|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Koment

 
 

Sa na kushton njė libėr?

 
 

 
3 shkurt 2004 / TN
 
Zimo KRUTAJ
 
Nė tregun e sotėm, vlera e librit nuk qenka si vlera e verės sė vjetėr, e cila sa mė shumė qė vjetėrohet, aq mė e ēmuar bėhet. Librat e vjetėr, (jo tė vjetėruar), qė shiten ende, nė trotuaret e tezgat e metropolit kryeqytetas, kushtojnė gati sa dy misra tė pjekur. Dy misra tė vegjėl, kuptohet. Se nė qoftė misėr hibrid, nga ai i kooperativave bujqėsore tė tipit tė lartė, as me dy libra klasikė nuk e blen dot. Nuk e keni vėnė re se, tė shumtėn e herės, misrat piqen e shiten pranė tezgave, (nė rastin mė tė mirė), apo ngjitur me bordurat e urave e urėzave buzė Lanės dhe nė cepat e lulishteve, a trotuareve ku dergjen librat nė pluhur a nė baltė?...
 
...Tė mos nxitohet ndokush e tė thotė qė mund tė jetė rastėsi. Aspak. Ēdo gjė bėhet e zhvillohet nė pėrputhje me ligjet e shoqėrisė sė lirė, tė tregut kapitalist qė po ndėrtojmė. Konsumatorėt, (misėrngrėnėsit) u hedhin njė sy titujve tė librave tė nxirė nga tymi i qymyrit, teksa zėnė rradhė pėr tė blerė misra tė ngrohtė, tė porsapjekur. Ky produkt shitet zakonisht i mbėshtjellė me lėpushka, ose me letėr ēfarėdo.
 
Kur i mbarohen kėto dy burime tė lėndės sė parė pėr ambalazh, pjekshitėsi i misrave i blen shpejt e shpejt dy a tre libra fletėtrashė, kolegut tė tij librashitės aty pranė. Blerja bėhet si tė qėllojė: Herė me para nė dorė (kesh!), 100 lekė pėr “Parajsėn” e Dante Aligierit, herė nė natyrė, (Dy misra mesatarė pėr “Don Kishotin e Manēes” tė Servantesit, njė misėr i gjatė pėr dy vėllime tė “Luftės e paqes”, tė Leon Tolstoit) e herė me tė pritur (Gjysma e veprės sė plotė shumvėllimėshe tė njė shkrimtari tė realizmit socialist, pėr gjysmėn e trastės sė misrave, nėse shiten tė gjithė, blen edhe gjysmėn tjetėr...)
 
Pak a shumė, kėshtu bėhet e mundur qė ne, konsumatorėt kryeqytetas, tė pėrtypim kokrramisri tė pjekur, nėn ritmin e tercinave danteske, apo tė flakim koēanin e misrit nė Lanė, bashkė me fletėt e kryeveprave tė letėrsisė botėrore, tė pėrkthyera nė shqipen e mrekullueshme tė Nolit, tė Shvarcit, a tė Petro Zhejit.
 
Kjo ėshtė vetėm njėra pamje e tregut tė sotshėm tė librit nė kryeqytet. Ajo, tjetra, pamja e dytė, ka tjetėr fytyrė. Librari luksoze, botime po aq luksoze, shitėsa kompetentė, tė gjithėdijshėm, e mbi tė gjitha, ēmime tė kripura. Pėr tė vijuar krahasimin (qė gjithsesi ēalon) me tė cilin e nisėm shkrimin, njė libėr i ri nė libraritė e Tiranės, kushton sa njė shishe verė e vjetėr. Aq tė shtrenjtė janė librat kėtu, sa nuk i lėnė gjė mangut simotrave tė tyre nė libraritė mė prestigjioze tė Europės. Sa pėr ato tė Amerikės, nuk ngutemi tė flasim se duket se na mjafton aspirata “pėr ta bėrė Shqipėrinė si Europa.”
 
Prandaj, shumica e lexuesve, hyjnė e dalin nga kėto librari, ashtu si klientėt e varfėr nė dyqanet e shtrenjta tė modės. Shohin, prekin, (shfletojnė), admirojnė dhe dalin pa mundur tė blejnė. Njė “lloj molle e ndaluar” si ajo e Migjenit. Njė miku im shkrimtar, pa pension (as tė veēantė e as tė zakonshėm), mė tregoi sa ishte gėzuar e mbesa 6-vjeēare me dhuratėn qė ai i kishte bėrė pėr ditėlindje: Njė pėrmbledhje pėrrallash. Libri i kish kushtuar 13 mijė lekė tė vjetra, tė cilat do t’ia jepte librares dashamirėse, sapo tė shiteshin ca kopje nga romani i tij i fundit. Kjo shifėr nuk ėshtė njė pėrjashtim.
 
Ēmimet e veprave tė letėrsisė artistike lėvizin mesatarisht, nga 500 deri nė 1500 lekė tė reja, qofshin tė letėrsisė shqipe, apo pėrkthime nga letėrsia e huaj. Logjika mė e thjeshtė tė thotė se pėrfituesit e parė nga biznesi i librit janė botuesit, librarėt e pastaj edhe shkrimtarėt. Megjithatė, mė pak mundėsi pėr tė blerė libra, kanė pikėrisht, ata qė i shkruajnė ato, shkrimtarėt, pėrfituesit e 10 pėrqindėshit tė famshėm tė sė drejtės sė autorit.
 
Duke pėrjashtuar grafomanėt, qė gjithnjė gjejnė mundėsi pėr t’i botuar e madje, edhe shitur “veprat” e tyre, shkrimtarėt me vlera tė mirėfillta po i humbasin lidhjet me lexuesit, nė rradhė tė parė sepse libri, sado me vlera qoftė, shitet gjithnjė e mė pak. Nuk ka kurrfarė statistikash, apo tė dhėnash pėr tregun real tė librit, pėr koston e ēmimin, e, ca mė pak, pėr qarkullimin e infrastrukturėn e tij.
 
Nuk na shkon aspak nė mendje tė fajėsojmė libraritė serioze pėr kėtė. Pėrkundrazi. Libraritė dhe bibliotekat janė tempujt e librit. Sa mė tė bukura, komode e funksionale e bashkėkohore tė jenė, aq mė mirė pėr tė gjithė. “Njė sistem kontrolli mbi librin, mbi veprimtarinė e rreth 150 shtėpive botuese, njė rishikim dhe njė vlerėsim i politikave me librin...” theksoi Ministri i ri i Kulturės, Rinisė e Sporteve, Blendi Klosi, nė njė takim, para disa ditėsh, me shkrimtarė, botues e pėrkthyes tė njohur.
 
Ėshtė koha qė kėto politika tė mos jenė mė spontane, tė rastėsishme, tė fragmentarizuara, por tė prekin thelbin e problemit e tė institucionalizohen. Tė lehtėsojnė sa mė shumė tė jetė e mundur shkuarjen e librit te lexuesi, tė rrisin vėmendjen e kujdesin e shtetit ndaj veprave letrare me vlera kombėtare, tė nxitin e tė stimulojnė krijimtarinė cilėsore tė autorėve e tė pėrkthyesve tė rinj, por edhe tė librarive nė qytete tė tjera tė vendit, tė ngrenė njė sistem fiskal efikas tė mbėshtetur nė tregues realė tė tregut tė librit, por edhe nė veēoritė e kėtij tregu, qė, nė fund tė fundit, nuk ėshtė ai i misrave tė pjekur.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.