė Kosovės.

Tomson tha se me kėtė stėrvitje trupat e KFOR-it demostrojnė edhe njė herė pėrkushtimin dhe vendosmėrinė e tyre, tė NATO-s dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė ofruar njė mjedis tė qetė dhe tė sigurt nė Kosovė.
 
 
Nė konferencėn e Londrės u tha se zhvillimi ekonomik i Mitrovicės do tė tejkalonte problemet nė kėtė qytet
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Zhvillimi ekonomik i Mitrovicės dhe ndėrprerja e implikimeve tė politikės sė Beogradit nė kėtė qytet tė ndarė do tė ndikonte nė krijimin e klimės sė mirėbesimit mes qytetarėve pa dallime etnike.
 
Kėshtu ka thėnė kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės Lutfi Haziri me t'u kthyer nga Konferenca e Londrės. Ai ka shtuar se ky ėshtė njėri ndėr konstatimet e konferencės sė Londrės, nė tė cilėn u diskutua pėr ēėshtjen e Mitrovicės.

Ndėrkaq, duke folur pėr rėndėsinė e konferencės sė Londrės z. Haziri tha se kjo konferencė ishte shumė e rėndėsishme pėr faktin se ėshtė organizuar nga njė institucion shumė i rėndėsishėm nė Evropė dhe ėshtė pėrkrahur nga Qeveria britanike dhe ajo norvegjeze, dy qeveri me ndikim nė Bashkimin Evropian. Ndėrkaq nė tė kanė marrė pjesė edhe pėrfaqėsuesit e shteteve anėtare tė BE-sė.
 
 
Pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile kanė konkurruar 11 kompani
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Sot nė Ministrinė e Transportit dhe Telekomunikacionit u zhvillua procedura e dorėzim-pranimit tė listės sė emrave tė 11 kompanive qė kanė konkurruar pėr tenderin e operatorit tė dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė, nga ministria tek Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit.
 
Me kėtė mėnyrė u mbyll tenderi pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile GSM. Ministri i dikasterit respektiv Zef Morina tha se nė kėtė fazė Autoriteti rregullativ do tė bėjė verifikimin e dokumentacionit tė kompanive konkuruese. Ndėrkaq koha e pėrfundimit tė kėsaj procedure do tė jetė mė sė largu deri nė muajin prill tė kėtij viti, tha Morina.

Pėrndryshe kanė konkorruar kėto firma: Invest Com; Kosova International Telecomunication LLC (Ko-Tel); IPKO net-Western Wireless International; Turkcell; Albacell (with Technical Support from Siemens AG, Austria); Mobimak, Consortium "Motorola" & "ASG" Cosmo A&Others; Tele2; Kostel-Prishtina; Alliance Liquid Assets Groups Backbone Communications; "Mobikos+Mobitel".

Nė intersimin e mediave pėr kompaninė Mobikos, ministri Morina tha se kjo kompani ka konkurruar nė bashkėpunim me Mobitelin e Sllovenisė dhe jo me Mobtelin e Serbisė. Pėrndryshe ai aktvitetin e Mobikosit nė Kosovė e quajti ilegal.
 
 
Kuvendi i Kosovės nuk mblidhet nesėr
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Kuvendi i Kosovės nuk do tė mblidhet nė seancė plenare as nesėr, edhe pse Kryesia e Kuvendit pėrcaktoi rendin e ditės pėr dy seancat e radhės. Kjo u bė pėr njė arsye tė vetme, pėr shkak se punimet nė sallėn e Kuvendit do tė pėrfundojnė tė mėrkurėn e ardhshme kur edhe do tė mbahet seanca e radhės.

Pėrndryshe Kryesia e Kuvendit tė Kosovės nė takimin e sotėm diskutoi pėr zgjedhjen e anėtarit tė ri tė kryesisė dhe pėr financimin e partive politike. Anėtarėt e kryesisė vendosėn tė takojnė deputetėt e koalicionit "Vatan" pėr tė gjetur zgjidhje rreth emėrimit tė anėtarit tė kryesisė. Poashtu u vendos qė tė kėrkohet nga Qeveria hartimi i ligjit pėr financimin e partive politike.
 
