|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 26 janar 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Rater: Ekstremistė nga tė dyja anėt e qytetit tė Mitrovicės mund ta rikthejnė dhunėn

 • Pjesėtarėt e KFOR-it nė Prishtinė ka zbuluar njė mjet shpėrthyes

 • Zjarri qė shpėrtheu nė Vushtrri ka shkaktuar vetėm dėme tė mėdha

 • Nė klubin rinor "Vala 2000" nė Shirokė tė Therandės ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm

 • Prizren: Nuk duhet lejuar antiinstitucionalistėt tė krijojnė anarki

 • Monitoruesit e KMDLNJ vlerėsojnė se KK i Gjilanit ka punuar nė frymė tolerante dhe demokratike

 • Qeveria e Tirolit tė Austrisė ndihmon Podujevėn

 • Personat me aftėsi tė kufizuara kėrkojnė njė tretman mė tė mirė nga institucionet e Kosovės

 • Nė Komunėn e Gjakovės po bėhen pėrpjekje pėr ndihmė familjeve nė asistencė sociale

 • Tiranė: Operacion i gjerė policor kundėr trafiqeve

 • Pritet tė shpallet njė listė me emrat e politikanėve maqedons, tė cilėve u ndalohet hyrja nė vendet e BE-sė

 • Sot nė Tiranė fillon konferenca rajonale pėr luftėn kundėr pastrimit tė parave dhe terrorizmit

 • Ministrat e jashtėm tė BE-sė debatojnė sot rreth gjendjes nė Ballkanin Perėndimor

 • Nė Maqedoni fillon greva e punėtorėve tė arsimit tė pakėnaqur me pagat

 • Nėnpresidenti amerikan Ēeni thekson rėndėsinė e nxitjes sė demokracisė nė Lindjen e Mesme

 • SHBA: Tė paktėn 15 veta kanė vdekur nga stuhia e dimrit

 • Stokholm: Si tė parandalohet gjenocidi

 • Japonia dėrgon edhe 600 trupa nė Irak

 • Dy irakianė janė vrarė dhe dy tė tjerė janė lėnduar rėndė

 • Nė xhami vriten dy vetė nė njė qytet gjerman

 • Nė Ēeēeni janė vrarė katėr ushtarė rusė

 • Njė irakian ėshtė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur

 • Kolin Pauell mbėrriti nė Moskė

 • Vdes fėmija nga virusi i shpendėve

 • Kofi Anan do tė dėrgojė njė mision nė Irak

 • Kėshilli Mbikqyrės Islamik i Iranit i ka vėnė veton njė projektligji

 
  
Rater: Ekstremistė nga tė dyja anėt e qytetit tė Mitrovicės mund ta rikthejnė dhunėn
 
Mitrovicė, 26 janar 2004 - Elementėt ekstremistė nga tė dyja anėt e qytetit tė ndarė tė Mitrovicės si dhe armėt e shumta ilegale nė duart e civilėve mund ta kthejnė sėrish dhunėn nė kėtė qytet, tha komandanti i Brigadės shumėkombėshe veri-lindje, gjenerali francez, Bernar Rater, vetėm disa ditė pa i dhėnė fund misionit tė tij nė krye tė kėsaj brigade.

Gjenerali Rater tha se KFOR-i bashkė me forcat e tjera tė sigurisė po punojnė ngushtė pėr tė identfikuar elementėt ekstremistė nė Mitrovicė. "Nėse nė njė moment KFOR-i vlerėson se duhet ndėrhyrė, ne do ta bėjmė kėtė", theksoi ai dhe pėrkujtoi misionin qė ka KFOR-i pėr krijimin e njė mjedisi tė sigurtė nė tėrė Kosovėn.

Rater prej katėr muajsh ka komanduar me kėtė brigadė, ndėrkohė qė atė do ta zėvendėsojė poashtu njė gjeneral francez.
 
 
Pjesėtarėt e KFOR-it nė Prishtinė ka zbuluar njė mjet shpėrthyes
 
Prishtinė, 26 janar 2004 - Nė afėrsi tė ndėrtesės "Sllovenia sport", pjesėtarėt e Batalionit suedez tė KFOR-it dje rreth orės 14.00 kanė zbuluar njė mjet shpėrthyes, i cili brenda njė orė ėshtė bėrė deaktivizimi pa pasoja nė njerėz.
 
