|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  ASPEKTE

 
 

  KRIMI I SHĖMTUAR NUK ĖSHTĖ VETI E POPULLIT SHQIPTAR..!

 
 

 
29 janar 2004 / TN
  
Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Frika ėshtė njė ndjenjė e tmerrshme e cila njeriun e kaplon nga brenda. Kur ajo vie nga dukuritė natyrore siē ėshtė zjarri, erėrat e fuqishme, ujėrat e tėrbuara, bubullimat kur bie shi, etj, ajo ėshtė frikė e zakonshme, mirėpo kur njeriu frikėsohet nga (jo)njeriu i cili mund ta godas pėr vdekje pėr shkakun e pasurisė, pse ka botėkuptime pėr shoqėrinė dhe pėr politikėn tė cilat dallojnė nga mendimet e tė tjerėve, pse secili njeri ėndrrat i sheh sipas pėrjetimeve vetanake, ose pse miqtė njeriu i zgjedh sipas dėshirės sė vetė, etj, ėshtė frikė e panatyrshme. Dhe jo se njeriu frikėsohet aq shumė nga vdekja, por pėr arsyen se vdekja e imponuar me dhunė, qė ndryshe quhet krim, ėshtė vdekje e parakohėshme. Tė jetuarit me frikėn njeriun e bėn tė pasigurtė nė jetė, e shtynė tė bėjė jetėn e robėrit, dhe kur njeriu jeton i frikėsuar, atėherė ajo mė nuk quhet jetė, por vdekje pėr sė gjalli.
 
Andaj, shtrohet pyetja: cilėt janė ata njerėz tė cilėt vetės i japin tė drejtėn qė njeriut t’ia marrin jetėn, qė njeriut t’ia shuajnė jetėn, qė njeriut t’ia nxijnė jetėn nga frika e vdekjes, qė njeriut t’ia ngarkojnė frikėn e vdekjes mbi shpinė e cila do t’i shkojė pas si hijenat e zeza?! Njeriu i cili jeton me frikėn se vdekja e dhunėshme mund ta godas pėr ēdo ēast dhe nga ēdo skutė, ai zvarritet si gjarpėri i vrarė, prandaj pėrgjigja ėshtė; askush nuk ka tė drejtė qė njeriut t’ia marrė gjėnė mė tė shtrejtė qė ia ka dhuruar Zoti i Madhėrishėm, siē ėshtė jeta, askush, pra, nuk ka tė drejtė tė vras dhe tė marrė jetėra njerėzish me dhunė, qė njerėzve t’ua shuajė rritėn dhe dritėn e jetės nė mėnyrė mizore?! Nėsė ndokush vretė njeri, ai quhet kriminel ose shqip vrasės.
 
Krimineli ėshtė qenja mė e shėmtuar nė botė, pėr ate edhe dėnimi pėr aktin qė bėn ėshtė ndėr mė tė rėndėt, dhe kjo njėjtė sipas normave ligjore ashtu edhe sipas atyre fetare. Ai qė vret ėshtė njeriu mė i urryer nė shoqėri, ėshtė qenja mė e ligė njerėzore, ėshtė tipi mė surrogat i botės njerėzore, sepse krimineli s’ka shpirt, s’ka zėmėr, s’ka ndjenja, s’ka gjak, s’ka mendje, s’ka asgjė qė e bėn njeri, mbase edhe tipari i tij prej krimineli ėshtė njė surrat i veēantė i cili dallon nga ai i njeriut tė rėndomtė, sepse nė shpirt e ka tė mbjellur gjenin e krimit, tė vrasėsit dhe tė satanit, i cili duke shuar jetėn tė tjerėve ushqen shpirtin e tij prej krimineli. Ndonėse anatomia e qenjės sė tyre (kriminelėve) ėshtė e padefinuar, ata duke ua shuar jetėn tė tjerėve arrijnė tė dalin nė qendėr tė vėmėndjes njerėzore.
 
