|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
            E marte, 27 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri shpall tė pavlefshėm edhe njė vendim tė Kuvendit tė Kosovės

 • Shefi i Zyrės gjermane sqaron deklaratėn e tij rreth statusit final tė Kosovės

 • Mes Kosovės dhe Shqipėrisė paralajmėrohet nėnshkrimi edhe i dy marrėveshjeve nė fushėn e ekonomisė

 • Busek ndodhet pėr njė vizitė dyditore nė Kosovė

 • Karitasi dhe donatorėt ndihmojnė 32 familje skamnore tė Llapit

 • Kan Ros thotė se Holkeri nuk do tė bėjė vlersimin e standardeve pėr Kosovėn nė seancės e KS

 • Marrėdhėniet ekonomike dhe politike ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės janė nė nivelin e duhur, thotė Angjeli

 • Grupi punues pėr sektorin e energjetikės i ka kėrkuar Qeverisė pėr nevojat e KEK-ut 62.7 milionė euro

 • Gjykimi ndaj Shefket Musliut dhe katėr tė tjerėve fillon nė Gjilan mė 4 shkurt

 • Drejtor i Entit tė Statistikės sė Kosovės ėshtė emėruar Hysni Thaēi

 • Nė Istog njė polic ndėrkombėtar ka plagosur me armė zjarri njė tė sėmurė mental

 • Unioni i Studentėve tė UT mbajti njė manifestim pėr zyrtarizimin e kėtij universiteti

 • Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian do tė pėrqėndrohen edhe nė situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė

 • Dy irakianė janė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur afėr qytetit Falluxha

 • Gjashtė veta janė vrarė nė Gjeorgji

 • Nė Kairo vdesin katėr vetė nga shembja e njė ndėrtese

 • Njė ushtar kanadez ėshtė vrarė nė Kabul

 • SHBA rishqyrton informatat e paraluftės

 • Kompleksi i selisė sė koalicionit goditet me raketė

 • Iran: Presidenti nuk pranon dorėheqjen e disa zyrtarėve tė lartė

 
  
Holkeri shpall tė pavlefshėm edhe njė vendim tė Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri, ka shpallur tė pavlefshėm vendimin e Kuvendit tė Kosovės pėr zgjedhjen e Zehra Elezit si anėtare tė Kryesisė sė Kuvendit. Nė njė letėr dėrguar kryeaparlamentarit Nexhat Daci, Holkeri e quan vendimin e Kuvendit si jokushtetues.

"Vendimi i marrė nga Kuvendi lidhur me emėrimin e pėrfaqėsuesve tė komuniteteve nė postin e antarėve tė Kryesisė sipas marrėveshjes pėr rotacion ėshtė jovalid", thuhet nė letrėn e Holkerit drejtuar Dacit.

Ndėrkohė, kjo ēėshtje ėshtė diskutuar edhe nė mbledhjen e sotme tė Kryesisė sė Kuvendit. Kėshilltari politik i kryeparlametarit, Ramush Tahiri tha se Daci ka vendosur qė tė pėrgjigjet mė shkrim letrės sė Holkerit. Gjithashtu ai tha se kjo ēėshtje do tė diskutohet edhe nė mbledhjen e ardhshme tė Kryesisė sė Kuvendit duke mos e pėrjashtuar mundėsinė e pėrsėritjes sė procedurės sė votimit.
 
 
Shefi i Zyrės gjermane sqaron deklaratėn e tij rreth statusit final tė Kosovės
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Shefi i Zyrės gjermane nė Prishtinė, Peter Rondorf, duke u pėrgjigjur nė reagimet rreth deklaratės sė tij se statusi final i Kosovės nuk mund tė pėrcaktohet jashtė vullnetit tė Serbisė, ndėr tė tjera thotė:

"Janė tė befasueshme shqetėsimet rreth deklaratės sime se Serbia dhe Mali i Zi do tė marrin pjesė gjatė zgjidhjes sė ēėshtjes sė statusit tė Kosovės. Askush nuk mund tė besojė se do tė ishte njė zgjidhje e statusit tė Kosovės qė nuk i merr parasysh interesat e fqinjėve, gjithashtu edhe tė Serbisė dhe Malit tė Zi, mund tė ketė qėndrueshmėri.
 
