|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 28 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Kryeparlamentari Daci priti ambasadorin e NATO-s nė Shkup

 • Kryeministri Rexhepi u ka dhėnė pėrkrahje nėnave tė tė zhdukurve pėr zbardhjen e fatit tė tyre

 • Novicki i shkruan kryeministrit Rexhepi nė lidhje me trajtimin e personave tė mbyllur nė Klinikėn Psikiatrike

 • Ministria e Ekonomisė dhe e Financave ndau dhjetė bursa pėr studentėt e Universitetit Amerikan

 • Busek thotė se Pakti i Stabilitetit do ta ndihmojė Kosovėn nė pėrmbushjen e standardeve

 • Grupi Ndėrkombėtar i Krizave: statusi i Kosovės ėshtė problemi mė i rėndėsishėm nė Ballkan

 • Tė rinjtė e Mitrovicės kanė potencial qė tė ndikojnė pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend

 • Instituti Gjyqėsor i Kosovės organizoi njė seminar pėr njohjen e dy kodeve tė reja penale

 • Podujevė: Muzeu i Kosovės hapin ekspozitėn "Lufta e popullit shqiptar nė Kosovė... 1944 B 1945"

 • OSBE: Shqipėria tė parandalojė kontrabandimin e drogės, trafikimin e njerėzve

 • Shqipėria ka nderuar me dekoratėn mė tė lartė Rvin Dervishin qė u vra nė Irak

 • Nė Serbi janė marrė nė pyetje 65 ekzekutues tė drejtpėrdrejtė ose pjesėmarrės nė vrasjen e civilėve shqiptarė

 • Vazhdon greva e arsimtarėve nė Maqedoni pėr tė tretėn ditė me radhė

 • Zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė nė fokus tė pėrpjekjeve qė Maqedonia tė ofrohet drejt BE-sė

 • Ministri i Drejtėsisė sė Maqedonisė ka nėnshkruar kėrkesėn pėr ekstradimin nga Kosova tė Xhemail Hyseinit

 • Presidenti amerikan ka kėrkuar tri kushte pėr vazhdimin e ndihmės Serbisė

 • Nė listėn e zezė tė BE-sė do tė gjenden 10 persona nga Maqedonia

 • Katėr tė vdekur nė Bagdad nga shėrthimi i autobombės

 • Njė ushtar britanik ėshtė vrarė nė Kabul

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė tre palestinezė

 • Bler pėrballon sprovėn e pare

 • Senatori Kerri fiton nė Nju Hempshėr

 • Dy shpėrthime nė Irak vriten 6 amerikanė

 • Komponentet e programit libian tė armėve bėrthamore sillen nė SHBA

 • Ervin Dervishi, ushtari shqiptaro-amerikan qė dha humbi jetėn nė Irak

 • Nė Itali janė arrestuar me qindra persona dhe janė konfiskuar mijėra kilogramė drogė

 • Tė paktėn tetė palestinezė janė vrarė nė Gaza

 
  
Kryeparlamentari Daci priti ambasadorin e NATO-s nė Shkup
 
Prishtinė, 28 janar 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci priti sot ambasadorin e NATO-s nė Shkup Nikolas Bigman. Kryeparlamentari Daci dhe ambasadori Bigmen biseduan pėr zhvillimet e fundit nė rajon, me theks tė veēantė pėr zhvillimet nė Kosovė dhe Maqedoni.

Ambasadori Bigman tha se qėllimi i vizitės sė tij ishte qė tė njoftohej me rrjedhat e situatės nė Kosovė. "Ēfarėdo qė ndodh kėtu ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Maqedoninė sepse kėto janė dy vende fqinje dhe do tė jenė fqinje tė mirė edhe nė tė ardhmen", tha Bigmn.

Nga ana e tij, Daci theksoi nevojėn e njė bashkėpunimi edhe mė tė mirė me Maqedoninė si vend fqinj, ndersa kėrkoi nga ambasadori Bigman qė NATO-ja tė jetė e pranishme nė Kosovė edhe pėr njė kohė.
 
 
Kryeministri Rexhepi u ka dhėnė pėrkrahje nėnave tė tė zhdukurve pėr zbardhjen e fatit tė tyre
 
Prishtinė, 28 janar 2004 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, nė njė takim qė kishte me grupin e organizatės joqeveritare "Thirrjet e nėnave" edhe njėherė ka siguruar ato pėr pėrkrahjen dhe pėr mbėshtetjen tė cilėn jep Qeveria pėr ēėshtjen e tė zhdukurve.
 