Mirėpo, gjatė deaktivizimit ėshtė mėsuar se nė kutinė e gjetur nuk ishte ndonjė material i rrezikshėm shpėrthyes. Gjatė njė ore sa zgjati deaktivizimi i kėsaj kutie u bllokuan rrugėt pėrreth, ndėrkaq trafiku u vėshtirėsua dukshėm.
 
 
Zjarri qė shpėrtheu nė Vushtrri ka shkaktuar vetėm dėme tė mėdha
 
Vushtrri, 26 janar 2004 - Nga njė zjarr qė ka shpėrthyer dje nė njė kompleks tė banesave nė Vushtrri janė shkaktuar dėme tė mėdha materiale, ndėrkaq viktima nė njerėz nuk ka pasur falė intervenimit tė shpejtė tė njė njėsiti tė zjarrėfikės.
 
Zjarri kishte shpėrthyer si pasojė e njė defekti elektrik dhe ka pėrfshirė dy shitore, ku janė shkaktuar dėme tė konsiderueshme materiale dhe njė zyrė e kadastrit tė komunės sė Vushtrrisė ku janė djegur disa dokumente.
 
 
Nė klubin rinor "Vala 2000" nė Shirokė tė Therandės ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm
 
Therandė, 26 janar 2004 - Nė klubin rinor "Vala 2000" nė Shirokė, parlagje e Therandės, ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm qė shkaktuar vetėm dėme materiale, por pa pasoja nė njerėz. Nė kėtė klub nė ēdo fundjavė tubohen pėr t'u argėtuar shumė tė rinj nga shumė mjedise tė Therandės.

Nė stacionin e atjeshėm policor nuk kanė dhėnė ndonjė njoftim pėr kėtė shpėrthim, duke thėnė se rasti ėshtė nėn hetime.
 
 
Prizren: Nuk duhet lejuar antiinstitucionalistėt tė krijojnė anarki
 
Prizren, 26 janar 2004 - Nė sallėn e mbushur pėrplot me tė rinj nė Shtėpinė e Kulturės nė Prizren, nė organizim tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, u mbajt debati me tė rinjtė "2004 viti i LDK-sė - viti juaj". Nderim Gashi, kryetar i degės sė FR tė LDK-sė nė Prizren, tha se pėr njė dekadė e gjysmė tė aktivitetit tė LDK-sė pjesė e saj janė edhe tė rinjtė.
 
Duke e marrė shembull seancėn e fundit tė Kuvendit te Kosovės, Gashi theksoi se nuk do tė lejohet qė antiinstitucionalistėt e djeshėm dhe tė sotėm t'ua prishin ėndrrat tė rinjve. "Ne do tė jemi aktivė nė zhvillimet pozitive nė Kosovė', tha ai.

Nė kėtė takim tė rinjtė i pėrshėndeti edhe Eqrem Kryeziu, kryetar i Kuvendit Komunal nė Prizren, i cili pasi shprehu kėnaqėsinė qė ėshtė nė mesin e tė rinjve, falenderoi zotin qė ėshtė gjallė nė shėnimin e 15-vjetorit tė partisė, sepse siē tha, disa u vranė nė luftė e disa pas luftės. Kjo nuk ėshtė fushatė, shtoi mė tej z.Kryeziu, ky ėshtė njė vit jubilar pėr LDK-nė.
 
"Nėse dikush e merr si fushatė le ta marrė, por ne nuk e kemi ndėrmend tė heshtim. Lidhja Demokratike u farkua nėpėr fazat mė tė rrezikshme qė mund t'i kalojė njė popull", tha Kryeziu dhe shtoi: "Sot, duhet tė pėrqėndrohemi t'i mėnjanojmė dukuritė negative". Duke falenderuar FR pėr aktivitetin e madh, Eqrem Kryeziu theksoi se LDK-ja nuk do tė ishte ajo qė ėshtė pa Forumin e Rinisė.

