|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Ekskluzive  me drejtorin e Institutit pėr Demokraci dhe Ndėmjetėsim, z. Sotiraq Hroni

 
 

Kryekongresmenėt votuan llogaritė e tyre

 
 

 
25 janar 2004 / TN
 
Intervistoi: Ēerēiz LOLOĒI
 
 
PYETJE: Zoti Hroni, si do ta vlerėsonit gjendjen politike nė vend, pas pėrfundimit problematik tė zgjedhjeve lokale dhe pas riformulimit tė kabinetit Nano?
 
Sotiraq Hroni: Vėrehet njė farė stabiliteti institucional dhe njė rrėmujė politike qė nxitet nga lėvizje momentale, krahasuar me ēka duhej bėrė nė raport me sfidat e tjera elektorale. Zgjedhjet lokale janė njė gjė, ato sollėn njė problematikė tė caktuar, ashtu sikundėr edhe tė gjitha zgjedhjet e tjera, parlamentare apo administrative. Zgjedhjet e 12 tetorit tashmė duken shumė larg sepse legalisht ato janė arshivuar. Ajo qė mbetet pėr tė thėnė ėshtė se politika dhe administrata nuk kanė nisur nė mėnyrė institucionale  pėr tė adresuar problemet dhe pėr tė zgjidhur ēėshtjen qė do tė ēonin nė njė proces zgjedhor sa mė tė pakontestueshėm.
 
Po bėhet praktikė mungesa e njė strategjie, qė mund tė jetė e qėllimshme pėr maxhorancat politike dhe jo vizionare pėr opozitėn, qė tė merren me ēėshtjet e administrimit zgjedhor vetėm disa muaj para zgjedhjeve. Pėr mua nuk ėshtė shumė e rėndėsishme kur do tė bėhen zgjedhjet por sa tė pa kontestueshme do tė jenė ato. Dhe pėr tė arritur kėtė, institucionet e vendit duhet tė punojnė mbėshtetur nė njė strategji tė pėrcaktuar qartė. Situata politike pas tyre duket se po qartėsohet. Maxhoranca ka arritur numrat e nevojshėm pėr tė qeverisuar pa probleme. Ndėrsa opozita ėshtė larg institucionalizimit tė saj, apo vetė qėnies sė saj si opozitė qė kėrcėnon bindshėm pushtetin. Situata qė kaloi vendi dy - tre muajt e fundit ishte problematike.
 
Opozita gjatė 6-7 viteve tė fundit ka pėrdorur shumė mjete, njė pjesė sė tė cilave nė mėnyrė jo efektive dhe praktikisht nuk ofron sot njė strukturė tė besueshme politike pėr tė vėnė para pėrgjegjėsisė stabilitetin qė ka fituar mazhoranca, jo nė aspektet numerike, por konkretisht aty ku janė dhe pikat mė tė dobėta tė saj, vlerat morale tė qeverisjes. Bile, tashmė duket sikur opozita duhet tė ndjekė modele proteste qė po i ofrohen nga lėvizje me bazė shoqėrinė civile. Por edhe kėtu ka probleme.
 
Shoqėria civile, nė protestėn e saj, duket se nuk e po e gjen modelin e vėrtetė udhėheqės opozitar dhe nuk dėshiron tė identifikohet me opozitėn. Pse ndodh kjo? Ndoshta pėr shkak se opozita ende nuk ėshtė komode dhe tėrėsisht e pranueshme nga maxhoranca e heshtur nė vend pėr tė drejtuar njė proces reformimi tė politikės.      
 
PYETJE: Si edhe nė zgjedhje tė tjera, tė pėrgjithshme ose vendore, vėrehet njė largim i shqiptarėve nga kutitė e votimit ēka ka krijuar njė realitet qė mund tė emėrtohej “maxhoranca dhe minoranca e pakicės”…
 
Sotiraq Hroni: Jam i prirur tė shoh politikėn dhe qeverisjen nė raport me perceptimin publik. Apo duke vazhduar pėrgjigjen e pyetjes suaj, vendi ka nevojė tė vėjė nė lėvizje “shumicėn e heshtur”. Edhe unė i quaj pozitive lėvizjet qytetare pėr rritjen e shkallės sė pėrgjegjshmėrisė sė politikės apo qeverisjes nė raport me sfidat e shoqėrisė shqiptare. Por, vihet re lehtėsisht njė mungesė besimi pėr sipėrmarrje mė tė institucionalizuara pėr ndryshime edhe mė tė thella nė ndėrtesėn politike tė vendit.
 