Zėdhėnėsja e Qeverisė Mimoza Kusari tha se kjo nuk ėshtė brengė vetėm e familjeve tė tė zhdukurve, por do tė jetė brengė dhe dhembje pėr tė gjitha institucionėt e Kosovės derisa kjo ēėshtje tė mos zgjidhet.
 
 
Novicki i shkruan kryeministrit Rexhepi nė lidhje me trajtimin e personave tė mbyllur nė Klinikėn Psikiatrike
 
Prishtinė, 28 janar 2004 - Ombudspersoni i Kosovės Marek Antoni Novicki i ka dėrguar njė letėr kryeministrit tė Kosovės Bajram Rexhepi nė lidhje me trajtimin e personave tė mbyllur nė Klinikėn Psikiatrike nė Prishtinė. Sipas mjekėve qė punojnė nė klinikė, thotė Novicki, personat e lartpėrmendur janė tė vendosur nė tė njejtin repart tė klinikės sikur edhe pacientėt e rėndomtė psikiatrikė.
 
Ombudspersoni thotė se situata momentale nuk guxon tė vazhdojė, ngase siē thonė mjekėt, prezenca e pjesėtarėve tė armatosur tė forcave tė sigurimit i shqetėson pacientėt e rėndomtė tė vendosur nė tė njejtin repart. Nė kėto rrethana, thotė ai, ėshtė e pamundshme tė kryhen analizat e duhura psikiatrike siē janė tė urdhėruara nga ana e gjykatave.

Novicki thekson se "kjo situatė nė Klinikėn Psikiatrike kėrkon reagim tė menjėhershėm dhe adekuat nga ana e autoriteteve dhe institucioneve pėrgjegjėse", duke kėrkuar nga Qeveria e Kosovės qė tė ndėrmarrė hapa tė nevojshėm derisa instituti i ri i mjekėsisė ligjore tė fillojė sė funksionuari, shkruan mes tjerash Novicki nė letrėn dėrguar Kryeministrit Rexhepi.
 
 
Ministria e Ekonomisė dhe e Financave ndau dhjetė bursa pėr studentėt e Universitetit Amerikan
 
Prishtinė, 28 janar 2004 - Ministria e Ekonomisė dhe e Financave ka krijuar fondin pėr ndarjen e bursave pėr dhjetė studentė, tė cilėt do tė studiojnė nė Universitetin Amerikan nė Kosovė.
 
Ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu ka thėnė se ky fond u themelua nė ditėn kur ish-Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Bill Klinton kishte vizituar Kosovėn. Zgjedhjen e kėtyre studentėve tė cilėt fituan dhjetė bursat e para e ka bėrė komisioni i pėrbėrė nga Ministria e Arsimit dhe Universiteti amerikan.
 
 
Busek thotė se Pakti i Stabilitetit do ta ndihmojė Kosovėn nė pėrmbushjen e standardeve
 
Prishtinė, 28 janar 2004 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, Erhard Busek, pas takimeve nė Prishtinė me kryeadministratorin e Kosovės, Hari Holkeri dhe me kryeministrin Bajram Rexhepi, ka theksuar se do ta ndihmojė Kosovėn nė pėrmbushjen e standardeve tė pėrcaktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare.
 
Busek vlerėsoi se muajve tė fundit nė fakt ka pasur progres, duke pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn. Ai ka theksuar se qėllimi kryesor i Paktit tė Stabilitetit nė punėn e tij nė Kosovė ėshtė qė tė mos lejohet qė Kosova tė jetė njė vrimė e zezė nė Evropė.
 
Busek ka thėnė se Pakti do ta ndihmojė Kosovėn duke arritur marrėveshje pėr tregti tė lirė me vendet fqinje, mundėsinė e nėnshkrimit tė memorandumi tė tregti, tė energjisė elektrike nė rajon, si dhe pėrfshirjen e Kosovės nė tryezėn pėr luftimin e krimit tė organizuar. Pra, Pakti i Stabilitetit ka njė varg projektesh dhe nė kėto hyn edhe Kosova, thotė Busek.

