|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Pėrkujtim

 
 

25 VJETORI I VDEKJES SE ATDHETARIT - JONUZ MAJTARA

 
 

 
   
 
 
30 janar 2004 / TN
                                  
Ibrahim EGRIU
  
Elegji dedikuar Xha Nuzit
Ijeshi e shednd oxhakut i ke dhėnė,
tė burgosėn sorrat, qė deshin me t’ngrėnė,
vujate dėnimin larg nė Goli Otok,
pėr tė mos dorėzuar as miq as shok’!
I. Egriu 
 
Mė 1979, s’mė kujtohet dita dhe muaji,  pra, mbushen 25 vjet kur pushoi sė  rrahuri  zemra e patriotit te shquar dibran, e luftėtarit tė paepur pėr liri, zemra e tė burgosurit shumėvjeēar politik, zemra Jonuz Majtara e mentarit dhe e filozofit popullor nė Trevėn e Dibrės–Jonuz Majtara, tė cilit me nderime tė mė dha iu bėnė omazhet  nga  mijėra  dibranė, qė u nda nė pėrgjithmonė prej tij, me kujtimet dhe mbresat mė tė mira.
 
Fjala e Tij e mprehtė dhe e matur, besnikėria, bujaria dhe trimėria  ishin  ti paret e Mixhės Jonuz, tė cilat nė tėrėsi pėrbėnin njė mozaik tė etikės e tė karakterit tė tij tė lartė e njerėzor.
 
 
Luftėtar i paepur pėr liri
 
- Duke filluar  nga  viti  1941  e  deri  nė mbarim tė luftės sė Dytė Botėrore ka qenė pjesėmarrės aktiv nė luftėn kundėr pushtuesve  pėr  ēliri min e Shqipėrisė dhe tė  trojeve tė okupuara shqiptare. Ai, kishte dėshirė tė zhurritur qė pas mbarimit tė  luftės, t’i plotėsohet ėndra e tij e kahmotshme e t’i sheh njėhehrė  e  pėr gjithmonė, tė gjitha trojet shqiptare tė shkėputura padrejtsisht nga trungu  amė,  i  bash kangjiten Shqipėrisė etnike, por dhe ai, si shumė luftėtarė tė tjerė tė lirisė qe i zhgėnjyer dhe, s’i shijoi ēastet e vėrteta tė lirisė sė plotė e tė bashkimit etnik tė shqiptarėve.
 
Pas mbarimit tė luftės, pushtatarėt maqedonas filluan  ndjekjet, burgosjet, torturimet dhe shfarosjet e luftėtarėve e tė  atyre  pak  intelektualėve,  qė  gjindeshin  nė atė kohė, e pėrse? - Vetėm se i kanė pasė takuar Partisė  Nacional - Demokrate  apo  ishin bashkėluftėtarė tė trimit tė Madh, - Xhemė Gostivari, i cili ishte tmerr ndaj armiqėve dhe patriot i pėrbetuar i popullit tonė. Ai ishte 2 m. e 20 cm i lartė dhe kurrė s’e qėllonte plu mbi. Xhema ish nga natyra tepėr i drejtė dhe asnjėherė s’bėnte krime. Ishte luftėtar i pa epur pėr liri dhe bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare.
 
Kėtė e dėshmojnė qindra e mijėra  shqiptarė, tė cilėt, pėrshkak tė tij i patėn patėn futur nga  30 - 40 vetė nėpėr dhomat e ngushta te barakat pėr rreth lumit Vardar, qė ishin hermetikisht tė mbyllura, duke i  torturuar  e  asgjėsuar  shqipta rėt, pa gjykim, pa vendim e pa dėshmi.
 
Sipas tė dhėnave tė dėshmitarėve tė zėnur peng e qė i shpėtuan mė sė keqes, pra vdekjes, deklaronin: - Po tė mos kish ardhur qė tė ndėrhyjė tek pushtetarėt maqedon Komandanti i  Brigadės  Shqiptare -Qemal Agolli dhe vėllau i tij -Nexhati - Komesar,  tė gjithėve do na shfarosnin.
 