Njė zgjidhje e tillė do tė bartte nė vete embrionin e njė pėrēarje tė re. Natyrisht se duhet tė merren parasysh dėshirat e popullit tė Kosovės.
 
Sa mė shumė qė janė pėrmbushur standardet aq mė shpejt do tė arrihet kompromisi", thotė Rondorf dhe thekson se bashkimi i Gjermanisė ėshtė njė shembull i mirė pėr kėtė. Gjermania ka marrė parasysh interesat e Bashkimit Sovjetik, ashtu qė Moska sė fundi nuk mundi ta refuzonte vullnetin e popullit gjerman.

Pėrfundimisht ēdo zgjidhje pėrfundimtare e statusit pėr Kosovėn duhet tė ketė pėlqimin e tė gjithė anėtarėve tė Grupit tė Kontaktit dhe tė gjithė anėtarėve tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigzrimit tė OKB-sė, thotė ai.
 
Ēdo politikan nė Kosovė e di dhe se do tė duhej ta dinte se kjo ka edhe si pasojė faktin se mendimi i Beogradit do tė ketė ndikim nėse jodirekt atėherė indirekt dhe nuk do tė duhej mbyllur sytė para realitetit, ka thėnė shefi i Zyrės gjermane Peter Rondorf.
 
 
Mes Kosovės dhe Shqipėrisė paralajmėrohet nėnshkrimi edhe i dy marrėveshjeve nė fushėn e ekonomisė
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Ministri shqiptar i Ekonomisė Anastas Angjeli ka biseduar sot me zyrtarin e lartė tė Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Andrej Vitkovski. Bashkėbiseduesit ranė dakord pėr vazhdimin e bashkėpunimit mes Kosovės dhe Shqipėrisė.
 
Ata gjithashtu janė pajtuar pėr formimin e njė komisioni pėr mbikqyrjen e implementimit tė Marrėveshjes sė tregtisė sė lirė. Ndėrkaq, Vitkovski paralajmėroi nėnshkrimin e dy marrėveshjeve tė tjera nė fushėn e ekonomisė - pėr mbrojtjen e investimeve dhe pėr eliminimin e taksave tė dyfishta.

Ministri Angjeli sot i dha fund vizitės sė tij nė Kosovė.
 
 
Busek ndodhet pėr njė vizitė dyditore nė Kosovė
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit Erhard Busek sot e nesėr do tė qėndrojė nė Prishtinė. Busek do tė takohet me kryeadministratorin Hari Holkeri, me kryeministrin Bajram Rexhepi dhe me koordinatorin e Kosovės me Paktin e Stabilitetit Besim Beqaj.
 
 
Karitasi dhe donatorėt ndihmojnė 32 familje skamnore tė Llapit
 
Podujevė, 27 janar 2004 - Kordinatori i "Caritasit" Zejnun Bunjaku tha se kjo organizatė e Prishtinės pėrmes donatorėve nesėr do tė ndihmojė me gjėra ushqimore 32 familje llapjane me gjendje tė rėndė sociale.
 
Familjet e pėrzgjedhura nė bazė tė kriterit social janė ndihmuar kryesisht me gjėra ushqimore dhe mjete higjienike nė mbi 20 fshatra tė komunės sė Podujevės, thotė ai. Kjo ndihmė ėshtė rezultat i donacioneve tė ndėrmarrjeve tregtare: "Melicom", "Vėllezėrit Musliu", autoservisit "Shkėlzeni" nga Sallabaja dhe afaristėve Tefik Mustafa e Shefki Hyseni nga Penuha.

Karitasi i Prishtinės pėrkujdeset pėr shumė familje skamnore llapjane qė nga viti 1999 dhe deri mė tash ka ndihmuar 8248 familje me gjendje jo tė mirė sociale, kurse prioritet u ėshtė dhėnė familjeve qė rrisin jetimė.
 
