|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 31 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova pėrgėzon tė gjithė besimtarėt dhe qytetarėt e Kosovės me rastin e Bajramit tė Vogėl

 • Presidenti Rugova uroi kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės

 • Kryeministri Rexhepi pėrgėzoi qytetarėt e Kosovės dhe kryetarin e BIK-sė, me rastin e festės sė Bajramit

 • Ismet Beqiri pėrgėzoi qytetarėt e Prishtinės pėr festėn e Bajramit

 • Presidenti Rugova bisedoi nė Bruksel me ministrin e jashtėm belg, Lui Mishel

 • Kofin Anan shpreh brengosje se nė Kosovė nuk merren parasysh interesat e pakicave

 • Tė rinjtė e Deēanit debatuan nė takimin e tė rinjve me moton "2004 Viti i LDK-sė B Viti Juaj"

 • ProCredit Banka ka filluar e klientėve me kartelat maestro dhe master kartė

 • Buxheti komunal i Ferizajt do tė jetė rreth 10 milionė e gjysmė euro, apo 25 pėr qind mė i madh se vjet

 • Kuvendi komunal nė Vushtrri me njė votėbesim tė deputetėve shkarkoi kryetarin Muharrem Shabanin

 • Muharrem Shabani thotė se nuk ėshtė respektuar procedura pėr shkarkimin e tij

 • Grupi zgjedhor do t'ia dorėzojė kryeadministratorit Holkeri rekomandimet mbi procesin e ardhshėm zgjedhor

 • "Levizja 2004" ka kėrėnuar 30 profesorė tė UP me likuidim fizik nėse deri mė 1 shkurt nuk japin dorėheqje

 • Nė kufirin mes Shqipėrisė dhe Kosovės sė shpejti do tė hapet njė pikė e re kufitare

 • Nė Shkup u bė promovimi i 249 oficerėve tė Ushtrisė maqedonase, 102 prej tė cilėve janė shqiptarė

 • Sė paku tre tė vrarė nė Mosul

 • Zgjedhjet e shkurtit jo legjitime

 • Shtohen thirrjet pėr hetim tė pavarur

 • Rezolutė e re e Kėshillit tė Sigurimit

 • Largohet edhe gazetari i BBC-sė

 • Presidenti Bush kėrkon shpjegime mbi armėt e shkatėrrimit nė masė tė Irakut

 • Shefer: NATO-ja mund tė luajė njė rol mė tė madh nė Irak

 

 
  
Presidenti Rugova pėrgėzon tė gjithė besimtarėt dhe qytetarėt e Kosovės me rastin e Bajramit tė Vogėl
 
Prishtinė, 31 janar 2004 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, pėrgėzon tė gjithė besimtarėt dhe qytetarėt e Kosovės me urimet mė tė pėrzemėrta me rastin e Festės sė Bajramit tė Vogėl.

"Festa e Bajramit tė Vogėl ėshtė ditė e sakrificės pėr tė mirėn, pėr dėshirat, pėr mirėkuptimin dhe paqen midis njerėzve.

Dhashtė Zoti qė Festėn e ardhshme tė Bajramit tė Vogėl ta presim me njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės", thuhet nė pėrgėzimet e Presidentit Rugova drejtuar besimtarėve dhe qytetarėve tė Kosovės.
 
 
Presidenti Rugova uroi kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės
 
Prishtinė, 31 janar 204 - Presidenti Rugova i ka dėrguar njė urim edhe zotit Naim Tėrnava, kryetar i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, me rastin e Festės sė Bajramit tė Vogėl, duke i shprehur urimet e tij tė sinqerta dhe tė popullit tė Kosovės.

"E ēmojmė lart rolin Tuaj nė mirėkuptimin, tolerancėn nė mesin tonė nė Ditėn e kėsaj feste tė ndritur, si dhe pėrkrahjen Tuaj pėr pavarėsinė e Kosovės.

Dhashtė Zoti qė festėn e ardhshme tė Bajramit tė Vogėl, ta festojmė me njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės", thuhet nė urimet e Presidentit Rugova dėrguar kryetarit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava.
 