Ndėrkaq, Lulzim Zeneli, kryetar i FR tė LDK-sė, nė fjalėn e tij theksoi se ky debat ėshtė pjesė e projektit tė punės sė Forumit. Takimi i sotėm ėshtė njė mesazh i qartė pėr dinamikėn e shtuar nė tė gjitha rrafshet. Dega e FR nė Prizren ėshtė model pėr tė gjitha organizimet nė Kosovė, tha ndėr tė tjera Lulzim Zeneli, duke e potencuar tė dhėnėn se rinia ėshtė katalizator i proceseve pozitive.
 
 
Monitoruesit e KMDLNJ vlerėsojnė se KK i Gjilanit ka punuar nė frymė tolerante dhe demokratike
 
Gjilan, 26 janar 2004 - Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut nė Gjilan, nė njė raport tė publikuar pėr punėn e Kuvendit Komunal, komitetet dhe drejtoritė, ka vlerėsuar se ėshtė punuar nė frymė tolerante dhe demokratike, por ka shtuar se shumica e kėshilltarėve kanė qenė pasivė nėpėr mbledhje, gjatė vitit 2003.

Pėrndryshe, Kuvendi Komunal i Gjilanit, sipas monitoruesve tė kėtij Kėshilli, ka pėrmbushur planin vjetor tė punės pėr vitin 2003, duke mbajtur 12 seanca tė rregullta dhe 2 tjera tė jashtėzakonshme.
Vėrejtja e Kėshillit ėshtė se ka munguar njoftimi publik paraprak pėr kohėn dhe vendin e mbajtjes sė seancave, sikundėr qė, thuhet nė kėtė raport, nuk iu janė dėrguar materialet 7 ditė para mbledhjeve as kėshilltarėve komunalė.

Pėrfaqėsuesit e Kėshillit kanė monitoruar nė disa raste edhe procedurat e hapjes sė ofertave pėr tenderė nė zyrėn e prokurimit dhe vlerėsim i tyre ėshtė se nuk ka patur parregullėsi.

Pėrgjithėsisht, mbledhjet e Kuvendit janė pėrshkuar nga njė frymė tolerante dhe demokratike dhe tė gjithė kėshilltarėt komunalė kanė patur mundėsi qė tė marrin fjalėn dhe t`i paraqesin pikėpamjet e tyre pėr temat qė kanė qenė nė rend dite.

Kėshilli e ka vlerėsuar si njė tė arritur tė madhe tė Kuvendit Komunal nė Gjilan transparencėn me publikun, e cila realizohet pėrmes faqes sė internetit.
 
 
Qeveria e Tirolit tė Austrisė ndihmon Podujevėn
 
Podujevė, 26 janar 2004 - Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu ka biseduar me zyrtarin e Qeverisė sė Tirolit Peter, Logar pėr ndihmėn e vazhdueshme qė Tiroli i Austrisė po i jep komunės sė Podujevės, planet pėr ndihmėn e sivjetme nė turizėm, blegtori e bujqėsi dhe fusha tė tjera.
 
"Qėllimi i vizitės ka tė bėjė me ndihmėn qė Tiroli vazhdon tė japė nė bujqėsi dhe blegtori nė rajonin e Orllanit, nė kuadėr tė zhvillimit tė projektit turistik", deklaroi z. Logar.

Qeveria e Tirolit kohėve tė fundit ndihmoi fermerėt nga rajoni i Orllanit, pastaj Shėrbimin e zjarrfikėsve, por edhe komunėn e Podujevės.
 
 
Personat me aftėsi tė kufizuara kėrkojnė njė tretman mė tė mirė nga institucionet e Kosovės
 
Prishtinė, 26 janar 2004 - Personat me aftėsi tė kufizuara nė Kosovė kėrkojnė njė tretman mė tė mirė nga institucionet e Kosovės. Kategoria e kėtyre personave u takojnė moshave tė ndryshme, duke filluar nga nxėnėsit e shkollave fillore e deri tek ata mė tė vjetėr.
 
Personave me aftėsi tė kufizuara u ėshtė cunguar e drejta pėr tė lėvizur dhe ato lėvizje janė tė kufizuara, andaj ata kėrkojnė nga institucionet njė tretman mė tė mirė.
 
