|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Prezentuesit e rinj tė RTK-sė, ca leshkuqa me vath, e ca vajza me kėrdhiza ne fushė - ky ashte realiteti i RTK-se se Agim Zatriqit

 
 

 
27 janar 2004 / TN

Nga, M. MIFTARI

Sa kohe duhet qe shqipetaret ne diaspore te vuajne per atdheun. Kjo pyetje duhet dedikuar disave te shtepive elektronike televizive. Plot 12 vite pritem qe te shohim pakez drite, edhe ne qe jemi jasht vendlindjes, familjes shoqerise dhe politikes jemi te ballafuquar edhe me nji diskriminim total televiziv.
 
Ne aspak nuk jemi te kenaqur me televizionet kosovare si per shembull, RTK ashte hylll ne nji ferr qe si perket aspak realitetit shqiptar me skemen e re programore. Cili shqiptar sot thote se RTK na ofrom vendlindjen afer, kur per qdo dit e ma shum na servon programe se cilat filma te botes po gjirohen e po qfaqen premijere, cila muzik boterore ashte ma e ndegjueshmja ne kanalet e MTV, e ku prezentuesit e rinj te RTK-se, ca leshkuqa me vath, e ca vajza me kerdhiza ne fushe, ky ashte realiteti i RTK-se se Agim Zatriqit.
 
Ne ne diaspor kemi mjaf sa te haj dreqi keso programe,por ku asht emancipimi edukimi i mirrefillt dhe drejimi real i programeve.Ku gjinden artistet e mirefillt te asaj shtepije te lavderishme te RTP,ku me humorin e mirefillt e me kenaqesi e percillshin e tere familja e per pa e nderuar programin. Cfare humori sjell i dashtni mesus lopo ne meselation, apo kta ferizajlit mee humorin ne emer te kryetarit te parlamentit te KOSOVES, a ka ndonji cenzur tek ju apo ju jeni duke shkuar qe te behet perqamje ne mes partive.
 
Per ēfar aresyena kur Stupcat filluan pak me nje humor drejteperdrejti juve zotrrote AGIM ju i ndoqet ata nga shtepija. Ndersa kur bahet humor ne emer te DACIT apo ndonji te LDK ajo asht krejt normale. Jo more zotri edhe humori politik e ka lezetin e vet tek shikuesit. 

Por jo more zotni kjo nuk don koment se edhe nderpremjet e shpeshta ne lajmet kryesore te botes nuk praktikohen, si per shembul "Ne jemi te pamvarur - 100% anti KOSOVE etj etj, masandej na keni pas pru shpirtin tek hunda me papagallin e juaj per tre perqindshin e parapagimit.
 
Tani ka filluar edhe nje skem e re te dieleve OMNIBUSI, nga e keni marre kete emer, tani jua them une se ashte marr nga nji televizion satelitor ITALIAN - LA7 e ku jane keto frekuenca e ndiqne ju EUTELSAT II .11 629 - H rec 6.111. 3/4 e mos ti permendim PRO ET CONTRA e cila vjen gjithashtu nga ITALISHTJA etj, etj. Jo, ju te nderuar te RTK, besoj se shume shpejte duhet qe parlamenti duhet ndermarre diq e te ju fus edhe juve ne rregullat e lojes se keshtu nuk shkon me.
 
E sa per ADEM DEMAQIN ai von e ka kuptuar se sa ashte ora per te. Te njejtin gjest duhet ta bajne edhe tere udheheqesija byrokratike e Agimit, kjo i ban nder kombit dhe vetevehtes dhe familjes se tij qe te kete ma shume kohe qe te rrine me ta, e jo te rrine 25 ore ne RTK siq pat thane ne programin e te madhit E.Petrovcit. Por, kjo kritik i shkon edhe dy televizioneve tjera Kosovare RTV21 dhe KOHAVIZIONIT persa ata u nguten ta fusin keto dy kanale ne Kartela kur duhet kuptuar se mbi 70% te te bashkeatedhetareve jetojne nga te ardhurat sociale e nuk jane ne gjendje ti blejn ato kartela.
 
Andaj kjo ashte edhe nji goditje e ran per ata jashte atdheut, dihet mirefiili se financimi behet nga shume donator ku producentet e afte gjajne metoda si dhe programe te mirefillta per ta financu TV. Shkoni ne EUROPE e merni ju dituri se si behet financimi real. Andaj as ju te te ALBANICA SAT nuk jeni per lavdat, andaj ku asht ni krim qe ju po i beni diaspores, e ku ajo gjithmon ka qen ne anen e popullit, luftes.partive si dhe informimit te mirefillte.
 
Me nderime nga diaspora
M. Miftari

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.