 
Kryeministri Rexhepi pėrgėzoi qytetarėt e Kosovės dhe kryetarin e BIK-sė, me rastin e festės sė Bajramit
 
Prishtinė, 31 janar 2004 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės, me urimet mė tė sinqerta me rastin e festės sė madhe tė Kurban-Bajramit.

"Nė kėtė ditė tė festive tė besimtarėve myslimanė, qė simbolizon sakrificėn, solidaritetin dhe tolerancėn pėr tė gjithė njerėzit e botės, uroj qė nė familjet tuaja dhe nė mbarė Kosovėn tė mbreterojnė kėto vlera dhe virtyte larta humane.

Pėrkujtojmė me kėtė rast se angazhimet tona dhe tė Qeverisė sė Kosovės do tė jenė nė shėrbim tė sė mirės sė pėrbashkėt, tė paqes e mirėqenies dhe tė prosperitetit pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės", thuhet nė urimet e kryeministrit Bajram Rexhepi.

Po ashtu Kryeministri Rexhepi ka pėrgėzuar edhe kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava, me ratrsin e Kurban-Bajramit.
 
"Le tė konfirmohet edhe njė herė vullneti i tė gjithė kosovarėve pėr krijimin e njė shoqėrie demokratike e tė integruar nė rrjedhat evropiano-perėndimore, ku do tė dominojnė fryma e tolerancės, humanizmit, bashkėpunimit dhe respektit njerėzor", thuhet nė urimet e Bajram Rexhepit.
 
 
Ismet Beqiri pėrgėzoi qytetarėt e Prishtinės pėr festėn e Bajramit
 
Prishtinė, 31 janar 2004 - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, pėrgėzoi tė gjithė qytetarėt e Prishtinės me rastin e festės sė Bajramit tė Vogėl, me urimet qė kjo festė tė sjellė paqe e lumturi midis njerėzve, pa dallim feje, race e religjioni.
 
"Urojmė qė kjo festė tė jetė urė bashkėpunimi, mirėqenieje e solidariteti midis njerėzve jo vetėm nė kryeqytetin e Kosovės", thuhet nė urmet e Ismet Beqirit, drejtuar qytetarėve tė Prishtinės.

Kryetari i Prishtinės uroi edhe udhėheqjen e Bashkėsisė Islame tė Kosovės me seli nė Prishtinė.
 
 
Presidenti Rugova bisedoi nė Bruksel me ministrin e jashtėm belg, Lui Mishel
 
Bruksel, 31 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, i cili po qėndron pėr njė vizitė disaditėshe nė Belgjikė, dje pasdite ėshtė takuar me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Mbretėrisė sė Belgjikės, Lui Mishel.

Presidenti Rugova tha pas takimit se me ministrin Mishel ka biseduar pėr shumė ēėshtje me interes tė Kosovės dhe qytetarėve tė saj. Pėrpos informimit rreth procesit tė privatizimit, pėr transferin e kompetencave, plotėsimin e standardeve dhe integrimin e minoriteteve, Presidenti tha se ėshtė diskutuar gjatė edhe pėr mundėsi tė investimeve belge nė Kosovė.

Presidenti Rugova tha se ka kėrkuar nga ministri i Jashtėm i Belgjikės edhe ndikimin e ti nė liberalizimin e vizave pėr kosovarėt pėr tė udhėtuar nė Bashkimin Evropian, si dhe pėr mundėsinė e riaktivizimit tė zyrės sė Kosovės nė Bruksel.
 
"Pra zyrėn qė e kemi pasur dhe tash duhet ta kemi kėtu dhe nė vende tė tjera evropiane. Ėshtė njė program qė duhet ta zhvillojmė sė bashku me UNMIK-un, qė ėshtė nė kompetenca tė mia", ka thėnė presidenti Rugova.

Poashtu, Presidenti ka theksuar nė kėtė takim se "ėshtė vullneti ynė dhe i popullit tė Kosovės qė Kosova tė jetė sa mė shpejt e pavarur dhe e integruar nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO, si dhe nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", tha presidenti Rugova, duke folur para gazetarėve nė Bruksel.

Zyrtarėt nga Ministria e jashtme e Belgjikės konfirmuan se ishte ky takim ku janė shtjelluar tė gjitha ēėshtjet porse shefi i diplomacisė belge ishte interesuar pėr mundėsitė e bashkėpunimit ekonomik ndėrmjet Belgjikės dhe Kosovės. Gjatė takimit Lui Mishel kishte premtuar se do tė tentojė tė inicojė kėtė lloj bashkėpunimi, duke i cilėsuar pėrparimet ekonomike si rrėnjėsore pėr zhvillimet nė Kosovė.
 
