|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
       Hidro vorr

 
3 shkurt 2004 / TN
 
Edison YPI
 
Hidrovorr nuk ėshtė vetėm Adriatiku dhe Joni i Gomoneve, ka edhe tė tjerė. Ndonjė Hidrokokė, optimist i leshit, mund tė thotė; Ore, s’paska ndonjė gjė tė bukur kjo Shqipėria jonė, vetėm tė tilla paska ?! Ka mor ta marrsha ka, por t’ana t’bukurat janė pėrqendruar n’ato njėzet e tetė kilometrat katrore tė Tiranės, tė cilat, po t’i kqyrėsh mirė, edhe atje, vetėm nė ato njėzet e tetė metrat katrorė tė studiove tė TV-rrave i ke, plot VUP-a (Very Unimportant Persons) tė cilėt, ēok m“u athere kur tė paktėn tre tė katėrtat e gjithė Shqipėrisė dridhet nga tė ftohtėt dhe uria, aty kah mesnata, flasin pėr Modė dimri dhe Menura.
 
E Shqipėria, si e sheh ti nga e jotja llokoēitėse kokė, e vogėl duket, por e vogėl s’ėshtė, dhe nėse n’at luftėn e fundit nacional-dhunimtare njėzet e tetė mijė dėshmorė si zor t’i ketė pasur, aq kilometra katrore me siguri i ka. Prandaj, lėrmė njė herė tė tė rrėfej ē’mė panė sytė, pastaj merre nja dy minuta hidrokokėn ndėr grushta, dhe hidrokonkluzionet nxirri vetė. Pllangat e para tė gjakut, mė fal, tė ujit, ēfaqen aty nga Mamurrasi. Ara tė pėrmbytura dhe shtėpi qė duken si ishuj tė vegjėl me disa tė rrallė VUP-a tjetėrsoj, (Very Unfortunated Persons) mbi to, ose rreth tyre tė cilėt nga larg duken si “Boat people” vietnamezė.
 
Gjithēka ėshtė e lagur. Malet dhe fushat duken si tesha tė lagura qė rrjedhin pasi njė dorė i ka kapur dhe ngritur lart prej njė kazani gjigand. Vetėm asfalti ėshtė i thatė. E ka tharė Murlani qė fryn rreptė nga gryka e Matit. Rruga ėshtė e drejtė, njė furgon pėrballė vjen zig-zag prej vrundujve tė murlanit. Shtrėngoj timonin. Lezha s’pipėtin. Tre-katėr furgonė bosh me shoferėt brenda kruspull nga tė ftohtit brisk, nė pritje tė pasagjerėve qė s’dihet kur do tė vijnė. Nė Torrovicė pllangat shtohen. Dy shtėpi anės rrugės ofrojnė njė pamje surreale; dritat e verandave tė ndezura. Ku ?! Atje ku korent ka a s“ka pesė orė nė ditė. Po kaloj nė orėt e ndritura. Ku ka aq pak korent, me sa duket, asnjė dritė nuk fiket, asnjė spinė nuk shkulet kurrė.
 
- Zoti polic, ku ėshtė pėrmbytur mė shumė Torrovica ?
- A nuk e sheh a ?! Lene Torrovicėn, se ktu s’asht kurgja, hik n’Mirdit’, atje ke pėr t’pa ēke pėr t’pa. Ej, veē mos harro me mor me vete i thes me pare.
 
Jo-jo or mik, them me vete, nuk e lė Torrovicėn. Mirdita-n njė herė tjetėr. Kur t’i kem me mullarė do t’i ēoj ca thasė edhe atje.
 
Torrovica ėshtė fushė pjellore, tokė e zezė plot Humus. Prandaj plot tė zbritur nga malėsia kanė ndėrtuar dhe po ndėrtojnė shtėpi nė tė dy anėt e luginės si ndėrtimet qė bėhen periodikisht pas ēdo shpėrthimi tė Vezuvit. Njė i moshuar me paterica, njėrėn kėmbė tė prerė, s’dihet pse po ēan fushėn tėrthor pėrmes pllangave tė ujit tė frikshėm. Shenjė e keqe ?! Torrovica pak nga pak po thahet, Hidrovori punon, por deri sa tė mbarojė sė thithuri Hidrovori, Torrovica me torrovicarėt Hidrovorr mbeten.
 
