|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Intervistė ekskluzive me kryetarin e Asociacionit tė komunave tė Kosovės dhe kryetarin e komunės sė Gjilanit z. Lutfi Haziri

 
 

Gjilani ka arritur tė realizon mbi 640 projekte tė ndryshme nė infrastrukturė

 
 

 
   
25 janar 2004 / TN
 
Jemi komuna Rinore e shpalllur nga Ministria pėr aktivitete tė dallaura. Kemi bashkėpunim tė ngushtė me SHPK-nė, TMK-nė, UNMIK-un KFOR-in dhe institucionet tjera. Mbi tė gjitha, kemi qenė nė shėrbim tė qytetarit gjithėherė aty ku ka kėrkuar nevoja e qytetarit.
    
Intervistoi: Arbėr R. ISMAJLI
 
PYETJE: z. Kryetar, ēka ėshtė Asociacioni Kuvendeve Komunale (AKK) qė ju drejtoni dhe ēfarė roli ka nė shoqėrin politike tė Kosovės ?
 
Lutfi HAZIRI: AKK ėshtė bashkim i interesave komunale pėr zhvillim tė qendrushėm tė veteqeverisjes lokale, perfaqėsim i komunave nė Organet Qendrore dhe Intitucionet Evropiane.
 
   
PYETJE:  Cili ėshtė qėllimi i AKK-sė ?
 
Lutfi HAZIRI: Ne kemi objektiva mė afatgjate. Pėrveē atė qė e thashė mė lartė ne pretendojmė qė komuna e Kosovės tė jetė Institucion i qėndrushėm lokal nė tė cilėn nuk ka tė drejtė tė ndėrhyj askush perveē qytetarit. Rritja e bashkpunimit komunal, regjional dhe me komunat nė Evropė dhe SHBA, krijimi i kushteve pėr zhvillim ekonomik si dhe krijimi i mundėsive qė komunat tė financohen pėrmes kredive afatgjate tė Bankave ndėrkombėtare.
 
 
PYETJE:  A mund tė numėroni disa projekte tė rėndėsishme qė ka bėrė AKK ?
 
Lutfi HAZIRI: Pėrveē se kemi arritur tė jemi perfaqėsuesit e vetėm para Presidentit Dr. Rugova, Kryeministrit, Kryeparlamentarit, PSSP dhe UNMIK-ut, ne jemi anėtar vezhgues tė Kėshillit tė Evropės / Dhoma e Pushtetit Lokal (CLARE), anėtar tė NALASE (Rrjeti i Evropės Juglindore) dhe tani AER mbėshtet aktivitetin tonė si dhe prej kėtij viti edhe Qeveria e SHBA-ve do tė mbėshtet komunat me njė program trevjeēar.
 
 
PYETJE: z. Kryetar, si ka qenė pėrfundimi i mandatit tė parė nė krye tė AKK pėr ju dhe kolegėt e juaj qė udhėhiqni me kėtė asociacion dhe cilat janė synimet e juaja pėr tė ardhmen?
 
Lutfi HAZIRI: Tė arriturat e mandatit tė parė janė evidente. Ne do tė vazhdojmė tė realizojm politkat lokale nė kuadėr tė proceseve te mėdha deri nė Pavarėsi tė plotė, ku mendojmė se do tė na prijnė suksese tė mėdha pėr ti ndihmuar qytetarėve tanė.
 
 
PYETJE: Ēka i ofron qytetarit tė Kosovės AKK ?
 
Lutfi HAZIRI: Pjesmarrje direkte nė vendimėmarrje dhe siguri nė vetėqeverisje.
 
 
PYETJE: z. Kryetar, kohėve tė fundit pėrfolet nė opinion se gjoja AKK mė sė shumti ka ndihmuar qytetin e Gjilanit, sa ka tė vėrteta kėtu ?
 
Lutfi HAZIRI: Apsolutisht nuk qendron. Ndoshta pse nė Gjilan ėshtė hapur njė zyre e Kėshillit te Evropės pėr Demokraci Lokale/ADL. Por, kjo zyre ėshtė dhe mbulon tėrė territorin e Kosovės dhe komunėn e Bujanocit, Preshevės dhe Kumanovėn. Kjo ėshtė mė e rėndėsishme sesa tė kemi njė zyre nė Mitrovicė e cila do ti kishė mbuluar komunat nė Serbi. Mendoj qė kemi arritur qė edhe interesat e Shqiptarėve nė regjion ti pėrfaqėsojmė ashtu si duhet.
 