 
Kan Ros thotė se Holkeri nuk do tė bėjė vlersimin e standardeve pėr Kosovėn nė seancės e KS
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Zyrtari i lartė i UNMIK-ut nė Prishtinė, Kan Ros ka deklaruar se mė 6 shkurt, kur mbahet sesioni i Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri nuk do ta bėjė vlerėsimin e standardeve pėr Kosovėn, siē ishte paralajmėruar mė herėt.
 
Ėshtė thėnė se kjo gjė do tė bėhet nė mbledhjen e ardhshme tė KS pas tre muajsh. Sipas z. Kan Ros, koordinator pėr strategjit nė Zyrėn e shefit tė UNMIK-ut, nė raportin e Hari Holkerit para KS qė do ta mbajė mė 6 shkurt do tė pėrfshihet njė pėrmbledhje e pėrgjithshme e zhvillimeve nė Kosovė, duke i pėrmendur edhe standardet, por pa u pėrcaktuar njė raport i detajizuar, siē e parasheh dokumenti standardet pėr Kosovėn.
 
 
Marrėdhėniet ekonomike dhe politike ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės janė nė nivelin e duhur, thotė Angjeli
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Ministri i Ekonomisė sė Shqipėrisė Anastas Angjeli, i cili ndodhet pėr njė vizitė dyditėshe nė Kosovė, thotė se marrėdhėniet ekonomike dhe politike ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės, janė nė nivelin e duhur. Ndėrkaq, nėnshkrimin e Marrėveshjes sė tregtisė sė lirė vitin e shkuar ndėrmjet tė dy vendeve e vlerėsoi tė njė rėndėsie tė veēantė.

Kėtė deklaratė ministri Angjeli e bėri pas takimit me kryeministrin e Kosovės, Bajram Rexhepi. Ai theksoi se Marrėveshja e tregtisė sė lirė me Kosovėn ėshtė prioritet i Qeverisė sė Shqipėrisė dhe sipas tij nuk do tė ketė ndryshime nė kėtė marrėveshje, por vetėm zgjerim, pasurim dhe zbatim tė saj.

Ndėrkaq, kryeministri Bajram Rexhepi ka thėnė pas takimit se rezultatet e deritashme tė zbatimit tė kėsaj marrėveshjeje janė inkurajuese dhe bashkėpunimi ekonomik me Shqipėrinė do tė thellohet edhe mė shumė nė tė ardhmen.

Angjeli ka biseduar edhe me ministrin e Tregtisė dhe Industrisė Ali Jakupi.
 
 
Grupi punues pėr sektorin e energjetikės i ka kėrkuar Qeverisė pėr nevojat e KEK-ut 62.7 milionė euro
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Grupi punues pėr sektorin e energjetikės, i formuar kohė mė parė me iniciativėn e Qeverisė sė Kosovės, pas analizės sė nevojave tė KEK-ut dhe projekteve tė planifikuara pėr tejkalimin e situatės, i ka rekomanduar Qeverisė shumėn prej 62.7 milionė euro si shumė reale pėr mbulimin e shpenzimeve.
 
Kjo shumė do tė mbulonte shpenzimet operative pėr gjashtė muaj, projektet pė investime kapitale sipas prioriteteve pėr vitin 2004, duke pėrfshirė kėtu edhe situatėn nė fshatrat nė afėrsi tė minierave, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė lėshuar nga Qeveria e Kosovės.
 
 
Gjykimi ndaj Shefket Musliut dhe katėr tė tjerėve fillon nė Gjilan mė 4 shkurt
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Pas dhjetė muajsh mbajtje nė paraburgim, Shefket Musliut, ish-komandant i Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė e Bujanoc dhe katėr ish-luftėtarėve tė tjerė, i ėshtė caktuar gjykimi, ka bėrė tė ditur avokati Masar Morina.
 
Trupin gjykues ndaj kėtij grupi do ta udhėheqė njė gjyqtar ndėrkombėtar, ndėrkaq gjykimi do tė mbahet nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan dhe do tė fillojė me 4 shkurt.
 