Gjithashtu ai vlerėson se qė nga shtatori kur ka qenė pėr herė tė fundit nė Kosovė ėshtė arritur mjaft progres, duke nėnvizuar se kjo mund tė quhet njė storie e suksesshme qė ėshtė arritur me pėrkrahjen e UNMIK-ut.
 
 
Grupi Ndėrkombėtar i Krizave: statusi i Kosovės ėshtė problemi mė i rėndėsishėm nė Ballkan
 
Bruksel, 28 janar 2004 - Grupi Ndėrkombėtar i Krizave konstaton se gjatė kėtyre 15 muajve tė fundit situata nė Maqedoni dhe Bosnje ka njohur pėrmirėsime, ndėrkaq nė Serbi dhe Shqipėri ajo ka shėnuar hapa prapa.

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave nė raportin e saj po ashtu konstaton se zgjidhja e statusit tė Kosovės ėshtė sot problemi mė i rėndėsishėm nė Ballkan.
 
 
Tė rinjtė e Mitrovicės kanė potencial qė tė ndikojnė pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend
 
Mitrovicė, 28 janar 2004 - Dje nė Mitrovicė u prezentua projekti "2004 viti i LDK-sė - viti juaj", ku u zhvillua njė debat i Kryesisė qendrore tė FR tė LDK-sė me tė rinjtė e kėtij qyteti.

Kėtė takim e hapi kryetari i degės i Forumit tė Rinisė nė Mitrovicė Safet Kamberi, ndėrsa tė pranishmit mė pas i pėrshėndeti edhe nėnkryetari i Kuvendit Komunal tė Mitrovicės z. Mursel Ibrahimi.

Kryetari i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli theksoi se ėshtė njė rast i veēantė qė tė debatohet pėr tė gjitha ēėshtjet qė i preokupojnė tė rinjtė e kėtij qyteti. "Kosova ka hyrė nė njė proces i cili ėshtė pėrcaktues pėr tė ardhmen e saj dhe Mitrovica ka potencial rinor qė tė ndikojė pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend, fakt ky qė ėshtė argumentuar shumė herė dhe sot po rikonfirmohet", tha z. Zeneli.
 
Ai nė vazhdim tha se Kosovės dhe perspektivės sė saj i nevojitet njė qeverisje stabile dhe efikase, qeveri qė me punėn e vet do tė reflektonte pėrgjegjėsi ndaj qytetarėve tė Kosovės.

Tė rinjtė e LDK-sė kanė barrėn dhe pėrgjegjėsinė qė tė jenė katalizator tė kėtyreve proceseve.Takimi i sotėm ėshtė njė rast i mirė tė afirmojmė politikat e tė rinjėve tė LDK-sė dhe tė pėrcjellė mesazhin shumė tė qartė pro njė dinamike mė tė theksuar nė tė gjitha proceset nė vend, theksoi nė fjalėn e tij kryetari i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli.

Nė vazhdim nga ana e pjesėmarrėsve nė debat u shtruan pėr diskutim njė varg ēėshtjesh qė janė preokupuese pėr tė rinjtė dhe qytetin e Mitrovices.

Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje rreth ēėshtjes sė Mitrovicės dhe statusit final tė Kosovės, Lulzim Zeneli theksoi se sot ėshtė mė sė e qartė se pavarėsia e Kosovės ėshtė alternativė e vetme dhe se nuk mund tė ketė stabilitet dhe perspektive pėr rajonin jashtė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės dhe se nuk mund tė ketė stabilitet pa zgjidhjen e ēėshtjės sė Mitrovicės.

Lidhur me aktivitetin e FR tė LDK-sė dhe planet pėr tė ardhmėn nė kėtė debat informoi nėnkryetari i FR tė LDK-sė,Sejdė Tolaj.
 
 
Instituti Gjyqėsor i Kosovės organizoi njė seminar pėr njohjen e dy kodeve tė reja penale
 
Prishtinė, 28 janar 2004 - Instituti Gjyqėsor i Kosovės ka organizuar njė seminar pėr njohjen e dy kodeve tė reja penale tė Kosovės: Ligjit penal dhe atij tė procedurės penale tė Kosovės. Qėllimi i kėtij seminari ishte qė t'i njoftojė tė gjithė ata qė janė tė pėrfshirė nė gjyqėsinė kosovare me risit nė dy kodet e reja para se ato tė hyjnė nė fuqi mė 6 prill.