 
Prokurori i Gjilanit thotė se ka ulje tė shkallės sė kriminalitetit nė rajonin e lindjes
 
Gjilan, 4 shkurt 2004 - Kryeprokurori i Qarkut nė Gjilan, Sabit Maliqi, ka vlerėsuar se kriminaliteti i pėrgjithshėm nė regjionin e Gjilanit ka shėnuar rėnie gjatė vitit 2003 dhe kjo ėshtė arritur falė bashkėpunimit tė mirė me policinė, gjykatėn dhe qytetarėt. Kontribut tė madh kanė dhėnė edhe mediat, tė cilat e kanė pasqyruar realisht gjendjen, thotė Maliqi.

"Rajoni i Gjilanit karakterizohet nga njė situatė e qetė dhe stabile, kurse nga veprat penale qė ndodhin kėtu, nuk bėjnė pėrjashtim as shtetet mė tė civilizuara tė botės" tha ai.

Numri i vrasjeve ka shėnuar rėnie tė dukshme, duke zbritur nė vetėm njė rast, ndėrsa ka patur rritje tė tentativave pėr vrasje. Sipas tij, njė dukuri mjaft shqetėsuese pėr prokurorinė ka qenė shtimi i tregtisė sė palejuar.

Maliqi thotė se ėshtė ulur edhe shkalla e marrjes sė ryshfetit, e trafikimit tė drogės, e armėmbajtjeve pa leje, por ka patur mė shumė raste tė falsifikimit tė parave.
 
 
Nė Gjilan shtyhet gjykimi kundėr Shefket Musliut, fillon njė tjetėr proces kundėr tre shqiptarėve nga Lugina e Preshrevės
 
Gjilan, 4 shkurt 2004 - Me kėrkesėn e avokatėve mbrojtės ėshtė shtyrė procesi gjyqėsor kundėr Shefket Musliu, ish-komandant i UĒPMB-sė dhe tre tė tjerėve, i paraparė tė fillojė sot nė Gjykatėn e qarkut nė Gjilan. Bėhet e ditur se avokatėt kanė kėrkuar mė shumė kohė pėr tė kompletuar dokumentacionin e nevojshėm pėr kėtė proces.

Por, sot nė Gjilan ka filluar njė tjetėr proces gjyqėsor, ai kundėr Arsim e Asllan Bajramit, babė e bir, nga Breznica dhe Basri Xhemailit nga Mohoci i Bujanocit, tė akuzuar pėr vepra penale "pėrgatitje pėr tė kryer vepra terroriste".
 
 
Nėnkryetari i LDK-sė priti pėrfaqėsuesit e Shoqatave Kosovare tė Shqiptarėve nė Stamboll
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Nėnkryetari i LDK-sė, Kolė Berisha dhe anėtari i Kryesisė dhe koordinatori pėr punė me degėt e LDK-sė, Agim Krasniqi, pritėn nė selinė e LDK-sė pėrfaqėsuesit e Shoqatave Kosovare tė Shqiptarėve nė Stamboll.

"Jam i privilegjuar qė m'u dha rasti qė, nė emėr tė Presidentit Rugova dhe tė Kryesisė sė LDK-sė, t'ju uroj mirėseardhje nė vendlindjen e baballarėve tuaj", tha z.Berisha dhe theksoi se ndjehet i emocionuar sa herė qė takohet, siē u shpreh, me pjesė tė shkėputura tė Atdheut, e nė veēanti qė sot po takonte edhe djalin e patriotit tė shquar, Ilaz Agushit.

Sipas tė dhėnave, shqiptarėt janė komuniteti mė i madh nė Turqi, dikund rreth katėr milion e gjysmė, njė pjesė e madhe e tė cilėve strehimin nė Turqi e ka gjetė pėr shkak tė persekutimeve tė regjimeve tė ndryshme serbe dhe jugosllave.

Nėnkryetari i LDK-sė, pas njė prezentimi tė shkurtėr tė gjendjes nė Kosovė, tė cilėn e kualifikoi si mjaft tė avancuar, shtroi nevojėn e investimeve tė kapitalit tė huaj nė Kosovė, pėr ta aktivizuar kapacitetet ekonomike dhe privatizimin, proces ky i cili, siē tha, nuk po shkon aq lehtė, e qė nė kushte normale do tė mund ta zbuste nė masė tė madhe problemin e papunėsisė, si njė ndėr problemet mjaft tė mėdha tė Kosovės.

