|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

Kryetari Agim Veliu priti komandantin e BSHQ-sė gjeneralin Anders  Bronnstrom

   

Podujevė, 30 janar 2004 (TN) – Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu priti sot komandantin e Bashkėsisė Shumėkombėshe tė Qendrės, gjeneralin Anders  Bronnstrom me bashkėpunėtorė.

Nė k’tė takim kryetari Veliu e njoftoi gjeneralin Bronstorm me situatėn e pėrgjithshme nė komunėn e Podujevės si dhe tė arriturat e deritanishme.

“Biseduam poashtu pėr sigurinė, bashkėpunimin e mirė me administratėn e UNMIK-ut dhe KFOR-in ēek e sllovak, pėr zhvillimin ekonomik dhe punėsimin qė janė faktorė tė stabilitetit dhe tė progresit”, tha kryetari Veliu pas takimit.

 

Ndėrkaq gjenerali Bronstorm deklaroi se ka ardhur tė takojė kryetarin Veliu dhe pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut, tė policisė e KFOR-it pėr tu infiormuar drejtėpėrdrejtė me situatėn nė komunėn e Podujevės. “Sipas raporteve nga KFOR-i ēek e sllovak mendoj se situata ėshtė e mirė dhe Podujeva ėshtė vend i qetė dhe i sigurtė.

Mendoj se ėshtė njė bashkėpunim i mirė nė mes komunės dhe KFOR-it, UNMIK-ut dhe policisė dhe se ka pėrkrahje pėr zhvillimet pozitive”, tha gjenerali Bronstorm. Ai tha se sheh njė ardhmėri pozitive pėr Podujevėn edhe pse duhet punuar nė zhvillimin ekonomik qė do tė mundėsojė punėsimin dhe natyrisht edhe stabilitetin nė planin e sigurisė dhe tė paqes.

Nė takimin e sotėm morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bagash, komandanti i stacionit policor nė Podujevė Reinmann Bernd dhe ushtarakė tė KFOR-it ēek e sllovak.

 

Me rastin e Festės sė Kurban Bajramit Komiteti i Botės Islame dhe donatorė tjerė ndihmojnė shumė familje dhe fėmijė jetimė tė Podujevės

Podujevė, 30 janar 2004 (TN) – Komiteti i Botės Islame-IWC me rastin e festės sė Kurban Bajramit do tė shpėrndajė mish pėr 600 familje prej tė cilave 257 fėmijė jetimė, njoftoi menagjeri i Lagjes Kuvajtiane nė Podujevė z. Rashid Gjaroun. Ai tha se vlera e kėsaj ndihme ėshtė mbi 5 mijė euro, kurse IWC sot shpėrndau edhe 203 palė kėpucė pėr bonjakė nė vlerė mbi 1 mijė euro dhe 70 palė tjera pėr gratė qė rrisin fėmijė jetimė. 

Sekretari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame i Podujevės z. Muhamet Hoxha njoftoi se organizata pėr ndihmė dhe zhvillim “Mercy-USA” ka dhuruar mish pėr 220 familje, kryesisht skamnore.

Me rastin e Kurban Bajramit familja e Mujo dhe Muamer Qosiqit nga Bosnja tė punėsuar nė Steyr tė Austrisė kanė dėrguar nė Podujevė 700 euro pėr shpėrndarjen e mishit pėr familjet me gjendje jo tė mirė sociale. 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.