Si zakonisht njerėzit qė vrasin janė analfabetė, janė njerėz pa moral, tė pa karakter, nuk kanė kurfarė ndjenjash njerėzore, janė amorf dhe infantil, mazohistė, njerėz psiqikisht tė smurė si dhe shizofrenikė tė egėr qė nuk kuptojnė asgjė nga vlerat e jetės, janė, pra, si zakonisht tė pa edukuar, ndėrsa pėr njeriun si qenje mė e pėrsosur nė kėtė botė kanė vetėm mendime negative, prandaj kur vrasin njerėz kėtė e bėjnė me gjakftohtėsi. Kriminelėt janė soji mė i rrezikshėm pėr rrethin, janė kategoria mė e urryer njerėzore. Ata nuk kanė jetė, sepse nuk e ndjejnė lumturinė e saj, ata nuk i shijojnė tė mirat e kėsaj bote, sepse nuk kanė shqisa dhe as ndjenja njerėzore, me njė fjalė janė grupi mė negativ i shoqėrisė.
 
Kur ėshtė fjala pėr kriminelėt nga rradhėt e popullit shqiptar, duhet kujtuar faktin se ashtu si tek ēdo popull, edhe tek shqiptarėt ka patur dhe ka njerėz tė kriminalizuar nė shpirt qė kanė bėrė krime, qė kanė vrarė, d.m.th. qė njerėzve ua kanė marrė jetėn me dhunė, etj, por ėshtė njė e vertetė tjetėr e pamohueshme historike dhe sociologjike se dukuria e krimit tek shqiptarėt ka qenė prezente pothuajse krejtėsishtė nė suaza normale. Kur themi normale mendojmė nė faktin se aktet e krimit tė cilat kanė ndodhur brenda shoqėrisė shqiptare janė vlerėsuar si dukuri negative “normale”, qė nėnkupton krime tė vogla tė cilat nuk e kanė patur dimensionin e njė dukurie masive, ngase numri i tyre nė tė kaluarėn nuk ka qenė aq drastik sa ishte nė kėto katėr vitet e pas luftės nė Kosovė.
 
Pra, dukuria e krimit tek populli shqiptar mund tė thuhet se ka qenė e kufizuar dhe asnjėherė nuk i ka kaluar suazat e zakonshme, e qė gati nė tė gjitha rastet vrasjet janė kryer nė harmoni me traditat dhe normat kanunore shqiptare, ēka don tė thotė se nuk ka qenė mė parė i pranishėm ky tip kaq agresiv i vrasjeve, ose ky lloj kaq i paskrupullt i akteve tė krimit siē ėshtė tani, qė nė mėnyrė tė pashmangshme shtron dilema dhe pyetje nė tė cilat shkenctarėt e kėsaj lėmie do duhej tė japin pėrgjigje adekuate, nė veēanti rreth faktorėve psikosociologjikė tė cilėt kanė ndikuar qė aktet e krimit nė Kosovėn e pas luftės ta ndėrrojnė formėn dhe mėnyrėn e kryerjes, qoftė kur ėshtė fjala pėr llojin dhe pėrdorimin e armėve, qoftė kur ėshtė fjala pėr brutalitetin e kėtyre akteve duke i shkaktuar viktimės dhimbje tė mėdha, gjegjėsisht duke zbrazur mbi tė vrarin njė mori plumbash, gjė qė ky vandalizėm nuk ka qenė i pranishėm tek dorasit shqiptarė mė pėrpara, ngase dihet historikisht se kur shqiptari ka vendosur tė vras ndonjė njeri, ai pothuajse asnjėherė nuk ka dalur jashtė normave kanunore, qė nėnkupton se vrasėsit (kriminelėt) shqiptarė edhe kur kanė bėrė akte tė krimit i kanė respektuar rregullat dhe traditat shqiptare qė viktimės tė mos i sjellin shumė vuajtje, pra aktet e krimit i kanė kryer nė harmoni me rregullatė kanunore, ndaj edhe dėnimet ndaj aktorėve nė raste tė kėtilla kanė qenė mė tė buta.
 
