|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

"HYDA" - DEPUTETI I PAKULTURUAR

 
 

 
28 janar 2004 / TN
  
Shkruan: Arbėr ISMALJI (Gjilan)
 
Hydajet Hyseni, politikani i cili pretendon tė jetė mbreti pa kurorė, njeriu i cili edhe pse ka pėrvojė tė madhe nė politikėn kosovare, ende nuk di ēka janė rregullat parlamentare, ende nuk e ka tė qartė se pas sllallomit tė madh qė ka bėrė nė politikėn kosovare, vendi i tij ėshtė pėnsionimi dhe pushimi pa pagesė.
 
Parqitjet  e tij publike mė ndihmojnė t’ia pshkruaj sjellet qė ky bėnė  nė Parlamentin e Kosovės me tė cilat  lė  pershtypje sikur tė jetė me ndonjė pleme nė fshatin e lindjės  nė Pėrlepnicė,  apo nė bunkerin e partisė sė tij tė fundit ku ka blere bileten mė tė lirė pėr kthim nė ferrin e dikurshem OMLK (Organizata Marksiste Leniniste e Kosoves).
 
A ka sot gjė mė tė rėndė se sjelljet arrogante nė Parlament dhe dėshira e  “Deputetit tė Pakulturuar” pėr tė folur para deputetėve pėr marritė e tij dhe tė partisė sė tij qė kanė bėrė gjatė kėtij mandati tė qenurit deputet nė Parlament.
 
Dėshira e tij pėr tė dalur pa rend nė foltore tė Parlamentit tė Kosovės tregon qartė kulturėn e tij tė ultė politike dhe tė partisė sė tij tė quajtur  PDK ku manifestohet  urrejtje shpirtėrore ndaj vllezėrve shqipėtare. Pastaj,  ėshtė fare e qartė se kjo ėshtė pėrpjekje permanente pėr ta verifikuar edhe njė herė urrejtjen qė kanė ndaj dy institucioneve qė udhėhiqen nga partia tjeter, mė e madhja nė Kosovė, qė quhet LDK.
 
Nuk di  a e ka lexuar rregulloren e parlamentit Hydajet Hyseni, por e di se sjellja e tij nė Parlament tregon qartė vizionin e tij dhe tė partisė sė tij pėr tė ardhmėn e zymte qe po ia pergadisinė Kosovės.
 
Gjithashtu, sjellja e Hydės nė njė televizion lokal tė Gjilanit, natėn e 24 janarit 2004 dhe pergjigjjet e tij nė pyetjet e teleshikuesve, treguan haptas se partia e tij nuk dėshiron progres dhe pėrparim nė politikėn e Kosovės, por ngecje dhe kthim nė tė kaluarėn me shpresė se do ta marrin pushtetin ashtu tė falur sikur nė kohėn e qeverisjes sė tė ashtuquajturės QPK.
 
Do tė mė mbulonte turpi po tė isha nė karriken qė ka zėnė Hyda nė Parlament, apo vetėm tė mendoja sikur Hyda, sepse do tė mė kishte ardhur turp nga votuesit qė ma kanė besuar votėn.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.