|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 

Podujevė: Bordi Drejtues mori vendime qė pėrparojnė projektin turistik tė Liqenit tė Batllavės

   

Podujevė, 28 janar 2004 (TN) –  Bordi Drejtues pėr zhvillimin e rajonit tė Batllavės i kryesuar nga kryetari i kėtij bordi dhe kryetar i komunės Agim Veliu nė takimin e sotėm mori vendime tė rėndėsishme qė pėrparojnė projektin pėr zhvillimin turistik dhe ekonomik tė kėtij rajoni.

Bordi drejtues mori vendim qė pėr sezonėn turistike tė shpallet tenderi pėr 40 kiosqe qė do tė mund tė vendosen nė Liqenin e Batllavės nė bazė tė kritereve tė pėrcaktuara ku pėrparėsi do tė kenė vendorėt. Nė lidhje me kėtė u formua Komisioni 5 anėtarėsh qė do tė vendosė pėr kriteret dhe lejet pėr kėto kiosqe nė bazė tė Rregulloreve tė miratuara nga Kuvendi komunal. 

“Ndėr vendimet  kryesore qė mori Bordi drejtues janė hapja e sezonit mė 24 prill, dhėnja e lejeve apo licencave pėr njė numėr tė caktuar tė kiosqeve nė bazė tė kritereve, tatimimi i aktiviteteve qė shtojnė buxhetin pėr investime tė mėtejshme, krijimi i konceptit pėr heqjen e mbeturinave me qėllim tė ruajtjes sė ambientit dhe veēanėrisht tė ujit tė pijshėm”, tha kryetari i Bordit Agim Veliu.

Ndėrkaq zyrtari i Qeverisė sė Tirolit tė Austrisė z. Logar tha se ka pėrparime nė krahasim me vitin e kaluar, por se ėshtė menduar qė projekti do tė ecė me hapa mė tė mėdhenj. Kurse menagjeri i Info Qendrės Agim Abdullahu tha se qėllimi i projektit nuk ėshtė rritja e buxhetit financiar, por ndryshimet mė tė mėdha nė rajonin e Orllanit me rrethinė, pėrmirėsimi i ofertės pėr vizitorėt, pėrmirėsimi i kushteve tė jetės sė vendasve, krijimi i vendeve tė reja tė punės pėr banorėt lokalė, etj. me qėllim tė zhvillimit ekonomik dhe turistik tė rajonit tė Liqenit tė Batllavės.

Nė takim u diskutua poashtu edhe pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės dhe kushteve nė plazhe, ndėrtimin e fushave sportive, platformave notuese, organizimin e shpėtimtarėve, kalendarin dhe aktivitetet lokale e regjionale, organizimet e ndryshme, etj.

___________

Podujevė: Muzeu i Kosovės dhe DRKS hapin ekspozitėn “Lufta e popullit shqiptar nė Kosovė kundėr pushtimit serbokomunist, nėntor 1944 – shkurt 1945”

   

Podujevė, 28 janar 2004 (TN) - Muzeu i Kosovės nė bashkėpunim me Drejtorinė pėr kulturė, rini e sport tė Podujevės, sot hapi ekspozitėn tematike “Lufta e popullit shqiptar nė Kosovė kundėr pushtimit serbokomunist, nėntor 1944 – shkurt 1945”.

Duke hapur ekspozitėn, kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu tha se ekspozita e sotme paraqet ngjarje nė planin kulturor, ndėrkaq si qasje e dokument paraqet dėshmi tė orientimit tė drejtė tė shkencės. “Ngjarjet e situatat e njeriut tonė nė histori, personalitetet historikė tė etapave tė ndryshme do hetuar e studiuar me kujdes, paanshėm e nė kontekstin e dhėnė, duke avansuar njė filozofi historie mbi faktin.

Koha sot, hapėsirat e lirisė, mundėsojnė qė puna tė kryhet mė mirė e me drejtėsi, qė shkenca ka pėr objekt”, tha Veliu duke pohuar se projektet kėsodore tė institucioneve shkencore do tė kenė mbėshtetjen edhe  financiare tė institucioneve tė Kosovės.

