|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 30 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova: BE nuk duhet tė frikėsohet nga hapja ndaj shteteve tė rajonit tė Ballkanit

 • Holkeri ka takuar pėrfaqėsuesit e partive kryesore para shkuarjes nė Nju Jork

 • Kryeparlamentari Daci priti ish-shefin e OSBE-sė, Uiliam Uoker

 • Qeveria e Kosovės nė vazhdimin e mbledhjes sė 84 ka shqyrtuar disa ēėshtje

 • Ros i impresionuar me punėn e grupeve punuese

 • Novicki i shkruan Kadisė pėr personat qė janė kthyer nga burgjet serbe mė 2002

 • Gjenerali Bronstrom vizitoi Podujevėn

 • Lutfi Haziri merr pjesė nė njė konferecė nė Londėr pėr Mitrovicėn

 • Asambleja e Prishtinės shqyrtoi disa ēėshtje tė infrastrukturės komunale

 • Gjilan: Gjysma e buxhetit do tė investohet nė projektet kapitale

 • Zeneli: Rinia e Kosovės ka potencial dhe energji qė tė pėrballet me tė gjitha sfidat qė u takojnė tė rinjve

 • Nė Ulqin do tė qėndrojnė 200 fėmijė jetimė nga Kosova

 • Pėr festėn e Bajramit ndihmohen shumė familje dhe fėmijė jetimė tė Llapit

 • Ministri i Arsimit tha se institucionet arsimore nuk kanė kushte pėr shėrbime fetare

 • Nė Prishtinė njė grup shkrimtarėsh dhe pėrkthyesish themeluan PEN-Qendrėn e Kosovės

 • Mbrėmė nė Prishtinė u ndezėn qirinj nė shenjė nderimi pėr ushtarin shqiptaro-amerikan tė vrarė nė Irak

 • Nė Pejė ėshtė arrestuar Blerim Berisha, ish-pjesėtar i UĒK-sė

 • Armėt qė janė pėrdorur gjatė luftės nga UĒK do tė ruhen nė Muzeun e Kosovės

 • Serbėt e Kosovės ripėrsėrisin tė mos marrin pjesė nė grupet punuese pėr standardet

 • Grupi i parė i policėve tė Bashkimit Evropian ka arritur nė Shkup dhe Tetovė

 • Evropa e mbėrthyer nga tė ftohtit dhe dėbora

 • Hamasi kėrcėnohet me rrėmbimin e ushtarėve izraelitė

 • Kanibali gjerman dėnohet me 8 vjet burgim

 • Njė gueril ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė Irak

 • Tė paktėn 14 veta kanė humbur jetėn nga rrėshqitja e dheut nė Indonezi

 • Nė Afganistan u vranė 7 ushtarė amerikanė nga njė shpėrthim aksidental

 • Inkursion i forcave izraelite nė Betlehem

 • Sekretari i ri i Pėrgjithshėm i NAT0-s po viziton Shtetet e Bashkuara

 • Rajs: Jo hetimeve tė pavarura pėr armėt irakiane

 
  
Presidenti Rugova: BE nuk duhet tė frikėsohet nga hapja ndaj shteteve tė rajonit tė Ballkanit
 
Bruksel, 30 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova tha se ka kėrkuar njė liberalizim tė vizave pėr popullin e Kosovės, ashtu siē ka kėrkuar edhe Shqipėria dhe shtetet e tjera tė Ballkanit. "Mendoj se Bashkimi Evropian nuk duhet tė frikėsohet nga hapja ndaj shteteve tė rajonit tė Ballkanit.
 
Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara e ka trajtuar kėtė problem nė kėndvėshtrimin e emigracionit, ndėrsa unė po insistoj nė njė kėndvėshtrim tjetėr, qė ėshtė ai i integrimit", i ka thėnė Presidenti Rugova r gazetės "Bota sot".

Gjithashtu Presidenti Rugova ka theksuar se Bashkimi Evropian nuk duhet tė frikėsohet nga integrimi i vendeve tė Ballkanit, por duhet tė mundėsohet integrimi i tyre edhe pa i pėrmbushur detyrimisht kushtet qė BE-ja i ka vėnė qė tani.

"Mendoj se kėto kushte mund tė plotėsohen grdualisht. Pėr kėtė kam edhe njė shembull konkret qė lidhet me futjen e spanjės, Portugalisė dhe tė Greqisė nė Bashkimin Evropian.
 
Kur janė bėrė anėtare tė kėsaj organizate, kėto vende kanė qenė nė njė situatė mė tė keqe se sa vendet e Ballkanit. Prandaj, vendet e Ballkanit duhet tė pranohen sa mė shpejtė", the mes tjerash Presidenti Rugova.
 
