|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

Podujevė: Qytetin dhe disa fshatra i pėrfshiu mot i lig dhe vėrshime

   

Podujevė, 29 janar 2004 (TN) – Mbrėmė Podujevėn e pėrfshiu njė mot i lig i cili shkaktoi vėrshime nė qytet dhe disa fshatra.

Drejtoria pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė nė bashkėpunim me SHPK-nė, Shėrbimin e zjarrfikėsve dhe TMK-nė kanė intervenuar nė disa raste kur uji kishte hyrė nė oborre dhe shtėpi tė disa dhjetra familjeve. “Nė qytet kemi intervenuar nė disa lokale dhe shtėpi ku kemi bėrė thithjen e ujit, kurse nė fshatra me ndihmėn e NPKSH-sė kemi hapur vija pėr tė mėnjanuar ujin nga oborret”, deklaroi Drejtori i DMCE Fatmir Gashi.

KFOR-i ēek e sllovak ka interevnuar nė bodrumin e stacionit policor nė Podujevė, kurse njė ekip i TMK-sė i Zonės sė Pestė qė ka intervenuar nė fshatin Bradash nė familjen 9 anėtarėshe tė Faik Hotit, mirėpo dėme materiale nga vėrshimet ka pėsuar edhe familja 21 anėtarėshe e Rexhep Hotit nga Bradashi.

 

Sipas njoftimeve nė terren probleme me vėrshime ka pasur qyteti i Podujevės dhe fshatrat Bradash, Peran, Llapashticė e poshtme, Bellopoja, Tėrrnava, njė pjesė e Sfeēlės dhe nė Batllavė komuniteti ashkali. Nė Bellopojė dėme materiale kanė pėsuar familjet e Sabri, Ejup, Bedri, Faik, Hasan e Agron Malokut.  Njė problem shqetėsues pėr kėto lokalitete paraqet uji i puseve i cili aktualisht nuk mund tė pėrdoret pėr pije, pėr ēka Inspeksioni sanitar rekomandon qytetarėt e kėtyre fshatrave tė vlojnė ujin e pijshėm

Sot pas vizitave tė ekipit tė DMCE-sė drejtori Fatmir Gashi deklaroi se gjendja po stabilizohet dhe se niveli i ujit ka rėnė. “Ka ende familje qė kėrkojnė ndihmė nė thithjen e ujit apo nė hapjen e vijave tė lumenjėve”, tha z. Gashi. Ai njoftoi se DMCE po bėn evidentimin e dėmeve si dhe nė raste tė shumta po u del nė ndihmė qytetarėve.

 

Podujevė: Nisin punimet pėr asfaltimin e aksit rrugor Lluzhan-Bellopojė-Tėrrnavė-Halabak

Podujevė, 29 janar 2004 (TN) – Me njė solemnitet rasti, sot nė fshatin Bellopojė nisėn punimet pėr asfaltimin e aksit rrugor Lluzhan-Bellopojė-Tėrrnavė-Halabak.

Nisjen e punimeve solemnisht e bėnė zv. kryetari i komunės sė Podujevės Agim Kikaj dhe kėshilltari i Ministrit Morina z. Qemajl  Ahmeti. “Rrugėt janė si arteriet. Ato do tė thonė jetė dhe ky projekt ka rėndėsi tė veēantė pėr meset rurale pėr tė ardhmen e tyre dhe ardhmėrinė e fėmijėve”, tha ndėr tė tjera zv. kryetari i komunės Agim Kikaj duke shprehur optimizėm qė do tė gjenden forma dhe mundėsi pėr vazhdimin e asfaltimit tė kėsaj rruge deri nė fshatin Sharaban tė komunės sė Prishtinės. 

Sipas zyrtarėve tė Drejtorisė pėr urbanizėm, shėrbime publike dhe ambient tė Podujevės ky projekt kap vlerėn prej 605 mijė euro dhe nė tė kanė marrė pjesė Ministria e Postelekomunikacionit me 250 mijė euro, komuniteti me 160 mijė dhe komuna me 195 mijė. Projektin pėr asfaltimin e kėtij aksi rrugor do ta realizojė firma “Papenburg & Adriani” nga Sojeva e Ferizajt, kurse afati pėr kryerjen e punimeve ėshtė njė muaj e gjysmė.

Nė kėtė solemnitet morėn pjesė edhe Skėnder Gashi, kėshilltar i Ministrit Morina, Drejtori i urbanizmit Hamdi Jaha, drejtori i DMPD-sė Ahmet Ahmeti, biznesmenė dhe qytetarė tė shumtė tė kėsaj ane.

          


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.