Ėshtė i njohur ligji tek shqiptarėt se pėr ēdo vrasje tė kryer jashtė sulleve kanunore siē ishin vrasjet nga pusia, ose pa paralejmėrim, ose zbrazja e plumbave mbi viktimėn pasiqė ėshtė goditur me plumbin e parė, vrasja nė prani tė familjes, etj, ua kanė shtuar dėnimin vrasėsve, bile nė raste tė veēanta familja e dorasit ėshtė ngarkuar edhe me dy gjaqe, vetėm se gjatė aktit tė kryerjes sė vrasjes nuk ėshtė sjellur me viktimėn sipas rregullave tė pėrcaktuara mė ligjet dhe kodet zakonore shqiptare.
 
Prandaj, duket qartė se dorasit (vrasėsit) ose kriminelėt aktualė shqiptarė, e po ashtu dhe metodat e kryerjes sė krimeve tani kanė ndryshuar shumė nga mėnyra e vrasjeve tė mėhershme, gjė qė kėtė “risi” e shtron pėr analizė mė tė gjėrė, sidomos kur ėshtė fjala pėr vrasjet me motive politike tė cilat kanė, siē dihet, kanė qenė mjaftė tė rralla tek populli shqiptar. Prandaj, kur flasim pėr dukurinė e krimit dhe vrasjeve tek shqiptarėt nuk duhet harruar pėr asnjė ēast faktin se edhe nė kėtė aspekt duket se ka ndodhur njė “devijim” i qėllimshėm, qė nė esencė pėr synim mund ta ketė patur ashpėrsimin e krimit qė shqiptarėt si kolektivitet t’i shėmtojė sa mė shumė para opinionit, d.m.th. qė duke e bėrė aktin e krimit nė mėnyrė sa mė tė ashpėr dhe sa mė mizore ndaj viktimės tė dilet jashtė rregullave dhe normave tradicionale shqiptare tė njohura nė botė si aktet e vėllavrasjeve dhe gjakamarrjeve midis tyre, por qė dikur ishin mjaftė tė “disciplinuara”.
 
Qėllimi, pra, i ndėrrimit tė mėnyrės sė vrasjeve duket tė ketė qenė i qartė; tė dilet jashtė rregullave tradicionale shqiptare pėr t’i barazuar kriminelėt shqiptarė me kriminelėt e popujve tjerė nė fqinjėsi, me qėllim pėr t’i cilėsuar kriminelėt shqiptarė mė tė rrezikshmėm, bile edhe se “Grupi i Zemunit”. Pra, pėr t’i paraqitur ata si kriminelėt mė tė rrezikshėm nė rajon, nga tė cilėt, gjithnjė sipas kėtij skenari, duhet tė kihet kujdes i veēantė, sepse kriminelėt shqiptarė edhe kur vrasin janė shumė tė ēartur, se ata edhe kur vrasin janė tė egėr si bishat, etj, etj!?
 
Nga kjo mund tė kuptojmė qartė se loja sistematike antishqiptare ende nuk ka pėrfunduar, mbase qėllimi final i saj duket tė jetė  ehe mėtej shkatėrrimi i ēdo poreje tė jetės zakonore dhe vlerave kulturore te shqiptarėve pėr t’iu degjeneruar nė themel gjithė qenjėn e tyre fizike dhe mendore. Andaj, themi se aktet e krimit qė kanė ndodhur nė katėr vitet e fundit kanė qenė tė kryera nė mėnyrė tė qartė jashtė frymės dhe rregullave tradicionale tė shqiptarėve, gjė qė kjo dukuri e shėmtuar duhet tė na shqetėsojė pa masė, qoftė si shoqėri, qoftė si shtet nė themelim e sipėr.
 
Pra, duhet bėrė ēmos nė tė gjitha nivelet qė dukurisė sė krimit nė Kosovė, e cila gjithnjė e mė shumė po merrė dimensione alarmuese, t’i ndėrpritet hovi duke ndėrmarrė masat e nevojshme edukative dhe administrative nė nivel tė shtetit. Pėrndryshe, ekziston rreziku qė tė shndėrrohemi nė shoqėri tė kriminalizuar e cila duke bashkėjetuar me krimin bėhėt pėrgjegjėse kryesore pėr mosluftimin e tij.        

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.