Kėrkesa e presidentit Rugova rreth hapjes sė njė zyre tė Kosovės nė Bruksel thuhet se ka gjetur mirėkuptim te ministri Lui Mishel, i cili ka premtuar qė tė shqyrtojė tė gjitha mundėsitė pėr realizimin e kėsaj ideje.

Presidenti i Kosovės nė orėt e mbrėmjes ėshtė takuar edhe me kryetarin e Senatit belg qė ėshtė dhoma e epėrme e Parlamentit tė Belgjikės.

Ndėrkaq, tė dielėn, mė 1 shkurt nė qytetin Anvers, Presidenti Rugova do tė shpallet Senetor Nderi i Evropės.
 
 
Kofin Anan shpreh brengosje se nė Kosovė nuk merren parasysh interesat e pakicave
 
Nju-Jork, 31 janar 2004 - Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan ka shprehur shqetėsimet se liderėt shqiptarė tė Kosovės refuzojnė t'i marrin parasysh interesat e pakicave dhe po i tejkalojnė kompetencat. Anan tha se Parlamenti i Kosovės muajin e kaluar ėshtė pėrpjekur t'i pengojė serbėt e Kosovės tė votojnė nė zgjedhjet parlamentare tė Serbisė.
 
Ai tha se institucionet e pėrkohshme tė Kosovės ende nuk kanė arritur tė sigurojnė pėrkthimin e dokumenteve zyrtare nga shqipja nė gjuhėt tjera.Nė raportin e tij Sekretari i Pėrgjithshėm gjithashtu u bėn thirrje liderėve shqiptarė dhe tė Beogradit tė vazhdojnė sa mė shpejtė qė tė jetė e mundur dialogun pėr ēėshtjet praktike siē ėshtė kthimi i personave tė zhvendosur.
 
 
"Levizja 2004" ka kėrėnuar 30 profesorė tė UP me likuidim fizik nėse deri mė 1 shkurt nuk japin dorėheqje
 
Prishtinė, 31 janar 2004 - Mbi 30 profesorė tė Universitetit tė Prishtinės janė kėrcėnuar me likuidim fizik, nėse nuk japin dorėheqje deri mė 1 shkurt tė kėtij viti. Kėrcėnimet u kanė arritur dekanėve tė fakulteteve nėpėrmjet postės elektronike nga e ashtuquajtuar "Lėvizja 2004".
 
Policia thotė se po i zhvillon hetimet, por ende nuk ka tė dhėna se kush fshehet pas kėsaj organizate, ngase ato vijnė nga Interneti. Ndėrkaq, Ministri e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė thotė se nuk ka asnjė informacion rreth kėsaj ngjarjeje.

Arsyet e kėrcėnimeve tė "Lėvizjes 2004", sipas zyrtarėve tė policisė, kanė tė bėjnė punėn e profesorėve me korrupsionin dhe me menaxhimin e dobėt tė Universitetit tė Prishtinės. Kėrcėnime tė tilla kanė marrė 13 profesorė tė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe 14 profesorė tė Fakultetit tė Shkencave Matematiko-Natyrore dhe 6 profesorė tė Fakultetit Juridik.
 
 
Tė rinjtė e Deēanit debatuan nė takimin e tė rinjve me moton "2004 Viti i LDK-sė B Viti Juaj"
 
Deēan 31 janar 2004 - Kryesia e FR tė LDK-sė, pati njė takim tė hapur me tė rinjtė e Deēanit me moton "2004 Viti i LDK-sė B Viti Juaj" me rastin e 15-vjetorit tė veprimit politik tė LDK-sė. Pėrpos anėtarėve tė FR tė LDK-sė nga Kryesia qendrore, i pranishėm ishte edhe Lulzim Zeneli, kryetar i FR tė LDK-sė.
 
Takimin e shpalli te hapur Avni Tolaj, kryetar i degės sė FR-sė nė Deēan, i cili pasi pėrshėndeti mysafirėt i ftoi te rinjtė qė tė inkuadrohen nė kėtė debat, pėr t'i shprehur opinionet, kėrkesat dhe kritikat e tyre.
 