E keqja mė e madhe tek ne ėshtė se mosbesimi ndaj politikės aktuale e shprehim pėrgjithėsisht me mospjesėmarrje nė votime dhe humbjen e ēdo shprese ndryshimi, apo besimi ndaj institucioneve, pėrfshi atė tė votės sė lirė. Nga shumė kontakte dhe biseda me individė tė ndryshėm, nė shumė rrethe tė vendit, aktivė nė formacionet politike kryesore tė vendit, mė ėshtė krijuar bindja se rreth 80% e shqiptarėve mendojnė njėsoj se ka njė papėrgjeshmėri qeverisėse apo pamoralitet politik nė raport me pėrballimin e sfidave tė shoqėrisė shqiptare. Por kjo nuk do tė thotė qė kėta njerėz mund tė braktisin partitė e tyre “mėmė”, qoftė PS qoftė PD, nė emėr tė njė ndryshimi.
 
Nuk dua tė pėrmend dukuri qė njihen si ajo e “ kongresmenėve” apo “kuvendarėve”.  Bėhet fjalė se edhe kryesocialistėt votėn e dhanė jo pėr shkak tė bindjeve, por pėr shkak tė llogarive. Pra, teorikisht mundėsitė pėr ndryshime tė ndjeshme nė rritjen e besimit tė qytetarėve tek politika dhe vota duken shumė tė pakta. Kjo vjen pikėsėpari nga shumė tė drejta monopol tė shtetit apo qeverisjes, dhe tė rolit tė tij tepėr tė ndjeshėm ende nė jetėn shoqėrore, gjė e cila pėrkthehet nė qėndrime pragmatiste tė individeve pėr tė qenė sa mė pranė pushtetit. Ajo qė ka humbur mė shumė, pėr shkak tė natyrės sė zhvillimeve demokratike nė vend, ėshtė njė farė idealizmi shoqėror apo individual pėr tė stimuluar apo mbėshtetur nisma qė do t’i shėrbenin tė gjithėve nėpėrmjet ndryshimit tė bazave morale tė qeverisjes dhe tė politikėbėrjes.        
   
PYETJE: A mendoni se me kėtė kabinet gjysmė tė ri ėshtė shuar pėrfundimisht ēarja nė PS dhe janė shtyrė zgjedhjet e parakohshme parlamentare?
 
Sotiraq Hroni: Realisht mua mė intereson gjendja nė Partinė Socialiste nė atė masė qė mund tė prodhojė apo tė mos-prodhojė stabilitet politik, si rrjedhojė stabilitet qeverisės. Dhe nė kėtė kuptim, votimi i qeverisė nė parlament ishte bindės.  Por, njė komponent i patjetėrsueshėm pėr ēdo lloj qeverisjeje ėshtė bazė e saj morale. Mund tė drejtosh qeverinė me vite por nuk mund tė qeverisėsh nė mėnyrė efektive duke mobilizuar efektivisht institucionet, nėse shkalla e besueshmėrisė publike tė qytetarėve ėshtė nė njė shkallė tė ulėt.
 
Dhe nė kėtė kuadėr edhe vetė shumė drejtues socialistė nuk e pėrjashtojne logjikėn e zgjedhjeve tė parakohshme. Por, si do tė bėhen kėto zgjedhje dhe ēfare do tė prodhojnė ato? Kjo ėėshtje pėr mua ėshtė po aq e rėndėsishme, nė mos mė shumė se vetė negociatat e ditės pėr marrėveshjen e Stabilizim - Aasociimit. Qė tė hysh nė BE apo nė NATO pikėsėpari do tė thotė vendosje rregullash tė lojės politike dhe rregulli i parė janė zgjedhjet, institucionet qė votohen nga qytetarėt, pėrgjegjshmėria pėr tė respektuar qytetarėt dhe votėn e tyre. Pesė muaj mė parė apo pesė muaj mė vonė nuk do tė thotė shumė, ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė sa tė pėrgatitur janė tėrėsia e faktorėve politikė dhe teknikė pėr tė realizuar njė proces zgjedhor tė pranueshėm.             
 