 
Drejtor i Entit tė Statistikės sė Kosovės ėshtė emėruar Hysni Thaēi
 
Prishtinė, 27 janar 2004 - Drejtor i Entit tė Statistikės sė Kosovės ėshtė emėruar Hysni Thaēi, ekonomist, i cili ėshtė dėshmuar i suksesshėm nė shumė institucione tė tjera, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė Entit tė Statistikės sė Kosovės.
 
 
Nė Istog njė polic ndėrkombėtar ka plagosur me armė zjarri njė tė sėmurė mental
 
Istok, 27 janar 2004 - Nė Istog njė polic ndėrkombėtar ka plagosur me armė zjarri Mustafė Ēapkunajn (1950). Njoftohet se Mustafa ėshtė i sėmurė mental dhe kishte sulmuar me gurė policin ndėrkombėtar.
 
Ndėrkaq, ky i fundit nė vetėmbrojtje e kishte qėlluar atė me revole. Po ashtu bėhet e ditur se i plagosuri ėshtė dėrguar nė Qendrėn emergjente nė Pejė ku i ėshtė nėnshtruar njė ndėrhyrjeje kirurgjike dhe jeta e tij nuk ėshtė nė rrezik.
 
 
Unioni i Studentėve tė UT mbajti njė manifestim pėr zyrtarizimin e kėtij universiteti
 
Tetovė, 27 janar 2004 - Unioni i Studentėve tė Universitetit tė Tetovės ka tbuar dje disa mijėra shqiptarė nė sheshin e qytetit tė Tetovės pėr tė festuar sė bashku zyrtarizimin nga shteti tė pesė fakulteteve tė kėtij unviersiteti.
 
Studentėt lexuan telegram-urimet e universiteteve tė Tiranės, Prishtinės, Shkodrės, Elbasanit, ku tė gjithė i uronin Universitetit tė Tetovės suksese dhe studentėve mirėqenie.

Nė mesin e atyre qė i pėrgėzonin studentėt dhe drejtuesit e Universitetit tė Tetovės ishte edhe kryetari i Partisė Bashkimi Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti.

Drejtuesit e Universitetit tė Tetovės bėjnė tė ditur se rreth 400 studentė tė diplomuar, rreth 13 mijė janė regjistruar deri mė sot, ndėrkohė qė i ndjekin studimet nė mėnyrė aktive 500 studentė, prej tyre 10 pėr qind janė nga Kosova, Shqipėria, Lugina e Preshevės dhe Mali i Zi.
 
 
Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian do tė pėrqėndrohen edhe nė situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė
 
Bruksel, 27 janar 2004 - Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian nė takimin e filluar nė Bruksel diskutuan pėr gjendjen nė Balllkanin Perėndimor. Bėhet e dituar se ata do tė pėrqėndrohen edhe nė situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė.
 
Pritet qė ata tė pėrsėrisin mundėsinė e arritjes sė standardeve tė cilat janė tė domosdoshme pėr vlerėsimin pozitiv tė rrethanave nė Kosovė pėr vitin 2005 tė cilat mė vonė mund tė krijojnė kushte pėr fillimin e debatit rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Maqedonia do tė jetė gjithashtu temė e diskutimeve, sidomos do tė diskutohet rreth paralajmėrimeve tė kėtij shteti qė tė aplikojė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian, iniciativė kjo e cila aktualisht nuk ka pėrkrahje tė madhe nė radhėt e BE-sė, ngase konsiderohet si kėrkesė tejet e hershme.
 
 
Dy irakianė janė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur afėr qytetit Falluxha
 
Falluxha, 27 janar 2004 - Dy irakianė janė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur nga sulmuesit nė njė pikė kontrolli afėr qytetit Falluxha.

Stacioni televiziv arab Al Xhazira njofton se dy policėt e plagosur ndodhen nė gjendje kritike nė spitalin e Falluxhės.
 
 
Gjashtė veta janė vrarė nė Gjeorgji
 
Tbilisi, 27 janar 2004 - Gjashtė veta janė vrarė nga sulmues tė armatosur, tė cilėt kishin sulmuar njė fshat nė Gjeorgji, afėr kufirit me rajonin e Abhazisė, ka bėrė tė ditur pėrfaqėsuesi i policisė.