Kryetari i FR tė LDK-sė, Lulzim Zeneli, duke iu drejtuar tė rinjve deēanas, tha se ky projekt qė po realizohet me pėrfshirje tė gjerė nėpėr tė gjitha qendrat e Kosovės, ėshtė pjesė e programit pėr vitin 2004, qė pėrmes njė komunikimi interaktiv t'i nxjerrė nė pah problemet, shqetėsimet dhe preokupimet e tė rinjve dhe kjo nismė FR ėshtė njė hap qė do t'i paraprijė shumė aktiviteteve pėr kėtė vit.
 
"Duke ditur se Kosova po hyn nė njė fazė vendimtare tė pėrcaktimit tė sė ardhmes dhe kahjes sė saj, unė do tė thosha se ky vit ėshtė shumė domethėnės", - tha z. Zeneli, duke potencuar se Kosovės mbi tė gjitha i nevojitet njė qeverisje stabile dhe efikase.
 
Prandaj tė gjitha kėto, tha ai, japim argumente tė mjaftueshme qė tė rinjtė duhet tė jenė mė shumė azhur nė kėtė drejtim dhe tė reflektojnė fuqishėm opinionin e vet qė do t'i kontribuonte jo vetėm procesit politik, por edhe tė gjitha proceseve zhvillimore nė Kosovė.

Nė vazhdim kryetari i FR tė LDK-sė tha se nė kėtė vit mbahen zgjedhjet nacionale qė janė tė rėndėsisė kapitale pėr Kosovėn, prandaj nė kėto zgjedhje zėri i tė rinjve duhet tė dėgjohet shumė mė tepėr pėr vetė faktin se shumė nisma, shumė procese qė kanė filluar dhe nė kėtė fazė qė priten tė fillojnė e kanė tė bėjnė me pėrcaktimin e elementeve strategjike pėr Kosovėn.
 
Ai kėrkoi njė mobilizim tė gjithanshėm tė potencialit tė tė rinjve, meqė tė rinjtė kanė potencial pėr ta dėshmuar, dhe pėr tė marrė pėrgjegjėsi pėr tė qenė pjesė e tė gjitha proceseve.

Gjatė kėtij debate u shtruan shumė ēėshtje pėr diskutim nga tė rinjtė e Deēanit, tė cilave iu pėrgjigjėn kryetari Zeneli dhe anėtarėt e kryesisė tė FR tė LDK-sė.
 
 
ProCredit Banka ka filluar e klientėve me kartelat maestro dhe master kartė
 
Prishtinė, 31 janar 2004 - ProCredit Banka ka filluar pėr herė tė parė nė Kosovė pajisjen e klientėve me kartelat maestro dhe master kartė, duke zgjeruar shėrbimin pėr klientė me mundėsi qasje nė tė hollat e tyre 24 orė nė ditė nė mbarė botėn.

Duke pėrdorur kartelat ndėrkombėtare e ProCredit Bank klientėt do tė kenė mundėsi tė shfrytėzojėn pėrparėsinė e pagesave dhe tėrheqjes sė parave nė valuta tė tjera me kurse kėmbimi mė tė volitshme, tha drejtori i pėrgjithshėm i kėsaj banke.
 
Sipas tij, mundėsia e pėrdorimit tė kartelave ndėrkombėtare simbolizon edhe njė hap pėrpara nė rrugėn drejt integrimeve ndėrkombėtare dhe normalitetit. Brenda 24 orėve nė mbarė botėn klientėt kosovarė do tė kenė mundėsi qasje nė shėrbimet e disa miliona tregėtarėve dhe 900 mijė bankokomateve.
 
 
Buxheti komunal i Ferizajt do tė jetė rreth 10 milionė e gjysmė euro, apo 25 pėr qind mė i madh se vjet
 
Ferizaj, 31 janar 2004 - Buxheti komunal i Ferizajt do tė jetė rreth 10 milionė e gjysmė euro, qė ndrysh nga viti i kaluar sivjet do tė jetė 25 pėr qind mė i madh. Ekzekutivi i Ferizajt Sahit Krasniqi nė seancėn e djeshme tė Asamblesė komunale ka shpjeguar se si do tė shpenzohet ky buxhet i cili do tė dedikohet kryesisht pėr nevojat e administratės komunale.
 
