|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė Mynih (München) tė Gjermanisė u mbajt akademi pėrkujtimore pėr kolonelin Tahir Zemaj, tė birin Enisin dhe Hasan Zemajn

 
 

 
   
28 janar 2004 / TN

Tahir Zemaj Betejėn e Loxhės e shndėrroi nė epope kurse Beteja e Loxhės atė e ngriti nė piedestalin mė tė lartė tė heronjėve tė gjallė. A nuk ishin tė mjaftueshme pėr kriminelėt vrasjet e Ahmet Krasniqit, Enver Malokut, Xhemail Mustafės, Haki Ymerit, Shaban Manajt, Ismet Rracit, Ekrem Rexhės, Bekim Kastratit, Besim Dajakut, Smajl Hajdarajt, Ukė Bytyēit, por iu desht qė kėtyre vrasjeve t“u shtohet edhe vrasja e Kolonel Tahir Zemajt, Enisit e Hasanit. Jo, kriminelėt ende nuk jane ngopė me gjak! Dhe njė dite kur pritej tė zbuloheshin aurotėt e kėtij krimi, kriminelėt bėjnė edhe njė atentat ndaj hetuesėve tė kėtij rasti. Vrasin uniformėn e Shėrbimit Policor tė Kosovės qė me aq mund e sakrifica po e ndėrtojmė.

 
 
Myftar DRAGIDELLA
 
27 janar 2004
 
Organizuar nga Nėndega e LDK-sė nė Bayern e nė bashkėpunim me Degėn e LDK-sė nė Gjermani dhe aktivat e LDK-sė nė Bayern, nė njėvjetorin e vrasjes, u mbajtė Akademia pėrkujtimore pėr kolonelin Tahir Zemajn, tė birin e tij Enisin dhe kushėririn Hasan Zemaj, kryetar i FR tė LDK-sė nė Deēan.
 
Nė kėtė akademi pos qyetarėve tė shumtė nga vise tė ndryshme tė Gjermanisė, aktivistėve nga aktivet, nėndegėt dhe dega e LDK-sė nė Gjermani tė prirė nha Hazir Krasniqi, kryetar i Degės sė LDK-sė nė Gjermani, morėn pjesė edhe familjarėt e kolonelit Tahir Zemaj, vėllezėrit Ramė Zemaj (kishte ardhur nga Kosova) e Azem Zemaj, nipat e kushėrinjtė, mr. Nimon Alimusaj, anėtar i Kryesisė qendrore tė LDK-sė, Halit Muharremi e Sali Cacaj, kėshilltarė tė presidentit dr. Ibrahim Rugova, Sylejman Kollēaku, ndihmėsministėr i Mbrojtės sė Kosovės pėr mobilizim, Nazif Ramabaja, kryeshef i Shtabit oparativ tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe komandant i njėsiteve operative tė UĒK-sė nė Lugun e Baranit, Nekibe Kelmendi, deputete nė Kuvendin e Kosovės, Smajl Shala, nėnkryetar i Kuvendit Komunal tė Pejės, Nikė Krasniqi, anėtar i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LDK-sė, pastaj eprorėt ushtarak tė UĒK-sė Ibrahim Ukėhaxhaj, Burhan Jahiu, Esat Ademaj e Shpend Shala, Hasan Ēekaj, vėllau i Sali Ēekajt, Fazli Hajdaraj, vėllau i Ismail Hajdarajt, kolonel Ibrahim Berisha, sekretar i PD-sė sė Shqipėrisė nė Gjermani, Luz Thaēi, kryetar i BD tė PSHDK nė Gjermani, Jonuz Tėrstena ish-sekretar i punėve tė brendshme tė Kosovės, Osman Ferizi nga "Grupi i Deēanit", Zija Shoshi e Bashkim Muriqi, donatorė tė aktiviteteve kombėtare nė Gjermani si dhe mysafirė tė tjerė.

