|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Vajza sekrete e Kadaresė mbėrrin nė Francė

 
 

 
31 janar 2004 / TN
 
- Del nė Francė libri i Kadaresė "Vajza e Agamemnonit". Poeti shqiptar dėshmon se nuk ka qenė disident pėrgjysmė
- Si arriti tė kalojė tri romanet e tij sekrete nė Francė duke i vendosur emra gjermane pėr t'i shpėtuar njė kontrolli tė mundshėm dhe porosia qė i la mikut tė tij Claude Durand t'i botonte nė rast vdekjeje "aksidentale". Para se regjimi ta shenjtėronte ideologjikisht 
 
 
Alida BEQIRI
  
Metafora
 
Ismail Kadaré nuk u pėrkul. Kush e cilėsoi si njė disident pėrgjysmė, si njė shkrimtar tė madh, shumė tė dobėt pėr tė kundėrshtuar diktaturėn komuniste tė Enver Hoxhės, nuk e njihte tė vėrtetėn. Nė fakt ka dalė njė sekret i sė kaluarės sė tij: njė roman i shkruar nė vitet '80, kur regjimi shqiptar ishte ende i fortė dhe persekutonte sistematikisht disidentėt. "Vajza e Agamemnonit" ka dalė nė shitje nė Francė: e dėshmon sfidėn direkte dhe tė rrezikshme qė romancieri i shquar, disa herė kandidat pėr "Nobel", i krahasuar me figura tė mėdha simbolizuese si Havel apo Solzhenicin, iu kundėrvu diktaturės. Tani dimė qė Kadaré jo vetėm denoncoi nėpėrmjet letėrsisė atė qė ndodhte nė vendin e internimit, mbretėrinė e stalinizmit shqiptar, por nxori fshehtas jashtė shtetit, disa vepra tė ndaluara.
 
Vjen nė Paris saktėsisht nė 1986-ėn. Duke shfrytėzuar njė nga privilegjet prej intelektuali, nė atė vit, Kadare arrin tė qėndrojė pak ditė nė Francė, Paris (qytet, ku pak vjet mė vonė, bėhet rezidenca e tij nė mėrgim). Ishte atėherė, kur vendos tė kamuflojė tre romane tė ndaluara qė denoncojnė regjimin, pėrveē njė pėrmbledhjeje me poezi, nėn njė aparencė gjermanike: emra dhe ambjente gjermane do tė gėnjenin sytė, nė rast se dorėshkrimet do t'i gjendeshin gjatė njė kontrolli.
 
Sidoqoftė, materialin "e nxehtė" arriti ta mbyllė nė njė kasetė sigurie tė bankės pariziene "Banque de la Cité", e ia besoi ēelėsin mikut francez Claude Durand, me rekomandimin tė mbante sekretin pėr tė gjithė kohėn e nevojshme. Po, por pėrsa kohė? Atėherė nuk vihej re as shembja mė e vogėl e murit tė diktaturės, njė akt i thjeshtė disidence mund t'i shkatėrronte karrierėn, njė gjest i hapur rezistence, burgun ose jetėn. Tė mos flasim pastaj pėr atė qė duhej tė priste njė si ai, krenaria kombėtare e letėrsisė, nėse do ta arrestonin si agjent sekret qė punonte pėr tė huajt dhe tradhtar tė atdheut: i gjykuar i padenjė tė vazhdojė tė publikojė libra, ndoshta i degdisur nė ndonjė kamp riedukimi nė malet e Shqipėrisė.
 
Pra do tė bėhej fjalė, pėr njė gjest kurajoz politik. Claude Durand-it i rekomandoi tė publikojė ato romane vetėm nė rast tė vdekjes sė tij tė papritur, natyrale apo "aksidentale". Dhe kėtė botim ta bėnte shumė shpejt pėr tė parandaluar fushatėn e parashikueshme tė shenjtėrimit ideologjik, dhe pėrkatėsisė sė shkrimtarit nė gjirin komunist, gjė qė regjimi nuk do ta linte pa praktikuar.
 