Berisha gjithashtu falenderoi angazhimet e kosovarėve nė Turqi pėr ndihmėn qė ia dhėnė Kosovės, para, gjatė dhe pas luftės, si dhe KFOR-in turk, i cili nė kuadėr tė forcave tė NATO-s nė Kosovė po e ruan paqen dhe sigurinė nė disa pjesė tė Kosovės.

Ndėrkaq, nga ana e tyre, mysafirėt shtruan problemin e mbylljes sė Zyrės sė Kosovės nė Turqi, e cila ka qenė njė urė lidhėse, njė lloj ambasade, e cila e ka lidhė komunitetin shqiptar nė Turqi me Kosovėn, duke kėrkuar rihapjen e njė pėrfaqėsie tė tillė nė Turqi.
 
Z.Berisha u zotua qė institucionet e Kosovės do tė angazhohen pėr rihapjen e pėrfaqėsive e tilla jo vetėm nė Turqi, pėr ēka u muar edhe zotimi i mysafirėve qė do ta ndihmojnė nė aspektin teknik, por edhe hapjen e pėrfaqėsive tė tilla edhe nė shtetet e tjera.

Tė dy palėt u zotuan qė takimet e tilla tani e tutje tė jenė mė tė shpeshta, me qėllim tė ndihmės reciproke dhe tė zgjidhjes sė problemeve eventuale. Pėrfaqėsuesit e shoqatave shqiptare nga Kosova me seli nė Stamboll ia dorėzuan z.Berisha njė punim artistik pėr Presidentin Rugova.
 
 
UNMIK-u mohon njoftimet e fundit se sė shpejti do tė shkarkohet drejtoresha e AKM-sė Maria Fuēi
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Zyrtarė tė administratės ndėrkombėtare nė Kosovė kanė mohuar njoftimet e fundit se sė shpejti mund tė shkarkohet drejtoresha e AKM-sė Maria Fuēi. Zėdhėnėsja e UNMIK-ut, Izabela Karlovic thotė se kryeadministratori Holkeri ėshtė duke i shqyrtuar vėrejtjet e Qeverisė sė Kosovės.

"Pėrfaqėsuesi special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm ėshtė kėmbėngulės qė tė adresohen vetėm ēėshtjet parimore dhe jo ato personale. Ai po ashtu ėshtė i vendosur qė procesi i privatizimit nė Kosovė tė vazhdojė. Por ēdo deklaratė serioze si kjo qė ėshtė ngritur kundėr zonjės Fuēi duhet tė jetė e bazuar nė fakte", tha zėdhėnėsja e UNMIK-ut Izabela Karlovic.
 
 
SBASHK-u kėrcėnohet me paralizimin e arsimit nėse nuk u rriten tė ardhurat e punonjėsve tė arsimit
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencės dhe Kulturės (SBASHK-u) u ėshtė drejtuar institucioneve tė Kosovės qė urgjentisht t'i pėrmbushin urgjentisht kėrkesat e arsimtarėve, duke ua rritur pagat pėr pesė pėr qind, nė tė kundėrtėn do tė merren masa sindikale, qė do ta paralizojnė arsimin kosovar. SBASHK-u me anė tė njė komunikate njofton se me kėrkesėn e tyre u janė drejtuar organeve mė tė larta tė vendit.
 
 
Ministria e Shėndetėsisė sė Kosovės ėshtė vendosur nė ish-Spitalin e Mushkėrive nė Prishtinė
 
Prishtinė, 4 shkurt 2004 - Ministria e Shėndetėsisė sė Kosovės ka lėshuar zyrėn nė ndėrtesėn e Kuvendi tė Kosovės, ku ishte vendosur qė prej formimit dhe ėshtė vendosur nė ish-Spitalin e Mushkėrive nė Prishtinė, nė Lagjen Arbėria, njoftuan burimet e kėsaj ministrie.
 
 
Zyrtarėt e pushtetit lokal dhe tė UNMIK-ut inkurajuan romėt nga pjesa veriore e Mitrovicės tė kthehen nė atė jugore
 
Mitrovicė, 4 shkurt 2004 - Udhėheqėsit e pushtetit lokalė tė Mitrovicės dhe zyrtarėt e UNMIK-ut nė kėtė qytet i inkurajuan pjesėtarėt e pakicės rome qė tė kthehen nė pjesėn jugore tė qytetit, aty ku kishin jetuar para luftės.
 
