|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Ana tjetėr e deputetėve tė Kosovės

 
 

  Tė pandershmit nuk dinė tė nderojnė

 
 

 
24 janar 2004 / TN

Kur presidenti i Kosovės nė mes tė fjalės sė tij pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, pos deputetėve tė "Kthimit" nuk duartrokiten as deputetėt majtistė, leninistė, marksistė, hysenistė, dugollistė etj. (si t“u themi shqiptarė?), por ulėn kokėn, ēka nė kėsi rastesh nuk dėshmon gjė tjetėr pos asaj se ata nuk janė pėr pavarėsinė e Kosovės. A janė ata tė vetdijshėm pėr gjithė atė reputacion e mirėnjohje ndėrkombėtare qė e ka gėzuar, qė sot e gėzon dhe qė nesėr do ta gėzojė presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova?

Shkruan: Myftar DRAGIDELLA

Sa tė mjerė dukeshin deputetėt majtistė shqiptarė dhe deputet e "Kthimit" nė Kuvendin e Kosovės nė mbledhjen e djeshme tė kėtij institucioni tė lartė tė shtetit tonė. Pėr herė tė parė, atyre dje iu drejtua me njė fjalė rasti edhe presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova. Daljen e presidentit tė Kosovės nė foltore e pėrshėndetėn deputetėt.
 
E pėrshėndetėn vetėm deputetėt e partisė sė tij, mė tė madhės nė Kosovė - LDK-sė. Deputetėt e PDK-sė, edhepse kishin zėnė vendet nė sallė, nuk vepruan siē e do ky rend dhe ashtu siē vepruan deputetėt e partisė tjetėr me tė cilėn bashkėqeverisin Kosovėn. Deputetėt e AAK-sė, qė nė mesin e tyre kanė Mahmut Bakallin, njėrin prej atyre qė u takua fshehtas me shefin e ish-sigurimit serb, Stanishiqin, as qė kishin zėnė vendet e tyre nė sallė.

Presidenti i Kosovės, ashtu siē i ka hije njė burrėshteti tė madh fillimisht dėrgoi pėrshėndetjet e posaēme pėr tė gjithė tė pranishmit. Ai vazhdoi fjalimin e tij dhe kur pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, sėrish shpėrthejnė duartrokitje nė sallė. Ishin duartrokitjet e atyre deputetėve qė nė kėtė fazė tonėn tė zhvillimit qėllim kryesor kanė pavarėsinė e Kosovės.

Ata qė pėrcollėn kėtė seancė drejtpėrdrejt pėrmes ekraneve televizive edhe nuk u ēuditėn fortė me sjelljet e deputetėve tė "Kthimit" nė Kuvendin e Kosovės, tė cilėt edhe herave tė tjera kur pėrmendej pavarėsia e Kosovės sikur mbyllnin veshėt dhe ulnin kokat. Poashtu gjithmonė kur duhej tė deklaroheshin rreth tė gjithė atyre segmenteve tė shtetėsisė sė Kosovės, ata pėrherė ishin kundėr.

Ata prej sot kanė edhe aleatėt e tyre nga dy partitė tjera majtiste shqiptare qė vetėn e quajnė "tė dala nga lufta". Nėse ato vėrtetė janė parti qė dolėn nga lufta, duhet tė dėshmojnė kėtė origjinė tė tyre. Origjina e daljes nga lufta e dy partive shqiptare majtiste, thaēiste e ramushiane dihet si mund tė dėshmohet.
 
Ajo duhet tė dėshmohet me luftė konsekuente, nė radhė tė parė pėr pavarėsinė e Kosovės, jo vetėm me fjalė, por e dhe me vepra. Tė gjithė deputetėt e kėtyre dy partive majtiste, marksiste, leniniste, hyseniste, dugolliste e pse jo edhe nanoiste, milosheviēiste etj. janė mėsuar tė bėjnė zhurmė vend e pa vend dhe tė ēirren, gjoja se vetėm ata po luftojnė pėr pavarėsinė e Kosovės, bile-bile ata ngrejnė "krye" qė tė shpallin disa deklarata e memorandume qė Kosova tė jetė e pavarur.
 