Mbi 7 milionė euro janė tė hyra nga granti i qeverisė, ndėrkaq rreth 3 milionė euro tė hyra nga burimet vetjake tė komunės. Nė seancėn e djeshme deputetėt kanė miratuar ndarjen e 170 mijė euro pėr investime tė ndryshme nė rregullimin e infrastrukturės sė komunės sė Ferizajt.
 
 
Kuvendi komunal nė Vushtrri me njė votėbesim tė deputetėve shkarkoi kryetarin Muharrem Shabanin
 
Vushtrri, 31 janar 2004 - Kuvendi komunal nė Vushtrri, me njė votėbesim tė kėrkuar nga deputeti Ilmi Gėrguri i LDK-sė, shkarkoi nga pozita e kryetarit Muharrem Shabanin.
 
Ushtruesi i detyrės sė kryetarit tė Kuvendit komunal Shemsi Hajrizi ka deklaruar se ėshtė kėrkuar shkarkimi i Muharrem Shabanit pėr shkak tė bllokadės totale qė i ka bėrė Kuvendit komunal dhe kėshillit ekzekutiv me shantazhe dhe kėrcėnime ndaj qeverisė komunale. Shkarkimi i kryetarit ėshtė i vlefshėm plotėsisht, ngase pėr kėtė shkarkim kanė votuar dy tė tretat e kėshilltarėve.
 
 
Muharrem Shabani thotė se nuk ėshtė respektuar procedura pėr shkarkimin e tij
 
Vushtrri, 32 janar - Nė lidhje me shkarkimin e tij nga posti i kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Vushtrrisė, Muharrem Shabani ka reaguar pėrmes njė letre.
 
Ai thotė se pėr inicimin e procedurės pėr shkarkimin e Kryetarit tė KK, anėtarėt e Kuvendit Komunal duhet tė paralajmėrohet me kohė duke i dokumentuar shkaqet, arsyet dhe shkeljet ligjore tė Rregullores 2000/45 dhe tė Statutit tė Komunės tė cilat i ka bėrė Kryetari.

Sipas Shabanit, kjo procedurė nuk ėshtė respektuar nga grupi i anėtarėve tė Kuvendit Komunal tė Vushtrrisė.
 
 
Grupi zgjedhor do t'ia dorėzojė kryeadministratorit Holkeri rekomandimet mbi procesin e ardhshėm zgjedhor
 
Pishtinė, 31 janar 2004 - Grupi Punues pėr Zgjedhjet e radhshme nacionale do t'ia dorėzojė kryeadministratorit Hari Holkeri rekomandimet mbi procesin e ardhshėm zgjedhor.
 
Nga kėto rekomandime nuk ka dalė qėndrim i pėrbashkėt sa i pėrket sistemit zgjedhor qė do tė pėrdoret nė zgjedhjet e sivjeme.
 
Prandaj LDK-ja kėrkon kėsaj radhe nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė pėrdore sistemi proporcional me lista tė mbyllura, ndėrkaq PDK-ja dhe AAK-ja pajtohen qė kryeadministratorit t'i rekomandohet sistemi proporcionale me lista tė hapura.

Dilema mė e madhe mbetet sistemi qė do tė pėrdoret nė zgjedhje. Deri tash OSBE-ja dhe UNMIK-u e kanė pėrkrahur sistemin proporcional me lista tė mbyllura. Mirėpo, zėdhėnėsi i OSBE-sė bėnė me dije se ende nuk ėshtė vendosur pėr sistemin zgjedhor qė do tė pėrdoret sivjet.

Shuma e parave tė ndara pėr zgjedhje tė kėtij viti ėshtė dyfish mė e vogėl se buxheti i zgjedhjeve tė dyta komunale tė cilat janė mbajtur nė Kosovė nė vitin 2002.
 