Duke paraqitur fjalėn e rastit Hazir Krasniqi, kryetar i degės sė LDK-sė nė Gjermai ndėr tė tjera tha se shqiptarėt pėrveē luftrave tė pandėrprera qė paten kunder pushtuesve shekullorė edhe pas lufės ēlirimtare pėr ēlirimin e Kosovės, po pėrballen me vrasje politike ndaj figurave mė tė devotsnme tė ēėshtjes sonė kombėtare tė cilat vrasje po dirigjohen nga mbeturinat e marksizėm-leninizmit dhe strukturat me antikombtare nė Kosovė.
 
Kriminelėt e "vrasjes misterioze" dolen nė skenė dhe kryen krimin me makabėr. Vranė atdhetarin, strategun e komandantin e UĒK-sė, vranė kolonel Tahir Zemajn. Dhimbja ishte tepėr e madhe, sepse atentatėt ndaj figurave mė tė devotshme tė popullit tonė po vazhdojnė e kriminelet nuk po zbulohen.
 
A nuk ishin tė mjaftueshme pėr kriminelėt vrasjet e Ahmet Krasniqit, Enver Malokut, Xhemail Mustafės, Haki Ymerit, Shaban Manajt, Ismet Rracit, Ekrem Rexhės, Bekim Kastratit, Besim Dajakut, Smajl Hajdarajt, Ukė Bytyēit, por iu desht qė kėtyre vrasjeve t“u shtohet edhe vrasja e Kolonel Tahir Zemajt, Enisit e Hasanit. Jo, kriminelėt ende nuk jane ngopė me gjak! Dhe njė dite kur pritej tė zbuloheshin aurotėt e kėtij krimi, kriminelėt bėjnė edhe njė atentat ndaj hetuesėve tė kėtij rasti. Vrasin uniformėn e Shėrbimit Policor tė Kosovės qė me aq mund e sakrifica po e ndėrtojmė.

MT/ Tahir Zemaj u vra mizorisht dhe tinzisht nė pritė sikur u vranė nė vazhdimėsi nė kėto vitet e fundit edhe shumė patriotė tė tjerė nė zė Kėshilltari juridik i presidentitRugova, Halit Muharremi duke iu drejtuar tė pranishmėve tha se jemi tubuar sot kėtu pėr ta shėnuar 1 vjetorin e vrasjės, pėrkatėsisht tė ekzekutimit tė kolonel Tahir Zemajt, tė birit Enisit dhe kushėririt tė tyre Hasan Zemaj!
Sot pėrkujtojmė nė tė vėrtetė, me krenari figurėn e madhe, trimin kolonel Tahir Zemaj. 

Kolonel Tahir Zemaj pas luftėrave  serbo-sllovene, serbo-kroate dhe serbo-boshnjake, kur nė horizont shihej edhe lufta e Kosovės, nė kėtė kohė, vėhet nė shėrbim tė Kosovės, pėrkatėsisht tė Qeverisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjės sė Republikės sė Kosovės. Pas konsultimeve profesionale-ushtarake, duke e njohur mirė personalitetin e tij tė lartė patriotik dhe profesional, Ministria e Mbrojtjės, pėrkatėsisht Shtabi i Pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės e emėron Komandant tė Brigadės 134 tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. I vetėdijshėm pėr situatėn e vėshtirė tė Kosovės dhe i lumtur qė iu dha rasti pėr t“i shėrbyer atdheut tė tij tė robėruar,Tahiri i rreket punės me pėrkushtim tė zjarrtė pėr krijimin e Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės.
 
Nė tė vėrtetė kjo ishte Brigada e parė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės e cila pasi dha betimin para kolonel Ahmet Krasniqit, Komandant i Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe Minister i Mbrojtjės i Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės, nėn komandėn e kolonel Zemajt marshoi drejt Kosovės. Kontributet e Kolonel Zemajt dhe tė Brigadave tė cilat ai i drejtoi janė tė njohura pėr popullin Shqiptar por edhe pėr atė ndėrkombėtar pėr ēlirimin e Kosovės.

