|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E enjte, 29 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Ibrahim Rugova tė dielėn shpallet Senator Nderi i Evropės

 • U ndėrpre seanca e sotme e Kuvendit tė Kosovės

 • Qytetarėve tė Kosovės iu dhuruan 500 karroca invalidėsh

 • K.Islami: Statusi pėrfundimtar i Kosovės ėshtė ēėshtje qė i pėrket banorėve tė saj dhe bashkėsisė ndėrkombėtare

 • Nė Mitrovicė u bė ndėrrimi i komandės sė KFOR-it

 • UNMIK-u hedh poshtė pohimet e Qeverisė sė Kosovės pėr vizitėn e Lamsdorfit dhe Fuēit nė Nju-Jork

 • Qeveria ka miratuar projektligjin pėr hotelieri dhe nismėn e projektligjit pėr ekzekutimin e sanksioneve penale

 • Busek thotė se Pakti i Stabilitetit do t'i ofrojė ndihmė Kosovės nė marrjen e kredive tė jashtme

 • Grupi i Lartė Punues pėr TMK-nė ka shqyrtuar financimin e TMK-sė

 • Pėrfaqėsuesi i UNMMIK-ut tha nė Stokholm se Kosova ėshtė njė shembull i mirė qė tė ndalet spastrimi etnik

 • Nė mars fillon ndėrtimi i Memorialit Kombėtar tė UĒK-sė

 • Grupi punues pėr zgjedhje do t'i dorėzojė Holkerit rekomandimet e sistemit proporcional

 • Podujevė: Qytetin dhe disa fshatra i pėrfshiu moti i lig dhe vėrshimet

 • Nė Gjakovė u pėrkujtua pesėvjetori i rėnies heroike sė Gaspėr Karaqit

 • Banorėt e trevės sė Rugovės kundėrshtojnė Projektligjin mbi Parkun Nacional Bjeshkėt e Nemuna

 • Gjilan: Ulje e ndjeshme e shkallės sė natalitetit

 • Burim Demiri fitues i ēmimit tė parė nė "Fest Flaka 2004"

 • Po i zhvillon punimet seanca e Kuvendit tė Kosovės

 • Programi i LDK-sė u hap perspektivė tė rinjve

 • Komisioni parlamentar takohet me familjarėt e tė zhdukurve serbė

 • Nė Gjykatėn Themelore tė Shkupit vazhdoi gjykimi kundėr 10 shqiptarėve nga Maqedonia dhe Kosova

 • Komiteti maqedonas i Helsinikit pohon se nė vitin e kaluar nuk ėshtė realizua asnjė premtim i pushtetit

 • Dhjetė veta tė vrarė nė njė sulm vetėvrasės nė Jerusalem

 • Ish-kryeinspektori amerikan i armėve bėri thirrje pėr njė hetim tė pavarur

 • Takim Bush-Erdohan nė Shtėpinė e Bardhė

 • Sekretari i ri i Pėrgjithshėm i NATO-s bėn vizitėn e parė nė SHBA

 • Kryetari i kompanisė sė BBC-sė dha dorėheqje

 • Shkėmbim tė burgosurish Hezballah-Izrael

 • Tė paktėn 19 imigrantė janė zhdukur nė Detin Egje

 • Nė njė seri sulmesh ėshtė vrarė njė pjesėtar i forcave irakiane

 • Njėmbėdhjetė veta janė plagosur nė njė shpėrthim nė qytetin Bakuba

 • Sot nė Bruksel Kofin Ananit iu dorėzua Ēmimi Saharov

 

 
  
Presidenti Ibrahim Rugova tė dielėn shpallet Senator Nderi i Evropės
 
   
Bruksel, 29 janar 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova po qėndron nė Belgjikė pėr njė vizitė disaditėshe.

Presidenti Rugova sot mori pjesė nė ceremoninė e dorėzimit tė Ēmimit Saharov sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan. Ibrahim Rugova poashtu ėshtė njė nga laureatėt e kėtij Ēmimi prestigjioz tė Parlamentit Evropian.

Gjatė njė kokteji qė shtroi kryetari i Parlamentit Evropian Pat Koks me rastin e dorėzimit tė kėtij ēmimi, mori pjesė edhe Presidenti Rugova, i cili me kėtė rast pati takime tė shkurta me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofin Anan, shefin e politikės sė jashtme tė BE-sė Havier Solana dhe me komesionerin evropian Kris Paten.
 
Poashtu Presidenti Rugova me kėtė rast takoi edhe bashkėshorten e Serzho de Melos sė ndjerė, tė cilės i shprehu ngushėllime.

Gjithashtu Presidenti Rugova ishte nė drekėn qė shtroi Havier Solana pėr nder tė Kofi Ananit, pas ceremonisė sė dhėnies sė Ēmimit Saharov.
 
Presidenti Rugova nesėr do tė takohet me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Belgjikės, Lui Mishel.

Ndėrkaq, tė dielėn mė 1 shkurt, nė njė ceremoni qė do tė zhvillohet nė orėn 11.00 nė qytetin Atverpen tė Belgjikės, Prsidenti Ibrahim Rugova do tė shpallet Senatori Nderi i Evropės.
 
 
U ndėrpre seanca e sotme e Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Kuvendi i Kosovės, pas shumė mospajtimeve tė shprehura gjatė seancės, nuk miratoi sot ligjin pėr Odėn Ekonomike tė Kosovės. Seanca u ndėrpre pėr shkak tė mosharmonizimit tė qėndrimeve tė Komisionit parlamentar pėr ekonomi dhe tė deputetėve.