Bisht Jug. Aty nis hataja. Pėrtej digės ose argjinaturės, det, krejt fusha sa tė ha syri, me ndonjė ishull tė vogėl aty-kėtu.
 
- Zotni, pse kaq shumė ujė kėtu ?!
- Sepse nuk punon hidrovorri.
- Pse nuk punon ?!
- Sepse nuk ekziston.
- Pse nuk ekziston ?!
- Ekzistonte, ja atje nė qoshe tė argjinaturės, ka met gėrmadhė, shko shife, e vodhėn, pompat, gjithēka metalike, i shitėn nė Mal tė Zi pėr skrap, histori e vjetėr, aty kah ’91-shi.
- Kur thahet ky det ?!
- Kur t’doj Perenia, ngadal-ngadalė gjatė zbaticave tė detit, shkon me muj kjo pun’.
- A ėshtė mbjellė ndonjėherė kjo tokė ?
- Posi, gjithmonė, me Luledielli. Pėrmbytej edhe athere por e thithte shpejt Hidrovori.
- T’kujt janė ata kuaj atje ?
- Nuk e di t’kujt me emėr, por t’dikujt janė. I blejnė nė malėsi, pastaj i shesin, tani nė kėto kushte nuk i ushqejnė dot, i lshojn t’bohet ē’t’bohet me ta. I shef sa t’dobėt janė ? Ja ai atje i mbėshtjelluni, ka ngordh. Kėshtu ngordhin nji nga nji. Ndonji edhe shpėton.
 
Kaloj mbi argjinaturėn. Majtas, jug, pllanga-pllanga. Djathtas, veri, det. Aty kėtu nėpėr ishuj tė vegjėl tė thatė, kuaj ngordhalaqė me kokėn poshtė nga pafuqia. Toka ėshtė e gjitha e mbuluar me akull, gjurmė bari nuk duken kurkund. “Sa kuaj fuqi e ka motorrin makina jote ?!”. “Varet nga lloji i kuajve”. Ja dhe ish Hidrovorri ! Vetėm muret, edhe ato pjesėrisht.
 
Para njė kodrine, pas sė cilės vjen Velipoja, njė fshatar thotė se aty ka qenė edhe njė tjeter Hidrovorr qė thante fushėn, por tani nuk duket se e ka mbyt uji. Tregon me dorė ku afėrsisht ka qenė, diku ku dy gunga dheu dalin mbi ujė. Nga maja e kodrės, nė horizont po ai peisazh i trishtė, Velipoja, tė tjera pllanga, tė tjera liqene, pėrmbytur krejt, tė mbjellat, tė gjitha....”nga rrafshnaltat, gjer nė det, nė brez vdekjen e tjetrit, nė ballė vdekjen e vet”.
 
Mė duket se po tė vazhdoj mė tutje do tė bėj tė njėjtėn gjė si ay njeriu keqandjellės me njė kėmbė nė Torrovicė. Kthehem nėpėr rrugėn qė tė ēon nė Shkodėr. Dikush ka ngulur majė njė shkėmbi njė flamur valavitės me shkabėn dy herė krenare nė sfondin pėrpirės ulėritės tė ujrave tė harbuara mbi fushė, ku duket sikur dikush ka derdhur shkujdesshėm mbi tė qiejt. Pėrsėri kuaj, asnjė gjurmė njeriu, shumė kuaj ngordhalaqė gati tė ngrirė mbi rripa tė thatė tokė, kock e lėkurė me brinjėt qė u dallohen sė largu, me kokėn poshtė; pamje haluēinante nga ato qė zėnė vend nėpėr ėndrra dhe s’shkulen gjallė jo.
 
