|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Strategjia e dėshtimit!

 
 

 
26 janar 2004 / TN
 
Shkruan: Zejnulla JAKUPI

Kohėn e fundit Kosovėn e kanė pėrcjellė njė varg zhvillimesh politike, tė cilat janė njė tregues i mirė se mardhėniet mes UNMIK-ut dhe institucioneve vendore nuk janė edhe aq tė mira, siē dėshirohet shpesh. Tre probleme qė dolėn kohėt e fundit nė sipėrfaqe, ishin; Shkarkimi i z. Rexhep Hotit, Koordinator i Qeverisė me UNMIK-un. Tentimet e Qeverisė sė Kosovės pėr shkarkimin e drejtoreshės sė AKM-sė z.Marie Fucci dhe pėrpjekjet e grupeve parlamentare pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese nė Kosovė. Tre kėto zhvillime tė hovshme janė tė pėrcjellura me dėshtime.

Shkarkimi i Rexhep Hotit, ishte njė dėshtim dhe komunikim i dobėt mes Qeverisė sė Kosovės dhe Unmik-ut, ndėrsa pėrpjekjet pėr shkarkimin e zonjės M.Fucci, nuk u dihet akoma skenari pėrfundimtar, por gjithėsesi, ėshtė e mundshme, sipas praktikave te deritanishme qė z. Fucci tė fitoi, pasiqė Unmik-u ėshtė sovrani.Nė vazhdėn e dėshtimeve ishte iniciativa e parlamentarėve kosovarė, pėr tė ndryshuar Kornizėn Kushtetuese, e cila qė nė start u hodh poshtė nga Unmik-u.

Sa i pėrketė shkarkimit tė Rexhep Hotit ,kjo lėvizje mund tė kuptohet si njė humbje e madhe.Me kėtė rast u shkarkua njė person mjaft kompetent dhe i kualifikuar.Pretekst pėr shkarkimin e z.Hoti ,sipas Unmikut, ishin prononcime e Rexhep Hotit.
 
Me kėtė potez tė Unmik-ut, institucionet kosovare e humbėn njė person i cili deri mė tani, me mjaftė profesionalizėm e kreu detyrėn e vet dhe nė shumė aspekte, Hoti krijoi pėrshtypjen e diplomati tė denjėt, me fjalėt qė lansoi pėr zhvillimet politike, opitimizmin e tij tė treguar pėr situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė dhe thirrjen qė i bėri ai popullit tė Kosovės dhe qytetareve nė disa prononcime pėr plotėsimin e standardeve qė, lirisht mund tė thuhet se me Rexhep Hotin, Kosova ne tė ardhmen mund tė mburret pėr kuadrot qė ka.

Unmiku nga ana e tij, shkarkimin e kushėzoi me argumentet se Hoti nė kėto paraqitje nė media kishte kaluar suazat e kompetencave. Faktikisht Hoti nė shumė prononcime pėr media,pėrmendte shpesh shetėsinė e Kosovės.Shteti i Kosovės sipas z.Hoti ishte nė krijim e sipėr. Me gjithė gjasė Unmiku nuk deshironte qė njė koordinator mes Qeverisė dhe Unmikut, tė fliste pėr njė gjė tė tillė, haptas pa njė strategji kooperuese dhe pa konsultime me Unmik-un.
 
Ėshtė interesant se z. Hoti me interpretimet e tij lidhur me standardet,siē ndodhi nė njė emision nė RTK,pėrkundėr insistimit tė gazetarit, qė Hoti tė tejzgjatej nė akuza kundėr ndėrkombėtarėve,ai me mjeshtri diti tė pėrmbahej etikės sė komunikimit. Shkarkimi i tij mund tė ishte vetėm pėr njė argument, vetėm pėr njė fjali tė vetme; thėnija e tij se standardet dhe pėrmbushja nėnkuptonin shtetformimin e Kosovės.

"Rasti Hoti" ėshtė mjaftė tronditės pasiqė, deri mė tani asnjė persnazh i tillė politik kėshilldhėnės, s“paku me oratori dplomatike nuk ka treguar njė aftėsi me tė madhe se sa Hoti,e sidomos rolin e tij qė mund ta kishte luajtur ai tutje nė kėtė plan.Rexhep Hoti kishte njė temperament, ai ishte punėtor dhe njeri me koncepte dhe aspirata proevropiane.