 
Holkeri ka takuar pėrfaqėsuesit e partive kryesore para shkuarjes nė Nju Jork
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ka takuar sot pėrfaqėsuesit e tri partive kryesore - LDK, PDK dhe AAK - dhe i njoftoi ata rreth raportit pėr Kosovėn qė do ta paraqesė para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, mė 6 shkurt.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesit e tri partive kėrkuan nga Holkeri qė nė Nju Jork tė marrė edhe ndonjėrin nga pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės. Ndonėse zėri i Holkerit nuk ėshtė zėri i Kosovės, ata thanė megjithatė se ai do tė prezentojė realitetin nė Kosovė dhe progresin e arritur.

Holkeri ka pasur njė takim edhe pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi".
 
 
Kryeparlamentari Daci priti ish-shefin e OSBE-sė, Uiliam Uoker
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Kosova ka hyrė nė njė fazė tė zhvillimit tė saj kur kėrkohet njė depėrtim ndėrkombėtar i institucioneve tė Kosovės, prandaj kemi nevojė pėr ndihmėn e miqėve tė verifikuar, ėshtė shprehur kryetari i Kuvendit tė Kosvės, Nexhat Daci, nė takim njė me ish-shefin e OSBE-sė Uiliam Uoker.
 
Daci ka shprehur mirėnjohejen e thellė pėr gjithė atė qė ka bėrė zoti Uolker pėr Kosovėn dhe popullin e saj dhe ėshtė shprehur se populli i Kosovė do t'i jetė pėr jetė mirėnjohės.

Ish-ambasadori Uoker, i cili ėshtė anėtar i njė grupi nė Universitetin e Harvardit pėr lobim nė SHBA dhe ndihmė institucioneve tė Kosovės pėr procese pozitive e pėr depėrtim ndėrkombėtar tė Kosovės, ėshtė angazhuar pėr sigurimin e pėrkrahjes sė liderėve botėrorė pėr avancimin e statusit tė Kosovės.

Kryeparlamentari Daci e ka mbėshtetur angazimin e kėtij grupi dhe tė zotit Uoker dhe ėshtė zotuar se bashkėrisht do tė bėjnė punė tė mirė pėr Kosovėn.
 
 
Qeveria e Kosovės nė vazhdimin e mbledhjes sė 84 ka shqyrtuar disa ēėshtje
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Qeveria e Kosovės nė vazhdimin e mbledhjes sė 84 ka shqyrtuar disa ēėshtje. Ajo ka formuar Komisionin Ndėrministror pėr pėrgatitjen e prioriteteve tė Qeverisė dhe ka
shqyrtuar raportin e procesit tė njėsisė Qendrore tė Prokurimit, i prezentuar nga pėrfaqėsuesi i prokurimit.
 
Nė mbledhje u diksutua mjaft nė lidhje me kėtė raport, pėr parregullsitė apo moskompletimet e dokumetacioneve, sepse raporti nuk ka qenė i plotė. Nėse ka elemente tė shkeljeve, atėherė do tė zbatohen procedurat ligjore, u tha nė mbledhje.

Nga nėngrupi pėr Energjetikė, u shqyrtuan sygjerimet e dhėna Qeverisė pėr projektet e KEK-ut.
Ministrat do tė paraqesin qėndrimin e Qeverisė nė Kėshillin Ekonomik Fiskal.

U shqyrtua edhe kėrkesa e UNMIK-u drejtuar Qeverisė pėr projekte tė TMK-sė pėr vitin 2004. Qėndrimi i Qeverisė ėshtė afirmativ tė pėrkrahet kjo kėrkesė, por duhet tė shkohet nė procedurė tė rregullt buxhetore.
 
 
Ros i impresionuar me punėn e grupeve punuese
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - "Jam shumė i impresionuar me punėn e grupeve punuese, por jam i frikėsuar nga disa raste", ka thėnė Kan Ros, koordinator pėr strategji nė zyrėn e shefit tė UNMIK-ut. Por ai
megjithatė ka paralajmėruar se plani pėr implementimin e standardeve do tė finalizohet nė mesin e muajit shkurt.
 
Sipas zotit Ros, plani pėrveē qė synon pėrmirėsimin e standardeve tė jetesės dhe funksionimit demokratik tė institucioneve nė Kosovė, nė tė njėjtėn kohė e pėrgatit Kosovėn pėr statusin pėrfundimtar.