Gjėrat, pastaj, rrodhėn ndryshe:  Kadaré mundi ta linte vendin e tij katėr vjet mė vonė, kur sekreti nuk i ishte zbuluar dhe nuk i ishte prekur asnjė fije floku. Dhe u shndėrrua menjėherė, nė sytė e botės intelektuale pariziene dhe sytė e shumė intelektualėve, nė njė ekzemplar tė letėrsisė me fytyrė ndryshe, armik i diktaturės por qė i mbajti tė fshehura dėshirat dhe mendimet e tij.
 
Tė gjitha gėnjeshtra? Tani, me publikimin nė Francė tė njėrit prej tri romaneve tė tij sekrete, "Vajza e Agamemnonit", mund tė pėrgjigjemi: po, ishin gėnjeshtra. Megjithatė, diēka tė veēantė, nė Kadarenė e atėhershėm, efektivisht, kishte. Sepse fakti qė romani mbeti i mbyllur pėr shumė vite nė kasetėn e sigurisė tė bankės, ėshtė njė aktakuzė e padiskutueshme kundėr regjimit shqiptar; por nė psikologjinė e protagonistit tė tij, tė cilit, nuk iu tregua emri, veprojnė fantazmat personale tė shkrimtarit, ndenjat e tija tė fajit, tmerret, ndėrgjegjėsimi pėr njė kompromis tė pashmangshėm.
 
Nė fakt, heroi i historisė, njė gazetar televiziv antikonformist i moderuar, merr njė ftesė tė papritur e tė pabesueshme pėr tė qenė i pranishėm nė njė tribunė nderi, nė paradėn komuniste tė 1 Majit. Pėr njė privilegj tė tillė, falė tė cilit djaloshi kalon mes shumė anėtarėve besnikė tė nomeklaturės, i kėrkohet tė paguajė njė ēmim: duhet tė ndahet nga Suzana, e dashura e tij, vajza e njė funksionari tė regjimit qė me kėtė lidhje rrezikonte karrierėn e tė atit.
 
Duket gjė e vogėl, aq mė tepėr qė ėshtė vetė vajza qė ia kėrkon. Suzana nuk do tė vijė nė takimin e fundit, duke e liruar atė nga pesha e fatit. E ndėrkaq, ndėrsa protagonisti pėrpiqet tė gjejė vendin e tij nė tribunė, vend qė e kanė zili shumė tė privilegjuar tė regjimit, papritur njė krahasim i tmerrshėm bėhet nė mendjen e tij.
 
Sakrifica e sapobėrė, dashuria e ndaluar pėr Suzanėn, i kujton gjestin e Agamemnonit nė Greqinė e lashtė: kur mbreti dha urdhėr tė sakrifikonin vajzėn e tij Ifigjeninė pėr suksesin e sulmit detar kundėr trojanėve. Edhe ai, nė fund tė fundit, ka bėrė tė njėjtėn gjė? Pranoi tė vrasė Suzanėn nė zemrėn e tij pėr tė bėrė karrierė nėn hijen e diktatorit. Si nė njė legjendė tė tmerrshme shqiptare, djaloshi ynė ra nė gropėn e shqiponjės sė ferrit: ajo do ta ēojė gjithmonė e mė lart, nėse ai vazhdon ta ushqejė gjatė udhėtimit me mishin e tij.
 
Ēmimi ėshtė vėrtet i lartė, e ne mund tė marrim me mend se protagonisti i romanit nė fund nuk do ta paguajė. Pikėrisht si alter egoja e tij Ismail Kadaré. U pėrball me tė keqen dhe gjeti forcėn tė rebelohej: ja ajo qė tani e tutje duhet tė besojmė pėr autorin e "Pallatit tė ėndrrave".
 
_____________
 
Il libro: Ismail Kadaré, "La fille d'Agamemnon", Fayard, pagine 130, 12 
  
Marrė nga “Corriere della Sera”


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.