Mė 1962 isha mėsues nė fshatin Tėrnovė. Rreth atyre  masakrave,  ja  se  ē’mė rrėfeu atėherė nė besim, plaku 75 vjeēar-Kamber Tahiri:
 
Nėpėr baraka, tė rrethuara nė tė gjitha anėt me ushtri e polici,  ishim  tė  zė nur robėr rreth 3000 shqiptarė. Ishte tmerr e lemeri. S’dinim se ē’ndodh me ne! Prisnim vetėm se kur tė na vjen radha e tė na asgjėsojnė. Bashkėluftėtarėt e  mij,  nxirreshin  njė nga njė,  torturoheshin  pa  masė  dhe nuk kthenin mė. Disa pushkatoheshin,  kurse  disa therreshin me anxhar. Me kėtė detyrė, xhandarėt, i kishin ngarkuar disa jevgji (romė).
 
Mirė po ē’ndodhi?!-Njė rom, tė cilin poashtu e kishin urdhėruar qė  tė  bėjė masakrime ndaj shqiptarėve, ai me kėmbngulėsi, u kap me tė dyduart pėr njė  shtyllė  tė barakės dhe nuk deshte tė zbatojė urdhėrin qė t’i therrė shqiptarėt. Nė ato ēaste iu  ofru ofruan dy xhandarė dhe me anxharėt (thikat) e pushkėve ia pren tė dyja duart romit,me qė s’deshte tė kryejė kasapanė ndaj shqiptarėve. Ai, nga dhėmbja bėrtiste me tė madhe:
-Mė vranė!-Na vranė!
 
Nė ato ēaste, britmės dhe ulurimės sė tij iu bashkangjitėn dhe qindra e mijė ra britma tė tjera, me thėnien:-Pse na vrisni?! –Kėshtu qė,  sipas  dėshmitarėve  okularė,  ato britma janė dėgjuar rreth 25 km. larg ,pėrtej Mavrovės, pėr rreth fshatrave:Vrutok, Zhirovjan, Simnicė e gjetkė, mė njohtoi plaku 75 vjeēar-Xha Kamberi. Mandej vazhdoi: -Tė nesėrmen, kish ardhur Komandant Qemal Agolli,  i cili kish reaguar ashpėr  kundėr pushtetarėve shovinist se ēfarė masakrime kryen ndaj  shqiptarėve  dhe,  prej  asaj  dite, njė numėr tė madh tė brugosurish na liruan. Nė mesin e tyre isha dhe unė, tha ai.
 
Edhepse, Xha Nuzi ishte pjesėmarrės aktiv nė luftėn pėr liri, ēlirim dhe bash kim tė trojeve etnike ai, pas lufte, pėrsėri ishte i ndjekur kėmba-doras nga pushteti i sapo formuar monist-maqedon. Pėrveē tij, nė shėnjestėr ishin tė dy vėllezėrit dibranė: -Qemal e Nexhat Agolli, tė cilėt, siē pėrmenda mė lart, pėr shkak tė ndėrhyrjes sė tyre tek pushte tarėt maqedonas qė tė mos e masakrojnė popullatėn shqiptare tė  Pollogut,  u  asgjasuan  pa nam e pa nishan. Mandej, vijon burgosja dhe toturimi ēnjerzor i intelektualit dibran, Ministrit tė Parė shqiptar, mė 1946-Xhafer Kodra, vėllau i historianit tė shquar, prof.dr. Masar Kodra,  i cili nga torturat e marra u dėrgua nė Spitalin Psikiatrik tė Shkupit dhe vdiq nė moshėn mė tė mirė, atėherė kur i nevoitej mė tepėr Atdheut.
 
Menjėherė, pas tij, mė 1949, u dėnua 9 vjet e gjysėm burgim, Mėsuesi i popullit-Esat Menzelxhiu, i  cili,  mė 1992 mori Dekoratėn Naim Frashėri. Ai, nė oborrin e Shkollės  ”Hoxhė  Vokrri”,  vetėm  pse  deklaroi para nxėnėsve se, Dibra ėshtė pjesė e Shqipėrisė, atėherė xhandarėt e rrėm byen me dhunė dhe s’u kthye nė shkollė mė.  Pas vuajtjes sė dėnimit, ai rreth njė dekadė punoi si mėsues nė Kastriot tė Kosovės dhe gėzonte autoritet tė madh nė popull.Vdiq mė mė 1968 ku,  dhjetramijėra qytetarė nga tė gjitha viset, i bėn omazhe kėtij Mėsuesi tė po pullit dhe u ndanė pėr tė fundit herė me nderime tė mėdha prej tij.
 
