|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Dru

 
 

 
24 janar 2004 / TN
 
Edison YPI
  
Dru thari, rruar, krruar, kostum, kravatė, rrėzė njė kioske prej ku sapo ka dalė, gėrvisht me ngut njė cop karton. Po fitoi, andej kah tridhjeteshtatė shtatori, do blejė njė punė pėr vete dhe njė Vizė pėr djalin qė i mbeti rrugėve duke pėrtypur caraca. Nė trotuarin pėrballė, Dru kalburi, ulėret pėr shtetin, rendin, korrupsionin, hajdutllėkun, pavarėsisht se edhe njė qindarkė tė vetme po ia zuri syri gjėkundi, kudo dhe e kujtdo tė jetė, nuk e lė tė bjerė nė tokė...
 
Kur ėshtė kalbėsirė i kuq gjak, fukara pa brekė nė bythė apo skilipec pa bythė nė brekė, thotė jam i djathtė. Kur ka marrė troje a shtėpira tė trashėguara, thotė jam i majtė. Thosh pėr Diktatorin; “I jap nga ditėt e mia”. Kur Diktatori i mbaroi ditėt e veta, kalbsit vu’ i ikėn lotėt. Merr nė telefon radiot dhe televizionet ku zbraz gjithė vrromėn, pėrdhosjen, gjithė kolerėn e erudicionit proletar. Nė fund pėrshėndet; “tė gjithė ata qė mė duan dhe i dua”, domethėnė, pėr ata qė dinė tė dėgjojnė; “tė gjithė ata qė mė duhen dhe u duhem”. Sa drurė sot! Ja dhe Dru Shpėlari.
 
Ka dalė shėtitje me gruan dhe dy fėmijėt. Ėshtė emigrant nė Itali. Vetė shkėlyhet gjithė ditėn duke larė makina, natėn fle pa i hequr nga kėmbėt ēizmet se s’ka fuqi. Gruaja pas disa vitesh mezi arriti, tė paktėn si i thotė tė shpėlarit burrė, ēdo natė tė lajė tė palarat e njė plaku tė vetmuar tė paralizuar. Me mburrje tė ambalazhuar njė gjoja merak, thotė se ka harruar tė bėjė hesap me lekė. Fėmijėt, djalin Pierluigi dhe vajzėn Francesca, qė nuk dinė shqip, i ka sajuar nė atdheun e Leopardi-t, tė cilin i shpėlari e njeh mirė fare se e ka parė nė Zoo. Vjen njė herė nė tre vite nė Tiranė, ku ankohet pafund pėr mungesė kulture, papastėrti, zhurmė. Edhe dru plasuri sot e gjeti tė mė dalė pėrpara?!
 
Eshtė gazetar. Shkruan gjithēka qė i vjen ndėr mend gjatė gjithė kohės qė truri i punon. E meqenėse truri, edhe i idiotave, gjithmonė punon, madje edhe nė gjumė, edhe ky, ik-e-ik, mendo e mendo, shkruaj e shkruaj. Shpesh artikujt i nis; “Siē dihet, kėto ditė...”. Ti thua me vete; Po pse o qenbirqeni, pėr tė lexuar ato qė dihen e blej unė gazetėn?! Vazhdo-vazhdo ta blesh gazetėn ti, ai nuk shkruan pėr ty. Ai e di mirė se drurė tė tjerė si ay, plasur e pėrplasur pa mėshirė nga dallgėt e jetės sė gjithfar komiteteve, tė djeshėm e tė sotėm, tipa konspirativė shqiptaro/ballkanikė, nuk e blejnė gazetėn pėr tė mėsuar tė vėrtetėn, por pėr tė mėsuar si gėnjehet, kujt ia futi kujt ia qiti, si ia arrin tė gėnjejė dhe intrigojė nė atė mėnyrė qė dhe gėnjeshtra edhe intriga tė mbeten “tė vėrteta” derisa nuk janė pėrgėnjeshtruar ende nė paēavuren ku dru e sy plasuri militon. Thuaj sa tė duash ti; “kur mė kafshon njė Mi gjirizash, nuk mund t’i pėrgjigjem nė tė njėjtėn mėnyrė”.
  
