|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pėrplasje (pak mė ndryshe) mė standardet

 
 

STANDARDET A VLEJNĖ VETEM PĖR SHQIPTARĖT, APO EDHE PĖR TĖ TJERĖT QĖ JETOJNĖ NĖ KOSOVĖ (?!)

 
 

 

Jemi mėrzitur duke i shikuar liderėt tanė qė ēdo ditė prisin e pėrcjellin diplomat nga bota, qė vijnė pėr tė na futur nė kallėp, pėr tė na standardizuar. E, nga kėto "kėshilla"  nuk po dalin rezultate, as punė konkrete, jo mė fajin e shqiptarėve, por tė atyre qė nuk dėshirojnė ta pranojnė realitetin aktual tė Kosovės.

Shkruan; Arif MOLLIQI / Hamburg

Mė fillimin e njė epoke tė re tė njerėzimit, shumkush ka menduar se nė Evropė s“do tė kėtė konflikte ndėretnike. Po thėmi nė Evropė, pasi askujt nuk i ka shkuar ndėrmend se do tė kėtė konflikte ndėretnike tė pazgjedhura nė  Evropėn civilizuese dhe demokratike, dhe Evropa megjithatė do tė hesht. Paradoksi mė i madhe ėshtė se, tė gjitha kėto shtete evropiane nuk e pranojnė se nė Kosovė kishte spastrim etnik, i cili kryehej nga serbet ndaj shqiptarėve pėr kaq vite. Kėtu, Evropa mė heshtjen e vet, duke i mbyllur sytė, nuk na doli si njė mbrojtės kundėr gjenocidit, po na doli nxitės, ndoshta pjesmarrės direkt nė spastrim etnik.

Megjithatė, shtetet evropiane pėr tė mos e pranuar se janė bashkryes tė proēeseve tė spastrimit etnik, pas futjes sė trupave tė NATO-s, nė Kosovė, nisėn fushatėn e diplomacisė sė vjetėr. Angazhuan ca diplomatė tė cilėt po i bijnė trup e tėrthuer Evropės, po trumbetojnė duke dhėnė ide nga mė tė ndryshmet pėr tė drejtat e njeriut. Kėtu, jo pa qėllim barazohet e drejta pėr tė mbijetuar njė etni dhe, e drejta e njeriut si individ.

E kur nga ky koncept i gabuar tė barazimit; njė etni, njė njeri, mes Evrope krijohen qėndra luftimesh. Ata pėr tė treguar se janė nė vazhden e zgjedhjeve tė kėtyre problemeve, siē i quajnė ata; probleme ndėretnike, organizojnė mė shumė konferenca dhe takime se sa bijnė vendime qė i ndalojnė ose i evitojnė krizat. Ata moszgjedhjen e problemeve tė etnive nė Ballkan, e quajnė gjenerator i krizave.

Mė kėtė stil, mė plane tė pėrgaditura nėpėr kancelari, pa e kupuar realitetin nė vend, kėta diplomat, vazhdojnė tė shėtisin edhe sot nėpėr Kosovė, kinse pėr ta zgjedhur problemin e shqiptarėve nė pėrgjithėsi. Diplomatėt dhe politikanėt perėndimor po lėvizin, analistėt dhe komentatorėt e ndryshėm po nėnvizojnė, ndėrsa qendrat vendimmarrėse, po marrin vendime nė stilin e kushtėzimeve, qė nė gjuhėn e tyre, kinse tė butė i emertojnė si  s t a n d a r d e.

Pse ateherė nuk ka rezultate?!

Pala shqiptare, shikuar nga veprimet e saja, ėshtė ajo qė mė se shumti po i respekton kėshillat e diplomatėve evropian. Po i mbush standardet brenda kornizave tė vet kuptimit qė ka fjala "standarde", sepse janė njė vargė nga ato standarde-kushtėzime qė Kosova i ka plotėsuar. Bile, herė-herė plotėsimi i standardeve, pėr nga mėnyra dhe forma si ėshtė kėrkuar, dhe si ėshtė plotėsuar duket banale. Qesharake.

Po ti marim dhe i shikojmė nė vija tė trasha disa elemente brenda kėtyre standardeve tė kėrkuara Kosovė, e atje nga vijnė ato  nuk ekzistojnė standarde tė tilla, qesharakja dukėt edhe mė groteske. (Kur ia tregova njė intelektuali gjerman, kėto qė do ti thėm mė poshtė, ai e kishte vėshtirėsi tė besoj).

Janė tė rralla, ose hiq, qė nė praktikėn parlamentare, qoftė edhe nė Evropėn demokratike, dhe tė botės nė pėrgjithėsi, qė njė populli mė njė pėrqindje tė vogėl, mos tė thėmi, njė minoritet siq janė serbet nė Kosovė, t“u falėn aq vende nė parlament pa e marrė votėn e popullit.
Nuk e kam tė njohur nė historinė botėrore qė njė njeri mund tė jetoj, punoj dhe merr tė ardhura nė njė shtet, kurse me vendime tė UMNIKU-t, merr tė ardhura tė dyfishta edhe nė shtetin tjetėr.