Pati shumė e shumė burgosje dhe u ndėrmorėn masa tė  ndryshme represive ndaj shqiptarėve, jo vetėm nė Dibėr, Gostivar e Tetovė, por edhe nėpėr viset tjera  tė  ba nuara  kryesisht me shqiptarė.
 
Pas asgjėsimit tė vėllezėrve Agolli, burgosjes sė Mėsuesit tė popullit - Esat Menzelxhiu dhe tronditjen psiqike, qė ia shkaktuan  intelektualit,  juristit  dhe  Ministrit  tė drejtėsisė - Xhafer Kodra, mė 1952, pushtetarėt shovinist, pa asnjė preteks e vėnė nė shėn jestėr atdhetarin - Jonuz Majtara, vetėm se deshte qė shqiptarėt bashkohen shpirtrisht, fi zikisht dhe etnikisht. Ai, energjikisht kundėrshtoi tė bėhet vegėl qorre e OZNES  ( e shėrbimit sekretishjugosllav ), andaj ndaj tij u ngrit aktpadijė  me  motivacion: -  ”Agjitacion  pėr bashkim me shtetin amė, pra, me Shqipėrinė”.
 
Pushtetarėt e shfrenuar sllavomaqedonas kishin drojė nga autoriteti i  tij qė gėzonte nė masė, nga menēuria e tij dhe nga oratoria e tij, tipare qė i kish dhunti nga  na tyra. Pėr njė fjalė goje nėpėr ndeje apo oda burrash, ate e ftonin nė polici, duke e malltre tuar se ēka dashtė tė thotė me sintagmėn:”Populli i din tė gjitha dhe populli do t’i  rregu llojė punėt, dhe: -Tė mėdhenjtė na kanė dėmtuar! -Duke aluduar nė Konferencėn famėke qe tė Londrės, pra pėr coptimin e trojeve shqiptare, shkėputjen nga trungu amė.
 
Nėntėmuaj ditė rrjesht vijuan hetimet ndėr mė  tė  tmerrshmet,  duke  ia  lė lėshuar pikat e ujit, nga maja  e kokės deri tek thembrat e kėmbėve,  mė  rrėfente  ai  me gojė tė vetė. Pas hetimeve nga mė shtazaraket,ate e dėnuan me 13 vjet burgim drakonian nė ishullin famkeq - Goli Otok.
 
Mė kujtohet njė rast kur ishte nė ndeje tek ne, iu drejtua babit tim  e  i  tha: Mua Arif, pėr njė fjalė goje qė e thoja, mė thėrrisnin nė polici pa fijen e fajit,  ndėrsa,  je mi dėshmitarė, e kemi dėgjuar tė gjithė se ē’thotė Ejup Grazhdani, nė mes  tė  tregut,  ai brohorit: -Dita e beterit! Ka ardhur dita e myflizit! Qė nė kuptimin  figurativ  simbolizon ardhjen e njė Sistemi diktatorial e tė korruptuar. -Mandej reciton vargjet e Naimit:
 
- Krujė o qytet  i  bekuar,  prite – prite Skėnderbenė, ka ardhur si pėllumb i shtruar, tė shpėtojė Mėmėdhenė! -Tė gjithė dibranėt kėnaqen kur e dėgjojnė.
 
Pėr ēudi, thonte Xha Nuzi, atij s’ia marrin pėr  tė  madhe,  sepse  shtihet  se ėshtė sharllatan, por jo ai ėshtė tepėr i zgjuar dhe din se ē’vepron…I lumtė!           
 
