|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Takim i tė rinjve vitias me kryesinė e FR tė LDK-sė

 
 

Rinia vitiase ka potencial tė pėrballet me tė gjitha sfidat

 
 

 
3 shkurt 2004 / TN
 
Viti, 31 janar 2004 - Vitia ishte qendra e radhės e cila priti Kryesinė e FR tė LDK-sė, me mbajtjėn e njė takimi tė hapur me tė rinjtė e kėaj komune. I pranishėm ishte edhe kryetari i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli si dhe kryetari i komunė sė Vitisė, z. Musa Misini.
 
Me kėtė rast u elaboruan kėrkesat, sugjerimet dhe kritikat e tė rinjve tė kėsaj komune, si dhe u identifikuan problemet qė e preokupojnė rininė e kėsaj komune. Kėtė takim e hapi kryetari i FR tė LDK-sė nė Viti, Faruk Nura, ndėrsa Musa Misini, pos tė tjerash, ėshtė pėqėndruar veēmas nė problemet me tė cilat po ballafaqohen tė rinjtė vitias, sidomos u pėmend papunėsia e madhe e tė rinjve, numri i tė cilėve arrin nė 25 mijė  Pastaj u pasqyrua edhe mungesa e infrastrukturės prodhuese dhe e investimeve.
 
Njė ndėr tė arriturat e kėsaj komune, sipas z.Misini, ėshtė se kjo komunė ėshtė e para nė Kosovė qė tashmė i ka plotėsuar standardet e parashtruara e tė kėrkuara nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr Kosovėn. Ndėrkaq, Lulzim Zeneli, ryetar i FR tė LDK-sė, para masės sė madhe tė tė rinjve nė Viti, tha se rinia vitiase , si edhe ajo e Kosovės, nė pėrgjithėsi, ka njė potencial dhe energji qė tė pėrballet me tėgjitha sfidat. Tė rinjtė  duhen tė plasojnė mesazhe, pėrkatėsisht porosi tė qarta jo vetėm pėr subjektet politike, por edhe pėr institucionet tona nė ēdo nivel.
 
Tė rinjtė e kėtushėm nė kėtė bashkėbisedim shtruan njė varg pyetjesh, ndėsa z.Zeneli, ndėr tė tjera, u pėrgjigj se prioritet i prioriteteve ėshtė zbutja e problemit tė papunėsisė: " Ne do tė bėjmė presion qė nė tė gjitha format tė kontribuojmė pėr stabilitetin politik dhe ekonomik tė vendit", - tha ai.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.