|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Tė rinjtė e Deēanit debatuan nė takimin e tė rinjve me moton "2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj"

 
 

 
Deēan 31 janar 2004 / TN / Adelina SELIMI - Kryesia e FR tė LDK-sė, pati njė takim tė hapur me tė rinjtė e Deēanit me moton "2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj" me rastin e 15-vjetorit tė veprimit politik tė LDK-sė. Pėrpos anėtarėve tė FR tė LDK-sė nga Kryesia qendrore, i pranishėm ishte edhe Lulzim Zeneli, kryetar i FR tė LDK-sė.
 
Takimin e shpalli te hapur Avni Tolaj, kryetar i degės sė FR-sė nė Deēan, i cili pasi pėrshėndeti mysafirėt i ftoi te rinjtė qė tė inkuadrohen nė kėtė debat, pėr t'i shprehur opinionet, kėrkesat dhe kritikat e tyre.

Kryetari i FR tė LDK-sė, Lulzim Zeneli, duke iu drejtuar tė rinjve deēanas, tha se ky projekt qė po realizohet me pėrfshirje tė gjerė nėpėr tė gjitha qendrat e Kosovės, ėshtė pjesė e programit pėr vitin 2004, qė pėrmes njė komunikimi interaktiv t'i nxjerrė nė pah problemet, shqetėsimet dhe preokupimet e tė rinjve dhe kjo nismė FR ėshtė njė hap qė do t'i paraprijė shumė aktiviteteve pėr kėtė vit.
 
"Duke ditur se Kosova po hyn nė njė fazė vendimtare tė pėrcaktimit tė sė ardhmes dhe kahjes sė saj, unė do tė thosha se ky vit ėshtė shumė domethėnės", - tha z. Zeneli, duke potencuar se Kosovės mbi tė gjitha i nevojitet njė qeverisje stabile dhe efikase.
 
Prandaj tė gjitha kėto, tha ai, japim argumente tė mjaftueshme qė tė rinjtė duhet tė jenė mė shumė azhur nė kėtė drejtim dhe tė reflektojnė fuqishėm opinionin e vet qė do t'i kontribuonte jo vetėm procesit politik, por edhe tė gjitha proceseve zhvillimore nė Kosovė.
 
Nė vazhdim kryetari i FR tė LDK-sė tha se nė kėtė vit mbahen zgjedhjet nacionale qė janė tė rėndėsisė kapitale pėr Kosovėn, prandaj nė kėto zgjedhje zėri i tė rinjve duhet tė dėgjohet shumė mė tepėr pėr vetė faktin se shumė nisma, shumė procese qė kanė filluar dhe nė kėtė fazė qė priten tė fillojnė e kanė tė bėjnė me pėrcaktimin e elementeve strategjike pėr Kosovėn.
 
Ai kėrkoi njė mobilizim tė gjithanshėm tė potencialit tė tė rinjve, meqė tė rinjtė kanė potencial pėr ta dėshmuar, dhe pėr tė marrė pėrgjegjėsi pėr tė qenė pjesė e tė gjitha proceseve. Gjatė kėtij debati u shtruan shumė ēėshtje pėr diskutim nga tė rinjtė e Deēanit, tė cilave iu pėrgjigjėn kryetari Zeneli dhe anėtarėt e kryesisė tė FR tė LDK-sė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.