Siē dihet, kolonel Tahir Zemaj u ekzekutua nga ata qė nuk e duan Kosovėn, nuk e duan lirinė dhe Pavarėsinė e saj, sepse Kolonel Zemaj edhe nė liri angazhohej pėr konsolidimin e jetės shoqėrore nė pėrgjithėsi dhe pėr arritjen e objektivave politike e juridike referendumiane tė popullit pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės. Angazhimi i Kolonel Zemajt sigurisht iu pengoi forcave tė tilla, prandaj edhe bėnė atentat mbi te.

Nimon Alimusaj, anėtar i Kryesiės qendrore tė LDK-sė tha mė kėtė rast se aq sa jam sot i helmuar se nė kėtė tubim nuk e kemi nė mesin tonė kolonelin, siē ishim mėsuar ta kishim ēdo herė kur ai ishte gjallė po aē jam i mallengjyer kur shoh se ju kėtu nė dhe tė huaj dilni nė mėnyrė kaq tė denjė tė realizoni idenė e bukur tė kujtimit tė figurave kombėtare siē ėshtė komandanti Zemaj. Po njė gjest i juaji i kėtillė pėr mua nuk ėshtė i papritur kur dihet se ju kėtu, nė Gjermani, keni ditur e mundur ta sensibilizoni ēėshtjen e Kosovēs me organizime tē tilla qē kanė sjellė para dyerve tė kancelarive tė Evropės madje 100 mijė shqiptarė.

Mbrėmja e 4 janarit e vitit 2003 i solli Kosovės dhe juve kėtu nė Gjermani dhe gjithandej botės ku kishte shqiptarė, lajmin tmerrues se u vra koloneli i karrierės Tahir Zemaj, i biri i tij Enisi dhe aktivisti i madh i LDK-sė Hasan Zemaj. Qė nga ajo ditė ka kaluar vetėm njė vit e neve na duket se kanė kaluar vite e vite - aq i gjatė na duket njė vit pa figuren e kolonelit tonė, tė asaj figure te madhe tė historisė sė kohės mė tė re tė Kosovės nė veēanti dhe te shqiptarizmės nė pėrgjithėsi.
 
Tahir Zemaj u vra mizorisht dhe tinzisht nė pritė sikur u vranė nė vazhdimėsi nė kėto vitet e fundit edhe shumė patriotė tė tjerė nė zė, tė cilėt ishin krenaria e kombit dhe shpresa e Kosovės. Kolonel Tahir Zemaj ėshtė figurė e madhe e luftės, e artit ushtarak, sferė kjo tejet e rėndėsishme nė periudhat e kėtilla.

Tė shumtė ishin guximtarėt nė kėtė mot tė madh nė sferen e politikės e tė luftės tė njė lėvizjeje qė quhej LDK, qė u vėrsulen drejt idealit te tyre dhe u pėrpinė nga deti i pengimeve dhe rreziqeve. U pėrpinė vigajt e politikės si i madhi Fehmi Agani, Bajram Kelmendi, Latif Berisha et. U pėrpinė vigajt e luftės si Adem Jashari, Agim Ramadani, Sali Ēekaj etj. Tha mė tutje Nimon Alumusaj.

Duke folur nė emėr tė nėndegės sė LDK-sė pėr Bayern, Daut Beqiraj, sekretar tha se nė fundvitin 2002 tė gjithė uronim me deshirat mė tė sinqerta qė viti 2003 tė jetė njė vit i mbarė pėr Kosovėn, 4 janari i vitit 2003 solli njė ogur tė zi, ngriu urimet, gėzimet dhe gjakun e kėtyre tre burrave te Kombit, se u krye njė akt i shėmtuar, kriminel, mizor dhe makabėr nė vazhdėn e akteve tė pazbuluara tė terrorit e krimit tė organizuar politik.