UNMIK-u dhe Qeveria, thotė ai, po bashkėpunojnė ngushtė nė hartimin e planit dhe nė procesin e standardeve, duke lavdėruar Kryeministrin dhe stafin e tij dhe duke kritikuar disa ministra tė kabinetit tė tij, por pa dhėnė emrat e tyre.

Ros u bėri thirrje serbėve qė t'i bashkohen punės sė grupeve punuese, por po qe se refuzojnė, puna do tė vazdojė edhe pa ta.

"Ne bezojmė thellė se ėshtė nė tė mirė tė serbėve qė tė marrin pjesė nė proces, qė tė jemi tė sigurt se zėri i tyre po dėgjohet", tha Ros.
 
 
Novicki i shkruan Kadisė pėr personat qė janė kthyer nga burgjet serbe mė 2002
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Institucioni i Ombudspersonit nė Kosovė ėshtė momentalisht duke i shqyrtuar disa ēėshtje serioze lidhur me personat qė nė vitin 2002 janė kthyer nė Kosovė nga burgjet nė Serbi.

Nė letrėn qė Ombudspersoni i Kosovės, Marek Anroni Novicki, i ka dėrguar z. Zhan Kristian Kadi, zėvendėsit tė shefit tė UNMIK-ut pėr Polici dhe Drejtėsi, mes tjerash ai kėrkon tė informohet pėr mėnyrėn nė tė cilėn UNMIK-u paramendon tė vazhdojė punėn mbi rastet penale tė personave, procedurat penale kundėr tė cilėve ende nuk kishin pėrfunduar me aktgjykim tė formės sė prerė nė kohėn kur ėshtė marrė vendimi pėr t'i kthyer ata nė Kosovė nga burgjet nė Serbi.
 
 
Gjenerali Bronstrom vizitoi Podujevėn
 
Podujevė, 30 janar 2004- Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu bisedoi sot me komandantin e Brigadės Shumėkombėshe Qendra, gjeneralin Anders Bronnstrom me bashkėpunėtorė.
 
Veliu e njoftoi gjeneralin Bronstrom me situatėn e pėrgjithshme nė komunėn e Podujevės si dhe tė arriturat e deritanishme, si pėr bashkėpunimin e mirė me administratėn e UNMIK-ut dhe KFOR-in ēek e sllovak.

Ndėrkaq, gjenerali Bronstrom tha se ka ardhur tė takojė kryetarin e komunės sė Podujevės dhe pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut, tė policisė e KFOR-it pėr t'u infiormuar drejtėpėrdrejtė me situatėn nė komunėn e Podujevės.
 
Ai tha se nga raportet e KFOR-it ēek e sllovak shihet se situata ėshtė e mirė dhe Podujeva ėshtė vend i qetė dhe i sigurtė. Bronstrom e vlerėsoi tė mirė bashkėpunimin mes komunės dhe KFOR-it, UNMIK-ut dhe policisė.

Nė kėtė takim morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bagash, komandanti i stacionit policor nė Podujevė Reinmann Bernd dhe ushtarakė tė KFOR-it ēek e sllovak.
 
 
Lutfi Haziri merr pjesė nė njė konferecė nė Londėr pėr Mitrovicėn
 
Gjilan, 30 janar 2004 - Gjatė tė dy ditėve tė kėsaj fundjave, nė Londėr do tė mbahet konferenca pėr Mitrovicėn, nė tė cilėn, sė bashku me kryeminstrin e Kosovės, Bajram Rexhepi, do tė marrė pjesė edhe Lutfi Haziri, kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės.

Para nisjes z. Haziri tha se konferenca organizohet nga "Wilton Park" dhe ka mbėshtetjen edhe tė qeverisė angleze dhe asaj norvegjeze, ndėrsa aty do tė diskutohet problemi i Mitrovicės.

Mitrovica vazhdon tė mbetet edhe mė tutje njė sfidė e madhe jo vetėm pėr Kosovėn, e cila nuk ka mundur ende ta shtrijė pushtetin e saj nė pjesėn veriore, por edhe pėr administratėn ndėrkombėtare, e cila nuk ka kontroll tė plotė nė atė pjesė.
 
 
Asambleja e Prishtinės shqyrtoi disa ēėshtje tė infrastrukturės komunale
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Nė mbledhjen e parė tė sivjetshme Asambleja Komunale e Prishtinės shqyrtoi disa ēėshtje, me theks tė veēantė planifikimit tė rregullimit tė infrastrukturės komunale, pas reshjeve tė shumta tė shiut ditėve tė fundit dhe tė pėrmbytjeve tė shumė lagjeve tė Prishtinės dhe tė pjesėve rurale.

Nė mbledhje u tha se rregullimi i rrjetit tė kanalizimit do tė jetė prioritet gjatė kėtij viti.