Nė kėtė seminar u tha se kodi i ri i procedurės penale parasheh njė rritje tė dukshme tė kompetencave tė prokurorit publik krahasuar me me ligjin e aplikueshėm e tė cilat kryesisht kanė tė bėjnė me procedurėn e hetimeve.
 
 
Podujevė: Muzeu i Kosovės hapin ekspozitėn "Lufta e popullit shqiptar nė Kosovė... 1944 B 1945"
 
Podujevė, 28 janar 2004 - Muzeu i Kosovės nė bashkėpunim me Drejtorinė pėr kulturė, rini e sport tė Podujevės, sot hapi ekspozitėn tematike "Lufta e popullit shqiptar nė Kosovė kundėr pushtimit serbokomunist, nėntor 1944 B shkurt 1945".

Kjo ekspozitė ėshtė e para e kėtij lloji qė po hapet pas luftės nė Podujevė. Kjo ekspozitė pėrveē fotografive tė luftės kombėtare paraqet edhe faktografi historike pėr njė periudhė tė cilėn disa nga historianėt tanė nuk e trajtuan si duhet e qė paraqet pjesėn mė tė mirė tė historisė kombėtare.

Autori i kėsaj ekspozite Mehmet Gjoshi tha se kjo ekspozitė pėr herė parė ėshtė hapur nė Muzeun e Kosovės nė Prishtinė, pastaj nė Skėnderaj, Gjakovė dhe kjo ėshtė hera e katėrt nė Podujevė, por mendohet tė hapet edhe nė komunat tjera.
 

OSBE: Shqipėria tė parandalojė kontrabandimin e drogės, trafikimin e njerėzve

Tiranė, 28 janar 2004 - Shqipėria duhet ta reduktojė varfėrinė e pėrhapur nė mėnyrė qė ta parandalojė kontrabandimin e drogės, trafikimin e njerėzve dhe format e tjera tė kriminalitetit, ka njoftuar sot Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė.

Kėto komente u bėnė nė momentin kur qeveria, me ndihmėn e ekspertėve tė Shteteve tė Bashkuara dhe tė Italisė po pėrgatitet ta paraqesė reformėn qė ka pėr qėllim ndalimin e trafikimit tė njerėzve, terrorizmin dhe krimin e organizuar. Poashtu planifikohet luftimi i korrupsionit nė radhėt e policisė dhe tė zyrtarėve tė tjerė.

 
Shqipėria ka nderuar me dekoratėn mė tė lartė Rvin Dervishin qė u vra nė Irak

Tiranė, 28 janar 2004 - Shqipėria ka nderuar me dekoratėn mė tė lartė njė imigrant shqiptar nė Shtetet e Bashkuara, qė u vra nė Irak duke shėrbyer nė forcat amerikane. Ervin Dervishi, 21-vjeēar, ėshtė vrarė tė shtunėn kur disa sulmues me predhė goditėn autblindėn e tij.

Zėdhėnėsi i qeverisė shqiptare, Aldrin Dalipi ka thėnė se Ervin Dervishi ėshtė shpallur martir i kombit. Ervin Dervishi kishte shkuar nė SHBA nė vitin 1999, pasi kishte fituar lotarinė imigruese, ndėrsa shtetas amerikan u bė kur iu bashkua ushtrisė sė Shteteve tė Bashkuara.

 
Nė Serbi janė marrė nė pyetje 65 ekzekutues tė drejtpėrdrejtė ose pjesėmarrės nė vrasjen e civilėve shqiptarė
 
Beograd, 28 janar 2004 - Njė dikaster pėr krimet e luftės nė Ministrinė e Brendshme tė Serbisė deri mė tash ka marrė nė pyetje 65 persona tė cilėt janė ekzekutues tė drejtėpėrdrejtė apo pjesėmarrės nė vrasjen e civilėve shqiptarė, kufomat e tė cilėve u zbuluan nė varrezėn masive nė Batajnicė.
 
Sipas prokurorisė nė 707 kufoma tė zbuluara nė Batajnicė afėr Beogradit deri tash janė identifikuar 186, ndėrkaq familjeve nė Kosovė iu dorėzuan 120 trupa tė pajetė.
  
 
Vazhdon greva e arsimtarėve nė Maqedoni pėr tė tretėn ditė me radhė
 
Shkup, 28 janar 2004 - Nė Maqedoni pėr tė tretėn ditė me radhė po vazhdon greva e arsimtqrėve dhe e punonjėsve tė kulturės tė pakėnaqur me rrogat e vogla.