PYETJE: Megjithėse PSD ėshtė pėrfshirė nė kabinet, Gjinushi ka kėrkuar qė Nano tė rishikojė pozicionin e tij si kryeministėr…
 
Sotiraq Hroni: Njė opozitar i rradhėve tė para mė tha, nė njė bisedė konfidenciale, para pak ditėsh, se pėr njė ose dy muaj bie Nano. Pėrgjigja ime ishte “po pastaj”? Pra, me njė fjalė, ndryshimi i njė kryeministri ėshtė njė lajm. Por nuk ėshtė nė thelb vendosja e bazave tė qėndrueshme pėr tė ndryshuar mentalitetin qeverisės nė raport me ato sfida qė tashmė po kthehen nė “tabu” dhe qė i pėrdorim ēdo ditė tė pėrgjegjeshmėrisė sė qeverisjes dhe institucioneve, tė luftės ndaj krimit, pėr ndėrtimin e institucioneve sa mė tė qėndrushme, pėr integrim e tė tjera. Shoqėria shqiptare, nė stadin e saj tė zhvillimit dhe tė sfidave qė pėrballet, ka nevojė pėr vlera dhe vlera tė tilla qė tė jenė sa mė tė pranueshme pėrditė nga vetė qytetarėt shqiptarė. Ēėshtja mbetet se kur qeveria apo institucionet do tė jenė nė gjendje tė drejtojnė shoqėrinė nė njė pėrballje frontale me sfidat.
     
PYETJE: Kohėt e fundit janė shtuar zėrat kundėr presidentit tė Republikės, madje PD ka kėrkuar publikisht falje pėr kėtė zgjedhje politike; opinioni juaj pėr rolin e institucionit dhe tė vetė presidentit?
 
Sotiraq Hroni: Kėtu ka njė diferencė midis asaj qė ēka priste opozita qė e propozoi zotin Moisiu si president dhe nga ajo ēka pritet (mė konkretisht ē’pres unė prej Presidentit tė Republikės si qytetar). Ēfarėdo qoftė presidenti, socialist, demokrat apo konsensual, si qytetar pres qė presidenti tė respektoj dhe tė veprojė brenda kornizave qė i lejon ligji, apo kushtetuta, tė shfrytėzojė maksimalisht kompetencat e tij nė drejtim tė stabilitetit politik dhe mirėqeverisjes, tė ngrejė sa mė lart e mė mundshėm integritetin moral tė institucionit qė drejton pėr tė shfrytėzuar nė tė mirė tė vendin zėrin e institucionit nė mbarėvajtjes e punėve.
 
Nė situatėn aktuale, mendoj se do tė ishte nė tė mirė tė ėdo formacioni politik, nė kėtė rast tė opozitės, qė veprimtaria e saj politike tė sintonizohej me atė vlerė qė pėrpiqet tė ofrojė nė realitetin shqiptar institucioni i Presidentit tė Republikės. Opozita kryesore e vendit, pėr pesė vite me rradhė kontestoi, apo mė saktė mbajti njė qėndrim pėrjashtues ndaj zotit Meidani si kreu i shtetit. Po nė kėtė linjė ajo po vjen se fundmi edhe me zotin Moisiu.
 
Por pėr mendimin tim nė ndėrmarjen e njė veprimi tė tillė opozita duhet tė mos niset vetėm nga situatė momentale, por ta vlerėsojė qėndrimin ndaj insitucionit nė raport me objektivat e saj politike dhe elektorale. A i intereson opozitės qė tė jetė e pėrjashtuar nga bashkėpunimi institucional me kreun e shtetit? Po, shumica e heshtur e shqiptarėve a mund tė bėhen dakort me atė qė, pėr arsye jo fort tė bazuara kushtetuese e ligjore, opozita vazhdon tė mbajė njė qėndrim pėrjashtues ndaj institucionit tė kreut tė Shtetit?
 
Pra, qytetari i thjeshtė qė ėshtė njėkohėsisht edhe njė votues thotė, “ore prit, mirė me Meidanin, por Moisiun qė e propozuan vetė, ė’kanė kėta...” Pra, kjo ēon nė atė qė opozita ka probleme me vetveten, nė raport me besueshmerinė e saj se nesėr nėse do tė votohet pėr tė drejtuar  “a do tė investohet pėr tė ngritur institucionet”? Unė nuk kam argumenta tė mjaftushme pėr tė konstestuar institucionin, pėrkundrazi, i vlerėsoj tė pėrgjegjshme qėndrimet dhe aktivitetin e zotit Moisiu.           
 
