|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Artemive duhet t'u mshelen rrugėt pėr tė diskutuar pėr Kosovėn

 
 

 
2 shkurt 2004 / TN

Ka mjaft priftėrinj serbė qė sot vendin nuk do tė duhej ta kishin nė kishė, por nė Gjykatėn e Hagės, pėr ndikimin e tyre tė madh qė kanė pasur nė politikėn serbe shoveniste antishqiptare. Dhe, do tė ishte shumė mė e ndershme qė kėto qarqe  tė fillojnė tė mendojnė nė kėtė aspekt, se sa t'i lejojnė ata qė me fjalimet e tilla tė ngritin tensione nė Kosovė.

Shkruan: Nazmi LUKAJ

Peshkopi serb, Artemie, edhe dje mbajti njė diskutim nė Amerikė, ku shfaqi opinionin e tij pėr Kosovėn dhe gjendjen e serbėve kėtu, tė cilėn e pėrshkroi tejet tragjike.  Po ashtu, edhe me kėtė rast, ashtu si mė parė, bėri apel qė tė mos pavarėsohet Kosova, pėr shkak se paraqitka rrezik tė madh pėr krejt rajonin!!!
 
Nuk ėshtė e ēuditshme qė ky dhe artemitė e tjerė bėjnė kėso propagante antishqiptare, pėr ta stopuar procesin e pavarėsisė sė Kosovės, por ėshtė duke na habitur fakti se pse po i lejohet kėtij qė tė prezentojė gėnjeshtra antishqiptare, kur dihet se pėr krejt gjakderdhjen nė Kosovė  pikėrisht kėta artemijė e mbajnė pėrgjegjėsinė mė tė madhe, sepse e kanė pėrkrahur fuqishėm politikėn e terrorit tė Millosheviqit. Kėta janė edhe baza mė e madhe e politikės antishqiptare tė tij, dhe qė edhe sot nuk po e lėnė politikėn serbe tė demokratizohet.
 
Artemia dhe artemitė e tjerė, nė vend se t'i kėrkojnė falje popullit shqiptar pėr gjenocidin qė ka bėrė Serbia nė tė,  vazhdojnė pėrpjekjet e tyre tė mėparshme antishqiptare.  Dhe, kėshtu, ēdo ditė e mė tepėr po i provokojnė rėndė ndjenjat e shqiptarėve. Ky, pardje, nė Amerikė, veē qė tė ndikojė tė mos pavarėsohet Kosova, plotėsoi edhe pak gėnjeshtrėn e tij dhe tė qarqeve mė ekstreme serbe se kėta " janė nė njė gjendje tė keqe nė Kosovė". Gėnjeu dhe do tė gėnjejė vazhdimisht nė pėrpjekjen e tij dhe tė politikės serbe qė tė stopohet procesi i pavarėsisė sė Kosovės. 
 
Kjo tendencė e tij dhe e politikės serbe nė kėtė drejtim, duhet pėrfundimisht tė kuptohet nga krejt diplomacia botėrore, e cila nuk duhet tė  lejojė nė asnjė vend tė botės qė artemitė tė mbajnė fjalime tė trilluara pėr gjendjen e serbėve nė Kosovė, dhe t'i japin opinionet e tyre qė tė mos pavarėsohet Kosova. Diskutimet e tilla, si tė Artemisė, veē sa do t'i bėjnė dėm proceseve demokratike nė Kosovė, sepse mund t'i acarojnė marrėdhėniet etnike.
 
Artemia dhe artemitė e tjerė duhet tė ndalohen pėrfundimisht nga tė gjitha qaqet diplomatike tė botės, nėse janė tė interesuara qė tė arrijnė rezultate nė Kosovė, sepse fjalimet e tilla rrėnojnė synimin e tyre pėr njė Kosovė demokratike. Kėtij dhe tė artemive tė tjerė, kėto qarqe duhet t'ua thonė haptaz se janė fajtorė pėr atė qė ka bėrė Milosheviqi nė Kosovė, dhe si fajtorė nuk kanė tė drejtė mė tė paraqesin opinionet e tyre pėr tė, pėr shkak se ata janė dėshmuar gjithmonė si priftėrinj qė kanė marrė pjesė nė platformat antishqiptare.
 
Diplomacia botėrore, jo vetėm qė nuk duhet t'u japė mė hapėsirė, por duhet tė bėjė presion tė vazhdueeshėm nė artemitė qė ata ta pranojnė fajin qė kanė pėr terrorin qė ka ushtruar Milosheviqi nė shqiptarė. Prej tyre, duhet tė kėrkojnė qė tė luajnė rol pozitiv nė kėtė aspekt. Ėshtė koha e fundit qė qarqet ndėrkombėtare ta kuptojnė kėtė.
 
Madje, duhet ta kenė tė qartė edhe njė punė: ka mjaft priftėrinj serbė qė sot vendin nuk do tė duhej ta kishin nė kishė, por nė Gjykatėn e Hagės, pėr ndikimin e tyre tė madh qė kanė pasur nė politikėn serbe shoveniste antishqiptare. Dhe, do tė ishte shumė mė e ndershme qė kėto qarqe  tė fillojnė tė mendojnė nė kėtė aspekt, se sa t'i lejojnė ata qė me fjalimet e tilla tė ngritin tensione nė Kosovė. Sepse ėshtė shumė e dhimshme qė fajtorėt tė flasin edhe mė tutje pėr njė vend ku janė angazhuar dhe vetė pėr ta gjakosur. Shumė shumė e dhimshme. Dhe, e pakuptueshme.
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.