Ndėrkaq drejtori i DRKS-sė Nexhmi Balaj tha se kjo ekspozitė ėshtė e para e kėtij lloji qė po hapet pas luftės nė Podujevė. Kjo ekspozitė pėrveē fotografive tė luftės kombėtare paraqet edhe faktografi historike pėr njė periudhė tė cilėn disa nga historianėt tanė nuk e trajtuan si duhet e qė paraqet pjesėn mė tė mirė tė historisė kombėtare.

“Ekspozita pėr luftėn kombėtare me zero idelologji pos figurės sė Shaban Polluzhės, prezanton fakte tė sulmeve serbe nė rajonin e Llapit gjatė periudhės ’44-’45, por edhe figura tė Lėvizjes Nacionale e Demokratike Shqiptare nga kjo anė, si: Jahja Fusha, Hoxhė Visoka, Nuhi Gashi, Bahtir Dumnica, Ismajl Hoxha, Ukshin Kovaēica dhe figura tjera eminente tė NDSH-sė”, tha Balaj.

Autori i ekspoiztės Mehmet Gjoshi tha se kjo ekspozitė pasqyron njė periudhė tė historisė ēlirimtare e cila nė kohėn e psuhtetit komunist ėshtė vlerėsuar nė baza ideologjike dhe jo shkencore. “Me k’tė eskpozitė tematike Muzeu i Kosovės ėshtė pėrpjekur tė korrigjojė padrejtėsinė e anatemimit tė luftės kombėtare me ēka pėr herė tė parė kjo pjesė e historisė tonė ėshtė trajtuar nė baza shkencore”, tha autori Gjoshi.

Nė pjesėn e parė tė ekspozitės prezantohet roli i Ushtrisė pėr Mbrojtjen Kombėtare tė Kosovės dhe i forcave vullnetare pėr mbrojtjen e kufijve veriro dhe veri-lindor tė Kosovės, kurse nė pjesėn tematike paraqiten materiale muzeore qė pasqyrojnė pushtimin e Kosovės nga forcat serbokomuniste nė nėntorin e vitit 1944.

Njė vend i veēantė nė k’tė ekspozitė i ėshtė kushtuar prezantimit tė ideologėve tė luftės kundėr pushtimit serbokomunist si dhe rezistencės sė NDSH-sė, si Bedri Pejani, Ferat Draga, Selman Riza, Halim Spahia, Xhafer Deva, Ibrahim Lutfiu, Ymer Berisha, At Bernard Llapi si dhe Adem Gllavicės, Qazim Llugaxhiut, Mulla Idrizit, Hysen Tėrpezės, Abdyl Durės, Riza Gogės, Adem Vocės, Ahmet Selacit, Bahtir Dumnicės, Osman Bunjakut, Demė Ali Pozharit, Ukė Sadikut, Zhukė Haxhiut, Shaban Polluzhės, Miftar Bajraktarit, Mehmet Gradicės, etj.

Kėto grupe tė armatsoura shqiptare kishin filluar rezistencėn spontane kundėr formacioneve pushtuese serbokomuniste e veēanėrisht kundėr grupeve tė vetmuara tė kėtyre formacioneve qė nga mesi i nėntorit tė vitit 1944, nė shumė anė tė Kosovės, ku dalloheshin sulmet nė formacionet e dislokuara nė relacionin Prishtinė-Gjilan nė Anamoravė, nė Drenicė, nė Llap dhe nė Shalė tė Bajgorės.

Autori i kėsaj ekspozite Mehmet Gjoshi tha se kjo ekspozitė pėr herė parė ėshtė hapur nė Muzeun e Kosovės nė Prishtinė, pastaj nė Skėnderaj, Gjakovė dhe kjo ėshtė hera e katėrt nė Podujevė, por mendohet tė hapet edhe nė komunat tjera.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.