PYETJE: Zoti Hroni, ju keni punuar dhe punoni me policinė shqiptare. Sė fundmi ka patur shkarkime nė nivele tė ndryshme tė policisė dhe shtypi shkruan se priten edhe furtuna tė tjera. Cili ėshtė mendimi tuaj?
 
Sotiraq Hroni: Realisht kjo ėshtė pyetja qė kam mė shumė pėr zemėr. Kur Nano dhe Berisha nisėn komunikimet pėr t’u investuar nė kuadėr tė ngritjes sė institucioneve tė besueshme, mendova se policia do tė ishte njė prej tyre. Kam bindjen e palėkundur se polica ėshtė nga institucionet mė tė rėndėsishmet e vendit dhe investimi shoqėror drejt saj kthehet shumė mė shpejt se ēdo investim tjetėr.
 
Nė polici ka probleme, ka edhe korrupsion, ka edhe mungesė vullneti pėr tė krijuar kushtet qė Polica e Shtetit si institucion tė funksionoje mbėshtetur nė ligj. Por aty ka edhe profesionalizim dhe individė tė pėrkushtuar pėr tė ngritur institucionin. Nė thelb, problemet e fundit unė kam dėshirė t’i shpjegoj me rolin qė ka patur politika nė vite mbi kėtė institucion.
 
Sė pari vetė profesionistėt e policisė kanė bėrė pėrpjekje tė pamjaftueshme pėr t’u organizuar brenda parametrave qė u jep ligji, pėr tė krijuar njė rezistencė ndaj ndikimeve tė politikės, qė kryesisht shfaqen si trafik tė influencave. Bie fjala, ka ardhur koha qė polica tė ketė sindikaten e vetė pėr tė mbrojtur tė drejtat e punonjėsve, kuptohet brenda natyrės sė institucionit, pra, tė fuksionojė si shėrbim publik qė paguhet nga taksat e qytetarėve pėr t’u shėrbyer atyre dhe shoqėrisė nė drejtim tė sigurisė publike.
 
Njė sindikatė qė tė sensibilizojė dhe tė kėrkojė probleme financiare por, mė kryesorja, tė ndikojė nė forcimin institucional tė policisė sė shtetit, qė do tė thotė, krijimin e paramentrave ligjorė pėr emėrime, shkarkime, kohėqėndrime nė detyrė, pėr motivimin moral, financiar dhe profesional tė policisė sė shtetit. Nuk jam nė gjendje tė flasė nėse tė gjitha ndryshimet kanė qenė tė motivuara.
 
Por nėse duheshin apo duhen bėrė ato, duhet medoemos tė shoqėrohen me motivimin, transparencėn e plotė tė paktėn brenda radhėve tė policisė sė shtetit, qė e gjithė kjo tė mos shpjegohet si ndikim voluntarist i politikės mbi policinė. Kjo ėshtė thelbėsore. Nėse pėrjashtimet, shkarkimet, apo transferimet bėhen se i kėrkon respekti ndaj ligjit dhe institucionit, me njė fjalė pėr abuzime nė detyrė tė ēfarėdolloj natyre, duhen mbėshtetur.
 
Nė rast tė kundėrt, nėse bėhen se kėshtu do dikush, kushdo qoftė ai, atėhere kjo ėshtė goditja mė e madhe qė mund tė marrė policia, sepse kjo ēon ne atė, qė drejtuesit apo punonjėsit e policisė tė ēfarėdolloj niveli tė mos i mbajnė sytė tek qytetari, tek ligji, tek misioni i tyre, por tek urdhėri apo humori i politikės. Nuk ėshtė hera e parė qė ndodh nė administratėn shqiptare se pėr tė mbyllur njė ēėshtje, bėhen dy-tre shkarkime, pavarėsisht se gjykatat mund t’i kthejnė nė punė punonjėsit.
 
Korrupsioni nė rradhėt e policisė, apo inkriminimi i disa individėve siē mund tė ketė dalė edhe nga tragjedia e fundit, nuk mund tė jetė njė ēėshtje individėsh tė infiltruar. Ajo tė paktėn indrekt duhet tė ketė njė suport politik qoftė edhe lokal. Prandaj, del e nevojshme qė meritokracia brenda policisė, rregullimi ligjor i funskionimit tė saj, shmangja e trafiqeve politike tė influencės sė emėrime apo shkarkime, do ta ēojnė policinė nė parametrat ligjor tė funskionimit.           
 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.