|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim ndaj shkrimit : « Prezentuesit e rinj tė RTK-sė, ca leshkuqa me vath, e ca vajza me kėrdhiza ne fushė »

 
 

 
28 janar 2004 / TN
 
Tomor ZABELI
 
Nuk dua ta shtjelloj shkrimin e zoteriut Miftari ne te gjitha aspektet e tij, por po ndalem vetem tek pjesa hyrese, nje pjese e te cilit eshte edhe titull: "Prezentuesit e rinj tė RTK-sė, ca leshkuqa me vath, e ca vajza me kėrdhiza ne fushė.
 
Ne ne diaspore kemi mjafte sa te haj dreqi keso programe, por ku asht emancipimi, edukimi i mirrefillt dhe drejtimi real i programeve" [mos ua veni veshin gabimeve ne shkrim!]

Eshte nje shembull tipik i shiqimit te gjerava nga ana e jone. Shoh se shumica e komentueseve nuk dijne te komentojme apo analizojme por vetem te etiketojne.

Tiparet « leshkuqat » (a duhet valle ta nderrojne ngjyren e flokeve te rinjet tane, pse zoteriut Miftari i paskan dale perhundesh leshkuqat?!) me vathe e vajzat me kerthiza ne fushe nuk jane kurrefare tipari per ndonje edukate te jo mirefillte.
 
Perkundrazi, do ta lehtesojne edhe mireqenjen e shume djemve e vajzave ne perendim, te cilet nen presionin e prinderve te tyre, te cileve zhvillimi i mentalitetit u ka mbete ne ate vit kur e kane leshuar vendlindjen, kane nje perditshmeri shume te veshtire.

Ndersa, se « kerthizfushmeria » e « vothshmeria » me te vertete nuk tregojne kurrefare tipari lidhur me permbajtjen respektivisht mesazhin e personave qe i praktikojne keto veti, tregojne disa muzikante, udheheqes te emisioneve etj. si p. sh. Loca, moderatore ne KTV, kthiza e se ciles shihet shumicen e herave por nga e cila mund te mesohet shume (e di se mund te thuani, shkrimi ne fjale ishte kunder RTK e tash une po e mbroj permes KTV! - jo, po ua perkujtoj edhe nje here; mua vetem me penguan etiketimet "leshkuq me vathe dhe vajza me kerthiza ne fushe) apo grupi N'R, grup hiphop me permbajtje fenomenale te teksteve.

Jam shume i sigurte, se nese femijet tuaj edukohen ne kete fryme, do te behen njerze dhe kosovare shume te mire.

Mire mbetshi
Tomor Zabeli
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.