 
Nė Komunėn e Gjakovės po bėhen pėrpjekje pėr ndihmė familjeve nė asistencė sociale
 
Gjakovė, 26 janar 2004 - Nė Komunėn e Gjakovės po bėhen pėrpjekje pėr ndihmė familjeve nė asistencė sociale. Pėr kėtė qėllim Kuvendi komunal ka investuar 30 mijė euro. Megjithėkėtė, nė strehimoren kolektive nė dalje tė Gjakovės i quajtur "Fshati i sllovenėve" nė nė kushte tė vėshtira jetojnė 25 familje pa ēati mbi kokė dhe fėmijė jetimė. Ata jetojnė nė kushte tė rėnda dhe nė baraka improvizuese.
 
Ndryshe, komuna e Gjakovės renditet ndėr komunat mė tė shkatėrruara nga lufta. Edhe mėtutje tė parindėrtuara mbeten 950 shtėpi, kurse familje tė shumta kėrkojnė strehim edhe gjatė kėtyre ditėve me borė dhe acar.
 
 
Tiranė: Operacion i gjerė policor kundėr trafiqeve
 
Tiranė, 26 janar 2004 - Policia shqiptare ndėrmori tė dielėn njė operacion nė shkallė tė gjerė kontrolli nė tė gjithė vendin qė nisi qė nė orėt e para tė mėngjesit dhe pėrfshiu tė gjitha rrethet e Shqipėrisė.

Nė tė u angazhuan njė numėr i madh forcash policore, mbi 1800 pėrfshirė edhe ato tė njėsive speciale. Mbi 180 automjete tė Shqipėrisė ushtruan kontrolle nė akset kryesore rrugore, ndėrsa 19 mjete lundruese patrulluan tė gjithė vijėn bregdetare qė nga Veriu nė Shkodėr deri nė Sarandė nė Jug tė vendit.

Si rezultat i kėtij aksioni u bllokuan gjashtė motoskafe, ndėrsa nė pikat kufitare u bė i mundur bllokimi i disa personave qė pėrpiqeshin tė kalonin ilegalisht.

Kėshtu nė portin e Durrėsit, policia arriti tė bllokojė 17 udhėtarė nga Kosova nė momentin qė ata po hipnin nė tragetin e linjės nė drejtim tė Italisė.

Ndėrsa nė Jug tė vendit ui kapėn tre persona qė po pėrpiqeshin tė kalonin ilegalisht kufirin drejt Greqisė.

Gjatė kontrolleve tė ushtruara nė akset rrugorre, policia ka bėrė tė mundur, bllokimin e 32 automjeteve, tė cilat rezultojnė me dokumenta tė falsifikuara.

Nė operacionin e sė dielėn u arrestuan edhe dy persona, tė cilėt prej kohėsh ishin shpallur nė kėrkim nga drejtėsia shqiptare, nėn akuzėn e organizimin dhe favorizimit tė trafikut.
 
 
Pritet tė shpallet njė listė me emrat e politikanėve maqedons, tė cilėve u ndalohet hyrja nė vendet e BE-sė
 
Bruksel, 26 janar 2004 - Bashkimi Evropian pritet tė shpallė sot njė listė me emrat e disa politikanėve nė Maqedoni, tė cilėve u ndalohet udhėtimi dhe hyrja nė vendet e BE-sė.
 
Sipas zėdhėnėses sė Komisionit Evropian, nė kėtė listė pėrfshihen disa emra tė ish-zyrtarėve tė lartė apo politikanėve nė Maqedoni, tė cilėt kohėt e fundit janė shquar pėr qėndrime radikale apo pėr kundėrvėnie tė hapur tė Marrėveshjes sė Ohrit, apo qė bėjnė deklarata politike pėr rrezikun ose nevojėn e ndarjes sė Maqedonisė. Aprovimi i kėsaj liste, e cila thuhet se tashmė ėshtė hartuar nė selinė e BE-sė, pritet tė shpallet sot gjatė takimit tė ministrave tė jashtėm tė BE-sė nė Bruksel.

Zėdhėnėsja e Komisionit Evropian, Ema Udvin thotė se deri mė tash kanė qenė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės qė patėn shpallur listė tė zezė pėr disa nga ish-zyrtarėt maqedonas, apo edhe ish-anėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, tė cilėve u ishte ndaluar udhėtimi pėr nė SHBA.
 
