|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Tė vėrteta janė se pėr financimin e “opozitės sė madhe” nė parlament duhet RTK-ja ti mbyll dyrtė e artistėve

 
 

 
25 janar 2004 / TN
 
Nga M. VLLASA
 
Kjo eshte hera e dyte qe ju shkruaj pas mbledhjes se kuvendit, e ku PRESIDENTI i KOSOVES mbajti flalimin e tij. S'din njeri ēka te shkruaj tjeter, po shifen opinionet e letrave te te bashkeatedhetareve, si nga KOSOVA ashtu edhe nga diaspora. Kjo nuk don koment, se kur eshte (pdk dhe aak) ne zor per diasporen e me mledh para ata fill e qojne Sabri Fejzullahin dhe artistat e pervlum per Kosove qe bredhin me pasaporta Serbija Crna gora, e mbledhin para ne emer te koncerteve, e ku shqiptaret e zi prej permallimit shkojne e i shikojne.
 
Hyrja ka 10 apo 20 Euro apo Franga Zvicerane jane te mireseardhura per dy partit dhe fondin e tyre. E krejt kjo politik eshte se dirigjohet nga nje numer i konsiderueshem i udheheqesve (pdk dhe aak) dhe te shtepise publike 100% anti shqiptare e RTK te Agim Zatriqit. Pse e them kete sepse, fill mbas lajmit te te mbledhjes se kuvendit dhe te fjalimit te Kryetarit tone te KOSOVES, dhe pas leximit te nje zhgarravije te nje gazetare qe e lexonte se thuti dikush po e ndjekte, pasoj komenti i pdk dhe aak i lexuar nga baballaki i ramushit per pikepamjet e tyre, ku ma shume e ma gjate u dha ai koment se sa i dr RUGOVES kryetar.
 
E shqiptar te nderuar ēka i thoni ju kesaj, a jan te verteta se 100% nuk thirre artiste tane te njofur me disa pika te mira e te mirfillta humori, kange dhe emisioni te pranueshem nga te te gjithe shqiptaret, a ban pyetje kush se ēka po na ofron RTK e “madherishme” qe udhehiqet me nje politik te pandergjegjeshme derisa ne duhet te shukasim e mos ta ngrisim zerin ndaj kesaj shtepije, ku jane fjalet e agimit ne emisionin me te madhin ENVER PETROVCIN te verteta jane se per financimin e opozites se madhe ne parlament duhet RTK-ja ti mbyll dyrte e artisteve vetem e vetem qe ata te organizojne koncerte jashte, dhe te perfitojne.
 
Ku mundet qe vendin e te te ndjerit Musa Tolaj ish redaktor i programit muzikor tash te udhehiqet si producent nje shofer apo ish shofer i RTP, I. A. Ashte bere  shume reklama per skemen e re e ēka pasoi, vetem nje rrene e kulluar dhe ndryshim terminesh te reprizave. A ka mundesi te te bejme ne vetevehtes pyetje, perse nuk i pelqeu pdk-se dhe aak-se Kushneri, Hakerupi, Shtajneri, dhe tash Holkeri po mos te flasim per Rugoven.
 
Perse nuk jepen urdher apo me ligje nga parlamenti i Kosoves qe ne ēdo insitucion te vihet fotografija e KRYETARIT TE KOSOVES kur zgjedhjet jane te pranuara edhe nderkomtarisht. Kur nje udheheqes i UNMIKUT i cilit do vend qe eshte ai ne zyre edhe perkunder qe e kane kryetarin e vet, ne ate vend nga ai vjen, ata e kane te vendosur edhe te KOFI ANANIT ne zyre.
 
Andaj kjo do te ishte nji hap per te drejten e te gjithve e te lene te kuptojne se ne jemi per shtet dhe se e njofim zgjedhjet e lira dhe demokratike. E leni tash ethet e se premtes (zgjedhjeve) e mos u merrni me intriga se DACI murr rryshfet, se as per Jelcinin nuk u vertetua kjo. E ku don nji drenicak me verifiku e me nxit popullin per genjeshtra te kulluara qe askush ne kete kohe nuk i blen, pse spyet drenicaku ēka bani ai me pdk ne drenice, ēka bani Bajram Regjepi ne Mitrovice pas atij marshi ku mijera shqiptare muaren rrugen vetem per ta mbrojtur Mitrovicen. Prishtina ia ktheu borxhin atyre te vitit 1989.
 
Cka premtoi ate bote kryetari i komunes se Mitrovices tash Kryeqeveritar. Te gjithe e dime se ai dul dhe tha se e kemi be nje marreveshje dhe ajo kurre nuk u publikua dhe shqiptaret u lan qe te majne shpres ne ate marrveshje. Mos hyni ne polemika te panevojshme, e respektoni edhe ju ata qe ju kane zgjedhur. Se ne disa qeshtje shqiptaret kane nevoj per ju e ata ju mbajn e jo ju ata.
 
Me zor kurre nuk do te fitoni, e mbanu deputet e mos u mbani (citoj SALI BERISHEN) vajmedet.
 
Me nderime
M . Vllasa

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.