Gjithashtu nė mbledhje u pėrcaktuan edhe tarifat e kompensimit tė tokės qė shfrytėzohen pėr nevoja publike, u pėrcaktua lokacioni pėr ndėrtimin e xhamisė nė fshatin Bardhosh dhe iu nda parcela Klubit Futbollistik "2 Korriku" pėr ndėrtimin e fushės sė sportit.
 
 
Gjilan: Gjysma e buxhetit do tė investohet nė projektet kapitale
 
Gjilan, 30 janar 2004 - Kryetari i komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri ėshtė takuar mbrėmė me drejtuesit e institucioneve kryesore pėr rajonin e Gjilanit dhe ka biseduar rreth objektivave tė pėrbashkėta si dhe obligimet nė pėrmbushjen e standardeve, tė cilat kėrkohen prej kosovarėve nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Objektivat kryesore tė komunės pėr vitin 2004 janė pėrmirėsimi i infrastrukturės, shėrbimet publike dhe arsimi. Deri nė qershor ne planifikojmė t`i realizojmė edhe 74 projekte nga mjetet e zotuara. Rreth 50 pėr qind e buxhetit komunal ėshtė destinuar pėr investime kapitale.
 
Njėri nga projektet mė tė rėndėsishme pėr kėtė vit do tė jetė rizhvillimi i qendrės sė qytetit nė hapėsirėn nga arkivi rajonal e deri te kampi "Montith", tha Haziri.

Gjilani shpreson qė sivjet do tė arrijė t`i sanojė edhe pasojat e tėrmetit tė 24 prillit 2002, pasiqė ėshtė lejuar edhe ndihma e premtuar mė herėt nga kryeparlamentari Nexhat Daci, nė shumė prej 3 milonė e 700 mijė euro.

Rėndėsi tė veēantė pėr ne ka mbėshtetja nga qeveria amerikane, e cila pėrmes donacioneve do ta ndihmojė zhvillimin e komunės sė Gjilanit edhe gjatė viteve tė ardhshme, ka thėnė Lutfi Haziri.

Edhe komandanti i TMK-sė, Zona e 6-tė, Imri Ilazi, nėnkoloneli i SHPK-sė, Reshat Maliqi, kryetari i gjykatės sė qarkut, Ymer Huruglica, kryeprokurori Sabit Maliqi, drejtori i spitalit regjional, dr. Ukshin Ismajli drejtori i Qendrės pėr mbrojtje sociale, Arben Mehmeti dhe tė tjerėt kanė folur pėr aktivitetet e institucioneve qė i drejtojnė ata.
 
 
Zeneli: Rinia e Kosovės ka potencial dhe energji qė tė pėrballet me tė gjitha sfidat qė u takojnė tė rinjve
 
Klinė, 30 janar 2004 - Nė vazhdėn e takimeve qė po zhvillon kryesia e FR tė LDK-sė nė kuadėr tė projektit "2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj", dje nė ambientin e Kuvendit Komunal, Forumi i Rinisė i LDK-sė nė Klinė, organizoi takimin me tė rinjtė, ku u shprehėn kėrkesat, sugjerimet dhe kritikat e tė rinjve dhe u identifikuan problemet qė i preokupojnė ata.
 
Nė mesin e shumė tė rinjve ishte edhe nėnkryetari i KK tė Klinės Prenk Gjetaj, njėherėsh edhe kryetar i degės sė LDK-sė nė kėtė komunė. Arben Limani, kryetar i FR tė LDK-sė nė Klinė pėrshėndeti kryesinė qendrore tė FR tė LDK-sė, pėr kėtė iniciativė tė qėlluar.

Ndėrkaq, Lulzim Zeneli, kryetar i FR tė LDK-sė, tha se takimi i sotėm ėshtė nė kuadėr tė njė projekti pėr njė komunikim interaktiv me tė rinjtė qė pėrmes kėtij takimi tė shfaqėn opinionet e tė rinjve dhe tė njihen tė gjitha problemet dhe brengat qė janė aktuale. "Kėto takime vijnė si domosdoshmėri e kohės dhe vetveprimit politik jo vetėm tė FR tė LDK-sė, por edhe nė nivel tė institucioneve", - u shpreh ai.
 
"Ne e dimė se po hymė nė njė faze qė ėshtė shumė vendimtare pėr institucionet e Kosovės dhe pėr tėrė popullin e Kosovės nė pėrgjithėsi, prandaj kontributi i ēdo tė riu nė ēdo proces ėshtė shumė domethėnės", theksoi Zeneli. Ai tha se duhet tė ketė njė formulė tė pėrbashkėt pėr eliminimin e problemeve dhe duhet njė angazhim mė i madh i tė rinjve, i institucioneve, i qeverisė nė tė gjitha nivelet.