Njė qenush rri i ngrirė mes asfaltit. Barraka tė vjetra me kallama dhe hunj qė nuk merren vesh se ē’janė, banesa, apo depo, apo stalla. Shumė kallama, kallamishte. “M“u nė mes tė kallamesė ndala kalė....”, deri kėtu po, ka njė farė kuptimi, por vazhdimi; “....pashė vajzėn e pabesė me njė djalė” ėshtė krejt e paperceptueshme. Njė kope me Dhėn ?! E vetmja qė pashė. Leshi i dhėnve i drizė pėrpjetė nga tė ftohtit. Si leshi i kokės time po tė mos mė kishte rėnė. Pak mė tutje ku ujrat paksohen, nė afėrsi tė rrugės sė Shkodrės njė “Zyrė Postare” krejt e shpartalluar, pa xhama, me hekura dritaret dhe dera, pėr ēudi, mbyllur me dry. A mund tė merret a tė dėrgohet ndonjė letėr pėrmes asaj far’ Zyre ?! Me kė tė flasėsh nė kėtė shkreti ?!
 
Nė Gjadėr gjeta belanė. Pėrpara njė postblloku njė roje nuk desh e nuk desh tė mė lejojė tė kalojė duke ma zgjatur rrugėtimin edhe disa kilometra pėrmes fshatit Barbullush. Atje, mbi njė furgon shkatarraq takova...Genc Pollon. “Mirsevini Genc Pollo” shkruar jo nė mėnyrė jo fort elegante mbi furgon. Kishte qenė pėr fushatė elektorale aty. Pllanga-pllanga gjithandej. Uji ishte tėrhequr, por fusha e futbollit me portė hekuri plot. Gjadri i ngushtė, i mbushur, si Anakondė dridhej e pėrdridhej nėpėr fushė frikshėm gati tė kafshonte pėrsėri. Pak mė nė lindje, nė thellėsi tė fushės sė Zadrimės ka bėrė hatanė, por deri atje nuk mund tė shkohet. 97-ta kėtu ka bėrė kėrdinė.
 
Njė djalosh qė studjon nė Shkodėr rrėfen llaftarira. As ai askush nuk e di sa jetė mund tė kenė marrė depot e armėve nė tunelet e stėrmėdha tė frikėshme tė aeroportit ushtarak. Kanė provuar edhe tė fluturojnė me avion nė kohėn e harakirit. Njė fshatar gjatė njė tentative tė tillė duke shtypur butonat kot-mė-kot ka shkelur butonin e katapultės sė MIG-ut dhe ėshtė bėrė cop-e-ēikė brenda njė ēasti. Tunelet megjithatė pėrdoren, dhe nė njė farė mėnyre janė “privatizuar”. Mbi murin hyrės tė njė pėrbindėshi tunel tė tillė ėshtė shkruar, ndoshta njėzet e kusur vjet mė parė, nė tė majtė “MOS HYR PA KAPELE”. Tė jetė shkruar vallė nga brenda; “MOS DIL PA KAPELE” ?!
 
Mė vonė, kush e di kur, ndoshta para njė a dy a tri vitesh, nė tė djathtė, “ESH ZAN” domethėnė ėshtė privatizuar. Pėr pak mė rrėshqiti pa e parė njė Hidrohorror. Dikush, pranė majės sė ēatisė sė shtėpisė, kishte instaluar njė depozitė uji krejt origjinale, krejt unikale; rezervuarin e vajgurit tė njė MIG-u nė formė predhe aerodinamike, nga ato qė vendosen nėn krahėt e aeroplanėve. Barbullushi dhe Kakarriqi janė llaftarisht tė pėrbaltosur dhe tė varfėr.
 
Gjithandej, tesha tė ndera pėr t“u tharė, jo nga Dielli, se Diellin kėtu prite kur tė vijė andej nga Marsi i Luftrave a Prilli i Dasmave, por nga Murlani qė tė ther. Po bije muzgu, duhet tė kthehem, jo vetėm se afėr maleve tė Zadrimės ku Hidrovorri ka bėrė kėrdinė nuk vete dot, por edhe se u muar vesh, kėtu; “Halli hallit....i ngjan” aq tepėr. Pėrsėri Lezha, pėrsėri Mamurrasi, gjith ujė e baltė e shkreti’. Pas Hidrovorrit, nga Kodėr Kamza shoh Tiranėn, Tiranėn e modave, menuve, butikave, operacioneve plastike, fitnes-ave pėr tė paksuar dhjamin, akrobacive politike. Diku e ndriēuar, diku e errėt pėr shkak tė mungesės sė korentit, edhe ajo....pllanga-pllanga qe.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.