|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Meditime publike ( tė hershme) pėr zgjedhjet nė Kosovė

 
 

NDĖRGJEGJĖSIA E TRIBUNĖVE (DEPUTETĖVE) TĖ ARDHSHĖM TĖ KOSOVĖS 

 
 

 
30 janar 2004 / TN

Ėshtė thėnė edhe mė herėt se politikės sonė kombėtare nuk i duhen profetizimi i disa individėve qė, nė vend qė ti projektojnė rrugėt e pavarėsisė, ata projektojnė rrugėt e ndasive. Kėta, individė jo vetėm sot, por edhe dje e pardje, aktivitetin e vet e pėrqendrojnė nė konjuktura demagogjike, pasi mundėsi tjetė pėr tė dalur nė sipėrfaqe nuk kanė.

Shkruan; Arif M
OLLIQI / Hamburg

Shumė politikan shqiptarė kėto ditė janė tė shqetėsuar se ta krijojnė njė mekanizėm, qoftė ai edhe mekanizėm i importuar, qė nė zgjedhjet parlamentare tė Kosovės kėtė viti, tė fitojnė, tė ulėn nė fotelet e deputetit, qė pastaj t“iu hapet rruga pėr mė lartė. Gjithmonė duke harruar se ēfarė kanė bėrė dhe, ēfarė ėshtė dashur tė bėjnė nė mandantin qė kanė. Disa tė tjerė janė tė shqetėsuar se pas zgjedhjeve mos u prekėn nė atė masė interesat e tyre materiale dhe pozicionale nė shoqėrinė kosovare sa t“u rrezikohet biznesi i keqkuptuar. Ky shqetėsim vjen mė tėpėr nga ata politikan shqiptar qe kėto tri vite i kaluan nėpėr "ministri". I shfrytėzuan ato pozicione jo vetėm pėr tė jetuar (nė kuptimin material), por edhe pėr vetafėrmim publik drejt njė karierizmi nė tė ardhmėn.

Kėto shqetėsime i kanė edhe nga bisnismenėt dhe zengjinet e ri qė u krijuan nė Kosovė gjithėsesi duke u thirrur nė emėr tė luftetarėve tė lirisė.

Pse ndodhė ky shqetėsim dhe, a duhet tė ndodhė kėshtu, ka pyetje e dilema tė shumta. Ka shqetėsime sepse, vetėdija e trasheguar e tė qenunit bajraktar gjithkund dhe askund, shpesh herė nė politikėn shqiptare kanė sjellė konflikte e papajtueshmėri mes shoqėrisė sonė. Ky konflikt mes klaneve (bajraktarizmave), ka sjellur edhe pengesa tė shpeshta nė politikėn shqiptare dhe ēaste dramatike tė padėshiruara nė jetėn dhe strukturizimin e shoqėrisė shqiptare.

Mirėpo, i gjithė ky rivalitet zgjedhor do tė ishte normal sikur mos tė pėrdoreshin mjetet e palejuara pėr ta mundur kundėrshtarin nė duelin zgjedhor. Bajraktarėt (kandidatėt pėr deputet), si mjet kryesor i zgjedhin akuzat dhe shpifjen pėr njėri tjetrin, ēka nė shtetet demokratike, aty ku fuksionon shteti juridiko-ligjor, pėr shpifje tė tilla pėrgjigjesh. Tė ne kjo akoma nuk ka gjetur zbatim, kėshtu kandidatėt pėr deputet, veē tani kanė filluar mė vrazhdėsira tė akuzojnė gjithēka qė s“ėshtė nė kornizėn e partisė sė tij. Akuzat janė aq tė rėnda sa po krijojnė vėrtetė huti nė masėn e pa informuar mirė kur thuhet se; filan politikani po e pengon pavarėsinė e Kosovės...(?!)

Klithmat e tilla tė paartikulluara s“janė asgjė tjetėr pos njė ēveshje morale e atij qė kandidohet nė emėr tė partisė se vet, dhe kjo ua zbulon thelbin e ndėrgjegjėsisė se  "tribunėve" tė ardhshėm. Zbulon edhe diēka; koha e tyre u kalon mė shpejt seē e paramendojnė ata. Sepse, nuk ka asnjė udhėheqės partiak nė Kosovė qė nuk e dėshiron pavarėsin e Kosovės. Dhe se, loja mė kartėn "pavarėsi" mendoj se ėshtė e gabuar dhe aspak e favorshėm pėr kandidatin nė zgjedhje , kur dihet se 99 % e popullit tė Kosovės kėtė e dij.