Sulmi ėshtė incidenti i parė serioz qė nga marrja e detyrės sė presidentit tė ri tė Gjeorgjisė Mihail Sakashvili.
 
 
Nė Kairo vdesin katėr vetė nga shembja e njė ndėrtese
 
Kairo, 27 janar 2004 - Katėr veta kanė vdekur nga shembja e njė ndėrtese 12 katėshe tė hėnėn nė mbrėmje nė njė paralagje tė Kairos, pasi qė nė katet e poshtme kishte shpėrthyer njė zjarr. Ndėrkaq 11 veta janė zėnė nėn rrėnojat, ka bėrė tė ditur policia.

Me atė rast janė lėnduar mbi 40 veta.

Zjarri ka shpėrthyer nė njė restoran tė ushqimit tė shpejtė nė lokalin pėrdhesė, pėr ē'arsye shumė banorė tė kateve tė sipėrme braktisėn ndėrtesėn.
 
 
Njė ushtar kanadez ėshtė vrarė nė Kabul
 
Kabul, 27 janar 2004 - Njė ushtar kanadez ėshtė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur sot nė mėngjes nė Kabul nė njė sulm vetėvrasės. Tre ushtarėt ndodheshin nė patrullim nė njė lagje tė kryeqytetit, kur u ishte afruar njė burrė me eksploziv tė lidhur rreth brezit, tė cilin e aktivizon, njofton Frans Press.
 
 
SHBA rishqyrton informatat e paraluftės
 
Uashington, 27 janar 2004 - Shtetet e Bashkuara do tė rishqyrtojnė informatat e shėrbimeve tė zbulimit rreth armėve tė Sadam Huseinit, qė u pėrdorėn pėr tė justifikuar pushtimin e Irakut.

Shtėpia e Bardhė tha se do tė krahasojė informatat e para luftės, me ato tė Grupit Vėzhgues tė Irakut, i cili po kėrkon dėshmi tė armėve kimike a biologjike.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Skot Mekllellen tha se tashmė ka nisur rishikimi i disa informatave tė paraluftės.

Por ai shtoi se qeveria amerikane qėndron ende pas vendimit tė vet pėr tė rrėzuar ish-udhėheqėsin irakian, Sadam Husein.
 
 
Kompleksi i selisė sė koalicionit goditet me raketė
 
Bagdad, 27 janar 2004 - Forcat amerikane nė Irak thonė se njė raketė ra tė hėnėn vonė brenda kompleksit tė selisė sė koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara, por nuk shkaktoi viktima dhe as dėme.
 
Sulmi u krye disa orė pas shpėrthimit tė njė bombe nė anė tė rrugės qė shkaktoi vdekjen e njė irakiani, i cili po ulej nga njė autobus nė qytetin Ramadi, nė perėndim tė Bagdadit. Incidenti ndodhi brenda zonės sė njohur si Trekėndshi Suni, ku sulme tė veēanta guerile kanė lėnė tė vrarė tė paktėn 6 policė irakianė qė nga e diela.
 
 
Iran: Presidenti nuk pranon dorėheqjen e disa zyrtarėve tė lartė
 
Teheran, 27 janar 2004 - Agjencia iraniane e lajmeve bėn tė ditur se presidenti reformist i Iranit, Muhamed Khatami, nuk ka pranuar dorėheqjen e disa zyrtarėve tė lartė, tė zhgėnjyer nga skualifikimi i mijėra kandidatėve reformistė pėr nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė muajit tjetėr.

Khatami iu pėrgjigj njė letre tė dėrguar nga zyrtarėt dhe u kėrkoi atyre qė tė qendronin nė detyrė.

Nė njoftim thuhet se presidenti u zotua se do tė ngulė kėmbė nė nevojėn pėr zhvillimin e zgjedhjeve tė lira dhe tė drejta.
 
Sipas agjencisė iraniane tė lajmeve, presidenti Khatami ėshtė ankuar edhe se stacionet radiotelevizive shtetėrore po i censurojnė deklaratat e tij, nė tė cilat bėhet thirrje pėr rishqyrtimin e vendimit pėr skualifikimin e kandidatėve.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                   Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.