Duke iu drejtuar tė rinjve tė Klinės, Zeneli tha se rinia e Klinės dhe e Kosovės nė pėrgjithėsi ka njė potencial dhe energji qė tė pėrballet me tė gjitha sfidat qė u takojnė tė rinjve. Tė rinjtė duhet tė plasojnė mesazhe tė qarta jo vetem pėr subjektet politike, por edhe nė nivelet institucionale pėr njė nagazhim mė proaktiv, pėrfundoi ai.

Prenk Gjetaj, shprehu mendimin se LDK-ja e degės sė Klinės ka shpresat nė FR tė LDK-sė, qė ai tė angazhohet qė atė energji tė rinisė ta shfrytėzoj nė mėnyrė qė tė freskohet me aktivistėt nga radhėt e saj.

Ndėrkaq, nėnkryetari i FR Sejdė Tolaj tha se prioritet i FR tė LDK-sė, ėshtė realizimi i kėtij projekti nėpėr qendrat e Kosovės pėr tė pasur njė pasqyrė tė saktė se ēka ėshtė aktuale nėpėr komunat pėrkatėse.
 
 
Nė Ulqin do tė qėndrojnė 200 fėmijė jetimė nga Kosova
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Kryetari i SHKA "Zana" nė Ulqin, Munib Abazi pėrmes njė letre e ka njoftuar KMDLNJ-nė nė Prishtinė se gjatė prillit, nė bashkėpunim me Ulqin Biznes Asociacionin dhe OJQ-tė e tjera nga Ulqini do tė organizojė manifestimin "Ditėt e Kulturės dhe Turizmit nė Kosovė".

Tash sa vjet nė Ulqin organizohet manifestimi tradicional "Tė gjithė pėr turizėm", me tė cilin faktikisht shėnohet hapja e sezonit turistik. Ky manifestim do tė pėrcillet me njė varg aktivitetesh tė ndryshme kulturore.

Gjithashtu, edhe sivjet, nė periudhėn 5 - 10 maj nė Ulqin do tė qėndrojnė 200 fėmijė jetimė nga Kosova, tė cilėt do tė jenė mysafirė tė familjeve ulqinake.

Z. Abazi i ėshtė lutur KMDLNJ-sė qė tė ndihmojė nė organizimin e dėrgimit tė kėtyre fėmijėve nė Ulqin.
Vjet, nė organizimi tė KMDLNJ-sė, nė Ulqin kanė qėndruar 120 fėmijė jetimė nga Kosova.
KMDLNJ thotė se pėrzgjedhjen e fėmijėve jetimė qė do tė qėndrojnė nė Ulqin do ta bėjė me qendrat rajonale dhe nėnkėshillat e saja nė terren.
 
 
Pėr festėn e Bajramit ndihmohen shumė familje dhe fėmijė jetimė tė Llapit
 
Podujevė, 30 janar 2004 - Komiteti i Botės Islame-IWC me rastin e festės sė Kurban Bajramit do tė shpėrndajė mish pėr 600 familje prej tė cilave 257 fėmijė jetimė, njoftoi menaxhri i Lagjes Kuvajtiane nė Podujevė z. Rashid Gjaroun.
 
Ai tha se vlera e kėsaj ndihme ėshtė mbi 5 mijė euro, kurse IWC sot shpėrndau edhe 203 palė kėpucė pėr bonjakė nė vlerė mbi 1 mijė euro dhe 70 palė tjera pėr gratė qė rrisin fėmijė jetimė.

Sekretari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame i Podujevės z. Muhamet Hoxha njoftoi se organizata pėr ndihmė dhe zhvillim AMercy-USA@ ka dhuruar mish pėr 220 familje, kryesisht skamnore.

Me rastin e Kurban Bajramit familja e Mujo dhe Muamer Qosiqit nga Bosnja tė punėsuar nė Steyr tė Austrisė kanė dėrguar nė Podujevė 700 euro pėr shpėrndarjen e mishit pėr familjet me gjendje jo tė mirė sociale.
 
 
Ministri i Arsimit tha se institucionet arsimore nuk kanė kushte pėr shėrbime fetare
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Rexhep Osmani dhe kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava kanė biseduar pėr mundėsinė e kryerjes sė riteve fetare nė institucionet arsimore.
 