Ata sikur harrojnė se njė garniturė deputetėsh tė Kuvendit tė Kosovės, nė njė kohė shumė mė tė vėshtirė se kjo e sotmja e kanė shpallė pavarėsinė. Ata nė vend qė tė avancojnė ato pėrpjekje tė paraardhėsve tė tyre, veprojnė tė kundėrtėn. Asgjė nuk e pranojnė qė ka levizur nė drejtim tė pavarėsisė sė Kosovės, deri sa ata nuk janė ulur nė ato karrige tė sallės sė Parlamentit. Dhe ky ėshtė mjerimi mė i madh i tyre.
 
Ata pos kėsaj ēirreshin se kur do t“u drejtohet atyre presidenti i Kosovės, i cili pėrherė deklaronte se ėshtė i gatshėm tė bėjė kėtė posa Kryesia e Kuvendit tė parqesė nė rend tė ditės. Dhe ajo ditė erdhi. Ishte dje dita kur presidenti i Kosovės iu drejtua atyre me njė fjalė qė me kurrėgjė nuk kishte lėshuar pa ua pėrmenduar atyre deputetėve qė "sorra ua ka mpirė mendet" dhe nuk shohin asgjė mė larg se hunda e tyre.
 
Kur presidenti i Kosovės nė mes tė fjalės sė tij pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, pos deputetėve shkije nuk duartrokiten as deputetėt majtistė, leninistė, marksistė, hysenistė, dugollistė etj. (si t“u themi shqiptarė?), por ulėn kokėn, ēka nė kėsi rastesh nuk dėshmon gjė tjetėr pos asaj se ata nuk janė pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
A janė ata tė vetdijshėm se asnjė parti e vetme dhe ansjė grupacion e aq mė shumė marksistėt e lenisistėt nuk mund tė sjellin pavarėsinė pėr shtetin demokratik tė Kosovės. A janė ata tė vetdijshėm pėr gjithė atė reputacion e mirėnjohje ndėrkombėtare qė e ka gėzuar, qė sot e gėzon dhe qė nesėr do ta gėzojė presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova. Mos ata kanė menduar se presidente Rugova do t“u premtojė atyre diēka tjetėr. Mos kanė menduar se presidenti Rugova do t“ua ngrehė veshėt pėr tė gjitha ato prapėshti qė janė duke i bėrė disa "prijės" e disa deputetė tė tyre.
 
Ata mashtrohen nėse presin qė presidenti Rugova do tė mirret me ata dhe ato ēėshtje qė matėn me peshojėn e barnatores. Presidenti Rugova edhe me fjalimin e tij para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės u tregua njė burrėshtetas i madh sa qė kurrė deri mė tashti nuk ka pasur ky truall. Ai u tregua aq shumė i kujdesshėm, sa qė brenda atyre minutave pėrfshiu, tamam, ēdo shtresė tė popullit tė tij, ēdo lloj tė veprimtarisė qė po zhvillohet nė Kosovė dhe ēdo segment tė jetės e tė punės qė duhet tė zbvillohet nė kėto troje pėr t“u arritur edhe de jure pavarėsia.

Nga tė gjitha kėto qė u pėrmendėn nga presidenti dr. Ibarhim Rugova, sikur nuk u ra pika atyre kundėrshtarėve tė tij dhe tė institucionalizmit nė Kosovė. Dhe kur presidenti Rugova mbaroi fjalimin e tij, shpėrthyen duartrokitje. Jo vetėm duartrokitje por edhe ngritje nė kėmbė nė shenjė tė nderimit ndaj punės dhe pėrpjekjeve tė tij qė gjatė dy decenieve i ka bėrė pėr Kosovėn. Sėrish mbetėn tė ulur dhe me duar tė shtanguara deputetėt e "Kthimit" dhe deputetėt qė kanė synime tė ngjashme si ata pėr institucionet e Kosovės.
 
Ata mbetėn tė ulur ndoshta se edhe ato pak mend qė i kishin, nė ato momente u kishin tretur. Kryeparlamentari Daci u dha 15 minuta kohė qė tė kėndellen. Lėre 15 minuta, pėr ta nuk mjaftojne as vitet pėr kėndellje kombėtare e mirėsjelljeje, sepse tė pandershmit kurrė nuk dinė tė nderojnė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.