|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Si tė parandalojmė genocidin nė kohėt moderne

 
 

FJALA E PRESIDENTIT MOISIU NĖ FORUMIN NDĖRKOMBĖTAR “PARANDALIMI I GENOCIDIT, KĖRCĖNIMET DHE PĖRGJEGJĖSITĖ”

 
 

 

28 janar 2004 / TN

Nga Alfred MOISIU

Sė pari dėshiroj tė falenderoj Kryeministrin suedez qė pati mirėsinė tė na ftonte nė kėtė Forum Ndėrkombėtar tė rėndėsishėm dhe me vlerė shumėplanėshe.

Genocidi dhe pasojat e tij nuk janė tė panjohura pėr popullin tim dhe rajonin ku jetojmė. Qė nė fillimet e shekullit tė kaluar shqiptarėt kanė qenė viktimė e genocidit tė shumėfishtė nė hapėsirėn ballkanike.

Moshatarėt e mi kanė njohur tmerret e Luftės sė Dytė Botėrore. Brezat e mėpasėm kanė pėrjetuar aktet e spastrimit etnik dhe genocidit nė vende e rajone tė ndryshme tė botės, si nė Kamboxhia dhe Ruandė. Nė dekadėn e fundit tė shekullit tė XX-tė historia u pėrsėrit nė zemėr tė Europės, ku Bosnja dhe Kosova u bėnė dėshmi tė gjalla tė nacional – shovinizmit ekstrem tė ngritur nė ideologji, e cila ushqeu dhe nxiti urrejtjen etnike deri nė spastrime etnike tronditėse.

Ende bota pėrballet me njė sėrė rreziqesh, tė cilat nėse nuk parandalohen nė kohė mund tė ēojnė nė rishfaqjen e dhunės genocidale. Burimi potencial i tyre janė fenomene tė tilla si racizmi, urrejtja etnike e fetare, totalitarizmi, shkelja masive dhe ekstreme e tė drejtave tė njeriut. Nė kėtė kontekst, mendoj se kėrcėnimi mė i madh pėr qytetėrimin e sotėm ėshtė terrorizmi ndėrkombėtar. Terrorizmi dhe terroristėt me aktet e tyre tė pashembullta kundėr qytetarėve tė pafajshėm si mė 11 Shtator 2001, dėshmuan se janė nė gjendje, brenda njė kohe tė shkurtėr tė kryejnė akte tė tilla dhune me pasoja tė barazvlefshme me fushata tė zgjatura genocidale.

Kur ndodhin krime dhe genocid ne me tė drejtė duam dhe pėrpiqemi me tė gjitha mjetet t’i ndalojmė ato. Kėshtu ndodhi nė Bosnje mė 1995, nė Kosovė mė 1999, nė Irak deri mė 2003. Ēdo jetė e shpėtuar merr vlera tė mėdha; liria e popujve rritet dhe bashkė me to edhe siguria nė botė. Por a e kemi bėrė detyrėn si dhe sa duhet? A ka patur mundėsi tė tjera qė bėnin tė mundur shpėtimin dhe mosnėpėrkėmbjen e mė shumė jetėve njerėzore? Pra, a mund t’i parandalonim krimet dhe genocidin? Natyrisht qė po. Regjimeve tė Millosheviēit, Sadamit dhe tė diktatorėve mund dhe duhej tu ishte vėnė fre shumė mė para.

Duke e analizuar rastin ballkanik vlerėsoj se ka njė sėrė mjetesh dhe rrugėsh qė mund tė sjellin efekte pozitive nė parandalimin e genocidit. Ėshtė e provuar se zhvillimi i demokracive, forcimi i institucioneve tė shtetit tė sė drejtės dhe kultivimi i vlerave tė shoqėrive tė hapura, i presin rrugėn krizave tė rėnda sociale e ndėretnike apo formave tė tjera qė nxisin dhunėn ekstreme dhe genocidin. Nevojės pėr forcimin e shoqėrive demokratike u shtohet edhe ajo pėr reforma tė thella ekonomike e sociale. Zhvillimi ekonomik qė u jep shanse tė gjithėve, lufton varfėrinė e hendekun social dhe mundėson integrimin dhe harmoninė midis grupeve qytetare dhe vendeve tė ndryshme, i kontribuon shmangies sė rėnies nė dėshpėrim dhe nė sjellje e veprime antihumane.

Padyshim njė rėndėsi tė veēantė merr edhe diplomacia preventive dhe veprimi i saj nė kohė pėr shmangien e konflikteve apo zgjerimin e tyre. Megjithatė mjetet diplomatike nuk duhet lejuar tė pėrdoren nga ushtruesit e genocidit, pėr tė fituar kohė dhe maskuar krimet, por duhet tė ēojnė nė rritjen e presionit ndėrkombėtar dhe izolimin e tyre. OKB-ja, Kėshilli i Sigurimit dhe strukturat euroatlantike duke harmonizuar veprimtarinė e tyre lipset tė marrin njė rol mė tė ndjeshėm nė kėtė drejtim. Kėtu kanė njė vend tė veēantė edhe mekanizmat monitorizues e paralajmėrues.

