|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Tė rinjtė e Mitrovicės kanė potencial qė tė ndikojnė pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend

 
 

 
Mitrovicė, 28 janar 2004 / TN / Adelina SELIMI -  Dje nė sallėn e Kuvendit Komunal tė Mitrovicės, nė kuadėr tė  projektit " 2004 Viti i LDK-sė - Viti Juaj" u mbajtė njė debat i Kryesisė Qėndrore tė FR tė LDK-sė me tė rinjtė e kėtij qyteti. Kėtė takim e hapi kryetari i degės i Forumit tė Rinisė nė Mitrovicė z.Safet Kamberi, ndėrsa tė pranishmit mė pas i pėrshendeti edhe nėnkryetari i Kuvendit Komunal tė Mitrovicės z. Mursel Ibrahimi.

Kryetari i  FR tė LDK-sė  z.Lulzim Zeneli, nė fjalėn e tij pėrshėndetėse theksoi se sot ėshtė njė rast i veēant qė tė debatojmė pėr tė gjitha ēėshtjet qė i preokupojnė tė rinjtė e kėtij qyteti. "Kosova ka hyrė nė njė proces i cili ėshtė pėrcaktues pėr tė ardhmen e saj dhe Mitrovica ka potencial rinor qė tė ndikoj pozitivisht nė dinamizimin e rrjedhave nė vend, fakt ky qė ėshtė argumentuar shumė herė dhe sot po rikonfirmohet" tha z. Zeneli i cili nė vazhdim shtoi se "Kosovės dhe perspektivės sė saj i nevojitet njė qeverisje stabile dhe efikase, qeveri qė me punėn e vet do tė reflektonte pėrgjegjėsi ndaj qytetarėve tė Kosovės.
 
Tė rinjtė e LDK-sė kanė barrėn dhe pėrgjegjėsinė qė tė jenė katalizator tė kėtyreve proceseve.Takimi i sotėm ėshtė njė rast i mirė tė afirmojmė politikat e tė rinjėve tė LDK-sė dhe tė pėrcjellė mesazhin shumė tė qartė pro njė dinamike mė tė theksuar nė tė gjitha proceset nė vend"-theksoi nė fjalėn e tij kryetari Zeneli.
 
Nė vazhdim nga ana e pjesėmarrėsve nė debat u shtruan pėr diskutim njė varg ēėshtjesh qė janė preokupuese pėr  tė rinjtė dhe qytetin e Mitrovices.
 
Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje rreth ēėshtjes sė Mitrovicės dhe statusit final  tė Kosovės, z.Lulzim Zeneli theksoi se sot botėrisht ėshtė mė sė e qartė se pavarėsia e Kosovės ėshtė alternativė e vetme dhe se nuk mund tė ketė stabilitet dhe perspektive pėr rajonin  jashtė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės dhe se nuk mund tė ketė stabilitet pa zgjidhjen e ēėshtjės sė Mitrovicės. Lidhur me aktivitetin e FR tė LDK-sė dhe planet pėr tė ardhmėn nė kėtė debat informoi nėnkryetari i FR tė LDK-sė, z. SejdėTolaj.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.