Ehu, skrupuj, sentenca, mė mirė gėnje-gėnje edhe sikur hiē tė mos mbetet. Dru peshku nė mes tė shėtitores. Tė tjerė peshq kanė ndalur frymėn dhe e dėgjojnė. Flet pėr restorante, mėnyra, bronxatura plazhesh, modė, butike, bileta avionesh. Mban vazhdimisht nė portofol valutė tė huaj. Nuk shkon kurrė tė votojė, thotė jam qytetar i gjithė botės, kozmopolit. Gllomotit nė disa gjuhė. Anglishtja pėr tė ėshtė vetėm njė, ajo e Bronksit, e atyre tė burgosurve zezakė muskulozė, kokėrruar dhe kokėmėdhenj pa qafė nė filmat hollivudianė, atyre qė ia presin gurmazin njėri-tjetrit me biēak. Me kokėn lart, krenar si gjithmonė, dru shqyeri. Ka qenė mė i mallkuari, mė i urryeri, mė i ndyri, mė i pėshtiri, mė i pėrvjelluri konduktor televiziv i manifestimeve dhe paradave komuniste. Ka vjellė e ka vjellė pafund gjatė dhjetėra viteve baltė varri pėrzjerė me brisqe rroje tė ndryshkur varur nėpėr turi.
 
Tani thotė se ėshtė tallur me Diktaturėn, tė cilėn gjithmonė veēse e ka urryer, gjak nė kėmishė e ka pasur. Ka sajuar njė program TV mė tė shqyer se veten, njė “Kafaz budallenjsh”, ku mund tė shohėsh e tė dėgjosh margaritarė nga eruditė dru ndezur, qė as nė tė Vlorės as nė tė Elbasanit nuk i gjen dot. Nė njė lokal, disa aktorė dru ēarė, nga ata qė vitet e fundit s’dihet pse luajnė vetėm role me lėvizje tė shpejta, kėrcime tė befta dhe piskama skizofrenike. Janė ata qė paradokohėsh bėnė njė grevė urie, gjatė sė cilės njė buzėvarri luajti tė fundmin rol dramatik; Pranė kokės lidhur me rryp, mbi jastėkun lagur me lot, romani “Etja pėr Jetėn”. Thuaj pastaj po deshe se kavajsi Moisiu, jo Presidenti i sotėm, ka qenė i madh!
 
Njėri prej tyre po thotė se “Armiku i Popullit” i Ibsen-it u vu nė skenė nė kohėn e diktaturės qėllimisht, sepse aktorėt pėrbuzeshin nga regjimi si armiq tė popullit. Armiq tė popullit?! Pasha Zotin Partia e Punės ja paska qėllu. Sepse janė po ata edepsėzėr tė cilėt pasi ja zbrazėn, ja lanė e ja sapunisėn kokėn tė mjerit popull me dekada, janė pėrbetuar rishtaz t’ja mbajnė tė pastėr pa asnjė....lakėr siē thuhej athere. Dru Pyka, serioz, rreth gjashtėdhjetė vjeē, po shėtit jo fort i qetė. Ėshtė me prostatė, e lėshon kudo, ja tani po kėrkon ndonjė qoshe, por pėr dreq i del pėrpara njė llammarinė mbi tė cilėn ėshtė shkruar “NDALOHET...”.
 
Habitet dhe shtrėngohet, por menjėherė ngushėllohet duke thėnė me vete; S’ka problem, atje ku ndalohet ndalohet, atje ku nuk ndalohet lejohet, nė sheshin “Skėnderbej” pėr shėmbull, mbrapa shtatores ku shkoj sa herė mė teket, domethėnė mė vjen. Eshtė nėpunės i lartė i shtetit. Ēfarė bėn thua ti?! Thjesht. Pėrpara zyrės nė radhė ēdo ditė dhjetėra hallexhinj. Pėr t’i shėrbyer popullit sa mė shpejt, ka vėnė dy zagarė te dera. Zagarėt tė afrohen pėr tė tė pyetur nėse ke dymijė lekė tė reja nė vend tė dymijė lekėve tė vjetėra qė tė mbarosh punė pėr dy minuta. Po i ke, mirė, zagari hyn serbes brenda, Pyka firmos vulos, puna mbaron, burokrati fryhet, xhepi shfryhet. Ndryshe prit radhėn, respekto ligjin, ku jemi kėtu, nė hanin me katėrqint porta, jemi nė zyrėn e shtetit, tė cilin duhet ta forcojmė e jo ta shkallmojmė si po do ti o kothere, qė dashke tė mbarosh punė kur s’ke as dymijė lekė nė xhep.
 
Mirėdita, i thotė dikujt me ngut Dru kashta dhe ikėn, ngre kapakun e njė pusete ujėrash tė zeza, futet brenda, mbyll kapakun. Mė parė kashta bėhej rrogoz pėr shefa. Shtrohej, shtrihej, e shkelnin, e pėshtynin, villnin, dhisnin mbi tė shefat, por rrogozit i mjaftonte vetėm tė ndodhej pranė tyre dhe, ndonjė punė, ēfarėdolloj pune, e mbaronte. Tani ka ndėrruar zanat. Meqenėse i njeh mirė shtrirjet, mbėshtjelljet, rrotullimet, thurjet, ē’thurjet, kodoshi i vjetėr rrėshqet si Mi’ nėpėr gjirizat e ri. Hyn e del, ha e pi, me shefa tė mėdhenj fluidė, shet e blen poste tė rėndėsishme. Kalojnė njė pas njė dy prezantues televizivė, dy dru kallpėr.
 