 
Filxhani prej fajance i Mixhės Nuz
 
- Pas vuajtjes sė dėnimit nė burgun famė keq tė Goli Otokut, ai doli i sėmurė nga tuberkullozi. Sa herė qė vinte tek  ne  pėr  vizitė, nėnės sime tė ndjerė ia kėrkonte filxhanin e veēantė e tė vetin tė kafes, jo vetėm  kur  vin te nė shtėpinė tonė, por kudo qė shkonte,  ai ishte i vemendshėm dhe s’deshte qė tė tjerėt infektohen nga ajo sėmundje e rėndė dhe e pashėrueshme gjatė atyre viteve.
 
Nė ēdo odė, ndeje e konaqe,  jo vetėm tė moshuarit, por edhe tė rinjtė  edhe ėmijėt, me vemendje te posaēme i dėgjonin fjalėt e tij, mendimet e tij dhe kėshillat e  tij, tė cilat simbolizonin filozofinė dhe tėrė mendjemprehtėsinė popullore tė Trevės historike tė qytetit tė Dibrės sė Madhe me rrethinė.
 
Ai i jepte rėndėsi punės kolektive e jo asaj individuale dhe thonte: -Njė mende, asnjė mende, dy mende pėrbėjnė njė gjysėm mende, ndėrsa tre e mė shumė mende pėrbė jnė njė mende”. Qė do tė thotė se shqiptarėt lypset tė punojnė bashkarisht si kolektivitet e jo individualisht.
 
Nga Mixha Jonuz dhe nga disa pleqė, poashtu  tė  menēur  dibran,  tė ndjerėt: -Ramiz Begu e Eqrem Begu-ishministėr i Finansave nė kohėn e A. Zogut, Demir Marku dhe Shyqri Disha i grumbullova tė dhėnat rreth temės: ”Legjenda e Urės  sė  Spiles” e cila nė formėn e gjysėmharkut ish ndėrtuar para dy mijė vjetėve, duke i lidhur dy brigjet e lumit-Drin i Zi, nė hyrje tė Dibrės sė Madhe. Atė temė, nė v.1965, Dr.Petro Jan ura mė ngarkoi ta pėrgatis si punimseminarik.Andaj,qė tė pestėve ua dij pėr nder rreth tė dhėnave tė sakta qė m’i ofruan,
 
Sa herė qė ktheja nga Kaēaniku nė Dibėr, ai dhe atdhetari Eqrem Begu, mė dilnin pėrpara e mė pyesnin pėr Kryetarin e Kaēanikut-Sali Bajra:-Si e kemi  atė  Pejga mberin (Engjėllin) tonė?!-Mirė ėshtė dhe, jua pėrcjellė tė falat mė tė pėrzemėrta prej tij. Ai gjithmonė vinte nga fshati Spas (Shpėtim) nė Dibėr, e blente gazetėn e pėr ditshme ”Rilindja” nė gjuhėn shqipe, ofrohej pranė ne tė rinjve e  na kėshillonte  haptazi: ”Mėsoni, mėsoni dhe vetėm mėsoni !-Duajeni  Atdhenė dhe Kosovėn, flijoni diē pėr to”!
 
Njė ditė, duke kthyer nga komuna, ne, njė grup tė rinj, i dolėm pėrpara dhe e pyetėm:Ku ishe Mixha Nuz?Ai me buzėqeshje na u pėrgjegj: Nė komunė. Mandej, na parshtroi pyetjen : - Mė thoni pse i thonė komunė?
 
- Asnjėri prej nesh s’dinim si t’i pėrgjigjemi. Atėherė, ai vazhdoi: - Domethėnia e fjalės ko munė ka kėtė kuptim: ”Ku mundet, ku s’mundet, ku tė sosin punė, ku s’tė  mbarojnė  pu nė”! -Pra, kėshtu ėshtė puna me nėpunėsit nėpėr tė gjitha komunat e kėtij pushteti. Ryshfeti bėn punė-ryshfeti ! Pa ryshfet nuk tė kryejnė punė! -Tha ai.
 
