|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim dėrguar Zėrit tė Amerikės

 
 

"Peshkopi ortodoks i serbėve tė Kosovės i shqetėsuar pėr gjendjen e pakicave"

 
 

 

Peshkopi Artemije

   
3 shkurt 2004 / TN
 
Sejdi VESELI

Duke lexuar me vėmendje dhe pa paragjykime tekstin e emetuar nga VOA me 30 janar 2004, me titull "Peshkopi ortodoks i serbėve tė Kosovės i shqetėsuar pėr gjendjen e pakicave", e ndjeva tė domosdoshme qė tė reagoj, nė lidhje me propaganden serbomadhe qė bėn ky zotėri nė Truallin e Amerikės, ku me plotė tė drejt konsiderohet djepi i demokracisė botėrore.

U befasova dhe u shqetsova rėnd, ngase nuk mund ta kuptoja, pse lejohet njė veprimtari antishqiptare dyjavore e njė serbomadhi dhe armiku tė pėrbetuar tė administratės amerikane, mu nė truallin e vetė SHBA-ve.
 
Se, ėshtė armik i pėrbetuar i SHBA-ve dhe aleatėve tė saj, mjafton tė lexohen deklaratat e kėtij serbomadhi tė fshehur nėn petkun e njė kleriku tė rangut tė lartė, si me rastin e fushatės ajrore tė NATO-s mbi caqet e zgjedhura tė Ushtrisė sė Millosheviqit, por edhe me rastin e Fushatės amerikane pėr rrėzimin e Sadam Huseinit.
 
U befasova, si ėshtė e mundur qė administrata amerikane i futė nė listen e zezė patriot tė devotshėm shqiptar, tė cilėt nuk kėrkojn gjė tjetėr pos qė tė shfrytėzojnė tė drejtėn e tyre tė garantuar me tė gjitha dokumentat ndėrkombėtare, ndėrsa nė truallin amerikan lejonė veprimtarinė e papenguar tė organizatave serbomadhe, siē ēshtė Kongresi i Bashkimit Serb, i cili pėrveē urrejtjės ndaj popujve jo serb, pėrpiqet pėr krijimin e "Serbisė sė madhe", duke shtypur popujt tjerė, si dhe pėr mbledhjen e informatave tė nduarndurshme pėr nevojat e Rusisė, Kinės dhe disa shteteve me orjentim antiamerikan. Pjesė e kėsaj veprimtarie ėshtė edhe organizimi i fushatės propagandistike tė politikės, synimeve dhe kėrkesave hegjemoniste serbo-mėdha tė popit Artemije, nė truallin e SHBA-ve.

U befasova, si i lejohet kėtij shovenisti tė tėrbuar serbo-ēetnik, edhepse i fshehur nėn velon e njė kleriku tė lartė ortodeoks, tė fyej UĒK-nė, duke e quajtur kriminale. Pėrfundimi ėshtė i qartė. Nėse, UĒK-ja paska qenė kriminele, atėherė edhe aleatėt e saj, NATO, me nė krye me SHBA-tė dhe Britaninė e Madhe, paskan qenė kriminele. Ēka duket pėr diell, kallauz nuk do-thotė populli. Serbomadhi Artemije, nė mėnyrė tė rafinuar i shanė SHBA-tė, nė truallin e saj. Nė kėtė sharje tė kėtij fashisti, ngėrthehen tė gjitha sharjet ndaj Administratės tė SHBA-ve, tė cilat i bėheshin para, gjatė dhe pas fushatės sė bombardimeve tė vitit 1999.

Fjalori qė pėrdorė ky "peshkop" serbomadh nuk ndryshon me asgjė nga ai qė pėrdorej nga Millosheviqi dhe Shesheli dhe, qė vazhdon tė pėrdoret nga pinjollet e tyre nė Serbi , Srpska Krajinė, Vojvodinė dhe nepėr enklavat serbe nė Kosovė.

Ky fjalor qė pėrdoret nė vazhdimėsi nga popi Artemije, ishte po ai fjalor qė ngriti nė skenė Kasapin e Ballkanit, Sllobodan Millosheviqin dhe kliken krimanele tė tij.

Duke analizuar edhe pėrciptazi ate ēka e thotė ky klerik "ortodoks" serb, edhe nepėr takimet e tij, jo vetėm me serbet e Amerikės, por edhe me politikan e shtetarė amerikan, nuk mund t'i iket pėrfundimit, se ajo jo vetėm nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me mėsimet e shenjėta fetare ortodokse, por ajo ėshtė njė propagandė politike nė shėrbim tė pėrfitimit tė mbėshtetjės sė realizimit tė aspiratave hegjemoniste serbo-mėdha.