Por lista qė pritet tė aprovohet sot ndryshon disi nga ajo amerikane, pasi atu kihen parasysh edhe ndryshimet e fundit politike qė kanė ngjarė muajt e fundit nė kėtė vend ballkanik. Prandaj ka shumė mundėsi qė disa emra tė janė hequr dhe disa tė jenė shtuar nė pėrputhje edhe me qėndrimet e fundit tė politikanėve nė Shkup.
 
 
Sot nė Tiranė fillon konferenca rajonale pėr luftėn kundėr pastrimit tė parave dhe terrorizmit
 
Tiranė, 26 janar 2004 - Sot nė Tiranė fillon konferenca rajonale dyditore pėr luftėn kundėr pastrimit tė parave tė pista dhe terrorizmit. Nė kėtė konferencė marrin pjesė pėrfaqėsues tė njėsive tė shėrbimeve sekrete financiare nga Bullgaria, Bosnja e Hercegovina, Maqedonia, Kroacia, Serbia dhe Mali i Zi, Rumania si dhe kėshilltarė tė Departamentit tė Shteteve tė Bashkuara, pėrfaqėsues tė Misionit tė asistencės policore tė komunitetit evropian dhe ekspertė nga zyra e OKB-sė kundėr drogės dhe krimit.
 
 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė debatojnė sot rreth gjendjes nė Ballkanin Perėndimor
 
Bruksel, 26 janar 2004 - Ministrat e punėve tė jashtme tė Bashkimit Evropian do tė mbledhen sot nė Bruksel pėr tė diskutuar rreth gjendjes nė Ballkanin Perėndimor. Ata do tė diskutojnė edhe rreth heqjes e ndalimit pėr shitjen e armėve ndaj Kinės, tė cilat ishin vendosur pas ngjarjeve tė Tijen Amenit mė 1989.
 
 
Nė Maqedoni fillon greva e punėtorėve tė arsimit tė pakėnaqur me pagat
 
Shkup, 26 janar 2004 - Sot nė Maqedoni fillon vala e re e grevės tė punėtorėve tė arsimit e mbėshtetur nga sindikatat e pavarura tė arsimit, shkencės dhe kulturės. Mbi 35 mijė punėtorė tė kėtij sektori kanė kėrkuar nga Qeveria e Maqedonisė qė tė pėrmirėsohet pozita e arsimtarėve, tė cilėt janė tė pakėnaqur me lartėsinė e pagave.
 
 
Nėnpresidenti amerikan Ēeni thekson rėndėsinė e nxitjes sė demokracisė nė Lindjen e Mesme
 
Romė, 26 janar 2004 - Nėnpresidenti amerikan Dik Ēeni mbrojti luftėn e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Irak dhe theksoi rėndėsinė e nxitjes sė demokracisė nė Lindjen e Mesme. Duke folur para udhėheqėsve politikė dhe atyre tė biznesit nė Romė, Ēeni falenderoi Italinė pėr mbėshtetjen e saj nė luftėn nė Irak dhe nė atė kundėr terrorizmit.
 
Ai tha se njerėzit e qytetėruar kudo qofshin duhet tė bėjnė gjithēka pėr tė mposhtur terrorizmin dhe pėr tė ndalur pėrhapjen e armėve tė shkatėrrimit nė masė. Zoti Ēeni tha gjithashtu se nxitja e demokracisė nė Lindjen e Mesme ėshtė kyēi pėr tė fituar luftėn kundėr terrorizmit nė njė plan mė tė gjerė.
 
 
SHBA: Tė paktėn 15 veta kanė vdekur nga stuhia e dimrit
 
Karolina Jugore, 26 janar 2004 - Tė paktėn 15 veta kanė vdekur nga pėrplasjet e makinave, si pasojė e rrugėve tė ngrira. Ndėrkaq me dhjetra fluturime janė anuluar ose janė mbyllur nga Misuri e deri nė Karolinėn Jugore.

Stuhia e dimrit ka pėrfshirė bregun lindor tė Amerikės, duke pamundėsuar qarkullimin nė trafik, njofton rrjeti televiziv CNN.
 
