|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
Kryetari Agim Veliu priti zyrtarin e Qeverisė sė Tirolit Peter Logar
 
   
Podujevė, 26 janar 2004 (TN) – Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu priti sot zyrtarin e Qeverisė sė Tirolit Peter Logar me bashkėpunėtoren Melita Duma. Kryetari Veliu tha se me mikun e madh tė Podujevės z. Logar biseduan pėr ndihmėn e vazhdueshme qė Qeveria e Tirolit po i jep komunės sė Podujevės, planet pėr ndihmėn e sivjetme nė turizėm, blegtori e bujqėsi dhe fusha tjera.
  
 “Qėllimi i vizitės sonė ka tė bėjė me ndihmėn qė Tiroli po vazhdon ta japė nė bujqėsi dhe blegtori nė rajonin e Orllanit, nė kuadėr tė zhvillimit tė projektit turistik”, dekalroi z. Logar.
 
Lidhur me projektin e zhvillimit tė turizmit, nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėtr sezonin e sivjetėm, Bordi Drejtues i Projektit zhvillimor turisitik do tė takohet pėr tė diskutuar pėr planet dhe implementimin e projektit, njoftoi menagjeri i Qendrės Informative turistike tė Orllanit z. Agim Abdullahu.
 
Qeveria e Tirolit kohėve tė fundit ndihmoi fermerė nga rajoni i Orllanit me lopė dhe pajisje pėr miniqumshtoren, pastaj Shėrbimin e zjarrfikėsve, por edhe komunėn e Podujevės me automjete, vlera e tė cilave sipas z. Logar arrinė nė 24 mijė euro. 
 
 
Punėtorėt e NPT “Kosovatrans” kėrkojnė ndihmėn e udhėheqjes komunale
 
   
Podujevė, 26 janar 2004 (TN) – Njė grup punėtorėsh tė Ndėrmarrjes Publike Transportuese “Kosovatrans” tė Podujevės sot u takuan me kryetarin e komunės sė Podujevės z. Agim Veliu dhe drejtorin e drejtorisė pėr urbanizėm, shėrbime publike dhe ambient z. Hamdi Jaha.
 
Punėtorėt e kėsaj ndėrmarrjeje paraqitėn shqetėsimet e tyre pėr problemet qė janė kohėn e fundit. Sipas punėtorėve shumė autobusė janė vėnė jashtė pėrdorimit , kurse disa prej tyre u janė prerė dhe shitur pjesėt.
 
Punėtorėt informuan kryetarin Veliu qė pej 15 autobusėve sa ka NPT “Kosovatrans” vetėm 4 funksionojnė. Kryetari Veliu tha se gatishmėria pėr ndihmė nė komunė ekziston, pavarėsisht se mundėsitė dhe kompetencat janė tė limituara meqė pėr Ndėrmarrjet publike pėrgjegjėse ėshtė AKM-ja.
 
Punėtorėt u pajtuan me propozimin e kryetarit Veliu pėr njė takim tė pėrbashkėt me drejtorin Idriz Musliu me qėllim tė zgjidhjes sė problemeve tė mbi 100 punėtorėve tė cilėt pagat e fundit prej 25 euro i kanė marrė mė 2002. Aktualisht, sipas pjesėmarrėsve nė takimin e sotėm vetėm afro 30 punėtorė janė duke punuar nė “Kosovatrans”.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.