|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Cilėt janė faktorėt pėr arritjen e suksesit ekonomik tė njė vendi?

 
 

 

31 janar 2004 / Zlatica Hoke / "Zėri i Amerikės"

Nė listėn e vendeve mė tė pasura pėrfshihen disa nga vendet mė tė vogla dhe mė tė mėdha tė botės. E njėjta gjė mund tė thuhet pėr vende qė luftojnė varfėrinė. Cilat janė faktorėt qė u mundėsojnė vendeve tė mėdha si Shtetet e Bashkuara apo tė vogla si Norvegjia pėr tė arritur sukses ekonomik dhe qėndrueshmėri politike?

Norvegjia ka njė popullsi prej afro 4 presje 5 milion banorėsh, mė pak se shumė qytete tė mėdha nė Shtetet e Bashkuara. Por fuqia blerėse e banorėve tė kėtij vendi ėshtė mė e madhe se e qytetarėve tė vendeve tė tilla si Kina, India, Brazili dhe Indonezia.

Ėshtė e qartė, shpjegon profesori i Universitetit Brown, Enrico Spolaore, se suksesi pėrcaktohet nga faktorė tė tjerė dhe jo nga sipėrfaqja apo popullsia e njė vendi.

Kolegu i profesorit Spolaore, Alberto Alesina, profesor i ekonomisė nė Universitetin Harvard, e ka trajtuar temėn e ndikimit tė popullsisė nė njė libėr tė titulluar “Madhėsia e Vendeve.” “Nga pikėpamja jonė, ekziston njė balancė ndėrmjet avantazheve tė tė qenit vend i madh dhe kostos qė shoqėrohet me njė fakt tė tillė. Avantazhi lidhet me mundėsinė e njė vendi tė madh pėr tė prodhuar nė shkallė tė lartė si dhe pėr tė organizuar njė rrjet tė gjerė shpėrndarjeje. Disavantazhi lidhet me larminė e individėve qė jetojnė nė kėtė vend, tė cilėt pėrfaqėsojnė preferenca tė ndryshme”.

Vendet e mėdha mund tė kenė pėrpjestimisht kosto mė tė ulėt qeverisjeje: ata mund tė kenė ushtri, sisteme qeverisėse dhe ambasada tė njė shkalle qė nuk i rėndėjnė shumė popullsisė sė madhe tė kėtij vendi. Por nga ana tjetėr, pėrzierja etnike e kėtyre vendeve shoqėrohet edhe me preferenca tė kundėrta. Autori sjell si shembull ēeēenėt nė Rusi apo shqiptarėt e Kosovės dhe preferencat e kėtyre grupeve etnike pėr shkėputje.

Pėr vende si Kina, sipėrfaqja e madhe i dha mundėsi kėtij vendi tė ekzistonte e izoluar nga bota, por me njė kosto tė lartė shton profesori Spolaore:

“Po tė shqyrtojmė historinė e Kinės nė 1 mijė vitet e fundit: Kina ishte nė krye tė njerėzimit nė fushėn e kulturės, teknologjisė dhe ekonomisė pėr periudha tė gjata. Por duke qenė njė vend shumė i madh me njė shoqėri thuajse plotėsisht tė pavarur nga bota e jashtme, Kina vendosi tė vetėizolohej plotėsisht nga bota”.

Kur Kina vendosi tė ndalė eksplorimet detare nė shekullin e 15, ajo humbi mundėsinė pėr tė pėrfituar nga zhvillimi qė po merrte Evropa. Zhvillimi i Kinės u pengua edhe nga vitet e izolimit komunist, por sapo ky vend hapi kufijtė pėr tregtinė ndėrkombėtare afro njė dekadė mė parė, rritja ekonomike filloi me ritme tė shpejta.

Profesori Spolaore thotė se vendet e vogla vuajnė mė shumė nė kushtet e izolimit. Ai sjell si shembull Shqipėrinė nėn regjimin e Enver Hoxhės: “Sipėrfaqja e vogėl e vinte Shqipėrinė nė kushtet mė tė kėqija tė mundshme. Pra njė vend i vogėl me kontkte tepėr tė kufizuara me botėn. Kjo ėshtė situata mė e keqe e mundshme pėr njė vend tė kėsaj madhėsie”.

Profesori Spolaore thotė se pas hapjes sė kufijve, mosmarrėveshjet dhe korrupsioni i brendshėm janė bėrė pengesė pėr zhvillimin:

“Konflikti ėshtė njė ndėr faktorėt mė tė rėndėsishėm nė skenė. Kjo ėshtė kostoja e ekzistencės sė grupeve dhe klaneve tė ndryshme nė konflikt me njėra-tjetrėn”.

Dy profesorėt thonė se nė 50 vitet e fundit, me shpėrbėrjen e disa perandorive politike, janė krijuar njė numėr vendesh tė reja mė tė vogla. Njėkohėsisht, ka pasur edhe disa bashkime si nė rastin e bashkimit tė Jemenit tė Veriut me atė tė Jugut, bashkimit tė dy Gjermanive. Pas problemeve fillestare qė u shoqėruan me bashkimin, tani kėta vende po pėrjetojnė rritje ekonomike. Ndėrkaq, vende mė tė vogla qė kanė pėrqafuar ekonominė e tregut si Malta, Zelanda e Re dhe Singapori po lulėzojnė.

Por vetėm ekzistenca e ekonomisė sė tregut nuk garanton begatinė. Analistėt thonė se politikat e tregut tė lirė duhet tė ndėrthuren me politika tė forta monetare. Qeveritė duhet t’u japin qytetarėve tė drejtėn tė kėmbejnė. Pra e drejta e zgjedhjes, e drejta e kėmbimit, shteti ligjor dhe e drejta e pronėsisė janė tė njė rėndėsie tė madhe. Tė gjitha vendet qė kryesojnė listėn e vendeve mė tė begata janė provė e rėndėsisė sė kėtyre faktorėve.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.