 
Stokholm: Si tė parandalohet gjenocidi
 
Stokholm, 26 janar 2004 - Nė hapje tė Konferencės ndėrkombėtare nė Stokhlom pėr parandalimin e gjenecidit, sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofin Anan tha se nuk ekzistojnė probleme mė tė rėndėsishme as obligime pėr Kombet e Bashkuara nga pengimi i gjenocidit. "Ngjarjet e vitit 1999 nė Jugosllavi dhe nė Ruandė posaēėrisht, janė tė pandershme.
 
Bashkėsia ndėrkombėtare ka pasur qėllim tė qartė qė tė pengojė ato ngjarje, por i mungonte vullneti", ka thėnė Anan. "Nė Ruandė mė 1994 dhe nė Serbrenicė mė 1995 kemi pasur trupa paqėsore nė terren, atje ku akti i gjenocidit ėshtė bėrė, por nė vend qė t'i forconim, ne i tėrhoqėm", tha Anan.

Gjatė kėsaj konference treditore, nė tė cilėn marrin pjesė pėrfaqėsuesit e mbi 50 shteteve, do tė shqyrtohen mėnyrat pėr pengimin e gjenocidit, tė spastrimit etnik dhe tė vrasjeve masive.
 
 
Japonia dėrgon edhe 600 trupa nė Irak
 
Tokio, 26 janar 2004 - Kryeministri japonez Juniēiro Koizumi ka miratuar dėrgimin nė Irak tė njė kontigjenti prej 600 ushtarėsh dhe kėshtu pėr herė tė parė pas Luftės sė Dytė Botėrore forcat mbrojtėse japoneze do tė gjenden nė zonėn e operacioneve luftarake.

Kryeministri japonez mė herėt kishte marrė mbėshtetjen e partnerėve tė tij tė koalicionit pėr dėrgimin e trupave tokėsore nė misionin jolftarak nė Irak.

Pararoja e forcave japoneze tashmė ndodhet nė Irak pėr tė vlerėsuar rrethanat nėn tė cilat do tė veprojnė trupat kryesore.

Detyrė kryesore e trupave japoneze do tė jetė furnizimi me ujė tė pijshėm dhe nevoja mjekėsore, por trupat janė tė aftėsuara qė nė rast tė sulmit tė pėrgjigjen me zjarr.
 
 
Dy irakianė janė vrarė dhe dy tė tjerė janė lėnduar rėndė
 
Bagdad, 26 janar 2004 - Dy irakianė janė vrarė dhe dy tė tjerė janė lėnduar rėndė tė hėnėn kur njėri prej tyre, duke dalė nga autobusi, shkeli nė njė mjet shpėrthyes nė jug tė Bagdadit, njofton policia e Irakut.
Policia dyshon se ky mjet shpėrthyes ėshtė kurdisur nė mėnyrė qė tė shkelė kolona ushtarake amerikane e cila rregullisht lėviz nėpėr atė rrugė.
 
 
Nė xhami vriten dy vetė nė njė qytet gjerman
 
Gelsenkirhen, 26 janar 2004 - Njė burrė 59-vjeēar, pas lutjes sė mėngjesit, ka vrarė sot nė njė xhami dy burra duke i qėlluar nė kokė, nė qytetin gjerman Gelsenkirhen.

Zėdhėnėsi i policisė ka deklaruar se pas kėtij akti vrasėsi ka shkuar nė shtėpi, por nuk u ka bėrė rezistencė policėcve qė kishin shkuar ta arrestonin. Nė njoftimin e policisė thuhet se nuk dihet motivi i kėsaj vrasjeje tė dyfishtė.
 
 
Nė Ēeēeni janė vrarė katėr ushtarė rusė
 
Moskė, 26 janar 2004 - Katėr ushtarė rusė janė vrarė dhe katėr tė tjerė janė plagosur nga shpėrthimi i njė bombe nė rrugė, nė Ēeēeninė Jugore, kur andej po kalonte njė kolonė ushtarake.

Ushtarėt i takonin divizionit 42 tė motorizuar dhe ndėrsa po qarkullonin tė shoqėruar nga policia te gryka afėr vendit Kiri nė rrethin Shatoj, shpėrtheu bomba, citohet tė ketė thėnė pėrfaqėsuesi i grupacionit tė armatės ruse nė Kaukazin Verior.
 
