|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Vazhdojnė kėrcnimet ndaj atdhetarėve nė Kosovėn e pasluftės

 
 

  BIJE NJĖ KASHTĖ E DALIN GJASHTĖ - SHĖNDETSIA KOSOVARE NĖ RRUGĖ TĖ MBARE !

 
 

 
31 janar 2004 / TN

Grupi kėrcnues "Lėvizja 2004" pėrmes njė emajli anonim, nė adresė tė dekanit tė Fakultetit tė Mjekėsisė, prof. dr. sc. Riza Binishit dhe prodekanit prof. dr. Faik Hima,mė 1 janar 2004, nė orėn 6:07, kėrcnon tė lartėshenuarit mė Likuidim fizik...
 
Nga Lond TARA (Prishtinė)
 
Sot ne faqėn 5 te gazetės ditore "ZĖRI" u publikua shkrimi "Kush po i kėrcnon doktorėt e Kosovės" tė autorit Faik Hoti.Nė mesin e tė kercnuarve pėr likuidim fizik janė edhe shumė mjek tė devotshėm  tė ėshtjes kombėtare ,qoftė  edhe si shkenctarė. Lista pėr likuidim tė kėtyre doktorave ėshtė bukur e gjatė,nė mesin e tė cilėve janė edhe 2 shkenctarė dhe patriotė eminentė Prof. dr. sc. Isuf Dedushaj (anėtarė i Alb-Shkencės) si dhe Doc. dr.sc.Hasan Ahmeti , drejtor Shėndetsor i QKUK-sė Prishtinė.
 
"Likuiduesit" dėshirojnė qė deri mė 31 janar tė kėtij viti ti heqin nga faqja e dheut profesoret e Fakultetit tė Mjekėsisė si Hilmi Dautin, Isuf Dedushajn, Skender Boshnjakun, Fadil Batallin, Hasn Ahmetajn, Lutfi Dervishin, Safet Beqirin, Ilir Tolajn, Isa Haxhiun, Irfan Spahiun, Ismet Hashanin, Majlinda Nexhat Dacuin.
 
Pra, grupi kėrcnues "Lėvizja 2004" pėrmes njė emajli anonim, nė adresė tė dekanit tė Fakultetit tė Mjekėsisė, prof. dr. sc. Riza Binishit dhe prodekanit prof. dr. Faik Hima,mė 1 janar 2004, nė orėn 6:07, kėrcnon tė lartėshenuarit mė Likuidim fizik...
 
Unė shkrimin "Shėndetėsia nė rrugė tė mbarė" nuk e shkrova pėr dėshirė tė dikujt,por e shkrova nė bazė tė dhėnave dhe fakteve qė tash 22 vjetė qė merrna mė dukuritė pozitive dhe negative nė lėnė e shėndetėsisė.
 
Emrat  e apostrofuar  tė mjekėve dhe udhėhqeėsve shėndetsore pėr tė mirė ekzistojnė dhe atė dot s' mund ta pėrgenjeshtroj askush,pra as ju zoti Bajram Berisha. Mal pa thi nuk ka...Unė nuk them se nuk ka korrupcion nė institucionet tona shėndetsore!Por marrė nė tėrėsi Ministria e Shėndetėsisė sė Kosovės ka bėrė diq  pėr tė mirė kur tė sėmurit tonė shkojnė dhe mjekohėn nė Turqi,falė zonjės ministreshė dr.Resmije Mumxhiut!

Njė punė tė mirė pėr pacientėt Kosovarė ka bėrė edhe Batalioni i Dyzet  sanitar pranė TMK-sė,ku njė numėr bukur i madh i tė sėmuerve mjekohet nė Spitalet e Italisė apo Shqipėrisė,falė punė sė palodhshme tė kolonel dr.Shaip Mujės...

Poashtu punė pėr tė mirė ka bėrė nė QKUK ,para disa muajve edhe Dr.Fatmir Dalladaku,kardio-kirurg i njohur shqiptar i cili vepron dhe punon  nė Gjermani,ky njeherit ėshtė edhe anėtarė i Alb_Shkencės!... Mjekėt shqiptarė tė cilėt punojnė nėpėr botė askush nuk i ndalė tė veprojnė dhe punojnė pėr tė mirėn e popullit tė vet nė Kosovė.Ata i ftojmė tė japin kontributin e tyre.Atdheu i pret!...

E mira e sė mirės ėshtė qė ju si bashkėatdhetarė t' ju ndihmoni mė ndonjė ndihmė sado tė vogėl Spitaleve Kosovare!Aqė sa keni mundėsi!...Buxheti i Kosovės ėshtė i varfėr!...Na ndihmoni mė punė e jo mė fjalė dhe kėrcnime siq po ju bėjnė ca"intelektualė" mjekėve  dhe patriotėve eminentė qė i apostrofoj mė likuiodim fizik nese" nuk japin dorėheqje nga postėt dhe vendet e tyre tė punės deri mė 31 janar 2004".

Vallė athua kush dėshiron ti likuidojė profesorė tanė, qoftė edhe nėpėrmes interneti?

Kosova kėrkon ndihmė nga Ju tė dashur bashkėatdhetarė!

Na ndihmoni.
 
Kaq i dashuri im Bajram Berisha
 
I Juaji Flori Bruqi
 
Telefon/faks +38138516064
Celulari         +37744123531
emajli          flomedddd at canada.com
emajl           floribruqi at hotmail.com
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.