 
Nė kufirin mes Shqipėrisė dhe Kosovės sė shpejti do tė hapet njė pikė e re kufitare
 
Tiranė, 31 janar 2004 - Nė kufirin shtetėror tė Republikės sė Shqipėrisė me Kosovėn sė shpejti do tė hapet njė pikė e re kufitare. Vendimi u mor nė sencėn e mbrėmshme tė Qeverisė sė Shqipėrisė. Hapja e kėsaj pike tė re doganore pėrkon edhe me pėrfundimin e njė vizite nė Kosovė tė ministrit tė Ekonomisė Anastas Angjelit, ku u bisedua rreth zegjerimit tė mėtejshėm tė bashkėpunimit tregtar ndėrmjet Prishtinės dhe Tiranės.
 
 
Nė Shkup u bė promovimi i 249 oficerėve tė Ushtrisė maqedonase, 102 prej tė cilėve janė shqiptarė
 
Shkup, 31 janar 2004 - Nė Shkup u bė promovimi i 249 oficerėve tė Ushtrisė sė Maqedonisė, 102 prej tė cilėve janė shqiptarė. Zėvendėsministri i maqedonas i Mbrojtjes Rizvan Sylejmani theksoi se Ushtria e Maqedonisė deri nė vitin 2006 duhet tė arrijė standardet e Aleancės Veriatlantike dhe 25 pėr qind e efektivit tė saj duhet tė jenė shqiptarė.
 
 
Sė paku tre tė vrarė nė Mosul
 
Mosul, 31 janar 2004 - Njė makinė bombė ka shpėrthyer nė Mosul duke vrarė sė paku tre persona dhe plagosur shumė tė tjerė.

Njė njoftim e ēon numrin edhe nė nėntė tė vdekur. Shpėrthimi i fuqishėm ndodhi jashtė njė stacioni policie nė qendėr tė Mosulit duke thyer xhamat e dritareve pėrreth zonės.

Dėshimtarėt thanė se njė makinė kaloi njė barrikadė sigurie para stacionit tė policisė para se tė shpėrthente, por kjo nuk ėshtė konfirmuar nga autoritetet.

Personeli irakian i sigurisė vazhdimisht ėshtė objekt sulmi nė Irak. Ministri i brendshėm irakian tha se mė shumė se 300 policė janė vrarė deri mė tani nga bombat dhe sulme tė tjera qė pas rrėzimit tė Sadam Huseinit.
 
 
Zgjedhjet e shkurtit jo legjitime
 
Teheran, 31 janar 2004 - Qeveria iraniane ka thėnė se zgjedhjet parlamentare qė do tė mbahen muajin tjetėr nuk do tė ketė legjitimitet pasi Kėshilli i Gardianėve i kontrolluar nga konservatorėt konfirmoi se do tė mbajė vendimin i cili ndalon mijėra kandidatė.

Agjencia zyrtare e lajmeve, IRNA citoi presidentin Muhamed Khatami i cili tha se negociatat me Kėshillin e Gardianėve janė nė rrugė pa krye.

Ministri i brendshėm qė ishte me zotin Khatami tha se nuk kishte mundėsi qė tė mbaheshin zgjedhje tė lira dhe konkuruese.
 
 
Shtohen thirrjet pėr hetim tė pavarur
 
Uashington, 31 janar 2004 - Administrata e Presidentit amerikan Xhorxh Bushit po i reziston thirrjeve pėr njė hetim tė plotė tė pavarur mbi dėshtimin e informacioneve sekrete mbi Irakun.

Demokratėt e ndiejnė se Presidenti ėshtė nė pozicion mbrojtės. Ata mezi po presin tė kthejnė ēėshtjen e armėve tė shkatėrrimit nė masė nė atė lloj pike tė nxehtė politike qė ka qenė nė Britani.

Kėtė fundjavė, Hauard Din, ish-guvernatori i Vermontit dhe kritik prej kohėsh i luftės do tė shkojė nė stacione televizive me shpresė pėr tė ringjallur ofertėn e tij pėr president dhe pritet qė kėrkesa pėr njė hetim tė plotė, tė pavarur tė jetė pjesė qėndrore e sulmit tė tij ndaj Shtėpisė sė Bardhė.

Kėshilltarėt e Presidentit nga ana e tyre janė tė kėnaqur tė mbrojnė vendimin pėr luftė dhe ata janė pėrgatitur pėr argumentet lidhur me gjuhėn e pėrdorur para luftės.
 