 
Njė irakian ėshtė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur
 
Bagdad, 26 janar 2004 - Njė irakian ėshtė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur gjatė tė shtėnave tė ushtarėve amerikanė afėr bashkisė sė qytetit Kirkuk. Nsėrkaq afėr Bagdadit ėshtė sulmuar njė kamion qė po transportonte material pėr ushtrinė japoneze, kurse ėshtė vrarė shoferi jordanez, ka bėrė tė ditur Ministria e Jashtme japoneze.
 
 
Kolin Pauell mbėrriti nė Moskė
 
Moskė, 26 janar 2004 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka mbėrritur nė Moskė pėr takime me presidentin rus, Vladimir Putin, dhe me zyrtarė tė tjerė tė lartė.

Dy janė ēėshtje qė do tė dominojnė nė kėto takime - roli i Rusisė nė Gjeorgjisė dhe gjendja ku ndodhet demokracia ruse dhe duket se rreth tyre tė dyja palėt mund tė shkėmbejnė fjalė tė ashpra.

Pauell ka paralajmėruar se do t'u bėjė thirrje rusėve tė mbajnė premtimet pėr tė tėrhequr trupat e tyre nga Gjeorgjia, por duket se presidenti Putin nuk ka gjasė ta presė kėtė nė gjunjė, duke marrė parasysh faktin se ai aktualisht po pėrballet me ēėshtjen e rizgjedhjes.
 
 
Vdes fėmija nga virusi i shpendėve
 
Bankok, 26 janar 2004 - Njė djalė 6-vjeēar ėshtė bėrė viktima e parė e gripit tė shpendėve nė Tajlandė.
Vdekja e fėmijės, nga provinca Kanēanaburi e ēon nė shtatė numrin e personave qė kanė vdekur nė vendet e prekura mė keq nga virusi, Tailanda dhe Vietnami.

Gjashtė prej viktimave qė ka shkaktuar deri tani gripi i shpendėve, janė fėmijė.
 
 
Kofi Anan do tė dėrgojė njė mision nė Irak
 
Nju Jork, 26 janar 2004 - Diplomatė tė Kombeve tė Bashkuara thonė se Sekretari i Pėrgjithshėm Kofi Anan do tė njoftojė kėtė javė se do tė dėrgojė njė mision nė Irak pėr tė vlerėsuar mundėsitė pėr zhvillimin e zgjedhjeve para 30 qershorit, afati i caktuar pėr kalimin e pushtetit.

Me kėtė vendim do tė plotėsohej kėrkesa e administratės sė presidentit Bush dhe Kėshillit Qeverisės tė Irakut. Zyrtarėt amerikanė kishin thėnė mė parė se zgjedhjet e pėrgjithshme tė drejtė pėr drejta para 30 qershorit do tė ishin tė pamundura.

Shtetet e Bashkuara kėrkojnė t' japin fund ndėrhyrjes nė Irak brenda qershorit, duke i kaluar pushtetin njė qeveria irakiane tė zgjedhur pėrmes njė seri konferencash rajonale.
 
 
Kėshilli Mbikqyrės Islamik i Iranit i ka vėnė veton njė projektligji
 
Teheran, 26 janar 2004 - Ligjvėnėsit iranianė thonė se Kėshilli Mbikqyrės Islamik me pikėpamje konservatore i ka vėnė veton njė projekt-ligji qė kishte pėr synim tė dobėsonte rolin e kėshillit nė procesin e zgjedhjeve parlamentare.

Ligjvėnėsit dhe njoftimet bėnė dje tė ditur se kėshilli me 12 anėtarė i cilėsoi ndryshimet ligjore si nė kundėrshtim me kushtetutėn dhe me ligjet islamike tė Iranit. Kėshilli ka fuqinė t=u vėrė veton ligjeve tė miratuara nga parlamenti i mbizotėruar nga reformistėt.

Nė njė sesion urgjent dje parlamenti miratoi njė ligj pėr reforma i cili nuk do t'i lejonte Kėshillit tė skualifikonte kandidatėt pėr poste tė zgjedhura, me pėrjashtim tė rastit tė kriminelėve.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.