|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Femra shqiptare, kjo mungestare e madhe

 
 

 

31 janar 2004 / TN

Rita LOLOĒI

Nuk mendojmė se bėjmė ndonjė mėkat tė madh nėse pohojmė se femra shqiptare ėshtė njė mungestare e madhe e shoqėrisė sė sotme shqiptare, paēka se si pėrqindje ajo ėshtė pothuaj e barabartė me meshkujt dhe ka njė rol tė pazėvendėsueshėm nė ēdo sektor tė jetės.

Ngado qė ta nisėsh balafaqimin, do tė kesh njė rezultat mjaft tė trishtė: nė Kuvendin e Shqipėrisė femrat numėrohen me kokrra, (megjithėse edhe ato nuk mund tė konsiderohen si gratė mė me potencial), nė qeverinė mė tė fundit tė kabinetit Nano ka vetėm njė tė tillė, nė pushtetin lokal, nė pushtetin gjyqėsor, nė tė gjitha insitucionet nė shkallė kombėtare ose nė departamente tė ndryshme shteėrore ato shfaqen rrallė e mė rrallė qoftė pėr hir tė emancipimit tė ulėt tė politikės, qoftė nga trysnitė e ndryshme dhe nga paragjykimet e vjetra dhe tė reja, qoftė edhe nga njė traditė qė nuk e vė gruna nė peidestalin qė i takon. Njė ndryshim i konsiderueshėm ka ndodhur nė Bashkinė e Tiranės, ku jo vetėm dy nėnkryetaret janė femra tė mirėshkolluara, por edhe shumė departamente drejtohen plot aftėsi nga femrat.

Nėse do tė bėnim njė pėrpjekje tė hetonim gratė qė janė pėrshtatur dhe qė kanė bėrė emėr nė kėtė tranzicion tė gjatė dhe tė vėshtirė shqiptar, mund tė veēonim disa syresh mes tė cilave Valentina Leskaj, ish ministre e Punės, por mė shumė drejtuese e shoqatės pėr planifikimin familjar, shoqatė kjo me reputacion tė ndjeshėm brenda dhe jashtė vendit; kėshtu me Diana Ēulin qė drejton njė organizatė grash, me Elsa Ballaurin qė drejton Grupin Shqiptar pėr tė Drejtat e Njeriut, me Ana Gjokutaj, ish gazetare e Radio Tirana dhe aktualisht specialiste e marrėdhėnieve me Publikun nė misionin e Bankės Botėrore, me Kozara Katin kryetare e QSHDNJ, me Vasilika Hysin, kryetare e komitetit shqiptar tė Helsinkit, me pedagogen Vjollca Ibro, ish rektore e Universitetit Bujqėsor Kamėz dhe zėvendėsministre e Bujqėsisė, me poeteshėn e talentuar Mimoza Ahmeti qė drejton njė shtėpi botuese tė suksesshme, me Valdet Salėn, drejtuese projektesh nė fondacionin Soros, me Juliana Hoxhėn, kryetare e Partners-Albania dhe e organizatave tė tjera prestigjioze, etj.

Dhe pasi ke bėrė kėtė paradė tė grave apo tė femrave qė kanė njė emėr publik (jo se ua ka falur kush por se kanė punuar falė aftėsive tė tyre dhe pėrkushtimit tė admirueshėm), menjėherė vjen ngėrēi dhe ndihesh keq kur vėren se njė masė e madhe e kėtij komuniteti ėshtė e nėnshturar dhe e papėrkrahur; disa prej tyre janė nėn kushtet e vėshtira tė divorcit dhe tė pamundėsisė pėr tė siguruar njė jetesė normale pėr fėmijėt dhe familjet e tyre, shuėm janė pre e varfėrsiė sė tejskajshme, e prostitucionit, e rrahjes dhe e fyerjes edhe nė mjedise publike; njė mentalitet dhe praktikė maskiliste qėndron si muranė nga skajet mė tė humbura dhe tė prapambetura e deri nė mjediset e ndritshme tė njė kryeqyetthi qė ndryshon.

Pasi ke bėrė njė pasqyrė bardh e zi tė gjendjes sė gruas dhe tė femrės shqiptare, pas i ke mėshuar mė shumė tablos sė zymtė nė tė cilėn ėshtė e zhytur ajo, nuk mund tė mos thuhet se nuk ka edhe alternativa pėrmirėsimi.

Pėr tė pasur njė pjesėmarrje mė tė madhe tė gruas nė vendim-marrje si dhe pėr t’u gjendur ajo e pėrfaqėsuar nė Kuvend ose nė qeveri; shoqėria civile mund tė kontribuojė mė shumė qė organizatat politike tė grave tė jenė mė nė unison duke ndėrmarrė aksione tė pėrbashkėta. Kėtė e pohojmė se shpesh, duke u tėrhequr kėrraba nga forca politike qė pėrfaqėsojnė, kanė bėrė me njėra tjetrėn njė luftė donkishoteske dhe tė pakuptimtė. Nė momentin e kuvendeve tė partive politike, sensibilizimi i strukturave partiake pėr tė pėrfshirė mė shumė gra, nuk mund tė jetė jo fort i dobishėm. Caktimi i njė pėrqindje normative, ėshtė gjithashtu njė formė qė komuniteti ndėrkombėtar vendos pėr politika tė vendeve tė ngjashme me ne.

Organizmi i protestave qytetare, duke gjetur forma ndikuese edhe pėr opinionin publik, mund tė kontribuonin gjithashtu nė njė pėrmirėsim tė gjendjes sė gruas. Kėto protesta, kryesisht ndaj pushtetit ekzekutiv dhe ndaj Kuvendit, mund t’i detyronin kėta tė fundit pėr tė vėnė disa kuota pėrfaqėsimi pėr gratė qė, megjithėse nuk janė demokratike, pėrmirėsojnė ndjeshėm situatėn ekzistuese.

loloci_rita@yahoo.com

Kryetare e Unionit Rinor pėr tė Drejtat e Njeriut


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.