Mosmarėveshjet nuk u zgjidhėn as nė takimin e kryeparlamentarit Daci me shefat e grupeve parlamentare dhe pėrmes votimit u vendos qė seanca tė ndėrpritet.
 
 
Qytetarėve tė Kosovės iu dhuruan 500 karroca invalidėsh
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Fondacioni i Karrocave Invalidore dhe Kisha e Jezus Krishtit tė tė Shenjtėve tė Ditės sė Fundit nė njė ceremoni tė zhvilluar sot nė Prishtinė, u dhuruan 500 karroca invalidėsh qytetarėve tė Kosovės.

Shefja e Zyrės amerikane nė Prishtinė zonja Marsi Ris tha se kėto dhurata u mundėsojnė personave tė hendikepuar lėvizjen e lirė nėpėr shtėpitė e tyre dhe nė publik dhe kėshtu bėhet hapi i parė i integrimit tė tyre nė njė shoqėri tė gjerė.
 
Ky donacion i 500 karrocave pėr invalidė do tė ndihmojė shumė persona B posaēėrisht fėmijė - nė mėnyrė qė ata tė rikthejnė lėvizshmėrinė e tyre dhe tė marrin pjesė nė jetėn shoqėrore tė Kosovės, tha zonja Ris.

Donacionin e pranoi Halit Ferizi, kryetar i Asociacionit tė Paraplegjikėve dhe Fėmijėve tė Hendikepuar tė Kosovės (HENDIKOS).

Nė kėtė ceremoni morėn pjesė dhe folėn shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri, kryeministri i Kosovės dhe pjesėmarrės tė tjerė.
 
 
K.Islami: Statusi pėrfundimtar i Kosovės ėshtė ēėshtje qė i pėrket banorėve tė saj dhe bashkėsisė ndėrkombėtare
 
Tiranė, 29 janar 2004 - Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Kastriot Islami foli sot para korit diplomatik tė akredituar nė Tiranė. Me kėtė rast ministri Islami foli edhe pėr Kosovėn, duke thėnė se pėr Shqipėrinė ka qenė prioritare edhe ndjekja me vėmendje tė veēantė e ecurisė sė marrėdhėnieve dhe bashkėpunimit me Kosovėn, e pėrfshirjes sė saj nė proceset integruese evropiane.

"Qėndrimi ynė ka qenė dhe mbetet kurdoherė nė interes tė respektimit tė plotė tė rezolutės sė OKB-sė dhe pėr pėrmbushjen e standarteve tė pėrcaktuara nga OKB-ja pėrpara statusit pėrfundimtar", tha Islami, duke shtuar se "mbetemi tė palėkundur nė qėndrimin tonė se statusi pėrfundimtar i Kosovės ėshtė ēėshtje qė i pėrket banorėve tė saj dhe bashkėsisė ndėrkombėtare qė administron atė sikurse vazhdojmė tė shprehemi tė bindur se pa zgjidhjen pėrfundimtare tė kėtij statusi nuk mund tė ketė stabilitet dhe integrim rajonal".

Sipas Islamit, angazhimi nė vazhdimėsi i diplomacisė shqiptare gjatė vitit 2003 ka qenė maksimal dhe konstant nė drejtim tė influencimit pozitivisht tek tė gjithė faktorėt politikė shqiptare tė Kosovės dhe tek tė gjithė faktorėt e tjerė politikė ndikues, pėr tė inkurajuar proceset integruese tė Kosovės, mbėshtetjen pa rezerva dhe bashkėpunimin mė tė ngushtė me UNMIK-un dhe bashkėsinė ndėrkombėtare, pėrmbushjen e standarteve tė njohura.
 
Nė kėtė strategji, tha ai, nxitja dhe mbėshtetja e autoriteteve kosovare nė pėrgatitjen e tyre pėr zhvillimin e dialogut politik me Beogradin, mbetet prioritet.
 
 
Nė Mitrovicė u bė ndėrrimi i komandės sė KFOR-it
 
Mitrovicė, 29 janar 2004 - Me nje ceremoni tė zhvilluar sot nė Mitrovicė u bė ndėrrimi i komandės sė Brigadės shumėkombėeshe veri-lindje.

Duke folur nė kėtė ceremoni, komandanti i KFOR-it Holger Kamerhof tha se Mitrovica ėshtė dhe do tė mbetet nė qendėr tė vemendjes sė paqeruajtėsve.
 
Ai lavdėroi punėn e tyre nė kėtė sektor tė ndieshėm, duke thėnė se ushtarėt e KFROR-it bashkė me organizmat e tjera kanė punuar me pėrkushtim pėr ruatjjen e qetėsisė nė Mitrovicė. Sipas tij, kjo ka bėrė qė qarkullimi mbi urėn kryesore nė Ibėr tė jetė i mundur pėr tė gjithė qytetarėt.

Pėrndryshe komandėn e kėsaj brigade sot e mori gjenerali francez Zavaje Mishel, duke e zėvendėsuar kėshtu gjeneralin e gjertanishėm Bernar Ratel.
 
