|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Papjekuria poltitike, turp pėr subjektet e mė turp pėr ne si Komb

 
 

 
30 janar 2004 / TN
  
“ Zhgėnjimtari ”
 
 
Psikologjia e jonė si komb, po mė duket se ėshtė diēka specifike nga krejt kombet tjera nė botė.
 
Nuk e dij qė, a kanė tė tillė psikologjie edhe fiset tribale.
 
Mundohemi pėr me ndėrtuar diēka por gjthmon duke rrėnuar.
 
E kėsi lloj  ndėrtimi ala-shqiptarēe ( duke rrėnuar ) ,bota nuk njeh deri sot. 
 
Ajo ēka ngjau nė seancėn Parlamentare nė Pralamentin e Kosovės me datė 22 Janar ku referoi kryetari i Kosovės dr. Rugova, nuk ka ngjarė kund nė botė deri sot.
 
Me kėtė i vertuam botės ( them i vėrtetuam duke pasur pėr bazė dy rastet ekstreme kombėtare tė mė hershme si:-  24 Qershorin e vitit 1924, si dhe Mars -Qershorin e 1997 ), se sa larg jemi nga qytetėrimi, nga organizimi nga ndėrtimi si dhe ruajtja e shtetit tonė, ne shqiptarėt.
 
Ku pėr tė cilin nocion ( shtet ) tė pa mvarur tė Kosovės, qė tė gjithė e kanė gojėn plot ,e disave bile edhe iu binė grimca prej gojės edhe vend e pa vend.
 
Nė traditėn tonė Shqiptare ,edhe hasmi klasik me trokitur nė derė i thuhet '' bujrum urdhėro  mrenda '' e pritet e respektohet sipas rendit e zakonit.
 
E jo mė kryetari i shtetit tė hyn nė kuvend e b-ytha e disave peshoi mė shum se koka, saqė nuk luajtėn pak as vendit nė shenjė nderimi e respekti.
 
Ky gjest i tyre e vėrtetoi katėrcipisht se vėrtet janė individė e subjekte tė '' vetshpallur '', se nuk njohin institucion, se nuk njohin kryetar shteti dhe qė vėrtet nuk janė tė ndėrgjegjėshm pėr ate post qė kanė aty nė atė kuvend.
 
Gjesti i tyre ishte i ulėt, treguan se nuk kanė moral e etikė individuale e grupore .
 
Mund ta paramendoj se si kanė shprehur gėzimin e tyre shtazor bishat sėrbosllave, kur kanė parė kėtė akt tė ultė tė '' vetėshpallurve '', tė atyre qė thiren nė gjithēka se ne bėmė kėte, e ne bėmė ate.
 
Por qė ėshtė fakt e kėrkush nuk mund ta mohon, ata bėnė edhe veprimin mė tė ulėt njerzor qė njeh bota e qytetėruar duke depersonializuar dr. Rugėvėn si individ, si intelektual por mė e rėndėsishmja mohimin e Institucionit tė Presidencės tė shtetit tė Kosovės . 
 
Tė bėhesh aleat me sėrbinė e sėrbėt e '' kthimit '', kundėr Presidentit ( qoftė si individ e qoftė si institucion ) i cili ėshtė i zgjedhur me shumicė votash tė atij populli, nė fjalorin revolucionar ( tė cilin e kanė nė maje tė gjuhės vetė mjeranėt e rastit unik ) quhet TRADHĖTI KOMBĖTARE .
 
Pėr mendimim tim, ky rast ishte njė rast i mirė edhe pėr masėn qytetare periferike, qė tė shohin se kush ēka ėshtė, kush ēka pėrfaqson e se partitė PDK-ė e AAK-ė, ishin prezente nė Parlament vetėm si '' rent parti '' tė '' kthimit '' tė Sėrbisė e asgjė mė shumė e as mė pak.
 
Me fjalė popullore do thuhej '' shyqyr qė ra kjo mortė e u pamė ''.
 
E fjalėt e tjera janė fukarallėk.
  

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.