Nė kėtė drejtim edhe disa iniciativa tė tėrthorta qė kohė pas kohe lajmėrohen duke u shkruar "dosje" individėve, asnjėherė nuk janė treguar si mjet i pėrshtatshėm nė odiseadėn zgjedhore. Akuzimet e paargumentuara pėr kundėrshtarin gjithmonė kanė qitur nė shesh propaganden idealiste tė njė folklorizmi qė nuk pi ujė nė kėto kohėra. Fillimit tė njė epoke tė re shqiptare, njė epoke qė ngapak ėshtė e turbulltė nuk i duhet propaganda, e as folklorizėm politik. Kėsaj kohe i duhen programe konkrete pėr tė dalur Kosova nga kriza ekonomike dhe politike. Brenda kėtyre viteve nė Kosovė, politikanėt shqiptarė nė pėrgjithėsi, kanė dėshmuar se nuk janė kacafytur sa duhet qė t“i destrukturojnė kondtradiktat e brendshme qė eksistojnė mes tyre. Kjo ėshtė si pasojė e divergjencave tė mėdha mes tyre nė tė menduarit pėr ardhmėrinė e Kosovės.

A ka rrugė kapėrcimi?! Ka. Dhe kjo rrugė ėshtė nese, njerėzit me sedėr tė lėnduar pas zgjedhjeve qė i lam pas, apo njerėzit e dėshpruar nga kėto zgjedhje qė nuk fituan, tė mos shpenzojnė energji pėr tė eleminuar mė ēdo kusht rivalin nė zgjedhjet e sivjeme. Energjinė ta hargjojnė nė ato rrugėt qė ēojnė nė cakun e krijimit tė shtetit tonė, duke u mbeshtetur nė realitetin ekzistues, dhe me njė patneritetit tė sinqert mes veti.

Ėshtė thėnė edhe mė herėt se politikės sonė kombėtare nuk i duhen profetizimi i disa individėve sharlatan qė, nė vend qė ti projektojnė rrugėt e pavarėsisė, ata projektojnė rrugėt e ndasive. Kėta, individ jo vetėm sot por edhe dje e pardje, aktivitetin e vet e pėrqendrojnė nė konjuktura demagogjike, pasi mundėsi tjetė pėr tė dalur nė sipėrfaqe nuk kanė. Kėto konjuktura tė cilat individin e kanė "profetizuar" n“atė shkallė, pa ia njohur aftėsitė e tija , e rrezikojnė ekzistencėn e vet Kosovės sepse, "profeti" i tyre nese nuk fiton ai ndihet i fyer deri nė palcė qė populli nuk ia dha votėn dhe, hudhet nė "luftė" kundėr popullit vetėm pėr interesa tė veta.

Kėta individ me rolin e tyre si rasad i huazuar, duke kultivuar ambiciet pushtetare, asnjėherė nuk mund tė pajtohen se edhe ata mund tė  humbin nė zgjedhje. Ata pas humbjeve s“mund tė janė tė qetė, pasi shumė kohė e kanė projektuar vetėn nėpėr hierarhin e shtetit tė Kosovės. Ata duhet ta kuptojnė se, pėr tė mbetur nė skėnen politike tė Kosovės, tash vlejnė rregulla dhe mėnyrat e tjera tė angazhimit, e jo ato tė tribunit tė vetėshpallur. Duhet ta kuptojnė gjithsecili shqiptar, qė ėndėrron pėr t“u ulur nė karrikėn e deputetit nė Parlamentin e ardhshėm tė Kosovės se, ka kaluar koha foltoreve dhe mesazheve historike. U kaloj koha e lutjeve dhe lojėrave politike pėrmes fjalorit internacionalist dhe folklorizmit primitiv.

Tashti, ėshtė koha e veprimeve konkrete, sepse politikanėt dhe deputetet e ardhshė tė Kosovės duhet tė janė tė vetėdishėm pėr kohėn e tyre.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.