|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Patriotėt para kamerave

 
 

 
26 janar 2004 / TN
 
Nga, Skėnder LIMANI
 
 
Natyra...!
 
Tė menduarit (idea), rrethina, ambienti, pėrvoja, nevoja dhe informimi: kėto janė disa aftėsi kyqe akumulative tė qenies sė njeriut nga i cili ai akumulon ose gjeneron ose nga e cila burojnė, si: mėnyra se si ai i ndėrton gjėrat rreth vetes e mė gjerė, mėnyrėn se si mendon (krijon idenė) pėr ndėrtimin e atyre gjėrave tė nevojshme pėr kalimin e fazave tė ndryshme tė jetės, se si informohet, dhe e tėrė kjo drejton tek njė fitim i njė pėrvoje nė baza tė sė cilės Njeriu do tė ndėrtonte edhe mėnyrėn pėr zgjedhje e zgjidhje tė asaj se cka ėshtė mirė e cka ėshtė keq; pastaj, si vazhdimėsi e kėtij rrjeti tė natyrshėm ndėrtimi vijnė pėrgjegjėsia ndaj vetės dhe tė tjerėve, njohja dhe pranimi i gabimit duke i lėnė tė tjerėt tė jetojnė, njohja e aftėsisė nė bazė tė asaj se asnjė Njeri nuk mund tė Krijoj i Vetėm (e kėtu krijimi mund tė jetė pozitiv ose edhe negativ), dhe krejt nė fund nevoja pėr bashkėpunim - bashkėpunimi.
 
 
Kosova!
 
Nekibe Kelmedi nė njė emision televiziv patė thėnė: “ne, shqiptartėt, jemi tė gjykuar qė cdo herė, cdo gjė, t’ia fillojmė nga e para”!
 
Kėtu ėshtė edhe esenca e “problemit” nė Kosovė. Si tė dish se ajo qė ėshtė ndėrtuar tek ne, nė Kosovė, ėshtė mirė ose keq? Si tė dish se ajo qė po ndėrtohet nė Kosovė – shoqėria, politika, arsimimi, infrastruktura, mediat, ekonomia, shėndetėisa etj - ėshtė mirė ose keq? Kush vendosė pėr kėtė, kush e bėn vlerėsimin dhe nė fund, kush do tė jap pėrgjegjėsi, pa marr parasyshė ndikimin e tij negativ ose pozitiv? 
 
 
Every miss-educated child is a lost child,
ose, Ēdo fėmijė i arsimuar gabimisht ėshtė fėmijė i humbur!
 
Kjo thėnie e huazuar nga njėri ndėr kryetarėt amerikan, Xhefri Kenedi, mė sė miri shpejgon dhe tregon burimin e sė mirės dhe sė keqės.
 
 
Historia …
 
Shikuar nėpėr historinė e popullit tonė-shqiptar vazhdimisht do tė hetosh se “armiku” gjithmonė ia ka arritur qėllimit tė vet atėher kur ka arritur qė neve-Shqiptarėve tė na imponoj arsimimin tjetėrfare ose kur ka arritur tė pengoj arsimimin nė shqip – jo vetėm nė aspekt gjuhėsor. E, kjo mundėsi e tyre ka pas sukses deri mė 13 Qershor, 1999!
 
 
Epoka e Re
 
Kjo datė simbolizon njė nismė tė re, me shpresė ashtu si duhet, pėr Kosovėn dhe shqiptarinė anė e mbanė bote; njė mundėsi pėr njė zhvillim tė natyrshėm dhe tė frytshėm. Mundėsia pėr vet-organizimin pa dirigjim tė arsimimit, ekonomisė, politikės, mediave shqip dhe nė shqip nė Kosovė ėshtė tregues i qartė, sic kishin thėnė politikanėt e frytshėm, se “topi ėshtė tek ne” dhe se krejt cka duhet bėrė ėshtė tė luash dhe tė pasosh (bashkėpunosh) drejt rezultatit pozitiv!
 
 
Loja...
 
Kėtu vjen poenta kryesore: a dijmė ne tė luajmė? Gjykuar sipas dukurive shoqėrore qė kanė kapluar Kosovėn pėrgjigja ėshtė: ”Jo, ne nuk dijmė tė luajmė; ne bile as qė dijmė se cka ėshtė loja, pse ekziston loja; por edhe pėrkufizimin se cka quajmė lojė, pse lojė e jo dicka tjetėr? Ne as qė jemi tė gatshėm pėr t’u futur nė lojė!
 
Kjo mund tė tingėlloj edhe si deklaratė ose pėrfundim i ashpėr ose i rrept ose edhe tendencioz, por kjo shndėrrohet lehtė nė tė parėndėsishme ose irelevante nė momentin kur tė ballafaqohet realiteti i tanishėm dhe ai qė po e pret Kosovėn.
 
Mbetja nė buxhetin e Kosovės e mbi 300 milion Europe ėshtė tregues i qartė se kėtu mungon aftėsia-arsmimi-pėrvoja-mosbashkėpunimi- dhe interesi pėr njė organizim tė mirėfillt dhe tė gjithanshėm shoqėror, bile kėsaj as qė i jepet rast me arsyetime e deklarata sterile qė nuk kanė mbėshtetje askund pėrveq se para kamerave.
 
Mungesa (ende) e njė menagjimi tė arsimimit tė pėrshtatshėm nė Kosovė, mungesa e pėrshtatshme e njė menagjimi ekonomik, politik, ushtarak dhe shoqėror nė Kosovė kanė shtyrė sot po kėtė vend nė njė mizerie pėr “klasėn mesatare dhe tė ulėt”, sic do tė shpreheshin disa sisteme politike, tė shoqėrisė e cila jeton nė Kosovė. Ndėrsa klasėn “e lartė” e kanė “shtyrė” nė korrupsion tė tė tėra llojeve tė mundshme.
 
Cilėsimi i situatės sė tillė se kjo po bėhet pėr shkak tė mospatjes sė kompetencave ose pėrgjegjėsive, ose pėr shkak tė ndėrhyrjes sė Beogradit nė Kosovė, ose pėr shkak tė homogjenizmit tė UNMIK-ut ose Rezolutės 1244 tė OKB-sė janė aq sterile sa qė nuk vlen as tė pėrmenden.
 
 
Pėrfundimi...
 
Nė tėrė kėtė mizerie, ka individ qė thonė se me njė vullnet tė mirė kryhen tė gjitha mirė, ose se pėr cdo gjė ekziston koha e vet-cdo gjė kryhet me kohė...! 
E ne, shoqėria e sė sotmes ose “klasa e ultė dhe e mesme”? Ne qė nuk kemi mundėsi pėr t’u korruptuar e qė paratė, banesat, veturat, pozitat e punės dhe dijen t’ia pėrcjellim fėmijeve tanė, cka tė bėjmė ne? Tė luftojmė pėr t’u bėrė “klasa e lartė”?
 
Protesta e studentėve tė Unversitetit tė Prishtinės me njėrėn nga pankartat ose parullat “Fuckkulty” do tė ishte pėrgjigje mesatare pėr kėtė lloj mendimi dhe pėr vet situatėn e krijuar nė Kosovė, por ironia ėshtė qė as kjo pankartė nuk ofron zgjidhje. Pėrmes kėsaj pankarte vetėm tregohet se ku jemi dhe se kah po shkon Kosova...!
E deri atėher, para kamerave do tė shtiremi si patriotė!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.