 
UNMIK-u hedh poshtė pohimet e Qeverisė sė Kosovės pėr vizitėn e Lamsdorfit dhe Fuēit nė Nju-Jork
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Vizita e shefit tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Nikolas Lamsdorf dhe shefes sė AKM-sė, Marie Fuēi nė Nju-Jork bėhet pėr konsultime tė rregullta dhe jo pėr tė bėrė presion mbi Qeverinė e Kosovės qė tė heqė dorė nga kėrkesat e veta, thanė zėdhėnėsit e UNMIK-ut nė Kosovė.

Zėdhėnėsi i Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut tha nė njė konferencė pėr gazetarė se vizita e Lamsdorfit dhe e Fuēit pėr nė Nju-Jork ėshtė vetėm pjesė e konsultimeve tė pėrhershme tė zyrtarėve tė kėsaj administrate dhe selisė sė saj qendrore dhe nuk ka ndonjė prapavijė tjetėr, sikur konsideron Qeveria e Kosovės.
 
 
Qeveria ka miratuar projektligjin pėr hotelieri dhe nismėn e projektligjit pėr ekzekutimin e sanksioneve penale
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Qeveria e Kosovės ka ndėrprerė dje mbledhjen e saj tė rregullt dhe tė njėjtėn do ta vazhdojė tė premtėn, pasi kryeministri Bajram Rexhepi i ėshtė dashur tė takohej me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkeri rreth mundėsive pėr financimin e TMK-sė.
 
Qeveria ka miratuar projektligjin pėr veprimtari hoteliere e turistike dhe nismėn e projektligjit pėr ekzekutimin e sanksioneve penale.

Pėrndryshe kryeministri e ka njoftuar dje kabinetin edhe me planin nacional pėr barazi gjinore tė hartuar nga UNIFEM-i. Ky dokument tha zėdhėnėsja Kusari prezenton format optimale pėr pėrfaqėsimin e femrės nė shoqėri dhe institucione.
 
 
Busek thotė se Pakti i Stabilitetit do t'i ofrojė ndihmė Kosovės nė marrjen e kredive tė jashtme
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, Erhard Busek, nė pėrfundim tė vizitės dyditėshe nė Prishtinė, theksoi se nė mars tė kėtij viti Kosova mund tė fitojė statusin e vėzhguesit tė Qendrės pėr Luftė kundėr krimit tė organizuar, me seli nė Bukuresht.

Sipas Busekut, Pakti i Stabilitetit do t'i ofrojė ndihmė Kosovės nė marrjen e kredive tė jashtme pėr tė financuar projektet e infrastrukturės sė rrugėve. Ai ka theksuar se pėrveē kėtyre mundėsive po diskutohen edhe modalitetet pėr inkurajimin e investimeve evropiane nė Kosovė.
 
 
Grupi i Lartė Punues pėr TMK-nė ka shqyrtuar financimin e TMK-sė
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Grupi i Lartė Punues pėr TMK-nė ka zhvilluar edhe njė takim ku ka shqyrtuar financimin e TMK-sė pėr vitin 2004. Komandanti i TMK-sė, gjeneral Agim Ēeku tha se derisa qeveri tė vendeve evropiane tashmė kanė filluar ndarjen e mjeteve pėr TMK-nė, megjithatė nė kėtė takim ėshtė konsideruar se ato mjete nuk janė tė mjaftueshme.
 
Kėshtu qė ėshtė ngritur ēėshtja e ndarjes sė mjeteve nga buxheti i Kosovės. Si mjete tė domosdoshme gjenerali Agim Ēeku theksoi se TMK-sė pėr kėtė vit i nevojiten 15 milion euro.

Lidhur me kėto kėrkesa kryeministri Bajram Rexhepi tha se nė parim e mbėshtet kėrkesėn pėr ndarjen e mjeteve, por Qeveria do tė takohet kėtė tė premte pėr ta shqyrtuar pikėrisht kėtė ēėshtje.
 
Ndėrkaq, shefja e Zyrės sė Misionit amerikan nė Kosovė, Marsi Ris tha se Qeveria amerikane pėr tri vite ka qenė nė ballė tė atyre vendeve qė e kanė ndihmuar TMK-nė, ndėrkaq tash e tutje, siē tha zonja Ris, kjo detyrė do t'u kalojė edhe qeverive tjera.
 
Por kjo nuk do tė thotė se Qeveria amerikane nuk do tė mbėshtesė edhe mėtutje TMK-nė. Nė kėtė aspekt u tha dje se Qeveria gjermane ka ndarė 800 mijė euro, ndėrkaq ato britanike dhe italiane nga nga 200 mijė euro.
 
 
Pėrfaqėsuesi i UNMMIK-ut tha nė Stokholm se Kosova ėshtė njė shembull i mirė qė tė ndalet spastrimi etnik
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Zhan Kristian Kadi, shef i Shtyllės sė parė tė UNMIK-ut nė Forumin Ndėrkombėtar nė Stokholm prezentoi Kosovėn si njė shembull tė bashkėsisė ndėrkombėtare nė arritjen e ndaljes sė spastrimit etnik dhe parandalimit tė ripėrsėritjes sė kėtij fenomeni.
 
Kosova ėshtė njė shembull i mirė se ēfarė bashkėsia ndėrkombėtare dhe Kombet e Bashkuara kanė arritur qė tė ndalin pastrimin etnik dhe krijimin e instrumenteve tė cilat do tė parandalonin ripėrsėritjen e tij, ka thėnė Kadi.
 