Shpesh herė vinte tek ne, nė familjen time nė ndeje, sepse ate e kisha  Nunin tim. Gjatė bisedės me babain tim, poashtu  tė  ndjerė,  i  thonte: -”Arif, ne pleqėt s’dijmė gjė, tė rinjtė dijnė mė tepėr”. Atėherė, unė ndėrhyrja dhe i pėrgjigjesha:-Jo, Mixha Nuz, s’ėshtė e vėrtetė, ju pleqėt keni grisur mė shumė kėmisha (keni  mė  tepėr  pėrvojė)  dhe, dini mė shumė se ne. Mirė po, ai qėndronte i palėkundur nė mendimin e tij dhe thonte:
 
”Nėqoftė se ne pleqtė mendojmė se mund tė bėjmė diē pa  Rininė,  gabojmė, por edhe nėse mendojmė se tė rinjtė s’mund tė bėjnė pa ne, gabojmė dhe mė rėndė, sepse Rinia e din rrugėn e vet”.
 
Mė vonė, thėniet e tij u bėnė realitet. Mė 26 prill  ’81, Rinia qe ajo, qė  i  nisi  demonstratat dhe kryengritjen gjithpopullore nė Kosovė. Rinia qe ajo, qė u flijua, u  bur gos dhe masakrua vetėm se kėrkoi liri dhe barazi nė IRJM e nė Kosovėn Lindore, kurse Pavarėsi pėr popullin e Kosovės.
 
 
Mendjemprehtė, vigjilent, gjakftohtė dhe i qetė
 
Me rastin e vdekjes sė njė fshatari nė fshatin Bomovė, shkuam sė bashku me arsimtarin, Kadri Dema, pėr ngushullime. Si zakonisht nėpėr odat  e  fshatrave  dibrane filitet me temsil (frazologjizma) dhe, poqe se ndodhėn ndonjė i huaj apo i  jashtėm,  vėsh tirė e kanė tė kuptojnė domethėnien e bisedės.
 
Njėri nga fshatrėt filloi ta thumbojė me fjalė Mixhėn Nuz, i cili  kishte pėrvo jė tė madhe dhe e jepte pėrgjigjen shpejt e me me logjikė, iu drejtua A. M. me kėto fjalė: Unė Adem, nuk zemrohem pėr ate qė thua.E kam bėrė shprehi qė, sa herė qė shkoj diku nė ndeje apo nė mixhlis, marrė me veti njė torbė dhe, fjalėt qė m’i thua Ty, i hudhi prapa shpine  nė torbė, ndėrsa, fjalėt e mira dhe me pėrmbajtje, siē folėn: Ismet  Marku, Kadri Dema dhe I.Egriu i fus nė xhep, sepse:”Kur kuvendon me njerėz-miq tė mirė e tė matur, tė duket vetja dy herė mė i zgjuar”.
 
Mandej, thuhet: ”Zemrimi e vė nė provė tė urtin, luf ta e njeh trimin, ndėrsa nevoja mikun”.Ai qė mė lajkaton ėshtė armiku im, ai qė  mė  tre gon drejt gabimet e mia ėshtė mėsuesi im, ndėrsa ai qė mė vė nė dukje veprimet e mia tė drejta ėshtė miku im. Nuk i adhuroj lajkat,u pėrgjegj ai, me buzėqeshje dhe gjkaftohtėsi.
 
Pėrfundim:-Kohėn e fundit, pak para vdekjes, Mixha Nuz lėngoi nga njė sė mundje e rėndė dhe humbi intuitėn. Sa herė qė shkonim nė vizitė, sė bashku  me  babain tim, ai nuk na njihte mė. Nuk zgjati shumė kohė dhe, mė 1979, u nda nga mė  tė  afėrmit dhe nga populli i tij i dashur, i okupuar e i coptuar nė pesė shtete,  qė e deshte me  shpirt  dhe qė sakrifikoi aq shumė.
 
Me pietet e krenari, kėtė patriot e  luftėtar pėr liri , tė burgosur politik  dhe filozofi popullor i Trevės sė Dibrės me rrethinė, e pėrkujtojnė mė tė  afėrmit,  miqėt  dhe gjithė shqiptarėt, sepse ai i takonte tėrė Shqipėrisė, Kosovės dhe trojeve tė tjera  iliriane.
 
Shumė kėshilla e shumė ide i thitha prej tij.
 
- Dritė i bėftė shpirti dhe lavdi veprės sė tij !
 
- Me nderime e respekt,

Ibrahim EGRIU

Malmė ( Suedi ), 30 janar 2004


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.