Truri i urdhėrdhėnėsve pėr vrasjen e kolonelit Tahir Zemaj mund tė matet me peshojėn e barnatorės

Kur mora lajmin, njė lajm tė hidhur, nuk desha tė besoja se nė atentatin, tė satin me radhė, ishte ndarė flzikisht nga ne kolonle Tahir Zemaj, tha Nekibe Kelmendi, deputete Kuvendit tė Kosovės, sepse, disi, mė shumė doja t'i besoja gojėdhanės popullore se ai, koloneli, ishte lindur "me kėmishė", ndaj plumbi s'do e kapte dot, sikur qe nuk e pati kapė plumbi nė Betejėn legjendare tė Loxhės, kur me zemėr prej luani ishte vėrsulė mbi forcat policore-ushtarake serbe, tė cilat donin ta asgjėsonin njė popull tė tėrė.
 
Nė kohėn kur koloneli Tahir Zemaj e udhėhoqi Betejen e Loxhės, fati i popullatės tonė rrinte mbi tehun e thikės dhe shtrohej pyetja hamletiane: tė jesh apo tė mos jesh. Duke u mbeshtetur nė trirmėrinė, shkathtėsinė dhe dijen e vet profesionale ushtarake koloneli ynė i pavdekshėm vendosi qė tė vėhet vet nė ballė tė asaj beteje, tė cilen betejė e shndėrroi nė epope dhe e radhiti ndėr betejat mė tė lavdishme tė luftes sė fundit tė popullit shqiptar pėr ēlirimin e Kosovės nga armiku ynė shekullor, nga pėrbindėshit serbė, kurse vet kolonelin Tahir Zemaj e ngriti nė piedestalin mė tė lartė tė heronjėve tė gjallė dhe ebėri atė edhe mė tė adhuruar.

Nė emėr tė FR tė LDK-sė nė Bayern foli Ibadete Abdullahu e cila vlerėsoi lart kontributin e kolonel Tahir Zemajt dhe tė Hasan Zemajt, ish-kryetarit tė FR tė LDK-ės nė Deēan.

Nė emėr tė eprorėve ushtarak e bashkėluftėtarėve tė kolonelit Tahir Zemaj fjalėn e rastit e mbajti major Nazif Ramabaja. Ai tha se kriminel u thonė atyre qė vranė kėtė personalitet aq tė shquar dhe burrė tė madh duke mos menduar fare se ēfarė humbje u kanė shkaktuar vajzave, bashkėshortės, familjes Zemaj, kolegėve, miqėve, dashamirėve dhe tėrė popullit tė Kosovės dhe mė gjėrė.
 
Ata nuk kanė menduar fare pėr pasojat apo truri i tyre s“ka qenė nė gjendje tė vlerėsojė peshėn e krimit tė bėrė, i cili tru mund tė matet me peshojėn e farmacisė dhe kjo vlen personalisht pėr urdhėrdhėnėsit ndėrsa pėr vrasėsit me pagesė s“ėshtė ēudi fare se paraja ėshtė mė me rėndėsi se sa jeta e njė njeriu. U vra njeriu i cili hyri nė luftė duke e dhėnė betimin para zotit dhe flamurit kombėtar, si ushtarak profesionist komandant nacional, i cili punoi dhe veproi nė kuadėr tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės duke e njohur si komandant suprem presidentin Dr. Ibrahim Rugovėn dhe tė gjitha strukturat tjera shtetrore: Qeverinė e nė kuadėr tė saj Ministrinė e Mbrojtjes dhe Parlamentin.

U vra legjenda e luftės sė Loxhės, njeriu, ushtaraku dhe heroi i Kosovės i cili nėpėrmes lidhjeve dhe marėveshjes me zyrėn e OSB-sė nė Pejė dhe jo me askėnd tjetėr siē pretendojnė t“ia mveshin "maxhupėt", "intrigashėt" dhe diletantėt e artit dhe doktrinės ushtarake  dhe nė lidhje me OKB-nė nėpėrmes kontribuesit dhe personalitetit tė shquar tė ēėshtjes kombėtare Hajdar (Hari) Bajraktarit shpėtoi nga masakra nė Rrafshin e Dukagjinit mė se 60.000 (gjashtėdhjetė mijė) civilė. Kjo ėshtė e vėrteta. Disa e shohinsepse ajo ėshtė e pranishme dhe ekziston nė mesin e tyre, disa i ngrohė ndėrsa tė tjerėt i djegė.