 
Nė mars fillon ndėrtimi i Memorialit Kombėtar tė UĒK-sė
 
Skėnderaj, 29 janar 2004 - Komiteti Kombėtar pėr Memorialin e UĒK-sė nėnshkroi kontratėn pėr ndėrtimin e Memorialit Kombėtar tė UĒK-sė (nė komunėn e Skėnderajt) me firmėn "Dreni Engineering", e cila u zgjodh nga 10 firma qė konkurruan pėr ndėrtimin e projektit.

Sponsori kryesor i projektit tė Memorialit Benito Mares tha, se "Dreni Engineering" u zgjodh sepse ata kanė pėrvojė dhe njohuri teknike qė nevojitet pėr kompletimin e projektit. Ata poashtu na prezentuan neve njė listė me referenca shumė tė mira.

Z.Mares, sė bashku me disa amerikanė para pak kohėsh kanė kontribuar 100,000 dollarė pėr "Fondin e Komitetit pėr Memorialin e UĒK-sė", qė do tė mbulojė shpenzimet pėr ndėrtimin e Memorialit.
 
Anėtari i bordit tė Komitetit pėr Memorialin Fatmir Gashi me kėtė rast shpalosi planet pėr fushatėn e mbledhjes sė fondeve shtesė nga qytetarėt dhe kompanitė e Kosovės pėr t'u barazuar me kontributet nga Amerika.

Memoriali Kombėtar i UĒK-sė fillon tė ndėrtohet nė muajin mars pėr nder tė ushtarėve tė rėnė gjatė luftės nė Kosovė 1998 dhe 1999. Memoriali pėrmban njė mur mermeri tė zi me emrat e ushtarėve tė rėnė tė gdhendur nė tė, dhe gjithashtu edhe monumentin "Varri i Ushtarėve tė Paidentifikuar" i gjatė 15 metra me flakė tė pėrjetshme.

Memoriali parashihet tė hapet me njė ceremoni rasti nė qershor 2004, njė datė qė pėrputhet me pėrvjetorin e pestė tė pėrfundimit tė luftės.
 
 
Grupi punues pėr zgjedhje do t'i dorėzojė Holkerit rekomandimet e sistemit proporcional
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Grupi punues pėr zgjedhje do t'i dorėzojė shefit tė UNMIK-ut nga mesi i shkurtit rekomandimet mbi procesin e ardhshėm zgjedhor.
 
Ndėrkohė, njė anėtar i Grupit punues pėr zgjedhjet citohet tė ketė thėnė se shumica e anėtarėve nė kėtė grup janė pro qė kryeadministratorit t'i rekomandohet sistemi proporcional me lista tė hapura nė zgjedhje. Sven Lindholm, zėdhėnės i Misionit tė OSBE-sė tha dje se rekomandimet pėr zgjedhjet shefit tė UNMIK-ut do t'i bėhen nga mesi i shkurtit.
 
 
Podujevė: Qytetin dhe disa fshatra i pėrfshiu moti i lig dhe vėrshimet
 
Podujevė, 29 janar 2004 - Mbrėmė Podujevėn e pėrfshiu njė mot i lig, i cili shkaktoi vėrshime nė qytet dhe nė disa fshatra.

Drejtoria pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė nė bashkėpunim me SHPK-nė, Shėrbimin e zjarrfikėsve dhe TMK-nė kanė intervenuar nė disa raste kur uji kishte hyrė nė oborre dhe shtėpi tė disa dhjetra familjeve.
KFOR-i ēek e sllovak ka intervnuar nė bodrumin e stacionit policor nė Podujevė, kurse njė ekip i TMK-sė ka intervenuar nė fshatin Bradash.

Sipas njoftimeve nga terreni, probleme me vėrshimet ka pasur qyteti i Podujevės dhe fshatrat Bradash, Peran, Llapashticė e poshtme, Bellopoja, Tėrrnava, njė pjesė e Sfeēlės dhe nė Batllavė komuniteti ashkali.

Njė problem shqetėsues pėr kėto lokalitete paraqet uji i puseve i cili aktualisht nuk mund tė pėrdoret pėr pije, pėr ēka Inspeksioni sanitar rekomandon qytetarėt e kėtyre fshatrave tė vlojnė ujin e pijshėm.
 
 
Nė Gjakovė u pėrkujtua pesėvjetori i rėnies heroike sė Gaspėr Karaqit
 
Gjakovė, 29 janar 2004 - Nė Gjakovė u organizua njė akademi pėrkujtimore nė pesėvjetorin e rėnies heroike tė dėshmorit dhe luftėtarit tė lirisė Gaspėr Karaqi. Nė kėtė tubim ishte i pranishėm edhe Mark Krasniqi, kryetar i Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės.
 
Tė pranishmit nė kėtė tubim pėrkujtues iu drejtuan ish-nxėnėsit e kėtij mėsuesi e patriotit tė zellshėm. Poashtu foli edhe kryetari i Kuvendit komunal tė Gjakovės Aēif Shehu, i cili theksoi se Gaspėr Karaqi ishte i pathyeshėm dhe konsekuent betimit tė fjalės sė dhėnė.
 