 
PYETJE: Sa ka ndikim AKK nė institucionet vendore dhe ato ndėrkombėtare ?
 
Lutfi HAZIRI: Duke qenė te pranuar si tė vetmit perfaqėsues tė pushtetit lokal ne kemi bėrė hapin e madhė dhe ndikimi ynė ėshtė evident.
 
 
PYETJE: z. Kryetar, ti kthehemi pak komunės qė ju udhėheqni, cilat janė projektet mė tė rėndėsishme qė keni bėrė gjatė mandatit tė dyfisht qė keni si kryetar i komunės sė Gjilanit ?
 
Lutfi HAZIRI: Gjilani ka arritur tė realizon mbi 640 projekte tė ndryshme nė infrastrukturė. Kemi vendosur njė stabilitet tė qėndrushėm politik. Siguria ėshtė pėrmisuar dukshėm. Jemi komuna Rinore e shpalllur nga Ministria pėr aktivitete tė dallaura. Kemi bashkėpunim tė ngushtė me SHPK-nė, TMK-nė, UNMIK-un KFOR-in dhe institucionet tjera. Mbi tė gjitha, kemi qenė nė shėrbim tė qytetarit gjithėherė aty ku ka kėrkuar nevoja e qytetarit.
 
 
PYETJE: Cili ėshtė prioriteti juaj si kryetar i komunės sė Gjilanit pėr vitin 2004 ?
 
Lutfi HAZIRI: Ne do tė vazhdojmė tė realizojmė tė gjitha projektet me prioritet nė Arsim Shėndetsi, Infrastuktur, Rini etj. Qendra e Gjilanit do tė rizhvillohet edhe me shumė projekte tjera qė janė me prioritet pėr qytetarin tonė dhe Rininė nė veēanti.
 
 
PYETJE: Sa ka arritur komuna juaj tė vė marrėdhėnie ndėrkombėtare gjatė mandatit tuaj si kryetar qė jeni ?
 
Lutfi HAZIRI: Gjilani ka bashkėpunim me komunėn e Iperit (Belgjikė), Regjionin e Strasburgut (Francė), si dhe shumė kontakte dhe miqė me qytete nga Zvicra, Gjermania, SHBA, Shqiperia.
 
 
PYETJE: z. Kryetar, cili ėshtė mendimi juaj pėr institucionet tona vendore ( Presidencėn, Parlamentin dhe Qeverin ) ?
 
Lutfi HAZIRI: Gjatė kėtij mandati ėshtė dėshmuar se lidershipi ynė ėshtė i gatshėm tė mbajė barren e shtetit te Pavarur mbi supet e tyre. Ėshte koha qė Presidenti tė udhėheqė me shtetin dhe roli i PSSP tė zvoglohet.
 
 
PYETJE: A dėshiron kryetari Haziri qė pas pėrfundimit tė mandatit tė tij si kryetar i komunės sė Gjilanit, tė bėhet President i Kosovės ?
 
Lutfi HAZIRI: Jo. Unė do tė vazhdoj tė angazhohem nė afirmimin e politikės lokale dhe tė jemė nė shėrbim tė qytetit te Gjilanit.
 
 
PYETJE: z. Kryetar, cili ėshtė mesazhi juaj pėr qytetarėt e Kosovės, pasi nė njė mėnyrė ju jeni edhe kryetar i tyre ?
 
Lutfi HAZIRI: Ky vit pėr ne ėshtė vit i angazhimeve pėr tė finalizuar projektin e madh tė shtetit. Me ju shumė mė shpejt dhe shumė mė lehtė arrihet ky qėllim i yni. E kaluara e afėrt na mėsoi se duhet tė punojmė pėr njė Kosovė mė tė mirė, demokratike dhe tė pranueshme pėr tė gjithė.
 
- Zotėri Kryetar, Ju falemnderit shumė pėr intervistėn.
 
- Me nder qofshi.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>