|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

QEVERIA E SHQIPĖRISĖ DUHET  T'I KĖRKOJĖ FALJE PUBLIKE KRYETARIT TĖ KOSOVĖS, DR. IBRAHIM RUGOVĖS

 
 

 
1 shkurt 2004 / TN
 
Pėr t'ia hapur rrugėn Rugovės atje, qeveria shqiptare duhet t'i kėrkojė falje publike kėtij, qė dha klasifikime tė pamatura atė kohė. Kėrkimi i faljes  ėshtė domosdoshmėri jo vetėm pėr ta zvogėluar mėkatin qė ka bėrė ndaj Rugovės, jo vetėm pėr t'ia hapur rrugėn pėr Shqipėri kėtij, por ėshtė edhe domosdoshmėri pėr t'u relaksuar marrėdhėniet e politikės sė Kosovės me atė tė Shqipėrisė. Kjo do tė ndikonte shumė edhe nė rėnien e krimit nė Kosovė, nė tė cilin ka gisht edhe qeveria socialiste, qė u ka premtuar pinjollėve tė saj nė Kosovė pėrkrahje me tė gjitha metodat.

Shkruan: Nazmi LUKAJ

Shpeshherė na ka rėnė tė dėgjojmė nėpėr biseda tė ndryshme, por edhe tė lexojmė  nė njė pjesė tė madhe tė shtypit tė majtė andej e kėndej atdheut se  pse dr. Rugova, pas luftės, nuk ka denjuar tė shkojė nė Shqipėri, edhe pse Qeveria e saj i ka bėrė ftesė pėr kėtė.  Nė biseda dikush pyet vetėm pse mund tė mos e ketė bėrė kryetari  Rugova vizitėn e ofruar nga qeveria nė fjalė, ndėrsa shtypi i majtė si atje, si kėtu,  ka adresuar   dhe vazhdon t'i adresojė kritika tė panumėrta nė lidhje me kėtė ēėshtje. Intensiteti i kritikave tė tilla dallon.
 
Disa e kanė tonin mė tė ashpėr, dhe qėllimin e kanė tek nxjerrja edhe tė njė "mėkati" tjetėr tė tij nė opinion, nė kuadėr tė shumė "mėkateve" qė  ia kanė mveshur.  Nė tė vėrtetė, po tė mos ishte qėllimi i keq i kėtij shtypi, dhe i politikanėve tė majtė, ėshtė dashur tė kėrkohet thelbi i psehit  tė mundshėm tė mosshkuarjes sė dr. Rugovės atje,  duke i shkoqitur edhe nėnpsehet mė tė imėta tė kėsaj pyetjeje.
 
Dr. Rugova s'i ka bėrė vizitė  Shqipėrisė pas luftės pėr shumė arsye, por ndėr kryesoret prej tyre mund tė jenė kėto: e ka pasur dronė se atje mund t'ia organizojė qeveria socialiste, qė gjatė kohės sa ishte peng,  i ėshtė gjetur shumė keq- ndonjė kurth tė ri;  ose ka pritur qė kjo qeveri t'i kėrkojė falje qė nuk ka qenė e matur me tė, kur ėshtė pengosur; ose  se Rugova dyshon qė  kurthin pėr ta marrė peng mund t'ia kenė organizuar  socialistėt e Shqipėrisė me socialistėt e Beogradit, pėr ta rrėnuar nė skenėn politike, qė t'ua mundėsojnė ideologėve tė tyre nė Kosovė ta marrin pushtetin.
 
Ka edhe mundėsi qė tė gjitha kėto arsye, si tėrėsi, e jo veē e veē, tė jenė shkaqet qė kėmba e tij nuk shkeli ende nė Shqipėri, pas hyrjes sė forcave tė NATO-s nė Kosovė.  Tė gjithė ata qė kanė qenė atėkohė nė Shqipėri, e ndėr ta edhe unė, e mbajnė mend se ēfarė lasifikimesh tė rėnda kanė dhėnė socialistėt, qė edhe sot e udhėheqin pushtetin atje, pėr dr. Rugovėn. Madje, edhe Pandeli Majko ka pasė rrėrshqitur nė terrenin e lojės ndaj tij.
 
Prandaj, pėr t'ia hapur rrugėn Rugovės atje, qeveria shqiptare duhet t'i kėrkojė falje publike Rugovės, pėr klasifikimet e pamatura pėr tė. Kėrkimi i faljes  ėshtė domosdoshmėri jo vetėm pėr ta zvogėluar mėkatin qė ka bėrė kjo qeveri ndaj Rugovės, jo vetėm pėr t'ia hapur rrugėn pėr Shqipėri kėtij, por ėshtė edhe domosdoshmėri pėr t'u relaksuar marrėdhėniet e politikės sė Kosovės me atė tė Shqipėrisė. Kjo do tė ndikonte shumė edhe nė rėnien e krimit nė Kosovė, nė tė cilin ka gisht edhe qeveria socialiste, qė u ka premtuar pinjollėve tė saj nė Kosovė pėrkrahje me tė gjitha metodat.
 
Hapin, pra, duhet ta hedhė ajo, hap ky qė do t'i paraprinte Rugovės tė niset pėr atje. E, pse nuk ka shkuar deri mė sot, askush nuk mund ta akuzojė, sepse kush do tė shkonte  po tė ishte tradhtuar   nga qeveria qė edhe sot e mban pushtetin. Momentet e rėnda mbahen mend nga tė gjithė njerėzit. Kėtė e mban mend edhe vetė presidenti Rugova, sepse edhe ky ėshtė njeri.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.