 
Banorėt e trevės sė Rugovės kundėrshtojnė Projektligjin mbi Parkun Nacional Bjeshkėt e Nemuna
 
Pejė, 29 janar 2004 - Forumi i Intelektualėve tė Rugovės ka organizuar dje njė debat lidhur me projektligjin mbi Parkun Nacional Bjeshkėt e Nemuna, ku morėn pjesė banorė tė shumtė tė trevės sė Rugovės si dhe krerėt e Kuvendit komunal tė Pejės. Edhe pse ėshtė pėrkrahur nė parim projektligji pėr Parkun kombėtar Bjeshkėt e Nemuna, ai ka shkaktuar shqetėsime tė mėdha nė mesin e banorėve tė trevės sė Rugovės.
 
Nė kėtė debat banorėt e kėsaj treve unanimisht ishin kundėr kėtij projektligji, ngase siē theksuan ata frikohen se do t'i humbin pronat e tyre. Kryetari i Forumit tė Intelektualėve tė Rugovės, Hajdar Mekaj tha se banorėt e rajonit tė Rugovės janė tė shqetėsuar nga projektligji nė fjalė, i cili i cėnon interesat e banorėve tė Rugovės, pėrkatėsisht cėnon pronat private.

Kryetari i komunės sė Pejės Ali Lajēi tha se kjo ėshtė njė nismė nga e cila nuk duhet shqetėsuar sepse pėr kėtė projektligj do tė debatohet nė komisionet parlamentare tė cilat do tė punojnė gjatė derisa ai tė miratohet nė Parlamentin e Kosovės. Lidhur me kėtė ēėshtje do tė debatohet edhe nė Asamblenė komunale tė Pejės.
 
 
Gjilan: Ulje e ndjeshme e shkallės sė natalitetit
 
Gjilan, 29 janar 2004 - Nė bazė tė njė hulumtimi qė kanė bėrė mjekėt e gjinekologjisė nė Gjilan, shihet se gjatė katėr viteve tė fundit ka patur njė ulje tė ndjeshme tė shkallės sė natalitetit.
 
Dr. Shaban Rexhepi, shef i repartit tė gjinekologjisė nė spitalin rajonal tė Gjilanit, gjatė njė prezentimi tė punės sė kėtij institucioni pėr vitin 2003, qė ka bėrė sot nė njė seminar, ku kanė marrė pjesė edhe specialistėt e kėsaj fushe nga Kroacia, dr. Ante Draganēiq, dr. Jelena Polak, dr. Shefqet Luli nga Prishtina si dhe pjesėmarrės tė tjerė, tha se gjatė katėr viteve tė fundit kėtu kanė lindur 13 mijė e 881 fėmijė.

Sipas dr. Rexhepit, personeli i kėtij reparti vitin qė shkoi ka kryer mbi 8 mijė shėrbime tė ndryshme mjekėsore. Gjatė po tė njėjtit vit, nė kėtė repart kanė lindur 2.872 nėna, kurse mortaliteti ka qenė 22,4 promila.

Dr. Ante Draginēiq dhe dr. Jelena Polak kanė mbajtur njė ligjėratė pėr mjekėt e Gjilanit dhe i kanė njohur kėta me pėrvojėn e tyre nė Kroaci. Ata pohuan se janė tė kėnaqur me rezultatet qė janė arritur nga kolegėt e gjinekologjisė nė spitalin e Gjilanit, ku lindin shumė gra edhe nga rajoni i Preshevės dhe Bujanocit.
 
 
Burim Demiri fitues i ēmimit tė parė nė "Fest Flaka 2004"
 
Gjilan, 29 janar 2004 - Manifestimi "Flaka e Janarit 2004", ka vazhduar mbrėmė me programin "Fest Flaka", nė tė cilin me interpretimet e tyre nė zhanrin e muzikės sė lehtė dhe atė popullore janė paraqitur 17 solistė nga Anamorava.

Pas interpretimit tė shtatmbėdhjetė kėngėve, tė cilat janė pėrcjellė nga Estrada muzikore e qytetit, juria ka zgjedhur mė tė mirėt.

Burim Demiri, me kėngėn "Prej zemanit tė djalėrisė", ka fituar ēmimin e parė pėr interpretim mė tė sukseshėm, derisa ēmimin e dytė e ndanė solistėt Rexhep Jashari dhe Remzi Leka, kurse tretin - Xhelal Ramadani dhe Avdi Latifi.

Manifestimi "Flaka e Janarit 2004" do tė pėrmbyllet me orėn e madhe letrare, si dhe ndarjen e ēmimeve tė konkursit shpėrblyes, nesėr mė 30 janar 2004.
 
 
Po i zhvillon punimet seanca e Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Sot po i zhvillon punimet seanca e rregullt Kuvendit tė Kosovės, ku nė rend dite ka shqyrtimin e dytė tė tri projektligjeve dhe shqyrtimin e parė tė njė projektligji.

Fillmisht qė debat ėshtė zhvilluar rreth procedurės sė shqyrtimit tė dytė tė Projektligjit pėr Odėn Ekonomike tė Kosovės, meqenėse pati mospajtime mes deputetėve tė PDK-sė dhe rekomandimeve tė Komisionit pėr ekonomi dhe financa. Deputetėt e PDK Bedri Selmani e Arsim Bajrami kundėrshtaun qėndrimet e Komisionit pėrkatės, ndėrkohė qė ato i mbrojti Fatmir Rexhepi, anėtar i komisionit.

Rreth kėtij projektligji disa sqarime tė shkurta bėri edhe ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadria, i cili tha se nga ana e Qeverisė Kuvendit i ėshtė pėrcjellė vetėm njė variant i kėtij propjektligji, ndonėse ekzistojnė dy variante, duke kėrkuar sqarime se pse nuk ėshtė bėrė kjo.