Sindikata thotė se nė grevė janė pėrfshirė 35 mijė mėsues dhe personel tjetėr arsimor nė 558 institucione shtetėrore, nė tė cilat rrogat mujore janė 150 dollarė.

Njoftohet se qeveria dhe sindikata nuk kanė arritur ende ndonjė marrėveshje pėr ndėrprerjen e grevės.
 
 
Zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė nė fokus tė pėrpjekjeve qė Maqedonia tė ofrohet drejt BE-sė
 
Shkup, 28 janar 2004 - Pėrfaqėsuesi i posaēėm i Bashkimit Evropian nė Maqedoni Aleksis Bruns ka thėnė se zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė nė fokus tė pėrpjekjeve tė vendit pėr t'u afruar drejt Bashkimit Evropian.
 
Komentimi i pėrfaqėsuesit Bruns erdhi me rastin e vendimit tė djeshėm tė BE-sė pėr t'i vėnė nė listėn e zezė disa politikanė dhe gazetarė tė cilėt e pengojnė Marrėveshjen paqėsore tė Ohrit. Bruns sė shpejti largohet nga Maqedonia.

Ndryshe, Bashkimi Evropian ka emėruar pėrfaqėsues tė vetin tė posaēėm nė Maqedoni Soren Peterson, i cili ishte nė poste tė larta nė misionet e Komesariatit tė Lartė pėr Refugjatė nė Ballkan.
 
Pas luftės nė Kosovė ai kishte qėndrim kritik pėr qeveritė e vendeve tė NATO-s, duke i akuzuar ato se nuk po financonin sa e si duhet pėr krijimin e kushteve pėr jetesė tė shqiptarėve nė Kosovėn e pasluftės.
 
 
Ministri i Drejtėsisė sė Maqedonisė ka nėnshkruar kėrkesėn pėr ekstradimin nga Kosova tė Xhemail Hyseinit
 
Shkup, 28 janar 2004 - Ministri i Drejtėsisė sė Maqedonisė Hixhet Memeti e ka nėnshkruar kėrkesėn pėr ekstradimin nga Kosova tė Xhemail Hyseinit, tė njohur si komandant "Xhejmi She".
 
Kjo kėrkesė nėpėrmjet Ministrisė sė Jashtme tė kėtij vendi dhe rrugėve diplomatike do t'i dorėzohet administratės sė UNMIK-ut, ndėrkaq ekstradimi i Hyseinit nga Kosova pėr nė Maqedoni do tė bėhet nėpėrmjet Interpolit. Xhemail Hyseini nga Kumanova akuzohet nga gjykatat maqedonase pėr shpėrthimet e ndodhura kohė mė parė nė qendėr tė Kumanovės dhe nė hekurudhėn qė e lidh Shkupin me Beogradin.
 
 
Presidenti amerikan ka kėrkuar tri kushte pėr vazhdimin e ndihmės Serbisė
 
Uashington, 26 janar - Presidenti amerikan Xhorxh Bushk ka kėrkuar tri kushte pėr vazhdimin e ndihmės Serbisė. Kushti i parė ėshtė bashkėpunimi me Gjykatėn Ndėrkombėtare Penale me ish-Jugosllavinė, pėrfshirė marrjen e tė gjitha masave tė mundshme pėr arrestimin dhe transferimin nė Hagė tė Ratko Mlladiqit.
 
Kushti i dytė ėshtė marrja e hapave nė harmoni mė Marrėveshjen e Dejtonit pėr pėrfundimin e ndihmės financiare, politike, tė sigurisė e ndihmave tė tjera tė Serbisė, pėr institucionet e ndara tė Republikės serbe nė Bosnje e Hergecogvinė.
 
Ndėrkaq kushti i tretė ėshtė marrja e hapave pėr zbatimin e politikės e cila shpreh respektimin e tė drejtave tė pakicave dhe sundimin e ligjit, duke pėrfshirė edhe lirimin e tė burgosurėve nė burgjet e Serbisė.
 