Mė konkretisht, qindėra puntorė serb qė marrin tė ardhura nė Qendrėn e Klinikės Universitare tė Prishtinės, kurse ata jetojnė e punojnė gjetiu. Raste tė tilla ka shumė nė Kosovė, por ky ėshtė rasti mė i ri, dhe mė i pėquditshėm qė nuk kuptohet se nga ka ardhur kjo rregullore dhe ky standard?! Mjeku punon nė Serbi dhe pa u paraqitur asnjė sekond nė punė, merr tė ardhura nga Kosova(?!) Ky fenomen nuk ndodhė as nė shtetin e Zhirakut, as tė Shredės, Beluskonit, Putinit... Kjo ndodhė vetėm nė Kosovėn e standardizuar-kushtėzuar.

( Dhe, kėtė puntorėt e QKU tė Prishtinės, e bėjnė publike pas pesė vitesh(?!)

Tjetri standar i dyfisht; serbet janė ata tė cilėt, si gjithmonė, janė pėrkėdhulur nga diplomacia evropiane ( franqese, ruse, italiane e deri diku gjermane). Dhe, kėto kushtėzime-standarde ata i kthejnė saherė tė dėshiron mė kokė poshtė pėr hatėr tė serbėve. Serbėt, edhe pse pengues tė zgjedhjes se problemit, jetėsimit tė standardeve ashtu siq janė servuar, sot po e gėzojnė pėrkrahjen e faktorit ndėrkombėtar, i cili faktor ndėrkombėtar i pėrkdhel, kurse Kosovėn tėrėsisht e prengon.

Nė Kėshillin e Sigurimit Kosovėn e pėrfaqėson Z. Holker, kuptohet sipas mandatit qė ka nga OKB-ja, kurse Kosovės i ndalohet tė jetė prezent. Por, nė anėn tjetėr, Serbisė i lejohet ta pėrfaqėsoj popullin e Kosovės nė diplomacinė evropiane, edhe pse Serbia ishte ekzekutori, apo kryesi i krimeve nė Kosovė, Bosnje dhe Kroaci, ndėrėsa nė Kėshillin e Sigurimit e ka vendin e rezervuar tė gėnjen pėr situatėn nė Kosovė.

Tjetėr; emigracioni shqiptarė nga Kosova, qė gjendet nėpėr shtetet e Evropės, sot nga kėto standarte(?!) ėshtė i detyruar qė tė sorollatėt nė kėrkim tė dokumenteve tė identifikimit nėpėr zyrat e kėtyre shteteve. Shqiptarėt janė tėpėr tė nėnēmuar, tė fyer, mos tė thėmi tė poshtruar, kur shkojnė nė zyrat federale. Zyrtarėt vendas i detyrojnė kushtimisht qė shqiptarėt tė furnizohen me pasaporta serbe. Nese nuk i marrin ato, ua prishin lejeqendrimin. Nese i marrin, janė tė detyruar tė paguajnė deri nė 1500 Euro pėr njė pasaport nė konzullaten serbe.

Teorikisht, dikush nga pėrfaqėsuesit e Zyrave tė shteteve tė Evropės nė Prishtinė me plot gojė thotė; merr pasaporten e UMNIKU-t. Harron, apo nuk dėshiron ta kuptoj se janė disa Komuna nė Lande tė Gjermanisė qė kohėve tė fund nuk i pranojnė as pasaportat e UMNIKU-t.

Ėshtė ky kushtėzim apo standard?! Nese ėshtė kushtėzim, atėherė kjo nuk tregon asgjė tjetėr pos qė kjo Evropė pretendon qė shqiptarėt nga Kosova me qellim ti bėj shtetas, kthye nė kuptimin standard, ti bėj qytetarė serb. Ata e dijnė, e kanė tė njohur kėtė, por e bėjnė pėr qejfin e dikujt.

Pėr ti arsytuar tė gjitha kėto lojėra, dikujt i ra ndėrmend dhe e shpiku fjalėn standard, qė nė kuptimin gjuhėsoro-teknik, e ka kuptimin e njė kallėpi nga i cili nuk mund tė dalish, nuk mund tė lėvizėsh. As nuk mund tė lind shqiptari ndryshe, pos sipas normave tė atij kallėpi-standardi.

Duke u nisur nga retorika e fjalės standar, mendojmė sė pėr ta plotėsuar ate, nuk mund tė kushtėzohen vetėm shqiptarėt, ndėrsa serbet tė favorizohen duke mos i obliguar ti pėrmbahen kėtyre standarteve-kushtėzimeve. Nga parimi se, ēėshtjet madhore zgjedhen sėbashku; shqiptarėt, ndėrkombėtarėt dhe minoritetet qė jetojnė nė Kosovė, shqiptarėt tė parėt e gėlltiten fjalėn standar, i unifikuan mendimet dhe idetė pėr paqen nė rajon, gjithmonė sipas propozimeve tė ndėrkombėtarėve nė shėtitje, qė tė pėrgaditen qė mėpastaj tė ulėn pėr atė ndarjen e madhe nga  UMNIKU dhe Serbia. Prandaj, ata qė mė sė shumti sot e mbajnė nė gojė fjalėn standar, nuk duhet ti frikėsohen shqiptarėve, por atyre qė ata vet po i pėrkėdhelin (ndėrsejnė).

Fjala, standarde para statusi, ndoshta ėshtė diēka qė mė se shumti ėshtėi lakuar dhe ėshtė pėrfolur kėto ditė nė Kosovė. Diplomatet me kėto "standarde " dhe vizita tė shpeshta mė shumė po eksprementojnė. Mos qoftė ajo qė mė frikėson; Evropa po tentonė qė tė populli i Kosovės ti afirmoj dhe prezentojnė liderėt vendas pėr ndonjė vendim tė befasishėm.

Hamburg, shkurt, 2004


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.