Ndryshe, deputetėt kėrkuan qė tė shqyrtohen tė gjitha amandamentet e arritura ndaj kėtij projektligji.
 
 
Programi i LDK-sė u hap perspektivė tė rinjve
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Nė njė takim tė Kryesisė sė Degės IV tė LDK-sė nė Prishtinė u diskutua kidhur me aktivitetin e saj e cila pėrfshin pjesėn dėrmuese tė kryeqytetit tė Kosovės. Kryetari i kėsaj dege Shasivar Sadiku tha se, falė organizimit tė mirė tė LDK-sė nė pėrgjithėsi, ajo ka mbėshtetje tė fuqishme nga qytetarėt, e nė veēanti nga anėtarėsia.
 
Ndėrkaq, diskutuesit e tjerė kėrkuan njė trajtim mė tė angazhuar tė institucioneve tė Kosovės lidhur me hapjen e vendeve tė reja tė punės, si edhe me fatin e sistemit elektroenergjetik tė Kosovės dhe privatizimin nė pėrgjithėsi.

Duke folur nė kėtė takim, anėtari i Kryesisė qendrore, Dr.Alush Gashi, pasi mbėshteti angazhimin e kėsaj Dege pėr organizim funksional, theksoi pėrkushtimin pėr zbatimin e Programit tė partisė, qė sipas tij, padyshim ėshtė mė i miri nga tė gjitha partitė politike.
 
Gashi u angazhua pėr pėrmirėsimin e cilsisė sė jetės pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe shtoi se nė kėtė pikėpamje Programi i LDK-sė u hap perspektivė tė rinjve dhe kjo ėshtė arsyeja e interesimit tė shtuar pėr LDK-nė dhe pėr anėtarėsim nė tė.

Dr.Gashi porositi tė pranishmit qė tė pėrmbahen nga provokimet e tė papėrgjeshmėve, ngase qytetarėt e Kosovės kanė pėrvojė me njerėzit e tillė, tė cilėt, siē tha, nė synimet e tyre do tė dėshtojnė.
 
 
Komisioni parlamentar takohet me familjarėt e tė zhdukurve serbė
 
Prishtinė, 29 janar 2004 - Komisioni parlamentar pėr tė zhdukurit ka pasur njė takim me familjarėt e tė zhdukurve serbė gjatė vitit 1998. Familjarėt serbė kanė theksuar se nė Kosovė ekzistojnė kampe nė tė cilat mbahen tė afėrmit e tyre. Udhėheqėsja e komisionit pėr tė zhdukur Flora Bronvina u shpreh se ky komision nuk ka tė dhėna pėr ekzistimin e ndonjė kampi tė atillė.
 
Kjo ishte atmosfera nė tė cilėn u zhvillua takimi midis familjarėve tė tė zhdukurve serb nė Kosovė dhe komisionit parlametar pėr tė zhdukur. Familjarėt e serbėve tė zhdukur mendonin se komisioni paralmetar i Kosovės i ka tė gjitha kopetencat dhe mund t'i gjejė tė afėrmit e tyre, ngase, siē pohonin ata, KFORI u ka thėnė t'i drejtohen kėtij komisioni.
 
Ndėrsa pėrfaqėsuesja e komisionit parlamentar pėr tė zhdukurit Flora Brovina tha se kėtė tė drejtė e kanė institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė.

Familjarėt e serbėve tė zhdukur insistonin qė tė afėrmit e tyre tė gjenden tė gjall, me pretekstin se udhėheqėsit e Institucioneve tė Kosovės e dijnė ku gjenden ata. Komentet e kėtilla tė familjarėve serb zgjatėn debatin pėr dy ore.
 
Ndėrkohė zonja Brovina dhe anėtarėt tjerė tė Komisonit parlametar pėr tė zhdukurit u sqaruan disa herė se edhe nėnat shqiptare sikurse ato kėrkojnė tė afėrmit e tyre qė janė tė zhdukur. Ata kėrkuan nga serbet qė nėse kanė informacione pėr shqiptarėt e zhdukur t'i paraqesin ato tek komisioni pėr tė zhdukur. Familjarėt e serbėve tė zhdukur kanė kėrkuar tė takohen edhe me kryeparlamentarin Daci.
 
 
Nė Gjykatėn Themelore tė Shkupit vazhdoi gjykimi kundėr 10 shqiptarėve nga Maqedonia dhe Kosova
 
Shkup, 29 janar 2004 - Nė Gjykatėn Themelore tė Shkupit ka filluar procesi gjyqėsor kundėr 10 shqiptarėve, tre prej tė cilėve janė nga Kosova, ndėrkaq shtatė tė tjerė janė nga rrethi i Tetovės dhe Gostivarit. Ata akuzohen pėr vepra tė rėnda penale, pėr rrėmbimin e njė grupi tė qytetarėve maqedonas gjatė vitit 2002 nė rrugėn Tetovė - Gostivar.

Sipas Gjykatės kėtė akt tė akuzuarit e kanė kryer si pjesėtarė tė Armatės Kombėtare Shqiptare. Por dėshmitarėt nė seancėn e djeshme mohuan tė kishin parė tė akuzuarit me emblemė tė AKSH-sė.
 
