|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Prizren: organizim tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė u mbajt debati me tė rinjtė "2004 Viti I LDK-sė - Viti i Juaj"

 
 

 
26 janar 2004 / TN
 
Nuk do t'i lejojmė antiinstitucionalistėt tė krijojnė anarki
 
Nė sallėn e mbushur pėrplot me tė rinj nė Shtėpinė e Kulturės nė
Prizren, nė organizim tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, u mbajt debati me tė rinjtė "2004 Viti i LDK-sė - Viti i Juaj", sepse kėtė vit po e shėnojmė 15-vjetorin e themelimit  tė LDK-sė, tha nė fillim tė fjalės se tij Nderim Gashi, kryetar i degės sė FR tė LDK-sė nė Prizren.
 
    
Ai theksoi se pėr njė dekadė e gjysėm tė aktivitetit tė LDK-sė pjesė e saj jemi edhe ne tė rinjtė. Duke e marr shembull seancėn e fundit tė Kuvendit te Kosovės, Gashi theksoi se nuk do tė lejohet qe antiinstitucionalistėt e djeshėm dhe tė sotėm t'ua prishin ėndrrat tė rinjve. Ne do tė jemi aktiv nė zhvillimet pozitive nė Kosovė.
 
Nė kėtė takim tė rinjtė i pėrshėndeti edhe Eqrem Kryeziu, kryetar i Kuvendit Komunal nė Prizren i cili pasi shprehu kėnaqėsinė qė ėshtė nė mesin e tė rinjve falemnderoi zotin qė ėshtė gjallė nė shėnimin e 15 vjetorit tė partisė sepse siē tha ai disa u vranė nė luftė e disa pas luftės.
 
Kjo nuk ėshtė fushatė shtoi mė tej z.Eqrem Kryeziu, ky ėshtė njė vit jubilar pėr LDK-nė. Nėse dikush e merr si fushatė le ta marr,  nuk ka rėndėsi por ne nuk e kemi ndėrmend tė heshtim. Lidhja Demokratike u farkua nėpėr fazat mė tė rrezikshme qė mund t'i kaloj njė popull: Qė nga robėria e egėr, lufta deri te anarkia e pasluftės. Sekreti i mbetjes gjallė tė LDK-sė, janė njerėzit me guxim dhe tė ndershėm.
 
Sot, vijoi mė tej Eqrem Kryeziu duhet tė pėrqėndrohemi t'i mėnjanojmė, t'i margjinalizojmė dukuritė negative. Ne sot duhet tė kemi kujdes, siē e tha Berluskoni nė kremtimin e 10-vjetorit tė themelimit tė partisė sė tij, duhet tė kemi kujdes nga stalinistėt pa stalinizėm. Duke falėnderuar FR pėr aktivitetin e madh Eqrem Kryeziu theksoi se: LDK-ja nuk do tė ishte ajo qė ėshtė pa Forumin e Rinisė.
 
Ndėrsa Lulzim Zeneli, kryetar i FR  tė LDK-sė, nė fjalėn e tij theksoi se ky debat ėshtė pjesė e projektit tė punės sė Forumit. Takimi i sotėm ėshtė njė mesazh i qartė pėr dinamikėn e shtuar nė tė gjitha rrafshet. Dega e FR nė Prizren ėshtė model pėr tė gjitha organizimet nė Kosovė, tha ndėr tė tjera Lulzim Zeneli duke e potencuar tė dhėnėn se rinia ėshtė katalizator i proceseve.
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.