Nė njė debat tjetėr ne RTK- Hoti, kundershtoi institucionet kosovare,si p.sh.Kuvendin se nuk po pėrgjigjet Nju Jorkut, nė asnjė kritikė, pėr tė pėrmirėsuar imazhin e tij politik.Rexhep Hoti ishte pėr ndryshime dhe plotėsimin e standardeve.Nga tė gjitha prononcimet etija, 99 pėrqind, Hoti nuk kritikoi pėr mos punėn Unmikun, sa qė i kritikojė vendorėt. Pse nė tė vėrtetė mund tė ishin prononcimet e Rexhep Hotit pėr Unmik-un,thyerje principesh?

Unmik-u, sidomos nė aspektet e prononcimit nė media, ka njė strategji ndryshe nga ata tė vendorėve. Shikuar nga kjo perspektiv, ēdo prononcim,ashtu siē e bėjnė zėdhėnėsit pėr media, deklarimet e Hoti mund tė ishin vlerėsuar si tė ngutshme, sepse Unmik-u ka dėshirė qė prononcimet tė mos i bėheshin pa marrveshje me kėtė tė fundit.Kjo do tė nėnkuptonte se pėr ēdo paraqite ne media, duhej tė ishin berė njė konsultime paraprake, ku do tė planifikohej nė detaje se ēka duhej thėnė e deri ku duhej shkuar me mendime e vlerėsime.

Ndoshta R. Hoti pėr kushtet dhe rrethanat e tanishme, ishte njeri qė dinte mė shumė se sa duhet pėr tė ditur, nė detyrėn qė ushtronte.

S“fundi, mbetet tė pėrmendim edhe dėshtimin e tretė, pėrpjekjet e grupeve parlamentare, pėr ndryshimi i Kornizės Kushtetuese, qė sipas konditave tė tanishme, mund te jetė njė energji e harxhuar kot, pėr disa arsye.

S“pari,nė Prishtinė shumė pak mund tė vendoset.Kosovarėt nuk mund ta ndryshojnė Kornizėn Kushetuese,kur Kosova ėshtė thjesht njė Protektorat Ndėrkombėtar.
 
S“dyti, Korniza Kushtetuese, ėshtė bėrė edhe me pėlqimin e vendorėve, dhe nė pajtim me Unmik-un dhe nėse duhet ndryshuar, atė do tė mund ta ndryshojė vetėm Unmik-u. S“treti, nga Prishtina nuk mund tė inicohen ndryshimet e tilla( ndryshimi mund tė vinte pikėrisht nga Nju Jorku, ashtu siē erdhėn edhe standardet.
 
S“katėrti,institucionet tona vendore tani i dijnė detyrat e shtėpisė,sepse shteti nuk ndėrtohet pa ligje.Kryerja e kėtyre detyrave mbush vakumin ligjor dhe atė institucional,dhe tek pastaj, siē ėshtė paraparė nė 2005, me plotėsimin e kėtyre standardeve, mund tė bisedohet pėr statutin final.
 
S“pesti, institucionet kosovare nuk mundohen t“i shesin mend Unmikut, Nju Jork-ut, pse jo edhe Washington-it, Bruksel-it dhe qendrave tjera te vendosjes dhe duke u marrė me harxhimin e energjive tė kota,mund tė ndodh qe standardet e vėrteta tė mos i plotesojmė as ne vitin 2012. Intesifikimet nga ana vendore pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese, akoma kjo e fundit pa u sprovuar nė praktikė,ėshtė mė tepėr njė strategji farese, se sa njė politikė racionale qė do ta ndihmonte Kosovėn ta thyejė vakumin institucional.
 
S“gjashti,qėllimi i vendorėve, me sa u pa kėtyre viteve,ishte mė tepėr e drejtuar nė proklamime dhe udherrėfime pėr Pavarėsinė, se sa pune politike hap pas hapi. Politikanėt tanė e harruan shumė shpejt se ishin pikėrisht SHBA- ato qė u kujdesėn qė Kosova tė ketė standarde. Prandaj. mund tė thuhet me plotė goj se standardet janė njė hap i avansuar politik pėr Kosovėn.

Dhe si pėrfundim mund tė thuhet edhe kjo: Me standardet, elita jonė politike tani e ka njė qėllim dhe njė cak real tė angazhimit politik. Ajo tani e ka mė lehtė tė orientohet se cilės rrugė duhej ecur dhe ne ēfarė tempo duhet ta bėjė kėtė ecje deri nė cak.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.