Nė kėtė seancė gjyqėsore ishin tė pranishėm vetėm Ferit Zeqiri, Muhamet Musliu dhe dy kushėrinjtė Bedri dhe Nezet Ramaj nga fshati Uēė i Istogut tė Kosovės, ndėrkaq gjashtė tė akuzuarit tė tjerė edhe mėtutje ndodhen nė arrati.

Seanca tjetėr gjyqėsore u caktua mė 16 shkurt tė kėtij viti.
 
 
Komiteti maqedonas i Helsinikit pohon se nė vitin e kaluar nuk ėshtė realizua asnjė premtim i pushtetit
 
Shkup, 29 janar 2004 - Raporti i Komitetit maqedonas tė Helsinikit pėr tė Drejtat e Njeriut thekson se nė vitin e kaluar nuk ėshtė realizuar asnjė premtim i deklaruar i pushtetit maqedonas nė fushėn e pėrmirėsimit tė gjendjes ekonomike dhe tė sigurisė, standardit jetėsor.
 
Ky asociacion ka vlerėsuar se nė Maqedoni ka partizim tė strukturės shtetėrore, zhvillim tė etnodemokracisė, nė vend tė demokracisė qytetare dhe mosfunskionim tė shtetit ligjor. Po ashtu sipas Komitetit tė Helsinkit nuk ėshtė bėrė hap pozitiv nė pėrmirėsimin e marrėdhėnieve ndėretnike nė Maqedoni.
 
 
Dhjetė veta tė vrarė nė njė sulm vetėvrasės nė Jerusalem
 
Jerusalem, 29 janar 2004 - Tė paktėn dhjetė persona janė vrarė nė njė sulm vetėvrasės me bombė mbi njė autobus nė Jerusalem. Shpėrthimi ndodhi nė afėrsi tė rezidencės zyrtare tė kryeministrit izraelit, Ariel Sharon. Policia thotė se janė plagosur shumė tė tjerė.

Dėshmitarėt thonė se shpėrthimi shkatėrroi autobusin.

Pjesė tė trupit tė tė vrarėve janė shpėrndarė gjithandej rrugės.

Sulmi i fundit me bombė nė Izrael u krye njė muaj mė parė nė Tel Aviv. Nė atė sulm u vranė katėr veta.
 
 
Ish-kryeinspektori amerikan i armėve bėri thirrje pėr njė hetim tė pavarur
 
Uashington, 29 janar 2004 - Duke dėshmuar tė mėrkurėn para Komisionit tė Senatit pėr shėrbimet e armatosura, ish-kryeinspektori amerikan i armėve nė Irak Dejvid Kej fajėsoi gabimet e agjencive tė zbulimit pėr dėshtimin qė tė gjendeshin armė tė shkatėrrimit nė masė.

Kej tha se nuk ka gjetur armė tė tilla nė Irak, megjithėse ai dhe njė numėr qeverish, pėrfshirė edhe Shtetet e Bashkuara, besonin se kėto armė ekzistonion.

Administrata e presidentit Bush kishte cituar agjencitė e zbulimi, qė thoshin se Iraku kishte armė tė tilla, si arsyen kryesore pėr fillimin e luftės.

Zoti Kej mbėshteti thirrjet e demokratėve pėr njė hetim tė pavarur lidhur me punėn e agjencive tė zbulimit para fillimit tė luftės.
 
 
Takim Bush-Erdohan nė Shtėpinė e Bardhė
 
Uashington, 29 janar 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush e siguroi kryeministrin e Turqisė Rexhep Taip Erdohan se Shtetet e Bashkuara dėshirojnė qė Iraku tė qendrojė i paprekur si territor, megjithė kėrkesat e kurdėve pėr mė shumė autonomi.

Dy udhėheqėsit u takuan tė mėrkurėn nė Shtėpinė e Bardhė pėr tė diskutuar mbi Irakun, Qipron dhe ēėshtje tė tjera. Presidenti Bush tha se po e priste zotin Erdohan si mik dhe vuri nė dukje se Turqia dhe Amerika e kuptojnė rėndėsinė e luftės kundėr terrorizmit.

Zoti Erdohan ka thėnė se Turqia ėshtė e shqetėsuar nga thirrjet e kurdėve irakianė pėr mė shumė autonomi. Kryeministri turk u shpreh pas takimit me Presidentin Bush se Shtetet e Bashkuara dhe Turqia kanė pikėpamje tė ngjashme lidhur me atė qė ai e quajti "partneritet strategjik" pėr rindėrtimin e Irakut.
 
 
Sekretari i ri i Pėrgjithshėm i NATO-s bėn vizitėn e parė nė SHBA
 
Bruksel, 29 janar 2004 - Sekretari i ri i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Sheffer, bėn tė enjten vizitėn e tij tė parė nė Shtetet e Bashkuara qė prej ardhjes nė kėtė detyrė.

Gjatė vizitės sė tij 2 ditėshe nė Uashington, Sheffer do tė zhvillojė bisedime me presidentin Bush, sekretarin amerikan tė Shtetit Kolin Pauell dhe me sekretarin e mbrojtjes Donald Ramsfeld. Bisedimet pritet tė pėrqėndrohen nė planet e aleancės pėr t=i shtrirė misionet paqėruajtėse nė Afganistan si dhe nė njė propozim tė Shteteve tė Bashkuara qė NATO-ja tė dėrgojė trupa nė Irak.
 