U vra njeriu mbi tė cilin u bėnė mė se tetė tentimatentatesh, ku ky i teti ishte i kobshėm pėr te, djalin Enisin dhe kushėririn Hasanin dhe tė gjithė ata tė cilėt e kishin njohur figurėn e kėtij vizionari dhe strategu ushtarak.
 
Nė kėtė pėrvjetor pikllimi, por me ndjenjė krenarie pėr tė madhin Kolonel Tahir Zemajn punėn e tij, aktivitetin, solidaritetin, urtėsinė dhe menēurinė qė la me sinqeritetin e tij, pėr dallim nga ata tė cilėt mbollėn farėn e urrejtjes dhe linēit, ky mbolli farėn e tolerancės, dashurisė nė mes njerėzve dhe protagonistėve tė drejtpėrdrejtė tė luftės duke deklaruar se: "Unė nuk kam plumba pėr shqiptarė dhe civilė kundėrshtarė". Me kėtė tregoi profesionalizmin e lartė nė parandalimin e luftės vėlla-vrasėse, por dhe zbatimin e ligjeve tė luftės sipas konventės ndėrkombėtare.

Duke iu dtrejtuar Akademisė, kolonel Ibrahim Berisha, sekretar i PDSH-sė tha se nė radhė tė parė ju falėnderoi pėr ftesėn qė mė keni bėrė pėr tė marrė pjesė nė kėtė akademi pėrkujtimore dhe nė emėr tė Degės sė PD pėr Gjermani dhe nė emrin tim personal si njohės, ushtarak dhe koleg me kolonel Tahir Zemajn dėshiroi tė flas pėrmbledhazi pėr vlerat, pikėpamjet dhe largpamėsinė e njė ushtaraku me vlera tė mėdha strategjike, koncepte tė njė ushtaraku me pėrvojė tė admirueshme, me njė dėshirė tė madhe pėr tė ardhmen e ushtrisė dhe Forcave tė armatosura tė Kosovės sė Pavarur.
 
Kėto mendime dhe koncepte ushtarake, kam patur rastin qė t“i diskutoj dhe tė shkėmbejmė mendime me kolonel Zemajn nė takimet e ndryshme si personale ashtu edhe nė tubime politike nė Hamburg, Berlin, Laipzig etj. Kėto pikėpamje dhe mendime kanė qenė tė pėrkrahura dhe tė mbeshtetura edhe nga ish ministri i Mbrojtjes (i ndjeri Ahmet Krasniqi).

Me recitime u paraqitėn Qėndresa Gashi, Agnesa Gashi, Naim Gashi dhe Alush Zeqiraj.

Nė kėtė Akademi u lexuan edhe telegramet qė i kishin dėrguar akademik Mark Krasniqi (qė ishte i ftuar porse nuk kishte pasur mundėsi tė udhėtojė nė Gjermani), Ramiz Muriqit dhe banorėve tė fshatit Strellc i Deēanit tė cilėt njė ditė mė parė kishin varrosur eshtėrat e Sinan Musajt, ushtarit tė kolonelit Tahir Zemaj i vrarė nė mėnyrė enigmatike pas mbarimit tė luftės pėr ēka ėshtė i akuzuar "Grupi i Dukagjinit".

Organizatorėve dhe pjesėmarrėsve tė Akademisė nė emėr tė familjes Zemaj iu drejtua edhe Ramė Zemaj, i vėllau i kolonelit Tahir Zemaj. Ai mė kėtė rast tha se ndihet i emocionuar kur ndodhet nė mesin e shokėve, bashkėluftėtarėve e bashkatdhetarėve tė kolonelit, qė njė pjesė tė jetės sė tyre e kaluan me kolonelin Tahir Zemaj. E ndiej vetėn tė nderuar dhe ju e po e nderoni edhe vetėn me kėtė qė po bėni pėr vėlluan tonė e tuajin, tha ai.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.