 
Rezolutė e re e Kėshillit tė Sigurimit
 
Nju Jork, 31 janar 2004 - Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė ka votuar unanimisht pėr tė bėrė publike dhe fajėsuar vendet qė dėshtojnė tė raportojnė nė atė se si po e luftojnė ato terrorrizimin ndėrkombėtar.

Kjo rezolutė e re ka si qėllim tė inkurajojė qeveritė nė pėrforcimin e sanksioneve kundrė al-Kaidas dhe talebanėve duke kėrcėnuar tė bėjė publike ata qė dėshtojnė ta bėjnė kėtė.

Mė shumė se gjysma e shteteve anėtare tė OKB-sė nuk kanė dorėzuar raportet mbi atė se ēfarė po bėjnė pėr tė ngrirė pronat, apo embargot e armėve.

Rezoluta e fundit do tė thotė se komiteti mbikqyrės i al-Kaidas i OKB-sė do tė ketė mundėsi tė qarkullojė njė listė me emra vendesh qė nuk dorėzojnė raportin deri nė fund tė marsit.
 
 
Largohet edhe gazetari i BBC-sė
 
Londėr, 31 janar 2004 - Gazetari i BBC-sė, Endrju Gilligan qė u kritikua ashpėr nga njė hetim pas vdekjes sė shkencėtarit tė qeverisė, David Kelli, ka dhėnė dorėheqjen.

Gilligan pranoi se njė pjesė nga versioni i lajmit se qeveria kishte zbukuruar informacionet sekrete mbi armėt e Irakut kishte qenė gabim dhe ai kėrkoi falje pėr kėtė.

Megjithatė ai kritikoi konkluzionet e hetimit tė Lordit Haton duke thėnė se BBC-ja kolektivisht u bė viktimė e njė padrejtėsie tė thellė.

Dy nga figurat mė tė larta tė korporatės kanė dhėnė dorėheqjen pas kritikave tė forta pėr standartet editoriale nė raportin Haton.
 
 
Presidenti Bush kėrkon shpjegime mbi armėt e shkatėrrimit nė masė tė Irakut
 
Uashington, 31 janar 2004 - Presidenti amerikna Xhorxh Bush tha se kėrkon tė dijė, siē u shpreh ai, faktet rreth dėshtimit pėr tė gjetur armė tė shkatėrrimit nė masė nė Irak.

Duke u pyetur dje nga gazetarėt nė se do tė mbėshteste njė hetim tė pavarur rreth informacioneve tė agjencive tė zbulimit para luftės nė Irak, presidenti nuk u pėrgjegj drejtpėrdrejtė, por tha se dėshironte tė krahasonte informacionin e administratės sė tij rreth Irakut para luftės me pėrfundimet e Grupit tė Vėzhgimit nė Irak, tė mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara.

Ish-kryeinspektori amerikan i armėve David Kay tha kėtė javė se informacioni i zbulimit amerikan rreth armėve tė shkatėrrimit nė masė tė Sadam Huseinit ishte Apothuajse i gjithi i gabuar@. Zoti Kay shtoi se do tė mbėshteste njė hetim tė pavarur rreth mospėrputhjeve.
 
 
Shefer: NATO-ja mund tė luajė njė rol mė tė madh nė Irak
 
Uashington, 31 janar 2004 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Sheffer tha se Aleanca ndėratlantike mund tė luajė njė rol mė tė madh nė Irak, nėse njė gjė e tillė do tė kėrkohej nga qeveria e pėrkohshme e Irakut. Shefer bėri dje vizitėn e tij tė parė nė Shtėpinė e Bardhė, ku u takua me presidentin Bush.

Ai tha se gjatė takimit udhėheqėsit diskutuan ēėshtje tė ndryshme si nga operacionet nė Ballkan, marrėdhėniet e NATO-s me Rusinė si dhe zgjerimin sė shpejti tė Aleancės me shtatė anėtarė tė rinjė.
Por bisedimet kryesisht u pėrqendruan rreth Afganistanit dhe Irakut ku Shtėpia e Bardhė pret njė angazhim mė tė madh tė NATO-s.

Presidenti Bush e falenderoi aleancėn pėr marrjen e komandės mbi njė forcė ndėrkombėtare tė sigurisė nė Afganistan dhe pėrkrahjen qė i ka dhėnė ajo njė force ndėrkombėtare tė udhėhequr nga Polonia.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.