 
Kryetari i kompanisė sė BBC-sė dha dorėheqje
 
Londėr, 29 janar 2004 - Guvernatorėt e BBC-sė do tė takohen sot nė njė atmosferė krize pasi kryetari i Korporatės, Gevin Dejvis, dha dorėheqje.

Ai u largua pasi korporata iu nėnshtrua kritikave tė ashpra nė njė raport mbi vdekjen e dr. Devid Kelit, njė shkencėtari tė qeverisė, i cili me gjasė kreu vetėvrasje pasi dha informacione vitin e kaluar rreth armėve tė Irakut.

Raporti, qė ēoi drejt dorėheqjes sė zotit Dejvis, u botua nga ish-gjykatėsi Lordi Haton
Tė gjitha shikimet janė kthyer nga BBC-ja pėr tė parė nėse dorėheqje tė tjera do tė pasojnė atė tė kryetarit, Gevin Dejvis. Bordi i Guvernatorėve tė BBC-sė, u takua mbrėmė vonė dhe do tė takohet sėrish sot pėr tė vlerėsuar zgjidhjen e tij.
 
 
Shkėmbim tė burgosurish Hezballah-Izrael
 
Tel Avin, 29 janar 2004 - Dy aeroplanė ndodhen nė rrugė e sipėr pėr nė Gjermani nga Lindja e Mesme, nė kuadėr tė shkėmbimit tė tė burgosurve ndėrmjet Izraelit dhe grupit guerilas libanez, Hezbollah.

Njė nga aeroplanėt la Beirutin duke pasur nė bord biznesmenin e liruar izraelit dhe eshtrat e tre ushtarėve izraelitė, pasi militantėt ia dorėzuan ato ndėrmjetėsit gjerman.

Aeroplani tjetėr ėshtė nė rrugė e sipėr nga Izraeli dhe nė tė ndodhet grupi prej 30 tė burgosurish arabė dhe njė shtetasi gjerman, qė u liruan nga burgu i Tel Avivit.

Sipas marrėveshjes, Izraeli pritet tė lirojė mė shumė se 400 militantė tė burgosur arabė.
 
 
Tė paktėn 19 imigrantė janė zhdukur nė Detin Egje
 
Athinė, 29 janar 2004 - Tė paktėn 19 imigrantė janė zhdukur tė enjtėn pasi qė anija me 45 veta u pėrmbyt nė detin Egje, njoftuan mediat greke.

Ndėrkohė, 26 imigrantė janė pėrballur me dallgėt e detit duke tentuar tė notojnė deri nė ishullin Petalia. Anija u fundos nė detin e shqetėsuar nė rajonin Dyert e Karistout, nė jug tė ishullit Evia. Helikopterėt dhe anijet shpėtimtare janė vėnė nė kėrkim tė tė zhdukurve.
 
 
Nė njė seri sulmesh ėshtė vrarė njė pjesėtar i forcave irakiane
 
Kirkuk, 29 janar 2004 - Nė njė seri sulmesh tė enjtėn ėshtė vrarė njė pjesėtar i forcave irakiane tė sigurimit, ndėrkaq janė plagosur 13 tė tjerė.

Nė njė sulm me granata nė pikėn e kontrollit afėr Kirkukut, nė veri tė Irakut, ėshtė vrarė pjesėtari i mbrojtjes civile irakiane, njofton Rojter.

Nė njė sulm nė njė patrullė policore nė Bakuba, janė plagosur dhjetė veta, dy prej tyre rėndė.
Nė Basra, qytet qė kontrollohet nga forcat britanike, nė njė shpėrthim tė bombės nė rrugė janė plagosur tre kalimtarė irakianė.
 
 
Njėmbėdhjetė veta janė plagosur nė njė shpėrthim nė qytetin Bakuba
 
Bakuba, 29 janar 2004 - Njėmbėdhjetė veta janė plagosur sot nė njė shpėrthim qė ndodhi ndaj njė patrulle policore nė qytetin Bakuba, 60 km nė veri tė Bagdadit. Ishin sulmuar pjesėtarėt e mbrojtjes civile irakiane gjatė njė patrullimi tė mėngjesit. Por, pėr momentin nuk dihet se ēfarė e ka shkaktuar shpėrthimin.
 
 
Sot nė Bruksel Kofin Ananit iu dorėzua Ēmimi Saharov
 
Bruksel, 29 janar 2004 - Sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofi Anan sot nė njė ceremoni tė zhvilluar nė Parlamentin Evropian nė Bruksel, iu dorėzua Ēmimi Saharov.

Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė ėshtė nderuar me kėtė ēmim nė shenjė nderimi pėr viktimat e sulmit terrorist nė selinė e misionit tė OKB-sė nė Bagdad, nė vitin e kaluar, kur vdiq tragjikisht edhe Serzho Viera de Melo, i dėrguari i OKB-sė pėr Irak.

Pėrndryshe nė fjalimin e tij, Kofi Anan foli pėr siē e quajti krizėn e heshtur tė tė drejtave tė njeriut, tė cilėn e cilsoi turp pėr botėn e sotme. Anan me kėtė rast bėri thirrje pėr pėrmirėsimin e politikės ndaj emigrantėve dhe refugjatėve.

Parlamenti Evropian Ēmimin Saharov e ndan pėr ato personalitete tė cilat kanė kontribuar pėr paqe dhe tė drejtat e njeriut nė botė.

Nė ceremoninė e sotme mori pjesė edhe Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, i cili ėshtė njė nga laureatėt e kėtij ēmimi prestiogjioz.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.