|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Koment

 
 

  PD midis orekseve dhe vlerave

 
 

 
27 janar 2004 / TN
 
Nga Bujar SKENDAJ
 
Vizionet mė tė fundit tė liderit demokrat Sali Berisha mbi opozitarizmin, nė tė vėrtetė, kanė 3-4 vjet qė pėrpunohen duke ndjekur njė kurbė graduale. Nga “Fillimi i ri” i vitit 2001 deri te thithja “e vlerave opozitare nga shoqėria civile, nga bota universitare, e medias etj.” ėshtė njė proces i gjatė e i ndėrlikuar politiko- filozofik. Ka nė tė, gjithashtu, edhe dėshmi praktike tė kėtyre kėrkimeve teorike:
 
Fitorja e tre profesorėve pėr kryetar bashkie nė Korēė, Elbasan dhe Shkodėr ka treguar se lėvizja e PD-sė drejt kėtyre vlerave opozitare qytetare ishte njė gjetje e posaēme dhe filozofi lėvizėse. Si e tillė ajo do tė sillte pėshtjellim tė raporteve tė vjetra dhe krijim tė raporteve tė reja mė tė efektshme, me mė shumė vlera pėr demokracinė nė Shqipėri. Ishte e pritshme qė fitorja e profesorėve tė sillte njė turbullim nė partitė e vogla opozitare. Reagimi i tyre ka qenė nervoz e nė disa raste edhe me pretendime hipotetike sfiduese. Kurse ngutja e disa liderėve tė kėtyre partive pėr njė marrėveshje tė shpejtė me PD-nė, krahas shqetėsimeve tė drejta ka qenė edhe njė formė presioni dhe mosdurimi pėr tė siguruar privilegjin e karrikes sė deputetit, apo tė ministrit pas ardhjes nė pushtet tė PD-sė.
 
Kėto parti tė vogla e panė si kėrcėnim tė vetvetes afrimin te PD tė opozitarizmit intelektual qytetar tė sipėr pėrmendur. Afrimi i diēkaje tė re me vlera tė konfirmuara, nėnkupton spostimin e diēkaje ekzistuese me vlera tė dyshimta intelektuale. Ato ndoshta ndjenė boshėsinė, qoftė edhe e supozuar, dyshuan nė vlerat brenda vetes. Pra, reagimi i tyre nuk ishte thjesht xhelozi, por, le ta themi hapur, kėrcėnim i mbijetesės nė politikė nėn ombrellėn e PD-sė. Njė forcė tjetėr kishte afirmuar vetveten, ndėrkohė, si aleate serioze e PD-sė. Lidershipi i PD-sė e kishte vėnė nė provė kėtė forcė dhe kjo e kishte pėrballuar provėn me sukses si njė forcė intelektuale me mė shumė vlera qytetare, demokratike, morale, profesionale. Partitė e vogla opozitare, nga ana tjetėr,  ishte e natyrshme tė reagonin, nė kėrkim tė vetvetes, ose, nė tė kundėrt, nė sfumim tė ngjyrimeve opozitare.  
 
Ky zhvillimi ri nė gjirin e opozitės, pėrbėn njė front tė ri tė debatit politik, krahas luftės politike me partinė nė pushtet dhe prapėsitė e saj tė pandėrprera nė tė gjitha fushat e jetės dhe tė antijetės. Sidoqoftė, debati brenda opozitės ėshtė njė debat frymėzues, seleksionues e me vlera perspektive dhe nuk e pengon debatin e madh parimor me pozitėn e degraduar nga lidhjet e saj me krimin dhe mafian. Pėrkundrazi, tė dy kėto debate ndihmojnė njėri tjetrin dhe e pasurojnė luftėn politike tė PD-sė drejt marrjes alternative tė pushtetit nė zgjedhjet e ardhshme. Mirėpo, nėse nė debatin me pushtetmbajtėsit, PD ka qenė dhe ėshtė e drejtėpėrdrejtė, e pakompromis me tė keqen uzurpuese, nė atė qė mund tė quhet “debat me tė vetėt”, problemet janė disi mė tė komplikuara. Por, mė mirė, le t’i hapim kartrat e tė flasim konkretisht:
 
Sė pari: Ēfarė fitoi PD duke i dhuruar secilės aleate tė saj politike nga 3 apo 4 vende nė parlament? Nė thelb: Fitoi apo humbi? E vėrteta, sipas mendimit tim, ėshtė se PD doli, pothuajse tėrėsisht, e humbur. Nė tė dy planet: Edhe si vlerė politike intelektuale, edhe si forcė e unifikuar opozitare.
 
