|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Sprovat e zėvendėsimit tė opozitės

 
 

 
28 janar 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI

Nuk ėshtė hera e parė qė faktorė brenda dhe jashtė vendit po bėjnė pėrpjekje tė parreshtura pėr emėrim pozitė/opozitash tė cilėsuara si "moderne", "luajale", "tė komportueshme", "tė mbėshtetura nga Perėndimi" etj., por megjithė zhgėnjimin qė ka elektorati shqiptar nė braktisjen e forcave politike, tė gjitha kėto sprova nuk kanė arritur dot tė zėvendėsojnė as partinė qė mund tė gjendet nė krye tė ekzekutivit dhe as kundėrshtarėt e tyre qė mund tė rrinė relativisht gjatė nė krahun tjetėr.
 
Nė kėto pėrpjekje dhe sprova nuk ka asnjė dyshim se mė e sulmuara ka qenė Partia Demokratike, megjithėse ajo ėshtė njė strukturė normale politike si shumė parti tė tjera tė spektrit tė saj, ėshtė anėtare me tė drejta tė plota nė grupin e Partive Popullore Europiane, ka njė jetė tė brendshme statuore (zhvillon sipas parimeve tė saj qė nga mbledhje seksioni, konferenca degėsh, aktive e konferenca tė zakonshme/ jashtėzakonshme, kuvende), ka njė drejtues karizmatik qė ka qenė edhe presidenti i parė i Shqipėrisė demokratike, ėshtė e orientuar pa lėkundje nga integrimet euroatlantike, etj..
 
Pėr hir tė sė vėrtetės e sulmuar nga tė njėjtėt faktorė, tė brendshėm ose tė jashtėm, ka qenė edhe Partia Socialiste, por kjo ka ndodhur pėr njė periudhė kohe fare tė shkurtėr, kur ajo mendohej si rezistente ndaj ekonomisė sė sipėrmarrjes sė lirė dhe si mbėshtetėse e nomenklaturės sė lartė komuniste; sulm ky qė mund tė pėrkthehej nė preferenca krerėsh tė caktuar dhe nė mospėlqime pėr disa tė tjerė.

Pavarėsisht kėtyre presioneve, ndėrhyrjeve herė mė tė hapta dhe herė mė tė kamufluara, tė dy partitė kryesore, PD dhe PS, nuk patėn fatin e asnjė prej simotrave tė tyre me vendet e Europės Lindore, qė patėn njėheri fitore dhe humbje tė bujshme, por nuk mund tė mos vėrehet "njė pėlqim ndėrkombėtarėsh" pėr tė mbajtur me ēdo kusht dikė nė pozitė dhe pėr ta dėnuar tjetrėn me llogoren tjetėr.
 
Megjithatė Partia Demokratike nuk ka reaguar asnjėherė, nuk ka lėnė kurrfarė shkaku megjithėse nė kėtė vend sikur kryhen zgjedhje tė pėrgjithshme parlamentare, sikur bėhen zgjedhje pėr pushtetin vendor, sikur bėhen dhe ribėhen institucione. Dhe ndėrsa vazhdohet tė bėhet ky lėshim dhe tė ruhet kjo status quo, "pėr hir tė gjasme njė kontributi tė Tiranės zyrtare nė paqen rajonale", janė po kėto institucione qė e cilėsojnė qeverinė shqiptare si tė papėrshtatshme pėr tė nėnshkruar marrėveshjen mė tė rėndėsishme tė Asociim-Stabilizimit, ku pushteti gjyqėsor vazhdon tė jetė pushteti mė i korruptuar, ku administrata e lartė ka njė pasurim tė pabesueshėm abuziv dhe ku shoqėria e pushteteve tė pavarura ka marrė njė deformim tė jashtėzakonshėm nė devizėn "pushteti buron nga Nano dhe i takon Nanos".

Po a ėshtė PD e gatshme pėr tė ardhur nė pushtet dhe pėr tė marrė barrėt e rėnda tė qeverisjes? Sa kohė qė nuk bėhen zgjedhje tė ndershme dhe demokratike, askush nuk mund tė thotė se sa pėrqind ka realisht opozita dhe sa pozita, kėtė statistikė reale, pėr fat tė keq, nuk mund ta thonė edhe vėzhguesit ndėrkombėtarė mė me eksperiencė, pėrfshi edhe OSBE/ODHIR. Dhe pėrderisa ėshtė kjo gjendje, pėrderisa nuk arrihet tė kapėrcehet pragu i njė raundi zgjedhjesh demokratike, tė gjitha pushtetet e tjera janė tė rreme, saqė shteti bėhet qesharak edhe kur hapet njė digė liqeni, edhe kur ndryshon njė ēmim energjie/telefoni, edhe kur s'ka abone pėr linjat urbane.
 
Rreshtimi pro koalicionit antiterror tė strukturave shqiptare bėhet gjithashtu butaforik kur asnjė prej zyrtarėve tė lartė nuk hetohet pėr para tė pista apo pėr biznese qė i krijon vetėm nga qenia nė pushtet, ēka parathotė njė simbiozė edhe mė tė fortė tė krimit me politikėn qė e kanė vėshtirė ta shkulin jo mė zgjedhjet e ndershme, por edhe forcat paqėsore tė ushtrive partnere.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.