Ajo ēka mnbjell "peshkopi" Artemije nė truallin e demokracisė botėrore, nuk ėshtė gjė tjetėr pos propagandė serbomadhe millosheviqo-sheshelijane. Zaten, po ky pop serbomadh ishte koautor me kolegun e tij Sava, i ringjalljės sė ideologjisė hegjemoniste serbomadhe tė tipi mesjetar gjatė kohės se "jogurt revolucionit" serb, e cila i parapriu zhbėrjės sė pėrgjakshme tė Federatės Jugosllave.

Po ky "peshkop" ishte gjithashtu koautor i sllogani fashist, se "serbet janė popull hyjnor" dhe "tė zgjedhurit e Zotit"!!!

Ishte po ky "peshkop" serbo-ēetnik dhe kolegu i tij Sava, tė cilėt pagėzuanė dhe bekuanė me tymin e "tamjanit"kriminelėt Arkan, Mladiē, Sheshel, Karagjiq, Koshtunica. Ēoviq etj., para se tė fillonin me masakrimet dhe veprimet e gjenocidit ndaj popullatės sė pambrojtur civile kroate, boshnjake dhe sė fundit tė asaj shqiptare. Pra, kėta klerik "fetar" ishin inspiruesit shpirtėror, bashkė me Akademinė Serbe tė Shkencave, pėr politiken fashiste tė Millosheviqit dhe ekzekutorėt e saj nė terren.

Ka mjaft fakte(tė cilat jam shum i bindur se janė tė njohura deri nė detajet mė tė imėta pėr Administraten e SHBA-ve), pėr tė nxjerrė njė pėrfundim tė qėndrueshėm, se ky farė "peshkopi", nuk do tė duhej tė ketė vend nėpėr tubimet propaganduese serbomėdha, nė truallin e demokracisė amerikane, por nė Gjykatėn e Hagės.

Nė fund e shohė tė udhės tė pėrmendi disa fakte, ndėrsa komentin po ia lė lexuesit tė kėtij reagimi.

"Peshkopi" Artemije dhe vartėsit e tij, pėrpiqen qė me ndermjetėsimin e Kongresit tė Bashkimit Serb, tė dezinformojnė opinionin amerikan, se UNMIK-u i paska favorizuar shqiptarėt, nė njėrėn anė, ndėrsa nė anėn tjetėr i paskan diskriminuar serbėt. Faktet flasin ndryshe. Minorenėt serbijanė pėrbėjnė ca 5% tė popullatės se Kosovės, ndėrsa nė organet e pushtetit vendor pėrfaqėsohen me 20%;

Edhe sot, pesė vjet pas pėrfundimit tė luftės, nėpėr enklavat serbe, nuk pranohet pushteti vendor, por funksionon i papenguar ai i Serbisė;
 
Minorenėt serb, janė tė liruar jo vetėm nga taksat, tė cilat janė tė obligueshme pėr shqiptarėt dhe minorotet tjera, por edhe nga restrikcionet e energjisė elektrike;

Shumica shqiptare dhe minoritarėt tjerė janė tė obliguar qė tė pajisen me dokumente tė identifikimit, me patentshoferi, me pasoporta udhtimi dhe me dokumente tjera naga Administrata e UNMIK-ut, ndersa minorenet serb lejohen tė pajisen me dokumentet serbe, tė cilat u lėshohen nga organet paralele tė Serbisė, tė cilat funksionojnė tė papenguara nepėr enklavat serbe.

Pėrfundimin se kush ėshtė i favorizuar dhe kush i diskriminuar, tė nxjerr lexuesi i kėtij reagimi.

Nė fund, do tė shpreh mendimin tim tė lirė.
 
Propaganda e papenguar, jo vetėm antishqiptare, por edhe antiamerikane e anti OKB, e "Peshkopit" Artemije nė Truallin e njė vendi shumė tė dashur pėr mua dhe popullin qė i takoj ėshtė shumė e dhembshme. Kjo dhembje do tė sherohej, po tė shpallaej persona non grata ky shovenist i tėrbuar, dhe konform kėsaj shpallje tė pėrzinej nga SHBA-tė.
 
Njė veprim i tillė, jo vetėm se do tė mirėpritej nga shqiptarėt, kroatėt dhe boshnjaket, por ky do tė ishte njė grusht dėrmues pėr shovenizmin serbomadh dhe sinjal pėr forcat demokratike nė Serbi, se gėzojnė mbėshtetje tė sigurt nė pėrpjekjet e tyre pėr reformimin e kėsaj ērdheje tė sė keqės ballkanike.

Me respekt
Sejdi Veseli


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.