Ata sė bashku vizituan kampin e Zhitkocit nė Zveēan, ku romėt jetojnė nė kushte tė mjerueshme. Pjesėtarėt e UNMIK-ut dhe ata tė komunės sė Mitrovicės u thanė pjesėtarėve tė romėve nė kėtė kamp se po punojnė me pėrkushtim pėr t'iu mundėsuar tė gjithė tė zhvendosurėve tė kthehen nėpėr shtėpitė e tyre.

Ndėrkaq, nėnkryetari i Kuvendit komunal tė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi tha se pushteti lokal ka pėrgatitur projektin pėr kthim dhe vetėm pritet realizimi i tij gjatė kėtij viti. Sipas tij, tė gjithė ata qė kanė pasur pronėn mbi vete do tė mund t'i ndėrtojnė shtėpitė e tyre sipas njė plani urbanistik qė do tė hartohet nga drejtoria pėrkatėse e komunės.
 
 
Me ndihmėn e socialistėve tė Millosheviqit, sot u zgjodh kryetari i ri i Parlamentit tė Serbisė
 
Beograd, 4 shkurt 2004 - Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Serbisė Dragan Marshiqanin sot ėshtė zgjedhur kryetari i ri i Parlamentit tė Serbisė. Pėr tė kanė votuar 128 deputetė, ndėrkaq kundėrkandidati nga radhėt e radikalėve serbė ka marrė 81 vota. Abstenuan 36 deputetė.
 
Pėr Marshiqaninin kanė votuar edhe deputetėt socialistė tė partisė sė Sllobodan Millosheviqit.
Zv/kryeytari i Partisė Demokratike dhe kryeministri aktual serb Dragan Zhivkoviq votėn pro tė socialistėve e ka quajtur "pjesė tė marrėveshjes sė fshehtė tė takimit Koshtunica -Milosheviq".

Sipas Zhivkoviqit, takimi sekret Koshtunica-Millosheviqi tė datės 4 tetor tė vitit 2000 ka mbetur deri mė sot sekret, prandaj, sipas tij, sot ai po realizohet.
 
 
Sipas njė gazete italiane, zbulohen aktivitete tė tmerrshme tė tregtisė me organe njerėzore Shqipėri-Itali
 
Romė, 4 shkurt 2004 - Hetimet e shėrbimeve sekrete kanė rezultuar me zbulimin e njė biznesi tė zhvilluar tė tregtisė me organe njerėzore nė relacionin Shqipėri -Itali. Gjatė hetimeve njėvjeēare kėto shėrbime kanė zbuluar aktivitete tė tmerrshme.

Nė njė nga gomonet qė kanė transportuar emigrantė ilegalė janė zbuluar dy kontejnerė specialė nė tė cilėt ishin tė depozituara bebėza tė syrit dhe veshkė tė freskta. Organet qė ishin paqetuar nė Tiranė nė bazė tė tė gjitha normave mjekėsore ishin tė dedikuara pėr transplantim urgjent nė klinikat e specializuara nė rajonin italian Lacio.

Mediat e huaja citojnė gazetėn italiane "Il xhornale", e cila i ka kushtuar dje tėrė njė faqe problemit tė tregtisė me organe njerėzore qė thuhet se ėshtė nėn kontrollin e mafias shqiptare. Ēdo gjė ka filluar me hetimet pėr tregtinė me fėmijė, 39 prej tyre tė shitur nga Shqipėria, gjurmėt e tė cilėve humbasin.
 
Ėshtė gjetur vetėm njė djalosh afėr Peskarės nė Itali. Askush nga farefisi nuk ka lajmėruar zhdukjen e tyre dhe policia dyshon se i kanė shitur pėr disa mijėra euro.

Shėrbimet sekrete italiane me ndihmėn e burimeve tė besueshme nė Shqipėri kanė ardhur nė pėrfundim se shumica e tyre kanė pėrfunduar si viktima tė tregtisė me organe njerėzore.
Gazetarėt italianė kishin shkuar nė Shqipėri, ku kanė gjetur njė klinikė moderne afėr Fierit, ku bėhet nxjerrja e organeve tė porositura.
 
Pronarė tė klinkės janė njė biznismen italian dhe njė kirurg nga Selaniku, i quajtur "dokror Frankeshtajn". Poashtu thuhet se mė herėt shumė gra shtatzėna janė dėrguar me dhunė nė klinikėn e Dr. Frankeshtajnit, ku ua kanė nxjerrė fetuset e gjalla dhe organet e tyre janė dėrguar nė klinikat franceze.
 
