|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

NĖ BALLAFAQIM TĖ NGJARJEVE (II)

 
 

A ĖSHTĖ SHQIPĖRIA LONDINEZE NYJA E PROBLEMIT SHQIPTAR..!?

 
 

 
24 janar 2004 / TN
 
Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Shqipėria (siē quhet pjesa e cunguar e trojeve tona etnike nga Konferenca e Londrės) vazhdon ta mbajė veshur, pėr opinionin injornat tė vendit dhe atij ndėrkombėtar vellon e demokracisė e tė pluralizmit. Nė fakt Shqipėria sot ėshtė mė keq se nė diktaturė, sepse ajo ėshtė krejtėsisht nė dorė tė mafias dhe shteti nuk ekziston fare nė kuptimin juridik tė fjalės. Pra, Shqipėria londineze (Tirana zyrtare) ėshtė faktori mė pengues sot pėr integrimin e kombit shqiptar dhe realizimin e aspiratave tona gjithnacionale. Me njė fjalė, Shqipėria londineze ėshtė problemi ynė kryesor. Pse?
 
Sepse, shteti ynė amė nuk bėn kurfarė pėrpjekjesh pėr t’u integruar me pjesėt tjera tė kombit, dhe kjo fletė bindshėm se ajo bartė pergjegjėsitė kryesore pėr dėshtimet aktuale politike nė nivel tė kombit. Ajo sot ėshtė shtet i coptuar politikisht si asnjėherė mė parė, ėshtė shtet i shkapėrderdhur dhe i dezintegruar ekonomikisht si kurrnjėherė mė parė. Ėshtė, pra, Shqipėria problemi ynė kryesor, sepse ajo nuk arriti kurrė tė bėhėt shtet i mirėfilltė ligjor dhe sovran mbi tokat e veta, sė paku nė ate gjysėm shteti shqiptar i cili mė shumė se 80 vite ka shtetėsi dhe pavarėsi, ku si nė vende tjera tė Euroėės do duhej tė sundonte ligji, drejtėsia, rregulli dhe harmonia njerėzore, etj.
 
Shqipėria ėshtė problemi ynė kryesor, sepse ajo gati gjithherė u miqėsua me armiqėt tanė, nė veēanti me grekėt dhe serbėt, bile nė shumicėn e rasteve armiqėt i zgjodhi pėr miqė tė saj?! Ėshtė problemi ynė kryesor, sepse ajo asnjėherė nuk i mbrojti tokat e Kosovės dhe trojeve tjera etnike tė okupuara nga fqinjėt tanė barbarė, as politikisht dhe as ushtarakisht, ashtu dhe nė mėnyrė siē i takonte njė shteti amė qė t’iu del zot bashkėkombasėve tė vetė, sė paku verbalisht para forumeve mė tė larta ndėrkombėtare diplomatike dhe ushtarake.
 
Ate qė ka bėrė ajo deri mė tash nė mbrojtjen e tė drejtave tė shqiptarėve tė mbetur jashtė kufijve tė saj ka qenė minimumi i asaj qė ėshtė dashur ta bėnte. Dhe kėtė fakt e dijnė edhe zogjėt nė mal, sepse krerėt e saj politikė tė mė hershėm si dhe kėta aktualė kurrė nuk e zgjodhėn rrugėn e bashkimit tė kombit, por ate tė izolimit, qė nėnkuptonte ikjen nga pėrgjegjėsia duke pėrdorur qėllimisht linjėn mė tė dobėt tė veprimit brenda politikės kombėtare, e cila padyshim, se si pasojė e ka sjellur kombin nė kėtė gjendje tė vėshtirė nė tė cilėn sot e kėsaj dite vazhdon tė rropatet me dhembjet e tragjedive kolektive. Shqipėria ėshtė problemi ynė kryesor, sepse asnjėherė deri mė sot nuk arriti tė bėhėt “Zonjė e rėndė” e Europės, mbase i kishte tė gjitha kushtet gjeostrategjike qė tė bėhėj e tillė, pėrkundrazi, ajo kurrė nuk u soll si nėnė ndaj pjesėve tė okupuara tė tokave shqiptare (Kosovės, Iliridės, Ēamėrisė, Malsisė sė Madhe deri nė Tivar, Shpuzė e Zhablak), por herė si njerkė e lazdėruar e herė si e molisur, duke pėrvetėsuar ideologji tė huaja tė cilat sot po i kthehėn si bumerang me pasoja katastrofike pėr gjithė kombin.
 
Ēka i duhej Shqipėrisė londineze p.sh. miqėsia me Rusinė cariste dhe “vėllazėrimi” me stalinistėt serbė ultrashovinist-ēetnikė tė gatuar me komunizėm tė tipit mė antinjerėzor ruso-kinez, i cili ēėshtjen kombėtare shqiptare e denigroi dhe e solli nė shkallėn mė ultė politike, ndėrsa qenjėn psiqike dhe fizike tė shqiptarėve e degjeneroi deri nė ate masė sa qė ajo, ndoshta kurrė mė nuk do tė rigjenerohet pėr t’u shėruar njė ditė nga kjo murtajė e cila edhe sot po haralldisė mė Shqipėrinė. Sepse, aty ku i kishte zėnė rrėnjėt komunizmi, aty nuk kishte jetė, pėrparim ose lumturi, aty kishte vetėm mjerim dhe shkatėrrim njerėzor. Miqėsia me rusėt nuk i duhej kombit shqiptar, ngase kishte mjaftė mundėsi tė zėntė miqė mė tė mirė, kishte tjera rrugė nga duhej tė shkonte, e jo t’i bėnin ruso-serbėt zot shtėpie nė shtepinė e tyre.
 
Problemi themelor ėshtė se sot e gjithė ditėn politika vazale e Tiranės zyrtare ėshtė e zėnė nė kurth nga politike serbe dhe ajo greke. Dhe pėr kėtė gjendje nė tė cilėn ėshtė futur sot shteti ynė amė, natyrisht dikush do duhej tė japė pėrgjegjėsi politike dhe historike para kombit, ndonėse mungesa e pėrgjegjėshmėrisė qytetare pėr ta ndryshuar kėtė gjendje ėshtė evidente, sepse intelektulėt e mirėfilltė, mjerisht janė varfėruar deri nė ate shkallė saqė mezi janė nė gjendje tė mbijetojnė. Pra, nuk bėhėt fare fjalė pėr mundėsinė e reagimit nė mėnyrė tė bashkuar dhe tė organizuar.
 
Regjimi komunist ka shkatėrruar edhe karakterin intelektual tė tyre, ndėrsa rinia ėshtė e dezorientuar dhe po shkon drejtė degjenerimit, shumė intelektulė janė vėnė nė shėrbim tė biznismenėve injorantė, tė cilėt kanė bėrė pasuri nė saje tė aftėsive tė tyre plaēkitėse. Pėr fat tė keq Shqipėria ėshtė sot nė duar tė mafiozėve tė cilėt kanė dalė nė skenė nga mendėsia plaēkitėse me ndihmėn e mafias rajonale dhe armiqėve tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, tė cilėt, siē dihet janė pėrjetėsisht tė interesuar qė nė Shqipėri tė sundojė sa mė gjatė njė situatė tė kėtillė ēfarė ėshtė sot atje. Prandaj, koha pėr ndryshime radikale tė politikės shtetrore dhe “kombėtare” tė kreut politikė tė Shqipėrisė londineze sikur po troket nė derė me tė madhe. Grupimit “MJAFT” i dėshirojmė sukses! 
  
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.