Ministri Osmani thotė se institucionet arsimore nuk kanė kushte pėr shėrbime fetare, por besimtarėve do t'u kriojohen mundėsi qė t'i kryejnė ato nė objektet fetare brenda orarit tė mėsimit e tė punės nė faltoret publike. Ai po ashtu ka theksuar se shkollat publike do tė jenė tė pėrmbajtura nga ēdo lloj veprime qė shpien nė ndonjė propagandė tė caktuar fetare.

Ndėrkaq, myftiu Naim Tėrnava ka thėnė se besimtarėt islamė kėrkojnė qė ritet fetare praktike t'i kryejnė brenda institucioneve arsimore e publike dhe, sipas tij, kjo nuk do tė thotė qė institucionet arsimore mund tė shndėrrohen nė xhami.
 
 
Nė Prishtinė njė grup shkrimtarėsh dhe pėrkthyesish themeluan PEN-Qendrėn e Kosovės
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės njė grup shkrimtarėsh dhe pėrkthyesish themeluan PEN-Qendrėn e Kosovės dhe zgjodhėn Bordin drejtues prej shtatė anėtarėsh: Ali Podrimja, Mehmet Kraja, Agim Gjakova, Musa Ramadani, Basri Qapriqi, Ibrahim Berisha dhe Avni Spahiu. Kryetar i Bordit u zgjodh Basri Qapriqi, nėnkryetar Avni Spahiu dhe sekretar i pėrgjithshėm Agim Gjakova.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė u ndezėn qirinj nė shenjė nderimi pėr ushtarin shqiptaro-amerikan tė vrarė nė Irak
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Disa dhjetėra qytetarė ndezėn qirinj mbrėmė para Teatrit Kombėtar nė Prishtinė nė shenjė nderimi pėr ushtarin shqiptaro-amerikan, Ervin Dervishi, i cili u vra nė Irak ditė mė parė.
 
Homazhet u organizuan nga Asociacioni kosovar i Altantikut sė bashku me tė rinjtė evropianė pėr siguri nė Kosovė, ndėrkaq i pranishėm ishte edhe shefi i Zyrės sė Shqipėrisė nė Kosovė, Bashkim Rama.
 
Ai tha se rėnia e Ervinit nė shėrbim tė paqes tregon se shqiptarėt u janė mirėnjohės Shteteve tė Bashkuara pėr kontributin e dhėnė nė ēėshtjen e Kosovės.

Ervi Dervishi shėrbente si ushtar i Shteteve tė Bashkuara nė misionin paqeruajtės nė Irak.
 
 
Nė Pejė ėshtė arrestuar Blerim Berisha, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 
Pejė, 30 janar 2004 - Nė Pejė ėshtė arrestuar Blerim Berisha, ish-pjesėtar i UĒK-sė, i cili sipas policisė sė UNMIK-ut, dyshohet pėr "aktivitete terroriste", duke mos dhėnė detaje tė tjera.

Fillmisht lajmin pėr arrestimin e Blerim Bershės e bėnė tė ditur familjarėt e tij, tė cilėt 24 orė nuk kanė ditur se ku ndodhet ai.

Zėdhėnėsi i policisė Xhoel Singėlton vetėm ka konfirmuar arrestimin, duke thėnė se rasti po hetohet nė Prishtinė.
 
 
Armėt qė janė pėrdorur gjatė luftės nga UĒK do tė ruhen nė Muzeun e Kosovės
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Nė bazė tė njė marrėveshjeje ndėrmjet Muzeut tė Kosovės, TMK-sė dhe KFOR-it rreth 63 ekzemplarė tė llojeve tė ndryshme tė armėve, tė cilat janė pėrdorur gjatė luftės kundėr pushtuesit nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės prej dje do tė ruhen nė Muzeun e Kosovės.

Nė mesin e kėtyre armėve do tė jenė tre ekzemplarė armėsh kalibra tė mėdha, tė cilat Muzeu i Kosovės nuk i ka pasur.

Shefi i sektorit tė historisė nė Muzeun e Kosovės Sadik Krasniqi tha se kjo mundėson ruajtjen e armėve tė cilat paraqesin historinė mė tė re kombėtare dhe si tė tilla kanė vlera tė padiskutueshme.
 
 
Serbėt e Kosovės ripėrsėrisin tė mos marrin pjesė nė grupet punuese pėr standardet
 
Prishtinė, 30 janar 2004 - Serbėt e Kosovės thonė se mbeten nė qėndrimet e mėparshme pėr tė mos marrė pjesė nė grupet punuese pėr implementimin e standardeve pėr Kosovėn pa plotėsimin e kushteve tė tyre. Zyrtarėt e UNMIK-ut ndėrkaq thonė se kėrkesat e serbėve mund tė shtrohen vetėm nė forumin e duhur, pra nė grupet e pėrbashkėta punuese.