Gazeta "Il xhornale" thotė se Dr. Fankeshtajn aktivitetin e tij e ka zgjeruar me ndihmėn e njė ish-ministri tė shėndetėsisė. Ndėrkaq, organet janė transportuar me anije, avionė, bile dhe me ēanta diplomatike.
 
 
Ekspertėt e Shkupit thonė se ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės nuk janė nėnshkruar marrėveshje pėr ekstradimin e personave
 
Shkup, 4 shkurt 2004 - Ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės nuk janė nėnshkruar marrėveshjet qė lejojnė ekstradimin e personave, thonė ekspertėt nė Maqedoni pas dorėzimit tė Avdyl Jakupit te KFOR-i amerikan. Ata shtojnė se pėr kėtė nuk ekziston baza ligjore ngase nuk ekziston njė marrėveshje zyrtare ndėrmjet Shkupit dhe Prishtinės. Burimet e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė thonė se janė duke u ndėrmarrė tė gjitha aktivitetet e duhura nga ana e organeve pėrkatėse tė vendit pėr ekstradimin e Avdyl Jakupit, tė njohur si komandant "Ēakalla", i cili javėn e kaluar iu dorėzua forcave amerikane tė KFOR-it nė Kosovė.
 
Jakupi ėshtė dėnuar nė mungesė me 7 vjetė burgim nga gjykata e Maqedonisė pėr rrėmbimin e dy policėve dhe vendosjen e mjeteve shpėrthyese nė njė linjė hekurudhore. Ndėrkohė ekspertėt e sė drejtės kushtetuse nė Maqedoni thonė se nuk ekziston bazė juridike pėr ekstradimin.
 
 
Ministri maqedonas i Mbrojtjes thotė se nuk ka asnjė tė dhėnė pėr ekzistencėn e "El Kaidės" nė Maqedoni
 
Shkup, 4 shkurt 2004 - Ministri i Mbrojtjes sė Maqedonisė Vllado Buēkovski, duke komentuar njė deklaratė tė ushtarakut tė lartė serb Momir Stojanoviq pėr ekzistimin e organizatės "Al Kaida", ka thėnė se nuk ka asnjė tė dhėnė pėr ekzistencėn e kėsaj organizate nė Maqedoni. Ai ėshtė shprehur se asnjėra prej agjencive qė veprojnė nė vendin e tij nuk japin tė dhėna pėr ekzistencėn e kėsaj organizate terroriste nė kėtė vend.
 
 
Incident nė Parlamentin britanik
 
Londėr, 4 shkurt 2004 - Seanca e Parlamentit britanik ėshtė ndėprerė pėr njė moment kur disa aktivistė kundėr luftės, tė vendosur nė galerinė pėr publik, filluan tė bėrtasin ndaj kryeministrit Toni Bler.

Incidenti ndodhi gjatė diskutimit pėr raportin e gjykatėsit Lordit Haton pėr vetėvrasjen e vitit tė kaluar tė ekspertit tė armėve, Dejvid Kelli. Ky dokument i shkon aq pėrshtati qeverisė sa shumėkush e konsideron shembull klasik tė fshehjes sė gjėrave.

Protesta ishte e mjaftueshme pėr ta detyruar kryetarin e parlamentit qė pėrkohėsisht tė ndėrpresė seancėn.
 
 
Mbi 60 shtete mund tė konkurrojnė pėr ndihma amerikane
 
Uashington, 4 shkurt 2004 - Shtetet e Bashkuara kanė pėrcaktuar 63 shtete qė mund tė konkurrojnė pėr ndihma amerikane nė kuadėr tė njė programi tė ri i cili synon stimulimin e vendeve nė zhvillim qė janė tė pėrkushtuara pėr demokraci dhe pėr reforma tė tregut tė lirė. Nė mesin e kėtyre shteteve gjenden edhe Shqipėria dhe Bosnjė Hercegovina.
 
 
Numri i viktimave nga rrėzimi i njė ndėrtese nė qytetin Konja ka arritur sot nė 22
 
Konja, 4 shkurt 2004 - Numri i viktimave nga rrėzimi i njė ndėrtese 10-katėshe ka arritur sot nė 22, por thuhet se ai mund tė jetė shumė mė i madh, meqenėse rreth 100 veta konsiderohen tė zhdukur.

