|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Intervistė me presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova

 
 

Rugova: BE tė mos ketė frikė nga integrimi i Ballkanit

 
 

 
    
31 janar 2004 / TN
 
Erisa ZYKAJ, korrespondente nga Brukseli

PYETJE: Zoti president, ju keni qenė vetė fitues i ēmimit "Sakharov" nė vitin 1998. Si u ndiet sot nė dorėzimin e kėtij ēmimi sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan?

PRESIDENTI RUGOVA: Ėshtė njė ngjarje me rėndėsi. Ėshtė njė kėnaqėsi e veēantė qė kėtė ēmim e merr Kofi Annan, i cili ėshtė njė njeri qė ka bėrė shumė pėr paqen nė botė dhe pėr Kosovėn. Kisha njė pėrjetim tė veēantė nė takimin me gruan dhe me djalin e Sergio Vieira de Melo, tė cilit i jepet ēmimi dhe qė fatkeqėsisht humbi jetėn nė Bagdad.
 
Ai ka bėrė shumė pėr Kosovėn, si administrator i parė i Kombeve tė Bashkuara. Unė do ta ftoj shumė shpejt bashkėshorten e Sergio de Melo nė Kosovė qė tė marrė medaljen pėr shėrbim civil ndaj popullit tė Kosovės, tė cilėn ia kisha rezervuar Sergio de Melos.
Parlamenti Evropian mė ka dhėnė ēmimin "Sakharov" nė vitin 1998 dhe unė u ndjeva i nderuar. Natyrisht sot ndihem shumė mė mirė, sepse nė vitin kur unė e kam marrė kėtė ēmim, Kosova ka qenė nė luftė. Sot Kosova ėshtė e lirė, ndaj dhe pjesėmarrja ime sot nė Parlamentin Evropian ėshtė domethėnėse, sepse tregon qė lidhja e Bashkimit Evropian me Kosovėn vjen gjithnjė duke u forcuar.
 
Problemi qė duhet tė zgjidhim tani ėshtė ai i njohjes formale tė pavarėsisė sė Kosovės. Njohja e pavarėsisė do tė zgjidhte shumė probleme tė brendshme tė Kosovės, qofshin ato demokratike, ekonomike, apo tė sigurisė. Madje njohja e pavarėsisė sė Kosovės do tė qetėsonte edhe Ballkanin, Shqipėrinė, Maqedoninė, Malin e Zi dhe Serbinė dhe gjithė Evropėn Juglindore.

Unė kam insistuar pėr njohjen e drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė sė Kosovės edhe nė bisedimet qė kam patur me shumė miq kėtu si me vetė sekretarin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, presidentin e Parlamentit Evropian, Pat Cox, pėrfaqėsuesin e lartė tė politikė sė jashtme tė BE, Havier Solana.

 
PYETJE: Mesazhi i Kofi Annan ishte njė mesazh shumė human drejtuar Evropės, qė ajo t'i hapė dyert emigracionit tė ligjshėm. Ēfarė mendoni ju pėr kėtė?

PRESIDENTI RUGOVA: Ėshtė njė mesazh shumė interesant dhe i drejtė. Pavarėsisht nga problemet e shumta qė ka patur Evropa me emigracionin klandestin dhe qė kjo ka ndikuar nė konceptin e shteteve evropiane pėrballė kėtij problemi, mendoj qė ky koncept duhet tė rishikohet. Unė kam kėrkuar njė liberalizim tė vizave pėr popullin e Kosovės, ashtu siē ka kėrkuar edhe Shqipėria dhe shtete tė tjera tė Ballkanit.
 
Mendoj se Bashkimi Evropian nuk duhet tė frikėsohet nga hapja. Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara e ka trajtuar kėtė problem nė kėndvėshtrimin e emigracionit, ndėrsa unė po insistoj nė njė kėndvėshtrim tjetėr, qė ėshtė ai i integrimit. Bashkimi Evropian nuk duhet tė frikėsohet nga integrimi i vendeve tė Ballkanit.

Duhet tė mundėsohet integrimi i tyre edhe pa i pėrmbushur detyrimisht kushtet qė BE ka vėnė qė tani, siē janė kushtet pėr plotėsimin e standardeve, apo ato tė Paktit tė Stabilitetit. Unė mendoj se kėto kushte mund tė plotėsohen gradualisht.
 
Pėr kėtė kemi edhe njė shembull konkret qė lidhet me futjen e Spanjės, Portugalisė dhe Greqisė nė Bashkimin Evropian. Kur janė bėrė anėtare tė kėsaj organizate, kėto vende kanė qenė nė njė situatė mė tė keqe sesa vendet e Ballkanit. Prandaj vendet e Ballkanit duhet tė pranohen sa mė shpejt.

 
PYETJE: A do tė merrni pjesė nė kongresin e Partisė Popullore Evropiane nė Bruksel?

PRESIDENTI RUGOVA: Po, jam i ftuar i nderit nė kėtė kongres, qė zhvillohet nė 4 dhe nė 5 shkurt. Ne kemi aplikuar si parti qė tė bėhemi anėtarė tė kėsaj partie tė madhe dhe tė rėndėsishme nė gjirin e Parlamentit Evropian dhe besoj se procedura e pranimit nė kėtė parti do tė mbarojė shpejt.
 
 
PYETJE: Kėtė radhė ju keni ardhur pėr tė marrė edhe njė titull tjetėr, apo jo. Pėr ēfarė titulli bėhet fjalė?

PRESIDENTI RUGOVA: Ėshtė titulli "senator nderi i Evropės" dhe do tė mė dorėzohet nė Anvers nė 1 shkurt nga fondacioni i senatorėve tė Evropės, ku ju ftoj tė merrni pjesė. Do tė ketė njė ceremoni me kėtė rast. Kjo ėshtė njė shenjė e lidhjes mė tė madhe midis Bashkimit Evropian dhe Kosovės dhe unė ndihem shumė i nderuar.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.