 
Nė listėn e zezė tė BE-sė do tė gjenden 10 persona nga Maqedonia
 
Bruksel, 28 janar 2004 - Burimet e Bashkimit Evropian thonė se nė listėn e zezė tė BE-sė do tė ndodhen rreth 10 persona nga Maqedonia dhe theksojnė se ata vėrtet janė njerėz tė "kėqinj dhe negativė". Kėto burime kanė theksuar se pėr ata qė pėrcjellin situatėn nė Maqedoni, kur tė dėgjojnė pėr pėr cilėt emra ėshtė fjala nuk do tė ketė kurrėfarė befasie.
 
Me kėtė BE-ja mendon se u ka bėrė tė qartė atyre qė pengojnė zhvillimin demokratik tė Maqedonisė dhe zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit se nuk do tė tolerohen.
 
Madje, zyrtarėt e BE-sė thanė se shumė prej personave qė janė nė atė listė, kanė lidhje tė ngushta me krimin e organizuar dhe me rrjetin e mafiozėve, gjithnjė duke insistuar qė tė mos pėrmendin emra pėr derisa tė mos kryhet e gjithė procedura e adaptimit tė kėsaj liste tė zezė, e cila do tė bėhet publike nė mbledhjen e parė tė ministrave tė jashtėm tė BE-sė nė Bruksel.
 
 
Katėr tė vdekur nė Bagdad nga shėrthimi i autobombės
 
Bagdad, 28 janar 2004 - Nga shpėrthimi i njė autobombe sot para njė hoteli nė qendėr tė Bagdadit, i cili frekuentohet nga perėndimorėt, janė vrarė katėr veta dhe ėshtė shkatėrruar pjesėrisht ndėrtesa trikatėshe, njofton AP.

Komanda e ushtrisė amerikane dhe policia irakiane njoftuan se janė vrarė tre irakianė. Tė paktėn 17 veta tė plagosur janė transferuar nė spitale. Recepcionisti i hotelit tha se ėshtė vrarė edhe njė mysafir nga Afrika Jugore.
 
 
Njė ushtar britanik ėshtė vrarė nė Kabul
 
Kabul, 28 janar 2004 - Njė ushtar britanik ėshtė vrarė dhe tė tre tė tjerė janė plagosur ngė njė sulm tė sotėm vetėvrasės nė Kabul, njofton Rojter.

Njė anėtar i milicisė talibane ėshtė pėrgjegjės pėr sulmin kundėr paqeruajtėsve tė NATO-s, i cili u bė vetėm njė ditė pasi njė ushtar kanadez dhe njė civil afgan u vranė nė njė sulm tjetėr vetėvrasės poashtu nė Kabul.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė tre palestinezė
 
Gaza, 28 janar 2004 - Ushtarėt izraelitė sot kanė vrarė tre palestinezė gjqtė njė konflikti qė shpėrtheu kur tanket hynė nė paralagjen e Gazės, bėnė tė ditur mjekėt palestinezė.

Burimet ushtarake izraelite njoftuan se palestinezėt kishin hapur zjarr ndaj njė kolonie hebraike nė atė rajon.
 
 
Bler pėrballon sprovėn e pare
 
Londėr, 28 janar 2004 - Kryeministri britanik, Toni Bler, mbijetoi tė martėn testin e parė, nė atė qė thuhet se ėshtė java mė e vėshtirė e tij. Ai mbijetoi njė votim nė parlament ku shumė deputetė tė partisė sė tij votuan kundėr. Votimi pėr masat e reja nė financimin e arsimit tė lartė kaloi vetėm me 5 vota mė shumė.

Partia Laburiste nė pushtet ka shumicėn prej mė shumė se 160 votash.
 
 
Senatori Kerri fiton nė Nju Hempshėr
 
Nju Hempshėr, 28 janar 2004 - Senatori Xhon Kerri fitoi zgjedhjet paraprake nė Nju Hempshėr, fitorja e tij e dytė me radhė nė garėn pėr emrimin si kandidat i Partisė Demokratike pėr president.

Pas numrimit tė votave nga 80 pėr qind e zonave elektorale, Senatori i shtetit Maseēusets kryeson me 38 pėrqind, i pasuar nga ish guvernatori Houard Din me 26 pėrqind.

Gjenerali nė pension Uesli Klark dhe senatori Xhon Eduards i Karolinė sė Veriut janė mbėrthyer nė njė garė tė fortė pėr vend tė tretė. Senatori Xhozef Liberman i shtetit Konektikat u radhit i pesti, por ai u tha simpatizantėve tė tij se do ta vazhdojė fushatėn.
 
