|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Zeneli: Rinia e Kosovės ka potencial dhe energji qė tė pėrballet me tė gjitha sfidat qė u takojnė tė rinjve

 
 

 
   
Klinė, 30 janar 2004 - Nė vazhdėn e takimeve qė po zhvillon kryesia e FR tė LDK-sė nė kuadėr tė projektit "2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj", dje nė ambientin e Kuvendit Komunal, Forumi i Rinisė i LDK-sė nė Klinė, organizoi takimin me tė rinjtė, ku u shprehėn kėrkesat, sugjerimet dhe kritikat e tė rinjve dhe u identifikuan problemet qė i preokupojnė ata.
 
Nė mesin e shumė tė rinjve ishte edhe nėnkryetari i KK tė Klinės Prenk Gjetaj, njėherėsh edhe kryetar i degės sė LDK-sė nė kėtė komunė. Arben Limani, kryetar i FR tė LDK-sė nė Klinė pėrshėndeti kryesinė qendrore tė FR tė LDK-sė, pėr kėtė iniciativė tė qėlluar.

Ndėrkaq, Lulzim Zeneli, kryetar i FR tė LDK-sė, tha se takimi i sotėm ėshtė nė kuadėr tė njė projekti pėr njė komunikim interaktiv me tė rinjtė qė pėrmes kėtij takimi tė shfaqėn opinionet e tė rinjve dhe tė njihen tė gjitha problemet dhe brengat qė janė aktuale. "Kėto takime vijnė si domosdoshmėri e kohės dhe vetveprimit politik jo vetėm tė FR tė LDK-sė, por edhe nė nivel tė institucioneve", - u shpreh ai.
 
"Ne e dimė se po hymė nė njė faze qė ėshtė shumė vendimtare pėr institucionet e Kosovės dhe pėr tėrė popullin e Kosovės nė pėrgjithėsi, prandaj kontributi i ēdo tė riu nė ēdo proces ėshtė shumė domethėnės", theksoi Zeneli. Ai tha se duhet tė ketė njė formulė tė pėrbashkėt pėr eliminimin e problemeve dhe duhet njė angazhim mė i madh i tė rinjve, i institucioneve, i qeverisė nė tė gjitha nivelet.
  
Duke iu drejtuar tė rinjve tė Klinės, Zeneli tha se rinia e Klinės dhe e Kosovės nė pėrgjithėsi ka njė potencial dhe energji qė tė pėrballet me tė gjitha sfidat qė u takojnė tė rinjve. Tė rinjtė duhet tė plasojnė mesazhe tė qarta jo vetem pėr subjektet politike, por edhe nė nivelet institucionale pėr njė nagazhim mė proaktiv, pėrfundoi ai.

Prenk Gjetaj, shprehu mendimin se LDK-ja e degės sė Klinės ka shpresat nė FR tė LDK-sė, qė ai tė angazhohet qė atė energji tė rinisė ta shfrytėzoj nė mėnyrė qė tė freskohet me aktivistėt nga radhėt e saj.

Ndėrkaq, nėnkryetari i FR Sejdė Tolaj tha se prioritet i FR tė LDK-sė, ėshtė realizimi i kėtij projekti nėpėr qendrat e Kosovės pėr tė pasur njė pasqyrė tė saktė se ēka ėshtė aktuale nėpėr komunat pėrkatėse.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.