|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy shqiptarė tė Kosovės tė dyshuar pėr krime janė dorėzuar

 
 

 

2 shkurt 2004  /  "Zėri i Amerikės"

Paqeruajtėsit e Natos nė Kosovė thonė se dy shqiptarė tė dyshuar si terroristė janė dorėzuar.

Zyrtarėt njoftuan dje se Avdil Jakupin dhe Adnan Abazin ia kanė kaluar tė premtėn policisė sė Kombeve tė Bashkuara, pasi ata iu dorėzuan vetė paqeruajtėsve.

Zyrtarė tė Natos thonė se zoti Jakupi, i njohur me pseudonimin “Ēakalli”, kėrkohet si udhėheqėsi i vetėshpallur i grupit ekstremist Ushtria Kombėtare Shqiptare dhe pėr vepra tė ndryshme penale e akte terrorizmi nė Maqedoni, pėrfshirė rolin nė rrėmbimin e dy policėve gushtin e kaluar. Zoti Abazi akuzohet si anėtar i Armatės Kombėtare Shqiptare.

Maqedonia Veriore ka qenė skenė dhune nė vitin 2001, kur luftėtarė shqiptarė nisėn njė kryengritje duke kėrkuar mė shumė tė drejta pėr komunitetin e tyre. Marrėveshja e Ohrit, e nėnshkruar nė gusht tė 2001-shit, i ktheu nė zyrtare shumė prej kėtyre tė drejtave. Ushtria Kombėtare Shqiptare doli nė skenė pas nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.