Me pėrjashtim psh. tė Robert Ēekut e ndonjė tjetri, askush nga deputetėt dhuratėmarrės, nuk pėrbėnte vlerė tė posaēme qė do ta pasuronte mendimin dhe qėndrimin politik tė PD-sė nė parlament. Sepse, nė debatin politik parlamentar nuk mund tė quhet vlerė fjalėshumi, sikundėr edhe memecllėku, por pikėrisht fjalėsakti, profesionisti qė analizon e pėrgjithėson, qė kritikon e denoncon sipas shembullit tė kundėrt, sipas vizionit tė tij pozitiv.
 
Ndriēimi i njė problemi nga disa plane, nė raport me veēoritė intelektuale e profesionale tė secilit deputet ishte pritur tė ndodhte nga ēdo deputet opozitar. Pra nga fusha e tij specifike dhe jo nė pėrgjithėsi. Pastaj, nuk mund tė sjellėsh vlera opozitare nė parlament, nėse nuk i ke ato vlera brenda vetes. Ndėrmjet atyre qė u  ofruan nga opozitarėt e vegjėl, figurat e vėrteta ishin tepėr tė rralla. Anonimėt, ose e shumta, vlerat mesatare, tė dyshimta depėrtuan dhe zunė vend nė parlament.
 
Dhe, megjithatė, veprimi i PD-sė, nė momentin e caktuar, nė thelb kishte qenė i drejtė, edhe pse i ekzagjeruar. Koha dhe aktiviteti praktik i dhuratėmarrėsve e zbuloi idenė e mirė nė anėn e errėt tė saj dhe dėshmoi se zgjedhja nuk funksionoi. Sugjerimi ishte i nėnkuptuar: Duhej kėrkuar diku tjetėr dhe sipas tė tjera parametrash. Elita universitare, e kulturės dhe medias ishte aty dhe priste vetėm njė shenjė. Sapo iu dha shansi mė 12 tetor, ajo dėshmoi kurajo, inteligjencė, moral. Fitorja ishte njė konfirmim i idesė dhe thirrje pėr bashkėpunim nė tė ardhmen. 
 
Sė dyti: Kur PD dhuroi mandate deputeti te PR e zotit Mediu, PLL e zotit Spahia, PBK e Roqit dhe Partia Liberale e zotit Laēo, ajo me siguri i llogariti ato mandate si pjesė tė trupit tė vet opozitar, megjithė individualitetin e secilit. Por ē’ndodhi? Mjaftoi  njė moment kritik pėr kryeministrin e vjetėruar tashmė dhe “skifterėt” dhuratėmarrės ēanė ferrėn ose u fshehėn pas ferrės! Nuk u kompromentuan vetėm ata si individė, por po aq keq u ēvlerėsuan edhe partitė e tyre. Opozitarizmi i vėrtetė ka nevojė pėr vlera intelektuale e demokratike, por edhe pėr vlera morale. Madje sot, kur nė kampin pozit,r amoraliteti politik ėshtė bėrė mėnyrė jetese nė politikė dhe nė vetė jetėn e pėrditshme, vlerat morale tė opozitės marrin theks tė veēantė.
 
Kjo ėshtė kohė aleancash. Testimi i vlerave dhe parazitėve ėshtė konfirmuar. Njė rrokje tėrėsore e vlerave nga elita dhe, po ashtu, nga partitė e vogla do tė ishte zgjidhjamė efikase. Veēse duhet frenuar oreksi i skajshėm i partiakėve dhe verifikimi i sakte e elitės. Koha e kaluar ka dhėnė dėshmi tė tė gjitha pamjeve. Edhe sukses tė elitės universitare, por edhe oreks tė papėrmbajtur tė partive tė vogla. Sikundėr edhe zgjedhje joefikase nga opozitarizmi i shoqėrisė civile (rasti i kandidatit tė Vlorės), por edhe vlera tė posaēme nga patitė e vogla (rasti Ēeku).
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.