Njėri prej tyre, steril nė pikėpamje kulturore erudicionare, pėrsosmėrisht i papėrsosur pėr tė ushtruar zanatin qė ia ka mbushur mendjen vetes se e njeh, flet pėshtirshėm gjuhėt e huaja. Pėr tė fshehur paaftėsinė e vet; i torolleps krejt, sidomos kėngėtarėt dhe kėngėtaret e reja, duke mos harruar kurrė t’i pyesi nėse kanė emocione. Tjetri prezantues me kokėn sa njė lajthi, edhe ay pa asnjė erudicion, emocion, variacion, vibracion tė shpirtit a tė mendjes, gjithė kohėn zbraz nga goja vetėm spirrė tė verdhė tė pandalshme kalamajsh kur i zė barku. Dy fshatarė dinakė Dru Mizė, nga ata qė realitetin e shohin bardhė e zi, ndėrsa ėndrrat me ngjyra, kanė sjellė nga Perėndimi njė “Golf” pėr ta shitur, dhe me ato para tė blejnė njė tė fejuar. Pun’ e tyre, e dinė vetė ata pastaj ē’bėjnė me tė fejuarėn. Dru Shkuluri ēapitet ngadalė me kokė dhe gjymtyrė tė varura. Ka humbur shtėpinė nė skemat piramidale.
 
Tani jeton nė njė bodrum me qira. Thotė se fatkeqėsinė ia solli besimi i madh te njė gazetė e vogėl, e cila, nė njė kutizė edhe mė tė vogėl, njė ditė dimri, nė faqen e parė kishte shkruar; “Lajm i orės sė fundit, AFEV bėhet bankė. Njė plakė ecėn ngadalė rrėzė trotuarit. Djalin e vetėm nuk e ka parė prej vitesh; “Ku mė fluturove ku, mė le korbėn si kėrcu?!”. Ja njė poet i vetmuar i patalentuar, Dru trungu. Vite mė parė denonconte dhe fuste nė burg miq, shokė e kolegė pėr devijime nga disiplina e soc-realizmit, tani “nė kėrkim tė formave tė reja” kėput tė tilla; “nga asfalti i bardhė befas nisi tė ngjitej pėrpjetė njė shi me qurre kozmike si ēarēafė tė grisur, ndjeva se si mushkritė m’u mbushėn me njė ajėr nė formė trekėndėshi...”.
 
Dy barkderra dru kokallė dalin nga lokali “Ha & & 10 X 10”. Ē’nuk thuhet pėr ta, por ē’ka dihet me siguri ėshtė se nuk paguajnė taksa dhe dogana; “Kujt t’i paguajmė taksa, kėtij shteti, pse shtet ėshtė ky o?! Dru krraba nuk ėshtė shqiptar. Thotė jam biznesmen, por kėtu nuk po i ecėn. Dihet pse. Po kėrkon tė fitojė me atė stilin “tė vrasė peshq me dinamit”. Nė njė lavazh njė Dru Kėrthi njėmbėdhjetė vjeē po lan njė makinė. Nė njė tavolinė jashtė njė lokali aty pranė, njė tjetėr Kėrthi pi kafe dhe tymos duhan.
  
Sa vjeē je? Pesėmbėdhjetė. A shkon nė shkollė? Jo. Me ēfarė merresh? Mbledh hekurishte dhe i shes. Po kur tė rritesh, pa shkollė, ēfarė do bėsh? Do ta ketė rujt Zoti njė Kismet edhe pėr mu’. Nėn njė mbikalim metalik shtrirė mbi ca kartona ka zėnė gjumi njė pa shtėpi, pa pasaportė, pa telefon, pa energji, pa taksa, pa ngrėnė, pa pirė, pa veshur, pa kurrgjė. Nuk ka ende njė emėr shqip ky dru. S’ėshtė i vetmi nė Tiranė. Kalojnė natėn gjithkund, nėpėr zgėqe, nėpėr tuba betoni ose metalikė, brenda nė kazanė betonierash dhe plehrash. Shumė dru nė Tiranė, por ėshtė njėri, ay i holli, pa degė pa gjethe, i thati Hu’, pėr tė cilin thonė se nuk ėshtė keq tė pėrdoret ndonjėherė, se nga Xhehneti ka dalė, dhe nė Mekė ka qenė, prandaj i thonė Haxhi...dajak. Po Dru Krisuri?! I fishkėllen gjysma e kokės. Nuk e kupton dot cila gjysėm po e mban gjallė. Ky jam unė.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.