Dragisha Kėrstoviq, shefi i grupit parlamentar "Kthimi" ka thėnė se nuk do tė ketė pjesėmarrje pa plotėsimin e disa parakushteve. Sipas tij nuk ka ndodhur kurrėfarė ndryshimi nė dokumentin e quajtur standardet, prandaj edhe qėndrimi i tyre, tha ai, ka mbetur i pandryshuar.
 
Ai shtoi se ditėt e fundit kanė pasur takime tė shumta me koordinatorin e Paktit tė Stabilitetit, Erhard Busek, me koordinatorin e UNMIK-ut pėr standardet Kan Ros, ku pėrfaqėsuesit e koalicionit "Kthimi" kanė mbetur nė qėndrimet e tyre tė mėparshme.
 
 
Grupi i parė i policėve tė Bashkimit Evropian ka arritur nė Shkup dhe Tetovė
 
Shkup, 30 janar 2004 - Grupi i parė i policėve qė janė pjesė e Misionit tė Bashkimit Evropian janė vendosur dje nė stacionet e policisė nė Shkup dhe Tetovė. Ky hap ėshtė pjesė e misionit njėvjeēar "Proksima" qė synon aftėsimin e policisė maqedonase dhe do tė ndihmojė Maqedoninė nė mbrojtjen e kufijve dhe luftėn kundėr krimit tė organizuar.
 
 
Evropa e mbėrthyer nga tė ftohtit dhe dėbora
 
Londėr, 30 janar 2004 - Temperturat e ulta dhe bora qė po bie anembanė e Evropės, kanė paraliziuar trafikun nė pjesėt veriore tė kontinentit.
 
Sipas njoftimeve mė tė reja tė agjencive tė lajmeve gjatė natės dhe pasditės sė djeshme janė anuluar ose janė shtyrė shumė fluturime nga Londra, Brukseli dhe Moska, ndėrkaq trafiku rrugor dhe hekurudhor ėshtė ērregulluar ose pėrkohėsisht ėshtė ndėrprerė nė shumė vende evropiane.
 
Nėpėr rrugė ka tollovi tė paparė, meqenėse temperaturat e ulta janė shoqėruar edhe me reshjet e dėborės.
 
 
Hamasi kėrcėnohet me rrėmbimin e ushtarėve izraelitė
 
Gaza, 30 janar 2004 - Lideri shpirtror i Hamasit ka thėnė se grupi militant palestinez do tė rrėmbejė ushtarėt izraelitė pėr t'i shėkmbyer me palestinezėt e burgosur nga Izraeli, njofton Rojter.

Sheiku Ahmed Jasin u ka thėnė gazetarėve nė qytetin Gaza se "nuk ka zgjidhje pėr ēėshtjen (e palestinezėve) e tė burgosur pėrveē nė kapjen e ushtarėve tė armikut dhe shkėmbimin e tyre me tanėt".
 
 
Kanibali gjerman dėnohet me 8 vjet burgim
 
Berlin, 30 janar 2004 - Njė gjykatė nė Gjermani dėnoi me tetė vjet e gjysmė, Armin Meiwes, i akuzuar se ka vrarė dhe ngrėnė njė njeri.

Meiwes, 42 vjeē pranoi se kishte vrarė dhe ngrėnė, Bernd Juergen Brandes, pas kryerjes sė marrėdhėnieve seksuale me tė dhe orėve tė tėra sado-mazoizmi. Megjithatė, ai kėmbėnguli se viktima kishte kėrkuar vullnetarisht qė t'i nėnshtrohej dhunės vdekjeprurėse. Procesi gjyqėsor ndaj kanibalit, ka qėnė mė senzacionali nė Gjermani, qė prej dekadash.

Vendimi i gjykatės ishte shumė larg kėrkesės sė prokurorėve qė i pandehuri tė burgosej pėrjetėsisht pėr vrasje pėr motive seksuale. Inxhinieri i kompjuterave, i cili gėzonte njė reputacion tė mirė, vrau dhe hėngri Bernd Brandes, tre vjet pasi kishte vendosur nė internet njė njoftim ku kėrkonte vullnetarė qė pranonin tė haheshin.
 
 
Njė gueril ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė Irak
 
Kirkuk, 30 janar 2004 - Njė gueril ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė sulmin ndaj pjesėtarėve tė mbrojtjes civile irakiane, tė cilėt ndihmojnė forcat amerikane afėr Kirkukut, njofton Frans Press.

"Bazėn tonė qė ndodhet nė Sulejman Beg, nė jug tė qytetit Kirkuk, e kanė sulmuar gjashtė persona.
 