Megjithatė eksperienca ka treguar se diplomacia ka limitet e veta. Fatkeqėsisht ka akoma udhėheqės politikė, persona dhe grupe qė refuzojnė dialogun dhe zgjedhin dhunėn pėr zgjidhjen e problemeve. Pėr pasojė pėrdorimi i forcės ndaj tyre bėhet i justifikuar, pasi parandalon pėrdorimin e dhunės shfarosėse. Pėrvojat pozitive nė Bosnje, Kosovė, Afganistan dhe Irak janė domethėnės pėr kėtė; pėr tė sjellė paqen dhe lirinė e mohuar tė popujve dhe vendeve tė tyre. Edhe prezenca e forcave tė NATO-s nė Maqedoni shmangu shkallėzimin e pėrplasjes etnike atje dhe ndihmoi nė nxitjen e bashkėjetesės.

Nė kohėt e sotme shtetet janė sovrane, por sovraniteti dhe mosndėrhyrja nė punėt e brendshme tė njė vendi nuk mund tė pėrdoret si alibi pėrballė krimeve masive, shkeljes kolektive tė tė drejtave tė njeriut dhe genocidit tė pashembullt. Ne pamė krime tė llahtashme nė Bosnje; vonuam shumė nė reagimin ndaj tyre; heshtėm para paralajmėrimeve se Bosnja do pėrsėritej nė Kosovė dhe ndėrhymė vetėm atėherė kur tre tė katėrtat e qytetarėve tė Kosovės ishin deportuar me forcė nė Shqipėri dhe vendet e tjera tė rajonit. Nė Bosnje ndėrhyrja ishtė mė e vonuar sesa nė Kosovė, ndaj edhe pasojat dhe humbjet njerėzore ishin shumė herė mė tė mėdha.

Rreziqet e ringjalljes edhe nė tė ardhmen tė genocidit nxjerrin nė pah rėndėsinė akoma mė tė madhe tė dhėnies sė drejtėsisė, pra gjykimit tė krimeve dhe kriminelėve qė kanė ushtruar genocid nė tė kaluarėn. Gjykatat pėr krimet nė Ruandė dhe nė ish Jugosllavi janė dy shembuj pozitiv pėr kėtė. Fakti qė Millosheviēi jep llogari nė Gjykatėn e Hagės ose qė diktatorė tė tillė si Sadami do tė pėrballen me drejtėsinė, ėshtė njė mesazh i fortė se diktatorėt dhe tiranėt nuk mund tė mbeten tė pandėshkuar; - ēka ėshtė njė kontribut real pėr paqen e sigurinė nė rajonet respektive.

Shqipėtarėt, boshnjakėt dhe qytetarėt e tjerė liridashės nė rajon do tė ishin tė lumtur tė shikonin pėrpara gjykatės tė gjithė kriminelėt e Luftės, nė mėnyrė tė veēantė emra tė tillė famkeq si Karaxhiē e Mlladiē. Dhėnia e drejtėsisė qetėson shpirtrat e trazuar dhe rrit shpresėn se e kaluara nuk mund tė pėrsėritet. Nė gjykimin tonė ėshtė po aq e rėndėsishme qė nė ato raste kur ėshtė ushtruar dhunė ekstreme e deportim masiv tė popullėsisė nga tokat e tyre, tė paktėn sot, pas shumė dekadash, tu kthehen viktimave apo pasardhėsve tė tyre tė drejtat mbi pasuritė e humbura. Vetėm njė paqe qė mbėshtetet nė drejtėsi ėshtė paqe vertetė.

Me demokracinė, zhvillimin dhe drejtėsinė lidhet edhe sfida e jonė mė e madhe: krijimi i njė mentaliteti tė ri tė bazuar nė kulturėn e bashkėjetesės dhe dialogut, edhe me atė qė ėshtė ndryshe. Brezat e rinj lipset tė edukohen dhe tė rriten larg urrejtjes pėr racat, etnitė dhe besimet e tjera fetare. Shoqėria, sidomos shkolla dhe media mund tė luajnė njė rol aktiv nė promovimin e ideve qė afrojnė dhe nuk ndajnė njerėzit mbi bazėn e besimit fetar apo kombėsisė. Historia tregon se pikėrisht nė vendet ku epėrsisė racore apo fetare ju kushtohet vemendje e vecantė qė nė bangat e shkollės, atje kėto ndjenja johumane janė mė tė forta, mė tė egra dhe mė tė vėshtira pėr tu ērrėnjosur. Nė kėto raste kėrkohet njė “shplarje truri” e mirėorganizuar. Pa e bėrė kėtė rreziku i rilindjes dhe pėrsėritjes sė ndjenjave tė tila mbetet pėrsėri i mundshėm.

Debatet e sotme dhe ato tė ditėve nė vazhdim do tė krijojnė njė pamje mė tė plotė tė rreziqeve dhe pėrgjegjėsive tona pėr parandalimin e genocidit. Shqipėria dhe shqiptarėt qė kanė provuar mbi kurrizin e tyre dhunėn etnike nė trajtėn e njė dhune genocidale, janė tė vendosur qė e kaluara e hidhur tė mos pėrsėritet mė as nė rajonin tonė. Ne besojmė shumė nė forcimin e mirėkuptimit dhe bashkėpunimit tė gjithėanshėm midis vendeve tė Ballkanit. Integrimi i rajonit nė BE dhe nė strukturat euroatlantike do tė bėjnė qė ai tė lėrė pas konfliktet etnike pėr tu kthyer realisht nė pjesėn juglindore tė Europės sė Bashkuar.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.