Ekipet e shpėtimit kanė punuar tėrė natėn nė pėrpjekje pėr tė gjetur tė mbijetuarit, por shpresat ngadalė po zbehen sepse personi i fundit qė ka mbijetuar ėshtė nxjerrė nga rrėnojat tė martėn pasdite.

Deri mė tash gjithsej 30 veta janė shpėtuar nga ndėrtesa me 40 banesa e cila u shemb pėr shkaqe deri mė tash tė panjohura tė hėnėn nė mbrėmje.
 
 
Xhon Keri fiton nė 5 prej 7 shteteve tė Amerikės, Liberman u tėrhoq nga gara
 
Uashington, 4 shkurt 2004 - Senatori i shtetit Masaēusec, Xhon Keri, pėrforcoi dje edhe mė tej statusin e tij si pretendenti kryesor pėr emėrimin e Partisė Demokrate. Senatori Keri fitoi nė 5 prej 7 shteteve, ku u mbajtėn zgjedhjet paraprake, ndėrkohė qė senatori i Karolinės sė Veriut, korri njė fitore vendimtare nė Karolinėn e Jugut dhe siguroi njė mbėshtetje tė fortė nė shtetin Oklahoma.

Senatori Keri e pėrforcoi pozitėn e tij si kandidati kryesor i partisė demokrate pėr tė fituar emėrimin e saj pėr nė zgjedhjet presidenciale tė nėntorit me fitoret e mėdha nė shtetet Mizura, Arizona, Delaware, New Meksiko dhe Dakota e Veriut.

Dita e djeshme pati edhe zhgėnjime pėr demokratėt. Senatori i shtetit Kenetikat, Xho Liberman, u tėrhoq nga gara pasi siguroi mbėshtetje tė pakta nė zgjedhjet e djeshme.
 
 
Irak: vritet njė ushtar amerikan nga shpėrthimi i njė bombe
 
Bagdad, 4 shkurt 2004 - Nė Irak, shpėrthimi i njė bombe nė anė tė rrugės shkaktoi vdekjen e njė ushtari amerikan dhe plagosjen e njė tjetri. Ushtria amerikane njoftoi se incidenti ndodhi nė jug tė Bagdadit.

Gjithashtu, zyrtarėt amerikanė e ngritėn nė 101 numrin e viktimave nga shpėrthimet vdekjeprurėse tė sė dielės kundėr partive kurde nė Arbil. Zyrtarėt kurdė fajėsuan grupin Ansar al-Islam, pėr tė cilin thuhet se ka lidhje me Al-Kaidėn. Megjithatė, zyrtarė ushtarakė amerikanė thanė se ėshtė tepėr herėt qė shpėrthimet tė lidhen me ndonjė grup.
 
 
Debat parlamentar pėr raportin Hutton
 
Londėr, 4 shkurt 2004 - Parlamentarėt britanikė po pėrgatiten pėr debatin rreth pėrfundimeve tė hetimit tė Lordit Haton mbi vdekjen e ekspertit tė armėve, dr. Dejvid Keli.

Raporti i Lordit Haton, i cili u botua javėn e kaluar, e nxori tė pafajshme qeverinė lidhur me akuzat pėr manipulim tė informacioneve tė zbulimit nė pėrgatitje tė luftės nė Irak.

Ai ishte shumė kritik ndaj BBC-sė dhe nxori pėrfundimin se kronika e saj me tė cilėn pohohej se informacioni i zbulimit ishte zmadhuar nga zyra e kryeministrit Toni Bler, ishte e pabazė.

Shfajėsimi i plotė i qeverisė dhe kritika e fuqishme ndaj BBC-sė nga raporti i befasoi partitė opozitare dhe e ka bėrė kėtė debat tė vėshtirė pėr to.
 
 
Anan nxit bisedime pėr Qipron
 
Nju Jork, 4 shkurt 2004 - Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Annan, thotė se bisedimet pėr ribashkimin e Qipros mund tė fillojnė shpejt. Annan tha se kishte folur me zyrtarė tė lartė qipriotė grekė dhe turq si dhe me presidentit qipriot grek, dhe ata tė gjithė duken tė gatshėm tė kthehen nė tavolinėn e bisedimeve.

Ai nuk ėshtė takuar ende me presidentit qipriot turk, Rauf Denktash, por thotė se shpreson t'i ftojė tė gjitha palėt e interesuara nė njė takim sė shpejti.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.