 
Dy shpėrthime nė Irak vriten 6 amerikanė
 
Bagdad, 28 janar 2004 - Nė Irak, 6 ushtarė amerikanė mbeten tė vrarė tė martėn nė sulme guerile, ndėrkohė qė njė ekip i Kombeve tė Bashkuara arriti nė Bagdad pėr tė vlerėsuar gjendjen pėr mundėrsinė e kthimit tė personelit tė saj ndėrkombėtar.

Zyrtarė tė Pentagonit thonė se tre ushtarėt humbėn jetėn tė martėn vonė nga shpėrthimi i njė bombe nė anė tė rrugės nė afėrsi tė kryeqytetit irakian. Po dje, tre ushtarė tė tjerė amerikanė u vranė kur makina e tyre u godit nga njė shpėrthim i fuqishėm nė Khaldija.

Rrjeti televiziv CNN me bazė nė Amerikė tha se dy punonjės tė tij u vranė dhe njė tjetėr u plagos tė martėn nė njė pritė jashtė Bagdadit.
 
 
Komponentet e programit libian tė armėve bėrthamore sillen nė SHBA
 
Tripoli, 28 janar 2004 - Administrata e Presidentit Bush thotė se komponentet e programit libian tė armėve bėrthamore janė transferuar nė njė vend tė sigurt nė Shtetet e Bashkuara. Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Skot Mekllellen, e bėri tė ditur tė martėn arritjen e komponenteve.

Ai e cilėsoi kėtė zhvillim si njė shenjė tė pėrparimit tė Libisė drejt zbatimit tė marrėveshjes me Shtetet e Bashkuara dhe Britaninė pėr tė asgjėsuar armėt e saj tė ndaluara.
 
 
Ervin Dervishi, ushtari shqiptaro-amerikan qė dha humbi jetėn nė Irak
 
Uashington, 28 janar 2004 - Departamenti amerikan i Mbrojtjes njoftoi pėr vdekjen e ushtarit Ervin Dervishi nė Irak. Ervin Dervishi, 22 vjeē, me origjinė nga Shqipėria, humbi jetėn tė shtunėn, kur automjeti me tė cilin po udhėtonte ai, u sulmua nė qytetin Baji nė Irak.
 
Ervini shėrbente nė Irak me divizionin e katėrt tė kėmbėsorisė. Ervini emigroi nė Shtetet e Bashkuara nė vitin 1999 sė bashku me familjen, e cila ėshtė vendosur nė qytetin Forth Worth tė Teksasit.
 
Nė Itali janė arrestuar me qindra persona dhe janė konfiskuar mijėra kilogramė drogė
 
Romė, 28 janar 2004 - Nė Itali janė arrestuar me qindra, ndėrkaq nė vendet e tjera mbi 40 persona dhe janė konfiskuar mijėra kilogramė drogė nė aksionin e madh ndėrkombėtar kundėr tregtisė me drogė, u bė e ditur sot nė Romė.

Ky ėshtė vetėm bilanci i parė i operacionit tė quajtur "Decollo" (Fluturimi), me tė cilin ėshtė ndaluar tregtia e vlefshme me miliona dollarė qė ka shėrbyer pėr financimin e grupeve paramilitare nė Kolumbi.
 
 
Tė paktėn tetė palestinezė janė vrarė nė Gaza
 
Gaza, 28 janar 2004 - Tė paktėn tetė palestinezė janė vrarė gjatė njė ndėrhyrjeje tė ushtrisė izraelite nė Rripin e Gazės.

Dėshmitarėt thanė se ishte dėgjuar njė shpėrthim i zhurmshėm, qė ishte pasuar nga njė kėmbim i ashpėr zjarri armėsh e mortajash, kur izraelitėt po kryenin njė operacion me tanke dhe buldozerė.

Ushtria izraelite tha se po bėnte pėrpjekje tė shkatėrronte njė celulė militante palestineze nė lagjen al-Zeitun nė Gaza City, tė akuzuar se ka kryer sulme kundėr njė vendbanimi hebre nė Netzarim.

Punonjės lokalė tė mjekėsisė thanė se luftimet ishin mė tė rėndat nė Gazė pėr mė shumė se njė muaj.

Armata izraelite ka bėrė tė ditur se trupat e saj u janė pėrgjigjur sulmeve tė militantėve palestinezė.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.