|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Reagim: Argumentojeni z.Tomor se ēka deri me tani na ofruan TV-tė tona, “RTK 100% i pavarur-publik” !!!?

 
 

 

29 janar 2004 / TN

Nga M. MIFTARI

Po i nderuari Tomorr, nuk e kam ndermend te te hyj ne polemik, por dua qe te te them se kur RTK apo tjeter televizion kosovar do te jap me te vertet emra udheheqes te nivelit te ADI KRASTES, ARDIT GJEBRES e shume e shume te tjere siq ka Shqiperia. As ata nuk i kane kushtet ma te mira se ne, por dua te them se sot per sot po diskriminohet ēdo gje qe asht SHQIPTARE ketu ne KOSOVEN tone te pasluftes.

Edhe TVSH asht televizion publik, siq  thirret edhe RTK, por niveli i emisioneve dhe i humorit e programeve, asht ma cilesor se sa i RTK. Andaj sa i perket leshkuqave e kerdhizave asht ma se e vertet se RTK punon me amator e nuk i hap dyert artisteve dhe udheheqesve me renome si dhe pergaditje profesionale punetoreve te ish RTP qe sot bredhin rrugeve.

Andaj kjo asht ni politik e qoroditur e udhehequr nga banditat dhe te shiturit e OSBE-se, qe te minimizohet gjithēka ēka asht e vlefshme dhe kombetare. Argumentojeni z.Tomor se ēka deri me tani na ofruan TV-te tona, “RTK 100% i pavarur-publik!!!”

A i thua amazing be njeri eshte program cilesor, Meselation dhe Quza esht humor i mirefillt jo, dhe se shume zhurme asht que edhe per skemen e re programore e ēka na solli ajo vetem repriza te perseritura  si dhe ato te huazuara nga RTSH siq per shembull koncerti i mbajtur per festat e flamurit.

Andaj as nuk jame shovinist e as kunder te te rinjve tane qe ne sot i kemi, natyrisht se edhe un kame femije dhe nipa por sot per sot as femijet e mi dhe shume te shokeve te mije po i ikin shume shikimit te RTK, e ajo asht nje pune qe z. AGIMI me bashkepunetoret e vet duhet mbajt nje pergjegjesi te madhe. Se paraja vjen me pune e jo me reklama afro gjasht muajshe mbi parapagimin se gjoja shqiptaret kete nuk e dine.

Jo se nje kohe jane financu me BINGO e tani me Basketin profesional, se aty asht paraja, por ku jane programet qe i kenaq shpirtat e shqiptareve ketu ne diaspor, te gjithe hastret e kemi prit qe te na hapet kjo shtepi, dhe se ne te jemi ma te ndergjegjeshem ne apelin e RTK dhe shume TV tjera elektronike qe me ane te parapigimit dhe kontributit ta financojm ne ate. Por ata as nuk te japin shans qe ti ta kryejsh at obligim qytetar, per aresyena se ata vet i dine.

Kujt po i konvenon kjo politike e udheheqese e programit? Une mund te te them se as atyre nuk i pelqyen as baca ADEM, jo Demaqi por as MIKULLOVCI e as ENVER PETROVCI, e ju pyeteni ata pse dhe se ku jan ata. Te gjithe artistat e nje gjenerate ma te vjeter dhe profesionale sot jan vetem emra por se puna e tyre sot per sot asht nen meshiren e ndonje shoku apo te producenti qe t’i therasin ata  te te bajne ndonje kaset, dhe qe ata te mbijetojn se edhe ashtu ata jane sot per neser.

Andaj kjo asht reagimi i pergjigjes se shokut te nderuar tim TOMORRIT, por per drejtshkrim kerkoj shume falje se keto letra qe une sot i shkruaj i shkruaj me plot emocione, ende e kam un te fresket rrembimin e kamaramnit te te ish RTP para hyrjes se televizionit e ku policija serbe ate kohe nuk i linte as te kontaktonit familjet tyre, kurse sot po e njejta ndertes por me nje emer tjeter asht aq e pandergjegjshme sa qe nuk vlen as emrat mos ti shkruhen apo permenden.

Kujtoni vitet e 89-90 kur PARLAMENTI I KOSOVES e lexoj deklaraten para kuvendit te KOSOVES e ku qindra police ishin te armatosur deri ne dhemb, dhe xhiruesit e RTP-se bashk me gazetarin e ndjer JUSUF FERIZIN lajmronin dhe banin top emisione ne RTP. Ishte at kohe LDK-ja qe gjithe shqipetaret i kishin syte nga ajo parti qe sot edhe ajo diskriminohet po nga e njejta  shtepi publike 100%. Por a asht dufte me leju RUGOVA at bote qe ne vend te REĒAKUT te ndodh ajo e SREBRENICES. Andaj te lutem mos u ngarko me ndenjat e RTK-se ajo nuk meriton as emerin qe e mban sot RADIO TELEVIZIONI KOSOVES.

Me nderime te sinqerta i nderuari TOMORR.

Nga M. MIFTARI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.