|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Karitasi i Prishtinės dhe donatorėt ndihmojnė 32 familje skamnore llapjane

 
 

 

Podujevė, 27 janar 2004 (TN) – Kordinatori i “Caritas”-it nė Lluzhan Zejnun Bunjaku njoftoi sot se kjo organizatė e Prishtinės pėrmes donatorėve nesėr do tė ndihmojė me gjėra ushqimore 32 familje llapjane me gjendje tė rėndė sociale.

“Familjet e pėrzgjedhura nė bazė tė kriterit social janė ndihmuar kryesisht me gjėra ushqimore dhe mjete higjienike nė mbi 20 fshatra tė komunės sonė”, tha z. Bunjaku. Ai njoftoi se kjo ndihmė ėshtė rezultat i donacioneve tė Ndėrmarrjeve tregtare: “Melicom”, “Vėllezėrit Musliu”, autoservisit “Shlėzeni” nga Sallabaja dhe afarsitėve Tefik Mustafa e Shefki Hyseni nga Penuha. Shpėrdarja e kėtyre ndihmave do tė bėhet tė enjten, nė deponė e kėsaj organizate nė Lluzhan njoftoi kordinatori i Karitasit Zejnun Bunjaku.

Karitasi i Prishtinės pėrkujdeset pėr shumė familje skamnore llapjane qė nga viti 1999 kur ėshtė hapur nėndega nė Lluzhan. Sipas Zejnun Bunjakut Karitasi i Prishtinės deri mė tash ka ndihmuar 8248 familje me gjendje jo tė mirė sociale, kurse prioritet u ėshtė dhėnė familjeve qė rrisin jetimė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.