Jemi pėrgjigur me zjarr dhe me atė rast ėshtė vrarė njė person dhe njė tjetėr ėshtė plagosur. Tė tjerėt kanė ikur", ka thėnė gjenerali Anuar Hama Amin.
 
 
Tė paktėn 14 veta kanė humbur jetėn nga rrėshqitja e dheut nė Indonezi
 
Xhakartė, 30 janar 2004 - Tė paktėn 14 veta kanė humbur jetėn, nė mesin e tyre edhe disa fėmijė gjatė rrėshqitjes sė dheut nga shpėrthimi i vullkanit nė ishullin Flores nė Indonezi.

Rrėshqitja e dheut nė krahinėn Purvorexho nė ishullin Java ka ndodhur mbrėmė dhe me atė rast pothujase dy fshatra janė mbuluar me baltė dhe gurė. Nė mesin e viktimave janė edhe pesė fėmijė tė moshės nėn dhjetė vjeē.
 
 
Nė Afganistan u vranė 7 ushtarė amerikanė nga njė shpėrthim aksidental
 
Kabul, 30 janar 2004 - Forcat amerikane nė Afganistan thonė se njė shpėrthim shkaktoi vdekjen e 7 ushtarėve amerikanė dhe plagosjen e 3 tė tjerėve nė afėrsi tė njė depoje armatimi nė jug tė Afganistanit.

Komanda qendrore amerikane me anė tė njė deklarate njoftoi ushtarėt u vranė ndėrsa po punonin afėr njė depoje armėsh dje mbasdite nė provincėn Ghazni. Nga shpėrthimi u plagos edhe pėrkthyesi afgan, ndėrkohė qė njė ushtari amerikan nuk i dihet fati.

Autoritetet lokale afgane kanė thėnė se shpėrthimi ka qenė njė aksident.
 
 
Inkursion i forcave izraelite nė Betlehem
 
Betlehem, 30 janar 2004 - Zyrtarė palestinezė thanė se forcat izraelite kanė hyrė nė Betlehem pasi njė autor sulmesh vetėvrasėse vrau 10 veta nė Jeruzalem.

Zyrtarėt thanė se automjete tė ushtrisė izraelite dhe ushtarė hynė nė Betlehem nė orėt e para tė mėngjesit. Inkursioni u zhvillua disa orė pasi grupi ekstremist palestinez Brigadat e Martirėve Al-Aksa mori pėrgjegjėsinė pėr sulmin e se enjtes dhe njoftoi se autori i sulmit ishte nga zona e Betlehemit.
 
 
Sekretari i ri i Pėrgjithshėm i NAT0-s po viziton Shtetet e Bashkuara
 
Uashington, 30 janar 2004 - Jap de Hop Shefer, ish-ministėr i jashtėm i Holandės po zhvillon vizitėn e tij tė parė nė Shtetet e Bashkuara qė pasi u bė Sekretar i Pėrgjithshėm i NATO-s mė 5 janar. Vizita e tij dy ditėshe do tė pėrfshijė njė takim me presidentin Bush sot nė Shtėpinė e Bardhė.

Aleanca me 19 anėtarė ka ndryshuar shumė qė pas shpėrbėrjes sė bllokut sovjetik. Kjo organizatė do tė zgjerohet me 7 vende ish-komuniste nga Evropa qendrore dhe lindore.

Natoja, qė dikur ishte e pėrqėndruar nė mbrojtjen e Evropės perėndimore dhe Amerikės sė Veriut, tani ka trupa qė shėrbejnė nė misione nė Kosovė, Afganistan dhe Bosnje-Hercegovinė.
 
 
Rajs: Jo hetimeve tė pavarura pėr armėt irakiane
 
Uashington, 30 janar 2004 - Kėshilltarja e presidentit Bush pėr Sigurimin Kombėtar Kondoliza Rajs, i hodhi poshtė kėrkesat pėr hetime tė pavarura lidhur me informacionet e zbulimit pėr armėt qė zotėronte Iraku, pėr tė cilat ka patur kritika se ishin tė pasakta.

E intervistuar nga rrjetet televizive, zonja Rajs tha se njė hetim i pavarur nuk ėshtė i nevojshėm pasi CIA, Agjencia Qendrore e Zbulimit, ka filluar hetime tė brendshme.

Ajo tha se e vėrteta pėr armėt e shkatėrrimit nė masė tė Irakut ndoshta nuk do tė mėsohet kurrė pasi shumė dokumente dhe tė dhėna tė tjera u shkatėrruan nė plaēkitjet qė pasuan ndėrhyrjen amerikane vitin e kaluar.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.