|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Urimi i Myftiut tė Kosovės me rastin e Kurban-Bajramit

 
 

 
31 janar 2004 / TN

Myftiu i Kosovės
Mr. Naim TĖRNAVA
 
Tė nderuar vėllezėr e motra besimtarė!

Para dy muajsh festuam Fitėr-Bajramin, nesėr festojmė festėn tjetėr tė madhe tė Kurban-Bajramit, tė cilėn e karakterizon prerja e kurbanit dhe shkuarja nė Qabe, e qė nė fakt ėshtė kushti i pestė i Islamit.
Allahut xh.sh. nė Kur'an thotė:

"Thuaj: Namazi im, sakrifica ime-kurbani, jeta ime dhe vdekja ime janė thjeshtė pėr Allahun, Zotin e botėve. Ai nuk ka shok. Me kėtė jam i urdhėruar dhe jam i pari i muslimanėve". (El-En'amė, 162-163) Ndėrsa pėr vlerėn e Haxhit, Allahu e porosit Ibrahimin a.s.: "Dhe thirr ndėr njerėzit pėr haxhin, se tė vijnė ty kėmbėsor e edhe kalorės, me deve tė rraskapitur qė vijnė prej rrugėve tė largėta". (El-Xhaxh, 27).
 
Nesėr prejmė Kurbanin e jemi mė tė gėzuar ngase kemi kryer edhe njė prej obligimeve vetėm pėr Allahun. Jemi mė tė gėzuar sepse njė numėr i madh i vėllezėrve dhe motrave tona gjenden pėr vizitė nė vendet e shenjta. Sot, ata gjenden nė Arefat tė veshur me petkun e Ihramit qė simbolizon barazinė, unitetin e dashurinė ndėrnjerėzore. Ata e lusin Allahun pėr paqe dhe pėr mirėqenie tė pėrgjithshme tė popullit tonė. E lusim Zotin qė t'ua pranojė lutjet.

Meqė kjo festė karakterizohet me sadaka, bėmirėsi, respekt e unitet, ju ftoj qė nė veprat tuaja tė jeni solidarė e bujarė, nė shpirtin tuaj tė keni sinēeritet, ndėrkaq fytyrat tuaja le t'i buzėqeshin kėsaj feste madhėshtore.

Tė nderuar vėllezėr e motra!

Me rastin e festės sė Kurban Bajramit kam kėnaqėsinė qė nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės t'u urojė festėn e madhe tė Kurban-Bajramit tė gjithė besimtarėve nė Kosovė, brenda trojeve tona etnike, dhe atyre qė pėrkohėsisht jetojnė e veprojnė jashtė atdheut.

Me fat festa e Kurban-Bajramit!
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.